Rivian verspreidde per ongeluk ota-update die infotainmentsysteem EV's brickte

Amerikaanse EV-maker Rivian heeft per ongeluk een software-update met de verkeerde beveiligingscertificaten verspreid. De update zorgde ervoor dat het infotainmentsysteem stopte met werken. Getroffen Rivian-auto's moeten 'mogelijk' naar de garage voor een reparatie.

Rivian bevestigt de problemen op sociale media. "We hebben een fout gemaakt met de 2023.42-ota-update", schrijft Wassym Bensaid, vice president of software engineering bij Rivian. Het bedrijf verspreidde per ongeluk een build met de verkeerde beveiligingscertificaten. Het installeren van de update loopt daarom vast, waardoor het infotainmentscherm en het hoofdscherm van het instrumentenpaneel stoppen met werken, schrijft Ars Technica.

De update had volgens Rivian invloed op 'een aantal' R1T- en R1S-voertuigen. In de meeste gevallen blijft de rest van de auto, los van het infotainmentsysteem, wel functioneel, schrijft Rivian. Ook de Rivian-app blijft werken. Een reset of slaapcyclus lost de problemen niet op.

De autofabrikant zegt dat de update is teruggetrokken. De update wordt later uitgebracht met de juiste certificaten. De klantenservice heeft via e-mail en sms contact opgenomen met getroffen klanten en gaat dan 'de oplossingsmogelijkheden' bekijken. 'In sommige gevallen' kan een fysieke reparatie nodig zijn, schrijft Bensaid.

Rivian R1S
De Rivian R1S

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

14-11-2023 • 20:58

126

Reacties (126)

Sorteer op:

Weergave:

Light het nu aan mij of is het stom aan te denken dat een update voor een auto (goed) getest en gecontroleerd wordt voordat deze wordt uitgerold? Stel je voor dat de auto helemaal niet meer zou werken na een update?
Ik gok dat de pipeline voor het testen niet de certificaten gebruikt die de releasefirmware gebruikt. Je wilt natuurlijk niet dat het hele test/dev team toegang heeft tot de sleutels om auto's te hacken, dus het lijkt me logisch om testfirmware los te ondertekenen.

Als je dan je pipeline verpest en per ongeluk firmware ondertekend met testsleutels op internet gooit, zal het hele automatische testsysteem slagen.

Ik verwacht dat er op zijn minst een handmatige test tussen zit die wel met releasesleutels zou moeten testen, dus ik snap zelf ook niet dat dit op deze manier fout zou kunnen gaan (medewerker die de releaseversie heeft getest en per ongeluk de testfirmware geuploaded?) maar dat het fout gaat betekent niet per se dat er helemaal niet getest zou worden.
Wij doen redelijk hetzelfde, we hebben 'productie-certificaten' en 'development-certificaten'.
We doorlopen alle tests eerst met de development-certificaten, en als de release klaar is, doen we opnieuw een release-build met de productie-certificaten. En die wordt dan natuurlijk wel opnieuw getest, en geinstalleerd op een kleine kring systemen, en vervolgens een wat grotere kring, en ten slotte een volledige roll-out.
Ik vraag me eigenlijk af of de software die gebruikt wordt om de wagen te laten rijden (kritieke gedeelte) niet los staat en draait van de optionele stukken, zijnde radio, gps enz. Ik hoop eigenlijk dat dit echt wel in een soort beveiligd gedeelte draait. Stel je voor dat ze de update doen terwijl je rijd en de remmen vallen uit, wil het niet meemaken.
Bij Tesla in elk geval wel. Kun je tijdens het rijden je hele infotainment ding (zeg maar 'het scherm') gewoon rebooten en je auto blijft het doen. Wel vervelend dat je instrumentatie daarmee ook even weg is.
Tesla kon toen toch ook de capaciteit van de accu 'tijdelijk' verhogen? Vind dat zelf ook wel een 'kritiek gedeelte'.

En als ze het kunnen vergroten kunnen ze het ook verkleinen.
Dat kan toch nog steeds los staan van de rest? Dat ze beiden OTA upgrades kunnen krijgen wil niet zeggen dat de systemen toegang tot elkaar hebben.
Correct maar dat gebeurd niet meer, buiten de standaard aanwezige buffer om de batterij te beschermen. Alle fatsoenlijke EVs hebben zo'n buffer.

In het verleden gebruikte Tesla nog wel eens één batterij voor meerdere varianten van één model. Hierdoor werd de batterij in de goedkopere variant softwarematig beperkt buiten de buffer om. Tijdens natuurrampen heeft Tesla deze beperking wel eens tijdelijk opgeheven. Je kon de beperking ook achteraf afkopen voor eenmalig bedrag.

Tegenwoordig doen ze dit niet meer en heeft de batterij ook niet meer vermogen/opslag dan hoort bij het specifieke model+variant.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 22 juli 2024 20:52]

En batterij pakketten gaan inderdaad wel eens kapot. Het is als gebruiker onmogelijk vast te stellen of dit komt door to agressieve instellingen van de software, of dat dit daadwerkelijk slijtage is. Op de apple telefoon snapten we dat die langzamer werd bij een oude batterij. In een auto regelt firmware dit ook, en inderdaad, ook ten nadele van de gebruiker:
https://www.hbsslaw.com/p...%20to%20today's%20lawsuit.
Bij Polestar ook. De snelheidsmeter blijft werken, maar bv. de klimaatregeling en het geluid van de richtingaanwijzer werken dan even niet.
Mijn collega heeft met Tesla andere ervaringen. Die van haar sloeg op hol. (Ging niet gas geven hoor maar ze konden niets meer doen dan hem alleen langs de weg zetten)
Mijn collega heeft met Tesla andere ervaringen. Die van haar sloeg op hol. (Ging niet gas geven hoor maar ze konden niets meer doen dan hem alleen langs de weg zetten)
Dan was er iets anders aan de hand. Het infotainment systeem (het scherm) en de systemen die de auto rijdende houden zijn niet dezelfde.
Op hol slaan is letterlijk er vandoor gaan, wat hier dus niet gebeurde. Dit is gewoon 'uitvallen'.
Met een mg4 hetzelfde: android auto liep vast: harde reset gedaan op de snelweg. (Ben wel voor de zekerheid even helemaal rechts gaan rijden)
Is 100% gescheiden, ik kan de complete infotainment resetten in mijn Tesla en hij blijft gewoon rijden ondanks dat de schermen zwart zijn en opnieuw opstarten.

Meen ooit ergens eens gelezen te hebben dat het zelfs verplicht is om dit gescheiden te houden.
Zeker niet gescheiden, want anders kan je systemen zoals de cruise control niet aansturen vanaf het infotainment. Maar wat je bedoelt is dat het uitvallen van de entertainment/display cpu niet meteen de auto tot stilstand brengt. Dat klopt en sommige taken (zoals bv de auto steer engage/disengage beepjes) worden zelfs door een secundair circuit overgenomen. Maar na 5 jaar ben ik er nog altijd niet aan gewend om met 130 km/h op autopilot het scherm te zien rebooten 8)7
Dat ze met elkaar kunnen praten betekent niet dat ze niet gescheiden kunnen zijn.
Er zit een soort API of bus tussen, maar de systemen zijn onafhankelijk van elkaar.
Dat klopt.
Bij Tesla is het core-system (drive-unit control, BMS etc.) gescheiden van de rest en als je de auto tijdens het rijden reboot (je reboot niet de auto maar de MCU) blijven de primaire functies, zelfs Autopilot als dat op dat moment actief was, gewoon doordraaien. Het klikken van de richtingaanwijzer bv. hoor je eventjes niet meer "klik klak klik klakken" maar alle normale/basic voertuig-functies werken door.
Airco etc. doen het niet tijdens een reboot.

