Pimax kondigt twee nieuwe VR-headsets aan

Pimax heeft twee nieuwe VR-headsets aangekondigd. De eerste, de Crystal Super, krijgt onder meer een verwisselbare optische engine. De tweede is de Crystal Light, een budgetversie van de Pimax Crystal.

Bij de Crystal Super kan gewisseld worden tussen een oled- en een qled-displayengine. De schermen van de Crystal Super hebben een resolutie van 3840x3840 pixels per oog, elk met 200cd/m² helderheid. Als gebruikers voor qled kiezen, is een maximale verversingssnelheid van 120Hz mogelijk. Bij oled is de maximale verversingssnelheid 90Hz. De headset krijgt ook functies als eyetracking, inside-out tracking en dynamische foveated rendering.

De Crystal Super met enkel een qled-displayengine kost volgens Pimax 1799 dollar. De oledversie wordt voor 1999 dollar verkocht. De headset met beide displayengines samen kost 2399 dollar. Prijzen voor Nederland zijn nog niet bekend. De Crystal Super wordt tijdens het vierde kwartaal van 2024 op de markt gebracht.

Ook heeft Pimax de Crystal Light aangekondigd. Deze bril krijgt een resolutie van 2880x2880 pixels per scherm en is standaard uitgerust met qled. Het is een goedkopere versie van de Pimax Crystal. Het bedrijf heeft wat features van de originele headset geschrapt, zoals eyetracking, verwisselbare lenzen en het automatisch aanpassen van de afstand tussen de beide pupillen. De Crystal Light weegt daardoor 30 procent minder dan de Crystal.

De Crystal Light komt volgens Pimax in mei op de markt. De goedkoopste versie kost 699 dollar. Een variant met local dimming kost 200 dollar meer. Het is niet bekend hoeveel de headset in Nederland zal kosten.

De Pimax Crystal Super en Crystal Light
De Pimax Crystal Super en Crystal Light

Door Andrei Stiru

Redacteur

16-04-2024 • 08:11

43

Submitter: Ludewig

Reacties (43)

43
43
19
1
0
23
Wijzig sortering
Waarom zou je de versie met beide display engines kopen?
Beide displays hebben voor en nadelen. Ik krijg het ongemakkelijke gevoel dat Pimax geen keus durfde te maken en die bij de consument heeft neergelegd. Een beetje alsof je een auto koopt met zowel een elektrische motor als een interne verbrandingsmotor 😉 (zoals elke vergelijking gaat dit scheef buiten de nominale parameters).
Het ligt iets genuanceerder. Tijdens de presentatie spraken ze duidelijk hun voorkeur uit voor qled. Dat is daarom ook het standaard-model. Maar ze weten dat er mensen zijn die zweren bij oled. Dus hebben ze een oplossing bedacht voor die mensen. En als ik het goed heb begrepen, hebben ze daarna pas de optie bedacht om te kunnen wisselen. Zodat mensen die beide willen, die droom "relatief goedkoop" en "milieuvriendelijk" kunnen verwezenlijken.

Overigens wat niet in dit artikel staat,

- Huidige Pimax Crystal eigenaren krijgen 399dollar korting of bovenstaande prijzen
- Ze hebben ook 60G airlink module aangekondigd voor 299dollar (voor "oude" Crystal)
- En een Mixed Reality faceplate Cover (nog weinig overbekend)
- En aangegeven dat de Pimax 12K nog steeds in ontwikkeling is.
- De Crystal Super heeft geen XR2 chip en batterij meer. Hij is puur bedoeld voor bedraad PCVR.

Het wordt wel behoorlijk lastig om een GPU te vinden die de Crystal Super op native resolutie kan aansturen (29 miljoen pixels). De standaard Crystal heeft 16,6 miljoen pixels en een rtx4090 had daar al moeite mee. Laat staan met 120fps.

