Nederlandse start-up Unpluq kondigt NFC-tag aan voor beperken smartphonegebruik

De Nederlandse start-up Unpluq heeft een NFC-tag aangekondigd als opvolger van zijn USB-key voor het beperken van smartphonegebruik. Gebruikers kunnen apps aanwijzen die alleen open kunnen als de NFC-tag bij de telefoon wordt gehouden.

De Tag is een gele NFC-tag die werkt met de Unpluq-app. Op Android opent de Tag apps naar keuze alleen als hij tegen de telefoon gehouden wordt. Hij volgt daarmee de USB-key op die Unpluq anderhalf jaar geleden uitbracht.

Ondersteuning voor iOS komt deze zomer. Volgens medeoprichter Tim Smits kan dat op twee manieren werken. "Op iOS gaan we webtraffic blokkeren door middel van een VPN. Daarnaast heeft Apple het onlangs met de Shortcuts-app mogelijk gemaakt om nog een tweede manier van blokkeren toe te passen; die kost iets meer set-uptijd. Dan zou de Unpluq-app starten als je een afleidende app opent."

Unpluq begon als Android-launcher, maar inmiddels is dat niet meer zo, zegt Smits. "We merkten dat Unpluqqers graag hun eigen startscherm hielden." In de app zijn daarnaast functies toegevoegd als een schema waarin gebruikers kunnen bepalen wanneer ze afleidende apps willen blokkeren en wanneer niet.

De Tag begint als Indiegogo-campagne en moet vanaf juli als regulier product in de webshop staan. Unpluq zegt de definitieve prijs in de webshop nog niet bepaald te hebben. De hoogste prijs tijdens de crowdfunding is 50 euro. Daar zit een jaar Premium-abonnement voor de Unpluq-app bij.

Unpluq Tag

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

17-05-2022 • 07:00

51

Reacties (51)

51
50
26
4
0
20
Wijzig sortering
Het enige wat mij dan weer tegen staat is dat er een abbo functie bij zit.

Nu weet ik niet zeker of bepaalde premium opties echt nodig zijn voor een goed functionerende app, Maar irritant is het wel. Dit is één van de redenen waarom ik het (nog) niet zou kopen.

Nu snap ik wel dat bedrijven geld moeten/willen verdienen, maar ik betaal persoonlijk iets meer en dat alles er gewoon bij zit en werkt.

Edit: typos en leesbaarheid.

[Reactie gewijzigd door Wachten... op 23 juli 2024 19:52]

Helaas gaat alles richting geldplukkerij abbodiensten, puur zodat ze meer geld opstrijken dan wat het waard is een zeer waardevol product kunnen neerzetten en onderhouden.

Alleen al het feit dat zelfs dit als "premium" abonnement wordt aangeboden (en daar op de site met geen woord over gerapt wordt) ga ik dit niet gebruiken. Een eenmalige aanschaf zou een ander verhaal zijn geweest maar ik heb geen zin om me door allerhande bedrijven te laten behandelen als koopvee.
Geldpluqqerij bedoel je ;)

maar inderdaad zoals je zegt, een eenmalige betaling zou hier waarschijnlijk meer op z'n plek zijn.
"Early access" $$
Een mooi instrument om het mobielgebruik van kinderen te regelen?
Na een uurtje de tag weer inleveren dank u…
Onnodig. Google heeft daar "FamilyLink" voor. Kun je een tijdlimiet instellen voor het apparaat of zelfs per App. Werkt prima.
@xbeam @Tozz

Het enige is dat je je dan wel in een Google of Apple omgeving begeeft. Niet iedereen (zoals ik) wil dit soort dingen delen met grote tech bedrijven.
Ik er vanuit dat je dan ook LineageOS op je telefoon draait.
Je telefoon bevat je belangrijkste en meest persoonlijke informatie en daar heb je al keuze gemaakt aan welke fabrikant je deze toe vertrouwd. Mijn keus is persoonlijk en dat is inderdaad niet werelds grootste reclamebedrijf met lagere hardware prijs en gratis diensten in ruil voor reclame.Dus ja ik betaal de hoofdprijs en vertrouw die partij al met mijn locaties, privé foto’s, bankrekening en al mijn logins van al mijn gebruikte diensten. Ik heb er persoonlijk dan ook niet zo veel moeite mee dat ze over de app toegang controle (zouden)gaan van mijn mini me’s. Misschien heb ik daar nog wel meer vertrouwen in dan een kleine onbekende partij