Ik rij Tesla sinds 2014, ben aan m'n 2. (ik rijd véél) en heb al tig OTA updates gehad. Nog nooit Problemen gehad. Echt absoluut bullet-proof tot nu toe.
Mijn oude Model S uit 2014 (toen was er nog geen auto-pilot en AWD etc.) rijd nog steeds rond (intussen dik 400.000km op de klok) en ook die wagen krijgt de updates.
Maar er is wel een koppeling via een bus of api of wat dan ook. En ja, wat je zegt over door blijven rijden (zei ik ook in m’n vorige post) wil zeggen dat tesla de boel goed op orde heeft qua continuïteit, maar er is gewoon wel een (beperkte) koppeling tussen beide systemen, maar geen afhankelijkheid.

Overigens niets nieuws, een tijd geleden toonde een hacker ook aan dat er een koppeling was tussen inflight entertainment en avionics, waarmee de inflight entertainment oa flight info kan tonen. Hoe beperkt ook, er is dus ergens een koppeling.
Volgens het CBS:
Je doet je naam een eer aan.
~45 megameter per jaar is wél veel, dat jij meer dan dat rijdt doet daar niets van af.

P.S. Ik zou veel liever in zo'n stille EV rijden dan in een auto met verbindingsmotor, veel comfortabeler, zeker als je in een Tesla met FSD op snelwegen bijna niets hoeft te doen.

[Reactie gewijzigd door DvanRaai89 op 22 juli 2024 20:52]

P.S. Ik zou veel liever in zo'n stille EV rijden dan in een auto met verbindingsmotor, veel comfortabeler, zeker als je in een Tesla met FSD op snelwegen bijna niets hoeft te doen.
Een goede auto met verbrandingsmotor is minstens net zo stil al een Tesla op de snelweg. Aangezien hij het over een dikke diesel heeft, zal het wel een Duitse wagen zijn die gemaakt is voor de Autobahn, daar kan een Tesla niet tegenop qua comfort.
"400.000 in 9 jaar is niet veel. Nu niet meer, maar ik heb bijna 100 000 per jaar gereden."
Ik reed veel. Mijn collega die mijn auto toen gekocht heeft veel minder (komt met OV naar het werk).
Net even bij hem nagevraagd. Teller staat nu op 441367 km. Mét de originele Batterij en DriveUnit (alleen achterwiel aandrijving) uit 2014.

En niet comfortabel genoeg??

Een Model S of Model X van na April 2019 ("Raven" update), met luchtvering in "Comfort mode" zweeft over de weg (met de normale velgen en bandenmaat).
Ik heb een Raven Model X. Goddelijke auto-bahn cruiser.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 20:52]

99% van de EVs zijn “dikker” uitgevoerd in comfort level dan de diesels waar jij het over hebt. Met alle rijhulp systemen en deels bijvoorbeeld auto pilot over de snelweg rijden of volledig autonoom file kunnen rijden.

Dat is voor mij comfort. Niet een brullende motor voorin m’n auto - ik kijk dan wel naar een race als ik dat geluid wil horen.

Beetje antieke mening van iemand die duidelijk nog nooit de startknop van een EV gezien heeft.
Startknop? Wat een achterhaald concept!

Gewoon instappen en in drive zetten. Klaar!
Dat is idioot gevaarlijk en precies de reden waarom dit geen functie is. Dit zou een 4 tot 6 jarige ook kunnen doen! |:(

In Amerika zijn er genoeg filmpjes te vinden dat een 'automaat aan het stuur' onverstandig is en daarom zie je daar ook vooral steeds meer dat de 'pook' terug komt.

In de EU weten we niet beter, maar deze wijze van denken vind ik lichtelijk gevaarlijk... Auto's zijn buiten leuk ook dingen waar je verantwoordelijk mee om dient te gaan. Drive en go is dat in mijn inziens zeker niet.
Tesla heeft het in al z'n auto's en het werkt prima. Er moet iemand op de bestuurdersstoel zitten en je moet de rem intrappen om hem in drive te kunnen zetten. Tesla's hebben ook geen creep dus pas als je het gaspedaal intrapt begint de auto te rijden.
Het kruipen van de auto is een instelling, kun je aan of uit zetten, ik vind het zelf wel fijn.
Nee, het gaat om instappen en zo wegrijden. Dat werkt op elke automaat dat je de rem moet intrappen anders komt die niet van zijn plek.

Sterker nog ik heb schakel auto’s gereden die zonder koppeling ingetrapt niet starten.

Dus knop en go - is een stuk genuanceerder dan je doet overkomen.
"Tesla's hebben ook geen creep dus pas als je het gaspedaal intrapt begint de auto te rijden."

Je hebt er geen verstand van. Ik rijd sinds 2014 Tesla.
Alle Tesla's hadden en hebben een "creep mode" waardoor de wagen zich gedraagt als een automaat met Torque-Converter: rempedaal loslaten = gaat langzaam rijden.
Op een heuvel is "hill hold" automatisch actief waardoor de auto, opzettelijk, 1 tot 2 seconden niet beweegt (om te voorkomen dat de auto per ongeluk naar voren of achteren rolt als je je voet van het rempedaal haalt om het op het gaspedaal te zetten).
Creep-mode moet ingeschakeld worden (niet iedereen vind het fijn). Tesla's hebben meerde modi, waaronder "Creep".
De nieuwe S/X en recente 3/Y hebben geen creep mode meer. Inderdaad hebben de oudere modellen het nog wel (afhankelijk van bouwjaar default aan of uit).
Audi A8 LS was een paar jaar terug een werkauto dus mja ik durf te stellen dat die aardig “dik” genoemd mag worden.

Tesla is niet echt king op weg. Zelfs in een Skoda zit je tegenwoordig lekker, daar hoeft geen dure Duitser voor te rijden.

Tegenwoordig werk ik in de MKB sector en heb ik een BYD, rijdt lekker, zeker voor het geld.

Tis een auto, ik kom ‘s avonds gewoon thuis… daarom vind ik een update die je auto onbruikbaar maakt ook zeer onwenselijk. Los van gevaarlijk… al zal het vermoedelijk wel zo zijn dat je in the go geen update kan doen. Tenminste ik heb het nog nooit rijdend kunnen uitvoeren zo’n update. Zelfs niet toen ingebouwde TomToms nog een ding waren als 2DIN head unit.
Ongeveer net zo gescheiden als je tv en de afstandsbediening dan.
Hoe bedoel je? Mijn media unit kan direct invloed uitoefenen op het rijden van de auto (bv snelheid aanpassen) en ontvangt feedback (bv tonen van snelheid en cruise status). Er is dus tweeweg communicatie tussen beide systemen en beide geven niet alleen updates naar elkaar maar accepteren ook commando’s.
Jij doet nu ook tweeweg communicatie met jimshatt, en toch zijn jullie 2 gescheiden personen. Jouw browser doet tweeweg communicatie met de server van t.net en dat zijn toch ook echt 2 onafhankelijke systemen. Nog meer voorbeelden nodig? ;)
Ik weet verder niks over hoe de software in EV's gebouwd is, maar dat bepaalde systemen invloed op elkaar hebben zegt niks over de koppeling er tussen.
Ok dat is een vreemde stelling. Als je geen koppeling met elkaar hebt dan kun je ook niet met elkaar communiceren. Dat ik met @jimshatt communiceer impliceert inderdaad een (tekstuele) koppeling die ik mogelijk op enige wijze zou kunnen uitbuiten, bijvoorbeeld door social engineering.