Pimax klinkt altijd fantastisch op papier, maar ik heb wel geleerd te wachten op de onafhankelijke reviews van hun producten. Zoals SadlyItsBradley al aangaf tijdens zijn liverstream, wordt het behoorlijk moeilijk voor zo'n klein bedrijf om zoveel producten te supporten.
Ik ben dus iemand die OLED heilig verklaard, want er is geen enkele andere display techniek die donkere scenes correct weer kan geven.
Vele games hebben immers een donkere situatie, maar als je een display techniek hebt die gebruik maakt van een backlight kan je nooit een donkere scene weergeven zonder dat je in een witte mistige waas loopt te turen.
Tevens kan bijvoorbeeld een sterrenhemel in een (vlieg, race, truck) simulatie game nooit correct weer gegeven worden, want dat is een enkele pixel war een ster is die vaak omgeven is door het zwarte van de ruimte.

Ik ben zelf voor jaren terug van een originele HTV Vive met OLED techniek naar de HTV Vive Pro 2 gegaan met LCD. Maar ondanks de grote resolutie verbetering vind ik zelf de originele Vive beter dan de nieuwere.
Dus als ik nu een nieuwe VR headset zou kopen zou ik alle opties naar de prullenbak verwijzen behalve diegenen die OLED techniek aan boord hebben. Hetzelfde ben ik ook van mening bij TV's, monitors, tablets en telefoons.
En als ik het goed heb begrepen, hebben ze daarna pas de optie bedacht om te kunnen wisselen.
Dat was mijn tweede theorie: dat de modellen zoveel op elkaar leken dat het efficiënter was een generiek model met verschillende modules te maken.
Ik heb een Pimax 8KX en die heeft een resolutie van 7680 x 2160, nog hoger dan de crystal dus.

Werkt prima met iRacing op de 4090. Continu max fps van 90. 120 zou die ook wel aankunnen, wellicht met een paar settings lager.
Meh, dit is meer als de eerste Hyundai Ioniq/Kona: zelfde platform te koop met zowel ICE als EV aandrijflijn. Verschil hier is dat je nog na aanschaf kan wisselen.

Wel vreemd is dat je met Qled ook direct pancake lenzen moet missen. Ik vind Qled best prima maar geen pancake lenzen is imho een grote stap terug.

Verder prijzig maar Pimax staat bekend om enorme FOV wat gebruikers waarderen.
beetje hetzelfde als een systeemcamera,

heeft er nog iemand een vergelijking? :) }>
Kunnen wisselen tussen hoge framerate en grijszwart versus lagere framerate en echt zwart (en daardoor ook een beter kleurbereik) .
Iets zegt me dat, met die prijzen, deze VR headsets in een ander segment vallen dan de Quest headset.
Ik zou ze wel een keer willen proberen, alhoewel ik dan bang ben dat ik daarna mijn Quest 2 teleurstellend ga vinden.
ga je sowiezo als je pancake lenzen gezien hebt 8)7
Als je Quest 3 hebt geprobeerd, dan zal je zeker Quest 2 links laten liggen. Quest 3 doet al heel goed op visuals gebied met groot sweet spot. En natuurlijk draadloos plezier, geen kabels gedoe.

Pimax Crystal Light zal niet voor iedereen aanspreken omdat het nog altijd bekabeld is. Ik heb wel begrepen dat het goede scherpte heeft maar alleen met pancake, niet fresnel.
Ik heb de Quest 3 inderdaad geprobeerd en alhoewel ik het wel mooi vond, heb ik niet het idee dat ik direct mijn Quest 2 wil afdanken. Voor mijn gebruik voldoet de Quest 2 echt nog ruimschoots.
Iets zegt me dat, met die prijzen, deze VR headsets in een ander segment vallen dan de Quest headset.
De Light valt juist wel grofweg in hetzelfde prijssegment als de Quest 3, met $699 voor de Crystal Light versus $500 of $650 (512 GB versie) voor de Quest 3.

Het is voor PCVR gebruikers en met name simmers in potentie een extreem interessante headset, want door de display port-aansluiting kan de kwaliteit veel hoger worden dan bij de Quest 3. We zagen in het verleden dat de HP Reverb G2 ondanks vrij beperkte displays en lenzen, door met name simmers extreem hoog werd gewaardeerd om de grafische kwaliteiten. Dat was voor een groot deel dankzij de DP-aansluiting.

