Die OTA updates zijn ook gewoon mensenwerk.
Dat klopt, maar zoals ik elders al omschreef worden softwareupdates in het algemeen door een volledige OTAP straat gehaald en vinden er dus op verschillende plekken, door verschillende mensen kwaliteitscontroles plaats. Althans, dat mag je verwachten. Dat geeft een lager risico op fouten dan een enkele monteur die voor jou onderdelen vervangt.
De meeste mensen blijven bij een bepaalde monteur of dealer voor een auto. Daarvan heb je dus een inschatting wat de kwaliteit van service is. Ook kun je terug naar de monteur/krijg je je auto pas terug als alles voltooid is.
Dat is te achterhalen. Dat jij er bij je garage in kwestie niet naar vraagt is een tweede. Je hebt, zoals eerder gezegd, wel iets concreets om de kwaliteit van de garage op te beoordelen. Ervaringen met voorgaande services en reparaties en eventueel ervaringen van anderen en keurmerken.
Dat klopt, maar dat geldt ook voor een software update. Het ging er om dat mensen kennelijk een groter vertrouwen hebben in een menselijke monteur dan in een software update.
Akkoord, maar een OTA update kun je dus niet stoppen. Garage werk wel, want je brengt je auto dus gewoon niet langs vlak voor de vakantie. Die OTA update installeert gewoon en dan is je auto mogelijk een baksteen de volgende ochtend wanneer je op pad wilt.
Dat is een valide punt. Hoewel: krijg je ook bij een OTA update niet gewoon de vraag of je hem wil doen?
Ik verwacht een ander niveau van stabiliteit van embedded software voor een auto dan dat ik doe van een smartphone. Als een smartphone crasht op de snelweg ga ik niet dood. Bij een auto mogelijk wel.
Nu wordt het wat ingewikkeld. De OTA update waar het hier om ging had geen betrekking op kritische systemen. Ik vermoed ook zomaar dat updates van kritische systemen een nog veel rigoreuzere controle doorlopen als gewone updates. Als ze al mogelijk zijn.
Voor zover ik weet bijvoorbeeld kan de Kia EV wel OTA updates uitvoeren, maar alleen op het infotainment systeem en de navigatie. Niet op de kritische systemen. Ik weet niet hoe dat zit bij andere merken. Tesla heeft volgens mij ooit eens een OTA update uitgevoerd van hun remsysteem nadat bleek dat dat niet voldoende remkracht leverde.
"Ja maar het werkt toch ook voor smartphones?" Vind ik dus een slecht argument. Auto's zijn niet te vergelijken met smartphones op dit gebied.
Dat is maar net waar je naar kijkt. Ik denk dat mensen veel meer van slag raken als hun telefoon door een update onbruikbaar is geworden dan dat hun infotainment system in de auto niet meer werkt.
Ik vind automatische OTA updates voor auto's een universeel slecht iets. Het zou voor mij een reden zijn om een auto niet te kopen. Uberhaupt het feit dat de een of andere snotneus op de software afdeling van het merk kan bepalen of mijn auto werkt de volgende ochtend vind ik een slecht idee.
Hier vlieg je een beetje uit de bocht. Er is helemaal geen "snotneus" die bij Rivian bepaalt hoe en wanneer de software wordt bijgewerkt, zeer waarschijnlijk zit daar een hele batterij software-ontwikkelaars achter en wordt een update niet zomaar uitgerold.
Ik heb liever dat die updates tijdens de jaarlijkse service worden gedaan en/of ik een bericht krijg van de fabrikant wanneer er een update is die een kritisch probleem oplost. Want laten we wel wezen: 99% van de tijd is die update puur geneuzel. Als jij geen bugs ervaart en er geen baanbrekende nieuwe features worden meegeleverd of kritieke problemen worden opgelost, dan heb je die update niet nodig en is het een onnodig risico.
Dat kan, maar ook dat kun je prima via een OTA regelen: vertel de gebruiker wat de nieuwe update inhoudt en vraag hem of hij het wil installeren. Ongeveer precies zoals dat nu ook bij smartphones en laptops gebeurt. Kritische updates kun je dan forceren of laten doen bij de jaarlijkse controles. Op die manier krijgt de gebruiker een deel van de controle weer terug en is de kwaliteit van de kritische updates ook geborgd (mits de dealer in staat is om de update te testen en vrij te geven).
Ik wil niet dat de een of andere stagiair de font rendering van de "radio" knop heeft bijgepoetst en trots met zijn update een deel van mijn auto brickt 's nachts.
Dit soort popijopi-argumenten zijn nergens voor nodig.