Mijn browser communiceert inderdaad met een server en per definitie is er dus een (tijdelijke) koppeling via HTTPS, welke ik absoluut zou kunnen gebruiken voor manipulatie met kwade intentie van de server en worst case middels een DoS of vulnerability op zn gat zou kunnen helpen.

De MCU kletst met de FSDC in mijn auto, via whatever en indien daar zwakheden in zitten dan kan de FSDC op z'n gat geholpen worden, ik heb nog nooit gezien of gehord en nog nooit geprobeerd, maar het kan hypothetisch wel. Ik snap niet helemaal waarom je denkt dat er geen koppeling is.
Is wel gescheiden, maar met plakbandjes oplossingen. De technologie erachter is inmiddels namelijk veertig jaar oud:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/CAN_bus

Die bus is dus nooit ontworpen voor de huidige security standaarden en al helemaal niet voor over-the-air updates. Dat moet er allemaal omheen geknutseld worden, met alle problemen en risico's van dien.

Is eigenlijk wel een Tweakers achtergrond artikel waard.

[Reactie gewijzigd door zordaz op 22 juli 2024 20:52]

Hoezo plakbandjes oplossing. CAN en LIN hoeven ook geen security als de bovenste laag goed gescheiden en beveiligd is.

En wat heeft de leeftijd er mee te maken als het bewezen een goed robuust protocol is, want weet je wie er ook 40 jaar is ?
https://nl.wikipedia.org/wiki/Ethernet
Je Ethernet opmerking is een gevalletje 'Whataboutism'.

De CAN-bus architectuur is bewezen ja, maar ik kan je vertellen dat de opmerking van @merethan hier zeker van toepassing is. Op andere lagen wordt inderdaad gepoogd enige security e.d. in te bouwen, maar het fundament is simpelweg verouderd. Dus het blijven echt plakbandjes, je hebt gewoon met legacy te maken.
Dat is zeker geen Whataboutism, ik bedoel er mee te zeggen dat de leeftijd hier irrelevant is.
Dus omdat er overal security ingebouwd word, moet dat maar op alle lagen ? hoe zit het dan met de i2c/SPI verbindingen ? Je kan zo kun je wel doorgaan tot de ADC aan toe.
Ik zie even niet hoe de fysieke CAN bus architectuur een probleem geeft bij OTAs en al helemaal niet waarom het relevant is bij dit artikel.
Is weer zo'n statement zoals dat TCP/IP onveilig is :+
De CAN-bus is bij OTA updates wel degelijk relevant, die bus dient er -simpel gezegd- voor te zorgen dat de updates bij het juiste component terecht komen. En veel integriteitscontrole is er standaard niet mogelijk, dus je bent afhankelijk van additioneel (en vaak niet standaard/maatwerk) programmeerwerk om dat te borgen, met alle risico's van dien.

TCP/IP is trouwens een protocol, geen architectuur (zoals de CAN-bus). Dus appels en peren.

[Reactie gewijzigd door zordaz op 22 juli 2024 20:52]

Lang verhaal op z'n kortst:

Het is alsof je je software schrijft met alle variabelen als globals: We kennen allemaal zo'n project, en de pijn en het resultaat van doormodderen daaraan. En daar komt dan als extra catch bovenop dat die variabelen over de CPU's in het systeem uit sync kunnen raken.

Elektronica in auto's is echt drama.

[Reactie gewijzigd door merethan op 22 juli 2024 20:52]

Stel je voor dat ze de update doen terwijl je rijd en de remmen vallen uit, wil het niet meemaken.
dat gaat dan ook niet gebeuren. In het geval van bijvoorbeeld tesla gebeurt het alleen na expliciete consent van de gebruiker en alleen als de auto stilstaat. Je kunt de volledige auto 25 minuten niet gebruiken (zelfs de deur openen of op slot doen werkt niet meer. Raam dicht doen? Nope.

Aan de ene kant niet heel handig in bijvoorbeeld het open raam scenario, aan de andere kant weer wel veilig doordat je het niet per ongeluk tijdens het rijden kunt doen.

Goede test vooraf is checken of de wagen in park staat.

Overigens zou je in het geval van een tesla dan bijvoorbeeld ook de snelheid niet meer kunnen zien. Ik heb wel eens een keer een reset moeten doen op de snelweg omdat mijn richtingaanwijzer animatie en audio het niet meer deed (de fysieke zaken werken nog wel gewoon dus het is niet gevaarlijk) en dan rijd je gewoon "blind". Alles aan luxe features wordt uitgeschakeld (want reboot) en zelfs snelheid zie je niet meer. verder niet zo'n issue hoor. Gewoon met de rechter baan mee cruisen en je kunt dat veilig doen zonder te hard te gaan oid.
Raam dicht doen? Nope.
Sterker nog: je kan de deuren alleen via de mechanische backup open doen, waarbij het raam niet even zakt en je dus potentieel je ruit beschadigd. Daarom is sinds kort een nieuwe functie bij het updaten: gedurende de hele update zakken je ramen een klein stukje zodat ALS je er toch in zit en je eruit wil stappen via de mechanische backup je niet potentieel je raam laat zakken.

Ik heb OTA updates nog nooit echt grof fout zien gaan, behalve dat bij mij stelselmatig de auto ineens alarm slaat aan het einde van de update cycle, als Sentry aan staat. Ik heb het wel een keer meegemaakt dat de update niet binnen een half uur klaar was en in een vage limbo state dingen bleef doen. Ik kon de auto in en uit, maar verder heel weinig. Na contact met het service center kreeg ik het advies om de auto met rust te laten en zn ding te laten doen. Ik meen dat ie toen na anderhalf uur weer tot leven kwam, misschien dat er een rollback is uitgevoerd oid. Niet een heel groot probleem omdat ik thuis was, maar het was wel een lesje "nooit updaten als je je auto snel nodig hebt of niet thuis bent".
Bij Skoda moet je stilstaan om de update te downloaden en uit te voeren.
Tijdens het rijden springt dat proces op pauze. Ik zie dat bij sommige updates wel tijdens het rijden worden uitgevoerd.

Eerste keer is het vreemd en vervelend, maar na een tijdje merk je dat het zo gebeurt is. Dan wacht ik even voor ik uitstap. En als je dit leest kom je ook nooit tijdens het rijden in de problemen.
Het eerste wat ik denk: krijg je zoveel updates dan?

Klinkt een beetje als een te vroeg gereleasde game waar nog tig updates achteraan komen
Het artikel gaat over updates. Er zijn genoeg redenen te bedenken voor OTA updates. Let er niet echt op maar denk dat er toch paar per jaar zijn.

Kleine bugfixes, navigaties, DAB+ verbeteringen. Ik ben gestopt met het nalezen van de lijst :)
Staat volledig los van elkaar. Ik kan mijn auto (Polestar 2) al rijdend resetten en het instrumentenpaneel, verlichting, etc. Blijven gewoon werken alsof er niks aan de hand is. En maar goed ook.
Bij bmw kan je het rechtse scherm ( infotainment - idrive ) rebooten tijdens rijden.. klimaat ne geluid etc vallen dan wegn maar je instrumentencluster blijft werken
Testen zegt wel iets over het te verwachten resultaat, maar niet alles. Zie de vele bugs die na een software release nog boven water komen, zowel in een OS als in andere software.
Dergelijke software draait op hardware waarvan er verschillende honderden/duizenden variaties kunnen zijn (moederborden, grafische kaarten, etc) samen met ontelbare andere softwareprogramma's die geïnstalleerd kan zijn. Dat zal voor zo'n auto niet van toepassing zijn.
Ook niet in alle gevallen, zo is Apple wel eens de mist in gegaan, TomTom, en zo kun je de lijst naar behoeven uitbreiden.

Uiteraard is het heel stom dat het fout gaat, maar dat is nu eenmaal zo. Laat ze het fixen, dan kun je weer rustig verder rijden.