Dus de Crystal Light zou extreem hoog kunnen scoren met zowel een DP-aansluiting, als een zeer goed scherm, voor een prijs die veel lager ligt dan de echt dure headsets.

[Reactie gewijzigd door Ludewig op 22 juli 2024 13:47]

Maar geen pancake lenzen. Dat is dan weer een bummer. Voor mij is deze light versie wel iets om in de gaten te houden. Ik heb een Quest 3 op het oog als vervanger voor mijn oude Rift CV1. Maar ik weet niet of mijn RTX 4080 Super deze Primax Light wel kan aansturen. Dus ik moet het nog eens goed bekijken en reviews afwachten.
Bij Pimax moet je sowieso niet meteen kopen, want ze staan erom bekend dat ze hardware al uitbrengen voordat het helemaal uitontwikkeld is. Dus zowel op hardware als op software gebied loop je vaak tegen grote problemen aan als je kort na de release een headset koopt. Je kunt beter even afwachten tot ze de hardware en software beter op orde hebben.

Al zou het deze keer mee kunnen vallen omdat de Light een gestripte Crystal is, dus de meeste problemen zouden ze al voor de Crystal opgelost moeten hebben.

Mijn inschatting is dat deze headset voor simmers wel eens een uitstekende keuze kan zijn. Uiteraard zitten er beperkingen aan, maar dat is ook bij de Quest 3 het geval.
Ik had voor mn pimax 8kx een quest2, en ja, je kunt niet meer terug. scherpte is niet te vergelijken
Nu denk ik dat het verschil tussen jouw Pimax en de Quest 2 ook groter is dan het verschil tussen de Quest 2 en de Quest 3.
Vooral de FOV vind ik bij de Quest 3 tegenvallen, ik zie nog steeds randen aan de zijkant en zelfs in het midden.
Die light heeft nog steeds een enorm hoge resolutie, maar om daar op mijn pc nog iets aan te hebben heb je eye tracking toch wel nodig vrees ik.
Ze hebben fixed foveated rendering in de Light zitten, dus het beeld is scherp in het midden en wordt minder scherp aan de buitenkant van de lens. Dit betekent dat je je hoofd meer zal moeten bewegen, ipv je ogen, om datgene waar je naar kijkt zoveel mogelijk recht voor je te hebben.

Volgens een interview met een man van Pimax was het verwijderen van de eye tracking qua gewicht en kosten 1 van de grote besparingen ten opzichte van de normale Crystal.

Volgens hem kon je met een 4070 wel uit de voeten voor lichtere PCVR-spellen, maar met name voor flight/race simming zou je toch wel minimaal een 4080 nodig hebben.

[Reactie gewijzigd door Ludewig op 22 juli 2024 13:47]

Ik gebruik de fixed versie nu met de reverb g2 en 4070. Flight Simulator is behoorlijk zwaar.
Flight simulator is ook wel echt 1 van de zwaarste spellen die er zijn. Zo'n beetje elke andere VR sim game is zowel qua CPU als GPU makkelijker te draaien.
Dat heb ik gemerkt ja. :X
Ik vraag mij af of deze brillen ook nog een afhankelijkheid hebben met Microsoft's WMR, waarvan het support eind dit jaar stop en met 24H2 ook uit Windows 11 gehaald gaat worden? Dat is voor veel hudige brillen namelijk een groot probleem bijvoorbeeld voor de relatief populaire HP ReverB G2.
Uiteraard niet. WMR was de poging van Microsoft om een standaard-API voor VR neer te zetten, maar na de Reverb G2 in 2020 is er geen headset meer uitgekomen met WMR. Daarom hebben ze het opgegeven en verwijderen ze het uit Windows.

Daarna was OpenVR/SteamVR een tijd lang populair, maar de prestaties van deze API zijn niet erg goed. De standalone headsets hadden er ook weinig aan, en die werden erg populair.