[Reactie gewijzigd door xbeam op 23 juli 2024 19:52]

En voor jezelf digital wellbeing.
Het vervelende hier van is dat als kindlief een andere geboortedatum heeft opgegeven, voor bv Fortnite, dat wanneer je Familylink activeert, dat kinderaccount word geblokkeerd.

En die vrijgave kan pas gebeuren dmv creditcard validatie.

Wil je dus een kind in paniek zien, moet je die link eens maken.

P.s. Dit was ons dus gebeurd, met alle gevolgen van dien.
Dit lock is namelijk per direct op het account.
Maar dit kan toch al met ouder controle van bijv je iPhone zelf. Hier heb je geen tag voor nodig
https://support.apple.com/en-us/HT201304

[Reactie gewijzigd door xbeam op 23 juli 2024 19:52]

Ergens denk ik dat dit totaal nutteloos is vergeleken met de al bestaande manieren om mobielgebruik van kinderen te beperken.

Ik bedoel je kan al voor jezelf instellen dat je je Android of iOS telefoon minder kan gebruiken, naar mijn weten kun je daar een wachtwoord aan hangen, dus om nou een aparte NFC tag voor te moeten kopen vind ik een beetje geld verspilling, maar ook verspilling van materialen om die tags te maken.

Wat volwassenen betreft, als iemand echt zo'n groot probleem heeft en z'n telefoon te vaak gebruikt, dan lost deze tag dat ook niet op.

En als je wel genoeg zelf discipline hebt, heb je deze tag ook niet nodig.

Als er meer functionaliteit mogelijk is met deze tag, op smartphone gebruik beperking na dan zie ik nog eventueel het nut ervan in, gewoon de tag een andere functionaliteit geven.
Ik praat het apparaat niet perse de hemel in o.i.d., maar er zit wel degelijk een nuttige functie achter deze tag.

Het artikel legt (naar mijn idee) de functie niet heel duidelijk uit. Dus hierbij even mijn uitleg.

Je stelt met de app in dat je telefoon enkel een telefoon is met basis functies zoals bellen, en misschien appen en/of e-mailen (dit stel je zelf in). Alle andere apps die voor afleiding zorgen zoals Social media, spelletjes etc, die kun je enkel gebruiken als je de tag ervoor houdt. Dit is dus echt een totaal andere functie dan bijvoorbeeld een puzzle oplossen o.i.d. want je moet de tag bij je hebben en pakken en ervoor houden. Je denkt dan al veel sneller 'laat ook maar' en bent je daardoor veel bewuster van de afleidingen die op je telefoon staan.

Dat gezegd hebbende, ben ik het met je eens dat die zooi je niet eens zou moeten afleiden, maar ondanks ik enkel een browser gebruik, zit ik toch vaker op mijn mobiel dan ik zou willen. Die mobiel is nou eenmaal echt een mega verslavend ding.

[Reactie gewijzigd door Wachten... op 23 juli 2024 19:52]

Die mobiel is nou eenmaal echt een mega verslavend ding.
Eens, als ik soms mensen zie appen op de fiets dan gaan de haren in mijn nek overeind staan.