Geen software, maar wel gerelateerd aan testen, ken je de Samsung Galaxy Note 7 nog? Deze telefoon vloog iets te vaak spontaan in brand. Geen idee hoe ze hebben getest of wat ze hebben getest, maar geen enkel testrapport heeft de release van deze telefoon tegen gehouden.
Daar heb je natuurlijk gelijk in, maar dat is echt niet de reden voor het leeuwendeel van de bugs die optreden. Zeker niet in bugs die los staan van het OS.
Maar dat zijn veelal geen bugs die direct bij het updaten in 100% van de gevallen kapot gaat.

Wat mij ook verbaasd is dat de auto niet uitgerust is met een automatisch rollback systeem.
Dat een extra software laag na de update een aantal tests uitvoerd, en als dit niet succesvol is dat dan de software update teruggedraaid wordt.
Een rollback systeem? Dat wordt alleen maar als extra kwetsbaarheid gezien waarmee hackers misschien iets mee kunnen.

Straks hebben die iets gevonden waarmee ze de al ingebouwde features gratis aan kunnen zetten ipv dat mensen daar honderd euro per maand voor gaan betalen.
Als je zo gaat denken kan je beter geen infotainment systeem in je auto zetten natuurlijk
Ik heb een skoda enyaq waarmee ik maar eens per ~2 jaar een ota krijg, heeft blijkbaar toch ook zo z'n voordelen 😂
Ik heb een auto uit 2006 die helemaal geen internetverbinding heeft en dus ook geen updates krijgt. Heeft ie ook niet nodig. Ik vind al dat internetgedoe van tegenwoordig zo overdreven, en zit al helemaal niet te wachten op reclame en tracking in m'n auto. Lang leve de offline auto :)
Light het nu aan mij of is het stom aan te denken dat een update voor een auto (goed) getest en gecontroleerd wordt voordat deze wordt uitgerold? Stel je voor dat de auto helemaal niet meer zou werken na een update?
Het is eerder raar dat dergelijke systemen geen fallback functie hebben in geval van zaken als dit. Dat zou je tegenwoordig toch wel verwachten.

Ford bijvoorbeeld heeft met hun sync 3 en 4 zo iets. Dan herstelt hij de firmware waarmee de auto uit de fabriek is gekomen als het fout is gegaan. Het is dan wel oud, maar altijd beter dan helemaal niets.

Recentere kia en Hyundai kan je handmatig updaten als het fout is gegaan dmv een usb stick.
Tsja zo hebben wij hier laatst een monteur van Enexis over de vloer gehad en met ons velen meer uit de straat en ongetwijfeld ook op andere plaatsen.
Hier zijn pak 'm beet 2 jaar geleden allemaal dezelfde meters geplaatst en die hadden een maand geleden 's nachts ook een software-update gekregen waarna ze dus doodleuk allemaal vervangen konden worden omdat de hele meter niets meer doet.

Kan me zo voorstellen dat dat ook een nogal duur grapje is.
Ik heb me dit ook al afgevraagd. Aan een auto mag je bijna niets veranderen (noch als eigenaar, noch als fabrikant) of je moet een nieuwe keuring of gelijkvormigheidstest laten doen.

Maar bij EVs worden heel cruciale systemen, inclusief veiligheidssystemen, blijkbaar zomaar over de ether geüpdatet, bij mijn weten zonder enige certificatie van TÜV/RDW/...
Light het nu aan mij of is het stom aan te denken dat een update voor een auto (goed) getest en gecontroleerd wordt voordat deze wordt uitgerold? Stel je voor dat de auto helemaal niet meer zou werken na een update?
Uiteraard wordt dit goed getest en gecontroleerd, maar dan nog kunnen er fouten worden gemaakt, zeker bij een zo relatief jong bedrijf.

Ook Microsoft en Apple, wiens absolute "core business" het is om besturingssystemen te maken hebben "bricking" updates uitgerold.

Belangrijkste is dat hier wel van geleerd wordt, zowel door Rivian zelf als door andere bedrijven.

Een voorbeeld (wat mogelijk Rivian ook al deed, niet duidelijk) van een mitigatie: een uitrolstrategie hebben, waar je de patch op dag 1 aan slechts 1% van je klanten ter beschikking stelt (of dat hij bij slechts 1% automatisch geinstalleerd wordt), dit langzaam opbouwt dat aan het einde van de week 50% van je klanten hem moet hebben, tot 100% na 2 weken.

Dit is hoe Apple het bijvoorbeeld doet:
https://www.macworld.com/...ic-ios-updates-delay.html

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 22 juli 2024 20:52]

Ja, en dat is dus misgegaan. Mensenwerk...
Maarja, de update zelf zal wel goed getest zijn, maar het deployen dan weer niet, vanwege dat de update met een verkeerd certificaat ondertekent is.
Een volgend scenario kan gebeurd zijn...

Deze zal waarschijnlijk ook getest zijn op hun eigen auto's. Die auto's zullen waarschijnlijk een extra root-certificaat hebben waardoor ze ook met development en release-candidate builds kunnen werken. Daar heeft het blijkbaar prima gefunctioneerd. Het probleem is denk ik dat er vervolgens een master build is gemaakt met het verkeerde certificaat. Ook die zal het op de test-auto's dan prima doen, maar dus niet op een productie auto.

Wel vreemd is dat de software niet terugvalt naar zijn oude software als de nieuwe software niet geaccepteerd wordt. Wellicht werkt een deel van de software wel, waardoor de auto denkt dat de software prima werkt. Maar in dat geval zou een nieuwe OTA update het moeten kunnen verhelpen en dat doet het niet. Er zit dus iets niet helemaal lekker...

[Reactie gewijzigd door BugBoy op 22 juli 2024 20:52]

Blijft vind ik toch een negatief iets van die OTA updates. Kan altijd wat misgaan en je krijgt gewoon 's ochtends voor hetzelfde geld een auto die niet meer wil. Infotainment vermoed ik is ook de gps? Ja dan heb je het wel goed zitten als je de ochtend erop op vakantie bijvoorbeeld vertrekt...

Kaarten updates en "kleine" features vind ik op zich geen probleem, maar voor de grote updates heb ik toch liever een garage bezoek dat ten minste direct ziet of het gelukt is of niet en kan fixen indien nodig.
Ik blijf dat toch bijzonder vinden: mensen die techniek minder vertrouwen dan mensen. Je laat vrolijk een totale onbekende aan je remmen werken of je koppeling vervangen, op een maandagmorgen na de carnaval. Je weet niet of die onbekende gekwalificeerd is, je weet niet of er een eindcontrole plaatsvind en je hebt feitelijk niets concreets om de kwaliteit van de garage vooraf te beoordelen.
Iedereen weet dat je geen reparaties moet laten doen vlak voordat je op vakantie gaat. Hoe vaak moeten mensen niet terugkomen na een reparatie omdat het niet goed is gegaan?

En diezelfde mensen, die in het algemeen niet opgeleid zjin om software te testen, laat je de OTA update uitvoeren en testen? In dit geval was het euvel wel erg duidelijk omdat het systeem niet meer werkte, maar wat als er specifieke functionaliteit van de software niet meer werkt? Hoe verwacht je dat je dealer dat gaat testen?