Dus de laatste tijd zien we dat de industrie lijkt te standaardiseren op de OpenXR API. Pimax loopt hierbij nog wel wat achter en je hebt daar een plugin nodig van een vrijwilliger om OpenXR te gebruiken, al lijkt dat goed te werken en adviseert Pimax zelf ook om OpenXR te gebruiken voor de meeste sim spellen.
Bij oled is de maximale verversingssnelheid 90Hz.
Is het door het formaat niet mogelijk 120+ Hz te ondersteunen?
Ik heb de oude Crystal

veel te zwaar ding. comfort op het hoofd? ik had daarna wel rare putten in mijn hoofdhuid. Misschien verkeerd gebruikt.
een keer geconfigureerd (toch wel problemen gehad) wat uiteindelijk is gelukt.
Daarna nog een keer gebruikt. Weer niet comfortabel.

Inmiddels ook de PS5VR2 gekocht. Is lagere resolutie en is kleinere kijkhoek. Maar veel comfortabeler. Op mijn hoofd en in gebruik.

Bezint eer gij begint
Er is ondertussen wel een comfortstrap die wel veel helpt. Het gewicht is inderdaad hoog, maar wegens ik deze enkel gebruik in sims, voelt deze niet zwaarder dan een helm op hebben.
Ik begrijp je FLY666

voor mij is een VR een hulpje om plezier te hebben (voor jou waarschijnlijk ook).
Ik heb niet zoveel tijd voor plezier en wil de beschikbare tijd niet verbruiken door PIMAX puzzeltjes op te lossen.


Comfortstrap moet ik weer apart bestellen. (dank voor de tip)
(comfort kit 93 Euro ex BTW)
Overigens zie ik dat er (nu) ook een Topstrap te koop is (zodat de achterhoofdstrap niet meer zo strak hoeft te zitten). Is best wel een aanwinst. Kosten 19,90 Euro ex BTW. Overigens out-of-stock.
Pimax had die topstrap best wel kunnen nasturen naar diegenen die de Crystel direct bij Pimax hebben besteld.

Lighthouse faceplate (179 Euro ex BTW)
(Lighthouse werkt niet samen met de standaard Pimax controllers die bij de Crystal zijn geleverd)
En wat dit ding doet, staat nergens goed omschreven (althans ik heb het niet kunnen vinden). Ik denk dat ik met de faceplate ook (met camera's) mijn omgeving kan zien (wat standaard in de Sony PS5VR2 zit)

en dus ook de 'sword controller'? (276 Euro ex BTW)

En de 'Hand tracking module'? (187 Euro ex BTW)
Ook hiervan weet ik niet precies wat die doet en welke beperkingen die oplevert (zoals werkt wel/niet samen met standaard controllers.

O ja. De door mij gewenste 60GHz transmitter die beloofd is tijdens mijn aankoop in juli 2023 is nog steeds niet leverbaar.

Voor mij is
- goede kijkkwaliteit
- slecht comfort
- een puzzeltje welke uitbreidingen wel/niet bruikbaar zijn
- waarvan elk puzzelstukje duur is en kan noodzaken tot weer additionele aankopen (die ook weer duur zijn)

Kortom
Mijn vertrouwen in Pimax is bijzonder laag geworden
Het bedrijf heeft wat features van de originele headset geschrapt
Nou, dat is toch wel crappy berichtgeving, want het grootste verschil, zowel de super als de lite, met de huidige Crystal headset is dat ze geen standalone processor meer hebben en daarmee ook niet meer draadloos gebruikt kunnen worden, ook niet met de 60ghz transmitter die ook eindelijk binnenkort voor de gewone Crystal uit komt.
Ik zal niet zo snel een Pimax headset kopen, want het zijn gewoon altijd prototypes, binnen enkele maanden hebben ze dan weer een nieuw verbeterd model. En kabel is voor mij sowieso een nono.
Wel jammer dat zij zowat de enige zijn die wel proberen om een extra grote FOV beschikbaar te stellen.
Leuke club wel, maar ik de indruk dat ze ongeveer net zoveel types brillen uitbrengen als brillen: enorm kleine series, wat we laat twijfelen aan de (software) ondersteuning, b.v. van de controllers. Vroeger waren ze vaak ronduit slecht op dat punt. De Crystal is wellicht de eerste serie die werkelijk door gaat breken, zij het met een ook dan nog bescheiden marktaandeel. Als je bereid bent een bekabelde en uitsluitend PC georiënteerde oplossing voor lief te nemen en een set die zo af en toe meer een protype dan een compleet product is, wordt je bij de Crystal light beloond met een superieure beeldkwaliteit voor een leuk prijsje.