Ironisch is dan wel weer dat ik mijn telefoon minder ben gaan gebruiken. Ik stopte van de een op de andere dag met Social Media gebruiken (Nouja.. enken whatsapp, signal en discords gebruik ik nog) mogelijk omdat ik Twitter en IG enkel in het OV gebruikte en nu het OV niet meer gebruik. Vaak zat ik er ook enkel door een te scrollen om te wat te doen. Gek genoeg deed Social Media mij nooit zo heel veel. Dit kan komen omdat ik in de IT werk en al genoeg scherm voor mij zie op een dag en dus veel sneller geniegd ben mijn telefoon niet te gebruiken. Vaak leg ik 'em in mijn kamer of op mijn bureau in de werkkamer en kom er vervolgens ook zowatr niet meer aan na dat ik thuis ben.
Ja het zit hem echt in de kleine dingen. Ga ik met de hond lopen en heb ik mijn telefoon bij me, dan pak ik dat ding steeds en ga ik wat luisteren (podcast o.i.d.) Laat ik de telefoon thuis, dan ben ik echt met de hond en de omgeving mee.

Je moet een telefoon gewoonweg niet altijd in je zak of naast je hebben liggen. Dit maakt de verleiding zo gigantisch groot. Zie het als snoep. Koop je geen snoep, dan mis je het niet. Staat er een snoeppot op je bureau, dan pak je er heel de dag snoep uit. Je moet het jezelf soms echt even wat lastiger maken om je telefoon erbij te pakken.

Ik herken me overigens in het social media stuk. Ik gebruik dit nu al 3 jaar niet meer denk ik en heb het nooit gemist. Sterker nog, mijn aversie richtig social media is enorm groot geworden. Maar ik snap de mensen wel die het gebruiken, want het is gigantisch verslavend. Je kunt dit gedrag pas veranderen als je dit zelf ziet. Echter hebben de meeste niet eens door dat ze er zo diep in zitten en zo verslaafd zijn aan dit soort apps.

Nog een Pro tip trouwens. Zet alle meldingen uit van alle apps behalve voor bijvoorbeeld Signal of Email. Dit heeft voor mij echt mijn leven op mijn telefoon veranderd. Al die kansloze meldingen zijn echt de trigger die voor de verslaving zorgen.
Wat ik bedoelde is dat ik dus geheel geen last heb van de verslavende werking van de telefoon. Ik kan hem bij me dragen en er geen moet omgeven.
Het is voor mij dan meer tijds verdrijf als ik moet wachten en zelfs dan is de kans groter dat ik ergens ga zitten en om mij heen ga kijken. Ik doe ook geen games op mijn telefoon.

Nu heb ik wel een Samsung Galaxy S22 maar ik gebruik in verhouding niet veel. Soms eens om wat op te zoeken op een Wiki als ik een spelletje aan het doen ben en niet wil Alt-tabben. Verder wordt hij nog gebruikt voor wat muziek als ik naar huisfiets of als ik de route ergens naar toe moet weten of wat informatie moet opzoeken terplekken.

Ik zet sowieso zoveel mogelijk notificaties uit, want ik vind ze alleen maar irritant, vooral die notificaties die je niet weg kan vegen.
Of wat dacht je voor apps voor je werk. Los van de 2FA, heb je dus een fysieke token die er voor zorgt dat de app niet start.

Nu maar hopen dat de tag niet makkelijk te kopiëren is.
Twee profielen of twee smartphones en je bent er ook.
En als je wel genoeg zelf discipline hebt, heb je deze tag ook niet nodig.
Deze stelling klopt per definitie niet.

Het gaat niet alleen om gemiddelden maar ook om uitersten.

Net zoals dat er mensen zijn die helemaal niks geven om smartphones,
zo zijn er ook mensen die denken dat het een biologisch verlengstuk is geworden van hun leven.


Daarnaast gebruiken zowel Apple/Google/facebook/hardwarebouwers, softwwareontwikkelaars bewust verslavende elementen in hun telefoon dat het beloningssysteem triggert.

Het overgrote deel is daar gevoelig voor en een klein deel is daar extreem gevoelig voor en raakt er er aan verslaafd met alle mogelijke gevolgen van dien.


Soortgelijke elementen gebruiken ze ook in de gokindustrie en daar hebben ze het simpelweg omgedraaid en de verantwoordelijkheid gelegd bij de uitbaters. Je weet dat er een groep te lang blijft hangen, jij als uitbater moet ze beschermen anders wordt je aansprakelijk.