OTA updates zijn tegenwoordig heel normaal op smartphones (als je het hebt over een heul erg kritisch stukje hardware in je leven) en op computers (idem). Die worden ook geinstalleerd zonder dat er iemand bij je langskomt om te kijken of die update goed is gegaan.
Zoals je uit het nieuws kunt opmaken zijn OTA-updates ook mensenwerk. Dus op OTA vertrouwen alsof dat alleen techniek is gaat niet op.
Je argument dat het bij smartphones vaak goed gaat past niet bij je stelling over mensen. Ik lees namelij niet dat het dan wel gekwalificeerde personen de updates verzorgen, net zo min als bij de update uit het nieuws.
Bij software heb je het voordeel dat er veel geautomatiseerd getest kan worden. Hierdoor kunnen veel maandagmorgenbugs gevonden worden voordat de code de computer van de ontwikkelaar verlaat.
Ook zou bij een correct ingerichte ci/cd omgeving het proces van de uitrol van updates geautomatiseerd kunnen worden, waardoor er vrijwel geen fouten tussen acceptatietestomgeving en productieomgeving kunnen sluipen.

Ik vertrouw softwareupdates in dat opzicht veel meer dan dat ik een persoon die aan hardware sleutelt vertrouw.
Ik vertrouw softwareupdates in dat opzicht veel meer dan dat ik een persoon die aan hardware sleutelt vertrouw.
Toch is voor de veiligheid van elke auto er toch echt iemand nodig die aan hardware sleutelt, en is dat juist het deel waar wet- en regelgeving voor is.
Aan software updates, zeker met dit soort rijkwijdte, werken meerdere mensen en zijn er systemen die de kwaliteit moeten borgen. Een beetje software-bouwer heeft een OTAP straat waarmee je meerdere controlemomenten inbouwt. Je haalt dan juist de individuele mens zoveel mogelijk uit de vergelijking.
Aan je auto werkt in het algemeen maar 1 persoon en als je pech hebt doet die ook de eindcontrole. De mens heeft daar dus veel meer invloed op het eindresultaat.
Dit was juist ook een software update, en OTA. Hooguit kun je dus stellen dat als er één of meer personen aan werken er ook bij OTA updates hoe dan ook fouten gemaakt kunnen worden. Dat gaat dus ook op voor je voorbeeld bij smartphones.

Omgekeerd kan je dus ook niet gaan stellen dat als je een persoon aan een auto laat werken er dus maar minder kwaliteit is, aangezien die voertuigen goedgekeurd moeten worden door een gekwalificeerde keurmeester. In tegenstelling tot bij OTA-updates.

Dat het bij smartphones vaak goed gaat kun je dus niet zols je doet toewijzen aan OTA, hoeveelheid mensen of hoe auto's gekeurd onderhouden worden, maar eerder aan een verschil in processen, automatisering en controles. Maar dat is dus niet zomaar te danken aan OTA, of zelfs vooral de techniek. Eerder de mate van professionalisering, met of zonder veel automatisering.
Dit was juist ook een software update, en OTA. Hooguit kun je dus stellen dat als er één of meer personen aan werken er ook bij OTA updates hoe dan ook fouten gemaakt kunnen worden. Dat gaat dus ook op voor je voorbeeld bij smartphones.

Omgekeerd kan je dus ook niet gaan stellen dat als je een persoon aan een auto laat werken er dus maar minder kwaliteit is, aangezien die voertuigen goedgekeurd moeten worden door een gekwalificeerde keurmeester. In tegenstelling tot bij OTA-updates.
Dat is niet wat ik beweer. Ik beweer dat de kans op fouten bij werkzaamheden die door één persoon verricht worden groter is dan de kans op fouten bij werkzaamheden waar meerdere mensen aan werken.
Een telefoon die crashed tijdens het bellen, of een camera die uitvalt tijdens het filmen.. klote maar helaas. Remmen die niet werken of gasepedaal blijft hangen terwijl je op de snelweg zit.. ander caliber.

En het is een principe van oorzaak en gevolg. Ik vertrouw de mensen niet die de techniek maken, dus daarmee het gevolg.. de techniek niet. Blijkbaar is de QA niet goed genoeg om bepaalde crashes te voorkomen, dan heb je imho niet alles goed getest. Het is geen glijdende schaal maar een simpele 'wel of niet', crash of niet. Het leuke idee altijd achter remmen en koppeling, de techniek erachter is decennia's doorgewerkt, een remleiding die lekt, koppeling die slipt, dat is niet 'oh 1 moertje vergeten en opeens doet alles poef'. En het is opeens alsof software de vervanger is van mechanisch werken, gaan banden nooit lek? Kabeltjes niet kapot? Schroefje niet los? bij zo'n auto? Zijn softwareschrijvers opeens 'onmenselijke' apparaten die geen maandagmorgen na carnaval hebben? Geen 'kritisch bugje' over het hoofd zien? Komma en puntje omwisselen?

Het is geen of/of situatie, het is een en/en situatie. Waar ik alleen 90% vertrouw op mechanische techniek en 10% op software.
Het is toch niet geheel onterecht de opmerking dat OTA in bepaalde gevallen heel vervelend kan uitpakken zoals we ook hier zien. En of het personeel dat test al dan niet bekwaam is, specifiek zien we hier maakt dat toch niet uit? Dit is een combinatie van falende techniek met falende mensen. Misschien een meer volwassen bedrijf zou dit niet gebeuren maar toch zit je hier met je OTA update.

En als ik lees dat voor de meeste mensen dit geen probleem is maar dat een enkeling toch naar de garage moet en dat het voor sommige zelfs verdere gevolgen heeft dan enkel je media center die niet werkt, dat is toch wel een beetje eng? Betekend dit dat in heel enkele gevallen auto's volledig gebricked zijn? Dat is toch wel erg vervelend dankzij een OTA als je net buiten de deur bent op vakantie bijvoorbeeld. En extra vervelend met een niet zo groot merk waar de service vermoedelijk toch een stuk beperkter is.

Ik ben geen techneut, ik heb geen idee hoe dit aangepakt dient te worden maar als eindgebruiker zou ik hier toch niet blij van worden en is het te hopen dat Rivian hun update beleid verbeterd / verhard.
En of het personeel dat test al dan niet bekwaam is, specifiek zien we hier maakt dat toch niet uit
Wil je een update goed testen, dan ben je wel even bezig, simpelweg aanzetten en kijken of je wat ziet is dan niet voldoende. Wil je goed testen dan gebruik je een test-protocol en daar heb je toch wel een beetje kennis voor nodig. En veel tijd.
Betekend dit dat in heel enkele gevallen auto's volledig gebricked zijn?
Nee. De rij-systemen zijn apart.
Dat is toch wel erg vervelend dankzij een OTA als je net buiten de deur bent op vakantie bijvoorbeeld
Ja, natuurlijk dat zou super vervelend zijn. Maar hoe groot is de kans werkelijk dat er een foutieve OTA update wordt gereleased die een groot deel van je subsystemen om laat vallen, net op het moment dat je op vakantie bent?
en is het te hopen dat Rivian hun update beleid verbeterd / verhard
Dat staat buiten kijf.
De update had volgens Rivian invloed op 'een aantal' R1T- en R1S-voertuigen. In de meeste gevallen blijft de rest van de auto, los van het infotainmentsysteem, wel functioneel, schrijft Rivian.
Zo lees ik dit toch iets anders dat de meeste remote via een update de boel weer werkende kunnen krijgen, sommige niet, en bij een aantal gevallen heeft het toch van invloed op "de rest van de auto". Dan lijkt het toch dat de info/rij systeem niet geheel onafhankelijk van elkaar zijn?
Ik blijf dat toch bijzonder vinden: mensen die techniek minder vertrouwen dan mensen. Je laat vrolijk een totale onbekende aan je remmen werken of je koppeling vervangen, op een maandagmorgen na de carnaval.
Die OTA updates zijn ook gewoon mensenwerk.
De meeste mensen blijven bij een bepaalde monteur of dealer voor een auto. Daarvan heb je dus een inschatting wat de kwaliteit van service is. Ook kun je terug naar de monteur/krijg je je auto pas terug als alles voltooid is.
Je weet niet of die onbekende gekwalificeerd is, je weet niet of er een eindcontrole plaatsvind en je hebt feitelijk niets concreets om de kwaliteit van de garage vooraf te beoordelen.
Dat is te achterhalen. Dat jij er bij je garage in kwestie niet naar vraagt is een tweede. Je hebt, zoals eerder gezegd, wel iets concreets om de kwaliteit van de garage op te beoordelen. Ervaringen met voorgaande services en reparaties en eventueel ervaringen van anderen en keurmerken.
Iedereen weet dat je geen reparaties moet laten doen vlak voordat je op vakantie gaat. Hoe vaak moeten mensen niet terugkomen na een reparatie omdat het niet goed is gegaan?
Akkoord, maar een OTA update kun je dus niet stoppen. Garage werk wel, want je brengt je auto dus gewoon niet langs vlak voor de vakantie. Die OTA update installeert gewoon en dan is je auto mogelijk een baksteen de volgende ochtend wanneer je op pad wilt.
OTA updates zijn tegenwoordig heel normaal op smartphones (als je het hebt over een heul erg kritisch stukje hardware in je leven) en op computers (idem). Die worden ook geinstalleerd zonder dat er iemand bij je langskomt om te kijken of die update goed is gegaan.
Ik verwacht een ander niveau van stabiliteit van embedded software voor een auto dan dat ik doe van een smartphone. Als een smartphone crasht op de snelweg ga ik niet dood. Bij een auto mogelijk wel.