[Reactie gewijzigd door batteries4ever op 22 juli 2024 13:47]

Ja, wat ik ook heel erg mis bij Pimax is dat ze een duidelijke niche kiezen, bijvoorbeeld race/flight simmen en dan headsets maken die totaal geoptimaliseerd zijn voor die niche. Ze lijken steeds maar te kopiëren wat bij anderen succesvol is, zonder zelf eens goed na te denken over welke markt ze echt goed kunnen bedienen en daar vol op in te zetten.

Wat dat betreft zie je de Chinese cultuur heel erg terug in het bedrijf.

Voorbeelden te over, zoals hun poging om een handheld te maken omdat de Steam Deck erg populair werd en hun poging om de Crystal als een standalone headset in de markt te zetten nadat de Quest 2 (in standalone modus) heel erg populair werd.

Pas bij de Crystal Light zien we ze nu een echte keuze maken, wat mij ook enthousiast maakt over het product. Ik verwacht dat deze headset massaal gaat verkopen en hoop dat dit voor Pimax een leermoment gaat zijn over hoe ze echt succesvol kunnen zijn.
Ik verwacht dat dat succes wel mee zal vallen. Juist die klote kabel maakt em wat minder interessant, tenzij je alleen maar zittende sims doet.
Ik bedoel een groot succes onder VR race en flight simmers, die inderdaad zitten.

Het wordt sowieso natuurlijk niet zo'n groot succes als de Quest 2, maar ik denk dat deze headset makkelijk 10 keer zoveel zal verkopen als de gewone Crystal, als hij qua hardware en software voldoet.
Kun je buitenkant licht ook naar rood veranderen?
Want daarna lijk je meer op Cylon uit tv serie Battlestar Galactica (2003-2009) ;)
Je bedoelt natuurlijk de orginele Battlestar Galactica uit 1978 :), die uit 2003 had namelijk mensen als Cylons, een beetje een bummer, maar voor de rest een hele goede serie overigens..
Nee nieuwe, de oude cylons zijn trager en ouderwets. Als je tegen oude Cylon komt, lach je zeker vast en dat je het zeker ook belachelijk vindt dat ze traag zijn :P

Ik hou van nieuwe Cylons, supersnel, gevaarlijk en stuk slimmer. Ze hebben hoge realisme gehalte.
Daarom vond ik nieuwe serie verdomme goed, want humanoïde Cylons zijn echt onvoorstelbaar goed idee.
Caprica Six blijft mijn favoriete.
Daarom proberen veel robot ontwikkelaars hun robots/androids steeds meer menselijker te maken. Nog even dan hebben we AI met bewustzijn.
Kijk ook eens naar BigscreenVR. Het doet het huidige aanbod verbleken als het gaat om comfort. Dit soort koelkasten op je hoofd is een aderlating voor wat er al mogelijk is. Leuk die lenzen die hoge res. aankunnen, maar je moet er ook een bakbeest van een pc voor hebben en gezien de prijs van Pimax wordt VR onbetaalbaar. De Bigscreen is redelijk goedkoop en kan met een 3090 al geweldige beelden laten zien. En had ik al vermeld dat comfort op den duur een must wordt bij VR?
Beetje vreemde reactie aangezien Pimax nu juist een veel goedkopere en lichtere variant introduceert vanaf $699, terwijl een Bigscreen Beyond inclusief base stations en controllers bijna 2000 euro kost.
Ik zag andere bedragen, maar heb idd de Light versie over het hoofd gezien, maar deze heeft dan ook geen tracking. Maar je hebt gelijk.

Maar ik wil toch nogmaals het comfort aanhalen van de Bigscreen. Het is voor mij een groot pluspunt tegenover de brillen van de rest.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.