Zouden ze ook moeten doen met smartphones en anders op China-tour.
Het overgrote deel is daar gevoelig voor en een klein deel is daar extreem gevoelig voor en raakt er er aan verslaafd met alle mogelijke gevolgen van dien.
Dat soort mensen ken ik wel, op meerdere fronten dan smartphone gebruik alleen.

Maar ikzelf heb daar een vreselijk ongezouten mening over, vooral over de mensen die ik wat persoonlijker ken.

En mijn ongezouten mening bevat wel begrip, maar tegelijkertijd zie ik te veel mensen die zich gewoon bij neerleggen, of het gewoon prima vinden zoals het is, terwijl ze tegelijkertijd hun verslaving problematisch vinden.

Niet iedereen is hetzelfde, dus ik oordeel niet over mensen die ik niet ken, maar als je maar vaak genoeg mensen ziet die het gewoon "niet willen", dan op ten duur verandert je eigen mening ook.

Ik had vroeger geen ongezouten mening, in tegendeel ik had veel begrip voor maar dat is veranderd in de loop der jaren, ligt waarschijnlijk eraan dat ik dat soort mensen te veel tref.

Het blijft mijn eigen mening natuurlijk, maar het is wel van invloed hoe ik naar verslaving kijk, verslaving is een erg iets en het kan iemand z'n leven soms helemaal kapot maken... maar er zijn te veel mensen die het niet eens proberen op te lossen, zelfs als je hun een helpende hand biedt.


Back on topic, de ene persoon ziet deze tag als een hulpmiddel en de ander zoals ik niet, ik behoor waarschijnlijk tot de minderheid.

[Reactie gewijzigd door Mizgala28 op 23 juli 2024 19:52]

Ligt er geheel aan hoe de app in elkaar zit. Als het een beetje is zoals bijv. de meeste puzzel wekkers (waar je eerst een rekensom moet doen of vormen moet onthouden om je wekker uit te zetten) dan is een force kill van de app genoeg om eromheen te kunnen. Een kind van 12 kan dat ook uitvogelen.
Fabrieks ROM opnieuw erop en gaan.
Dan moet je natuurlijk wel opnieuw inloggen in Google / Facebook / WhatsApp / etc., waarbij het backup email adres in veel gevallen hiervan een melding krijgt. Mag jij 1x raden van wie het backup email adres is :)
D'r zijn al parental controls in de telefoons en dergelijke ingebouwd, maar ik weet zo niet hoe fijnmazig dat is; kunnen ze bijvoorbeeld tiktok uitschakelen tijdens school-uren?

Het probleem is namelijk wel dat kinderen (middelbare school sowieso) verwacht worden dat ze een smartphone hebben om bijv. hun rooster te bekijken; er zijn wel alternatieven (print versie, en ze krijgen een laptop van school), maar je kunt je wel voorstellen dat als de anderen hun telefoon tevoorschijn halen en er eentje is die moet gaan zitten met z'n laptop dat die de lul is.
Daar heb je gewoon Google Family Link voor, heb je geen tag voor nodig.

Ook wel handig als ze de telefoon of laptop willen gebruiken (voor school bijvoorbeeld) en je niet in de buurt bent om de tag te geven.
Ook een mooie extra factor bescherming. Stel bijvoorbeeld in dat je password manager alleen opent met de key.

Oké gebruiksgemak -1000, maar security ineens veel groter.
Hiervoor kun je toch al je yubikey gebruiken?
Daar kun je ook yubikeys voor gebruiken, die werken als (extra) authenticatiemethode.
Hebben die ook NFC tags?
Ja, hebben sommige modellen!
Jup. Van bijna alle verschillende keys is er een "NFC versie".
Ben wel benieuwd wat er gebeurt als je de unpluq verwijderd. Lijkt me dat hij dan wel weer gewoon te openen is toch?
De gedachte erachter is goed lijkt me, alleen ik zie niet helemaal in waarom iemand die, voor goede of slechte redenen, teveel "afleidende" apps gebruikt, zichzelf deze beperking op zou leggen..