"Ja maar het werkt toch ook voor smartphones?" Vind ik dus een slecht argument. Auto's zijn niet te vergelijken met smartphones op dit gebied.

Ik vind automatische OTA updates voor auto's een universeel slecht iets. Het zou voor mij een reden zijn om een auto niet te kopen. Uberhaupt het feit dat de een of andere snotneus op de software afdeling van het merk kan bepalen of mijn auto werkt de volgende ochtend vind ik een slecht idee.

Ik heb liever dat die updates tijdens de jaarlijkse service worden gedaan en/of ik een bericht krijg van de fabrikant wanneer er een update is die een kritisch probleem oplost. Want laten we wel wezen: 99% van de tijd is die update puur geneuzel. Als jij geen bugs ervaart en er geen baanbrekende nieuwe features worden meegeleverd of kritieke problemen worden opgelost, dan heb je die update niet nodig en is het een onnodig risico.
Ik wil niet dat de een of andere stagiair de font rendering van de "radio" knop heeft bijgepoetst en trots met zijn update een deel van mijn auto brickt 's nachts.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:52]

Die OTA updates zijn ook gewoon mensenwerk.
Dat klopt, maar zoals ik elders al omschreef worden softwareupdates in het algemeen door een volledige OTAP straat gehaald en vinden er dus op verschillende plekken, door verschillende mensen kwaliteitscontroles plaats. Althans, dat mag je verwachten. Dat geeft een lager risico op fouten dan een enkele monteur die voor jou onderdelen vervangt.
De meeste mensen blijven bij een bepaalde monteur of dealer voor een auto. Daarvan heb je dus een inschatting wat de kwaliteit van service is. Ook kun je terug naar de monteur/krijg je je auto pas terug als alles voltooid is.
Dat is te achterhalen. Dat jij er bij je garage in kwestie niet naar vraagt is een tweede. Je hebt, zoals eerder gezegd, wel iets concreets om de kwaliteit van de garage op te beoordelen. Ervaringen met voorgaande services en reparaties en eventueel ervaringen van anderen en keurmerken.
Dat klopt, maar dat geldt ook voor een software update. Het ging er om dat mensen kennelijk een groter vertrouwen hebben in een menselijke monteur dan in een software update.
Akkoord, maar een OTA update kun je dus niet stoppen. Garage werk wel, want je brengt je auto dus gewoon niet langs vlak voor de vakantie. Die OTA update installeert gewoon en dan is je auto mogelijk een baksteen de volgende ochtend wanneer je op pad wilt.
Dat is een valide punt. Hoewel: krijg je ook bij een OTA update niet gewoon de vraag of je hem wil doen?
Ik verwacht een ander niveau van stabiliteit van embedded software voor een auto dan dat ik doe van een smartphone. Als een smartphone crasht op de snelweg ga ik niet dood. Bij een auto mogelijk wel.
Nu wordt het wat ingewikkeld. De OTA update waar het hier om ging had geen betrekking op kritische systemen. Ik vermoed ook zomaar dat updates van kritische systemen een nog veel rigoreuzere controle doorlopen als gewone updates. Als ze al mogelijk zijn.
Voor zover ik weet bijvoorbeeld kan de Kia EV wel OTA updates uitvoeren, maar alleen op het infotainment systeem en de navigatie. Niet op de kritische systemen. Ik weet niet hoe dat zit bij andere merken. Tesla heeft volgens mij ooit eens een OTA update uitgevoerd van hun remsysteem nadat bleek dat dat niet voldoende remkracht leverde.
"Ja maar het werkt toch ook voor smartphones?" Vind ik dus een slecht argument. Auto's zijn niet te vergelijken met smartphones op dit gebied.
Dat is maar net waar je naar kijkt. Ik denk dat mensen veel meer van slag raken als hun telefoon door een update onbruikbaar is geworden dan dat hun infotainment system in de auto niet meer werkt.
Ik vind automatische OTA updates voor auto's een universeel slecht iets. Het zou voor mij een reden zijn om een auto niet te kopen. Uberhaupt het feit dat de een of andere snotneus op de software afdeling van het merk kan bepalen of mijn auto werkt de volgende ochtend vind ik een slecht idee.
Hier vlieg je een beetje uit de bocht. Er is helemaal geen "snotneus" die bij Rivian bepaalt hoe en wanneer de software wordt bijgewerkt, zeer waarschijnlijk zit daar een hele batterij software-ontwikkelaars achter en wordt een update niet zomaar uitgerold.
Ik heb liever dat die updates tijdens de jaarlijkse service worden gedaan en/of ik een bericht krijg van de fabrikant wanneer er een update is die een kritisch probleem oplost. Want laten we wel wezen: 99% van de tijd is die update puur geneuzel. Als jij geen bugs ervaart en er geen baanbrekende nieuwe features worden meegeleverd of kritieke problemen worden opgelost, dan heb je die update niet nodig en is het een onnodig risico.
Dat kan, maar ook dat kun je prima via een OTA regelen: vertel de gebruiker wat de nieuwe update inhoudt en vraag hem of hij het wil installeren. Ongeveer precies zoals dat nu ook bij smartphones en laptops gebeurt. Kritische updates kun je dan forceren of laten doen bij de jaarlijkse controles. Op die manier krijgt de gebruiker een deel van de controle weer terug en is de kwaliteit van de kritische updates ook geborgd (mits de dealer in staat is om de update te testen en vrij te geven).
Ik wil niet dat de een of andere stagiair de font rendering van de "radio" knop heeft bijgepoetst en trots met zijn update een deel van mijn auto brickt 's nachts.
Dit soort popijopi-argumenten zijn nergens voor nodig.
Dit soort popijopi-argumenten zijn nergens voor nodig.
Komt in de praktijk gewoon voor. Grote clouddienst die omvalt omdat iemand kapotte code pusht of al die AEG ovens die plotseling onbruikbaar waren omdat ze dachten een combi magnetron te zijn.
Hier vlieg je een beetje uit de bocht. Er is helemaal geen "snotneus" die bij Rivian bepaalt hoe en wanneer de software wordt bijgewerkt, zeer waarschijnlijk zit daar een hele batterij software-ontwikkelaars achter en wordt een update niet zomaar uitgerold.
Dit beweer jij op basis van? Praktijkervaring?
Dat is maar net waar je naar kijkt. Ik denk dat mensen veel meer van slag raken als hun telefoon door een update onbruikbaar is geworden dan dat hun infotainment system in de auto niet meer werkt.
Dit keer is het toevallig het infotainment
Dat klopt, maar dat geldt ook voor een software update. Het ging er om dat mensen kennelijk een groter vertrouwen hebben in een menselijke monteur dan in een software update.
Dat heb ik zeker.
Dat is een valide punt. Hoewel: krijg je ook bij een OTA update niet gewoon de vraag of je hem wil doen?
Ik hoop dat ik ze volledig kan blokkeren tot het mij uitkomt

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:52]

Komt in de praktijk gewoon voor. Grote clouddienst die omvalt omdat iemand kapotte code pusht of al die AEG ovens die plotseling onbruikbaar waren omdat ze dachten een combi magnetron te zijn.
Natuurlijk komt het voor. Maar het zijn uitzonderingen. En het heeft niets te maken met "één of andere stagair". Waar gewerkt wordt vallen spaanders, ook bij professionals.
Dit beweer jij op basis van? Praktijkervaring?
Natuurlijk niet. Op gezond verstand. Welke grote producent van wat dan ook met duizenden, tienduizenden klanten en een product dat voor 50% uit software bestaat, gebruikt geen uitgebreide kwaliteitscontroles en gestandaardiseerde processen? Als je uit twee mogelijke scenario's kan kiezen, kies je dan het scenario waar je het lekkerst tegenaan kan schoppen of het meest waarschijnlijke scenario?
Dit keer is het toevallig het infotainment
Dat is misschien helemaal niet toevallig. Misschien hebben ze op kritische updates wel een veel stringentere controle en komen fouten daar dus ook veel minder voor. Klinkt logisch.
Dat heb ik zeker.
We zijn gelukkig weer terug bij waar ik begon :) Toegegeven, het was een platte vraag, maar ik persoonlijk heb meer vertrouwen in het resultaat van een softwareupdate van de fabrikant dan van een reparatie bij een dealer.
Ik hoop dat ik ze volledig kan blokkeren tot het mij uitkomt
Hier zijn we het eens :)
Natuurlijk niet. Op gezond verstand. Welke grote producent van wat dan ook met duizenden, tienduizenden klanten en een product dat voor 50% uit software bestaat, gebruikt geen uitgebreide kwaliteitscontroles en gestandaardiseerde processen? Als je uit twee mogelijke scenario's kan kiezen, kies je dan het scenario waar je het lekkerst tegenaan kan schoppen of het meest waarschijnlijke scenario?
Uh, op basis van praktijk ervaring. Heel erg veel.
Zo’n einde van de wereld is het toch ook weer niet om geen GPS te hebben? Je kan toch gewoon je mobiel gebruiken voor even?
Ik ben persoonlijk een persoon die voor zo een dingen goed voorbereid op pad gaat :), misschien zelfs in het extreme, maar ik vertrek niet naar ergens (onbekend) zonder dat de route al de avond ervoor ingeladen is. Maar ik moet zeggen dat ik nog nooit m'n mobiel gebruikt heb als gps in de wagen. Vind de built in functionaliteit veel beter/handiger. Waze en dergelijke heb ik zelfs niet. Kom nog uit de tijd dat het kaartlezen was, maar zelfs dat heb ik niet meer standaard in de wagen liggen.

GPS was ook maar een voorbeeld natuurlijk, maar onder infotainment valt wel heel wat tegenwoordig. bluetooth koppeling zal het dan bijvoorbeeld ook niet meer doen in m'n wagen. Dat is al lastiger, of hopen dat je niet gebeld wordt natuurlijk :). Radio en dergelijke is minder kritisch natuurlijk.

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 22 juli 2024 20:52]

Volgens mij maak je van een mug een olifant. Zolang hij maar rijd, de rest kom je wel overheen.
Wanneer het hoofdscherm van het instrumentenpaneel ook niet werkt, zoals in het artikel staat, heb je wel een probleem. Er zijn auto's met een scherm in plaats van fysieke units voor bijvoorbeeld de snelheidsmeter, de toerenteller, oliedruk, temperatuur, etc. Wanneer dat hele scherm het niet doet, krijg je dus die informatie niet en weet je niet of bijvoorbeeld de richtingaanwijzers of de verlichting werken.

Naast het praktische aspect mag je formeel gezien sowieso de weg niet op: rijden zonder een werkende snelheidsmeter is namelijk verboden.
goed voorbereid
Dus ook een stapeltje papieren wegenkaarten waarop de uitgestippelde route is uitgezet? Nu ben ik ongetwijfeld ouderwets maar lekker de wegnummers of voornaamste plaatsen onderweg even op een rijtje te zetten in gedachten, dan kan je makkelijk navigeren door puur en alleen de borden te volgen.
Dat kan sowieso altijd. Het is heel makkelijk bij een andere plaats te komen. Pas als je er bent en moet zoeken wordt het iets moeilijker. Moet je voor de grap eens opschrijven van sommige routes hoeveel keer je afslaat. En die van je huis naar snelweg (5x voor mij) is bekend dus die tellen eigenlijk niet eens mee.
Dan 5 afslagen erbij en ik was op mijn werk 80km verderop. Of 6 als je houd links aan meetelt als afslaan.
Zelf kijk ik altijd even op streetview voor locatie. Voor de zekerheid.
De GPS kun je inderdaad best missen, zijn ook genoeg alternatieven voor (mobiel, tomtom, etc). Maar hierboven las ik ook dat bij bepaalde auto's het hele dashboard weg is bij dit soort problemen. Volgens mij mag je niet eens gaan rijden zonder werkende snelheidsmeter?
Ja, ook de GPS ligt er uit. Wordt wel weer gefixed maar is wel even lastig.

Garage is ook niet alles, want ook dan kun je een faal meemaken wanneer de garage al lang en breed hebt verlaten. Alleen is het dan niet op deze schaal, want nu gaan er honderden zo niet duizenden auto's in 1x een update krijgen. Wanneer dat faalt, haal je het nieuws.
Ik neem dat je bij Rivian ook gwn de keuze hebt om deze update uit te stellen.
Ik weet niet hoe het bij Rivian gaat, maar bij Tesla kan je zelf kiezen of je een update wil installeren. Ik zou zelf niet gauw een dag voor de vakantie een update installeren (alhoewel het bij Tesla nooit fout is gegaan in 5 jaar tijd dat ik de auto had).

Ik zou overigens ook niet een dag voor de vakantie de auto een beurt geven. Altijd een beetje ruimte laten om eventuele issues op te lossen...

[Reactie gewijzigd door BugBoy op 22 juli 2024 20:52]

Je zou in elke auto gewoon een optie moeten hebben om alle automatische updates uit te zetten (voor zover dit niet al aanwezig is). Dit klinkt hetzelfde als dat Windows altijd op de meest onhandige momenten een update aan het draaien is, alleen is in dit geval het resultaat ook nog eens klote.
Ik zie nergens staan dat de update automatisch is uitgerold. Dus dat is hier mogelijk ook niet aan de hand. Bij Tesla moet je zelf aangeven of de update geïnstalleerd moet worden. Daar worden ze overigens ook in fases uitgerold zodat ze nooit een update naar alle auto's sturen. En ze beginnen met auto's die niet van klanten zijn.
Ik zie nergens staan dat de update automatisch is uitgerold. Dus dat is hier mogelijk ook niet aan de hand.
Beiden valt niet op te maken uit het artikel dus het kan ook goed zijn dat die wel automatisch uitgerold is, zeker al omdat het om een OTA update gaat. Nu zal er zeker wel een melding gestaan hebben met de keuze wel of niet installeren, maar als gebruiker ga je er vanuit dat het goed zit. Tenzij je dan een Tweaker bent en dan misschien wel eerst eventjes rond was gaan kijken.
Blijf dit soort dingen toch vaag vinden en tja nu is het dan alleen het infotainment deel wat getroffen is. Voor hetzelfde had het ook de hele functionaltieit van de auto plat kunnen leggen. En dan nog, om het euvel te verhelpen kan je toch weer naar een garage toe en ben je de auto weer even kwijt. Dit alleen door een domme fout in een update, tja......
En dan nog, om het euvel te verhelpen kan je toch weer naar een garage toe en ben je de auto weer even kwijt. Dit alleen door een domme fout in een update, tja......
En gaat Rivian dan ook de rekening van jouw garage betalen? Of mag je zelf de knip trekken om hun fouten op te lossen... En de kosten van vervangend vervoer terwijl het ding niet naar behoren werkt?
En gaat Rivian dan ook de rekening van jouw garage betalen?
Goede vraag ja of dat binnen de garantie valt en wat te doen als het net buiten de garantie valt.
Garantie heeft er weinig mee te maken. Zij slopen jouw voertuig met hun update. Daar heb jij geen aandeel in gehad. Als ze het niet gaan vergoeden, zou je ze daarvoor niet gewoon aan kunnen klagen? Dat kun je toch ook als iemand jouw raam ingooit en de kosten daarvan niet wil betalen? ;)
Eh ja ik persoonlijk vind gewoon dat Rivian volledig aansprakelijk hiervoor gesteld moet worden maar de vraag blijft of zij dat ook voor de volle 100% zullen doen. En ja wat voor toestanden moet je dan weer gaan uithalen om uiteindelijk alles vergoed te krijgen.
'In de meeste gevallen blijft de rest van de auto, los van het infotainmentsysteem, wel functioneel, schrijft Rivian'

In een aantal gevallen dus ook niet.... sta je dan.. :+
Een beetje Amerikaan heeft nog wel één of meerdere reserve auto's.
De gemiddelde Amerikaan (in ieder geval het type waar jij hier op doelt) heeft geen EV. Die willen juist vaak zo zwart mogelijke rook produceren.
Wat was er mis met de tijd van de analoge kabels? Niet spannend genoeg? Waarom zou een km teller gedigitaliseerd en/of geupdate moeten worden, voor hetgeen wat die doet? Aantal KM weergeven in een ander kleurtje? Net als de snelheidsmeter/brandstofmeter/toerenteller. Moeten deze een keer andersom worden weergegeven? Dat zijn de basisinstrumenten en daarop moet je kunnen vertrouwen en niet dat dit door een update gaat uitvallen. Dan praat je ook niet over een duurzaam karakter als het zo gevoelig is en snel stuk kan gaan. Ook wat moeten ze straks in Afrika met zulke auto's? Met een schroevendraaier kom je niet meer ver dus zo duurzaam is het allemaal ook niet meer.
Zowat alles wordt gedigitaliseerd. Waar jij ook flink gebruik van maakt.
Simpelgezegd, als ik een eBook heb, moet ik aan heel veel eisen voldoen om dat boek te lezen, denk aan stroom, apparaat, eventueel Internet, etc., als ik een fysiek boek heb, kan ik zo pakken en lezen, misschien een lichtje erbij maar daar houdt het wel mee op. Misschien een beetje simpel gedacht maar waarom moet het zo ingewikkeld worden?
Digitalisering is prima en wat voorheen was, werkte prima en nu is het te ingewikkeld en complex geworden.
Met zo een instelling zouden we nooit vooruitgang boeken. Geen internet
Ja, dat wordt gedaan ja. Maar de vraag is waarom? Wat was er mis met de analoge teller? Er wordt niet meer gekeken naar hoe ze het beter kunnen maken, maar hoe ze mee kunnen doen met de laatste hype om alles maar te digitaliseren. En dat is lang niet altijd een vooruitgang. Auto's hadden al potentiële problemen genoeg zonder de moderne software problemen er nog bij. Mijn auto heeft gewoon fysieke wijzertjes op het dashboard en dat vind ik prima zo. Dat hoeft geen led scherm te zijn, er hoeft geen app voor een auto te zijn, en een auto heeft geen internet verbinding nodig. Dat zijn allemaal potentiële problemen die nauwelijks iets toevoegen maar wel een risico vormen.
Wat is er mis met langspeelplaten?
Scart aansluiting? Video/muziek cassette? Niet meegaan met je tijd. Heeft iedereen last van

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 22 juli 2024 20:52]

Maar wat is nou zo goed aan "meegaan met je tijd" als het geen voordeel biedt (en zelfs aantoonbare nadelen)? Nieuwer is niet hetzelfde als beter. Net als jezelf in de gaten laten houden door online bedrijven als Google en Meta. Heel modern, maar niet iets waar je aan mee zou moeten willen doen...
Wat heeft iemand er trouwens voor last van als ik niet mee wil doen aan moderne onzin? Ik gebruik nog steeds audio cassettes, en daar heeft niemand last van. Andersom is lang niet altijd het geval. Mensen die per se "modern" willen zijn, geven data van mij door aan commerciële bedrijven zonder mijn toestemming. Hoeveel adresboeken zal ik in staan die nu op Meta's servers staan? En al die camera's die beelden doorsturen naar de cloud? Of die afluisterspeakers in huiskamers? Al die schapen die zich maar braaf laten melken onder het mom van "meegaan met je tijd" duwen anderen zo ook in het zwarte gat.

En ik weet niet of je het door had, maar de LP is al een hele tijd terug van bijna weggeweest. Blijkbaar heeft het hebben van een fysiek object genoeg meerwaarde voor een hoop mensen dat ze toch €30-40 uit willen geven aan een stukje plastic. Als jij zo iemand bent die denkt dat alles wat modern is, goed is, ga gerust je gang en wordt een streaming-zombie die nooit meer kan stoppen met maandelijks betalen, maar kijk niet raar op als anderen er anders over denken.
de vooruitgang is niet te stoppen. 6 jaar geleden riep ik al Cloud is funest voor je privacy.
Toch moest en zouden bedrijven naar de Cloud migreren. Nee het is niet altijd rozegeur en maneschijn.AI zal voor en nadelen meebrengen. Je gaat mee of niet.

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 22 juli 2024 20:52]

De vooruitgang is naar mijn mening al gestopt. De laatste tijd is het alleen maar achteruitgang. Wat je denk ik bedoeld is dat de verandering of digitalisering niet te stoppen is, en dat ben ik helaas met je eens. Ik ga er zoveel mogelijk niet in mee, want naar mijn mening voegt het niks toe, maar het is soms wel lastig. In vliegtuig bv kun je vaak alleen nog maar pinnen, ondanks dat ik dat vermijd als de pest.
De vooruitgang stopt nooit. Alleen ben jij degene die het niet accepteert. Je bent niet de enige maar wel in de minderheid. Klagen heeft geen zin. De trein dendert door

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 22 juli 2024 20:52]

Dit soort berichten maken altijd een soort nostalgisch verlangen naar "echte" producten in mij wakker, wat die dan ook mogen zijn. Een papieren agenda, een vulpen met een mooie kleur inkt, een ouderwetse, niet elektrische fiets zonder toeters en bellen, een horloge dat je niet om de drie dagen hoeft op te laden, etc.

Er zijn producten waarbij het belangrijk is dat je erop kunt vertrouwen. Die gewoon een ding goed doen. Een auto valt daar voor mij ook onder. Rijden en klaar. Een auto die updates krijgt, wat is dat voor decadent gedoe?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.