Ik ga de app eens downloaden en kijken hoe het zit :p
Ik gebruik mijn telefoon 99% voor bellen en navigatie, maar wil zo nu en dan wel eens tijdens het poepen een spelletje spelen. Juist dan zou ik dus ineens die NFC-tag bij me moeten hebben?

Klinkt als iets dat heel snel weer wordt gedeïnstalleerd omdat het alleen maar irritant werkt
Altijd gek om zoiets als Vlaming te lezen…

Het is ook wel een beetje de bedoeling dat het irriteert, anders heeft het geen zin. Als je de tag gewoon altijd bij je hebt, hoef je er geen.

Ik denk dat de doelgroep hier niet zo heel erg groot voor is, maar voor de echte “verslaafden” kan het wel helpen als ze niet altijd en overal hun tag bij hebben of kunnen hebben. Al denk ik dat die inderdaad ook snel een omweg zoeken of het verwijderen…
Ben wel benieuwd wat het zo vreemd maakt om als Vlaming te lezen, andere cultuur of heb ik vreemde woorden gebruikt? :)

Ik kan me niet voorstellen dat zo'n tag echte verslaafden tegenhoudt, als je jezelf niet kan stoppen wanneer je je telefoon pakt om iets verslavends te doen dan gaat zo'n tag bij moeten hebben weinig uitmaken lijkt mij
Poepen heeft hier in Vlaanderen een andere betekenis, maar ik ga niet verder in detail :)

On-topic: het nut van deze tag ontgaat mij verder ook helemaal.

[Reactie gewijzigd door Whatts op 23 juli 2024 19:52]

Ooh is dat 'm :+ Ik bedoel gewoon kakken, schijten, een grote boodschap doen. Het enige rustmomentje van de dag waar ik m'n tijd voor neem en even op m'n gemak naar m'n telefoon kijk
Wat jij als wc-gebruik bestempelt, bestempelt de vlaming als slaapkamer-sport. ( Zo netjes omschreven? )

Ik kan me bij dit apparaat wel een use-case bedenken. Je wilt dat je kinderen niet bij je bankgegevens kunnen als ze toevallig jouw telefoon gebruiken (ach pap, mag ik even een spelletje spelen).
Tijdens het poepen heb ik vooral aandacht voor mijn bedpartner… (of misschien had je het over dat soort spelletjes?)

En die verslaafden, misschien werkt het wel als iemand anders controle heeft over de tag? Zelfdiscipline lijkt me inderdaad hee moeilijk…
In Vlaanderen betekent poepen 'seks hebben, neuken'. Beetje vreemd om dan een spelletje op je telefoon te spelen...
Ik denk dat dit vooral bedoeld is voor mensen die als automatisme bepaalde apps openen en dan niet meer los kunnen laten (bv social media apps).

Kan me best voorstellen dat het hier een beetje op gebaseerd is: https://thechalkboardmag.com/20-second-rule-for-bad-habits
ON BREAKING BAD HABITS: Shawn wanted to stop watching so much TV. And so, experiencing his own 20-Second Rule intervention… “I plopped down on the couch and pressed the ‘on’ button on the remote—usually repeatedly—forgetting that I had moved the batteries.” Giving himself just 20 seconds of friction and delay was enough for him to break the bad habit he was accustom to.
Leg de key ergens in een lade en je hebt een extra 20 seconden barrière.

[Reactie gewijzigd door Jaatoo op 23 juli 2024 19:52]

Ik zie wel een doelgroep voor me van ouders die het smartphone-gedrag van hun kinderen willen inperken.
Als er nu ook eens een app was om je reet mee af te vegen, scheelt heel wat papier..
Heb je geen App voor nodig, de meeste toestellen hebben we tegenwoordig wel een IP rating, dus wordt als standaard meegeleverd.

Afvegen, afspoelen en klaar!
Uhhmm, dan ben je toch ook helemaal niet de doelgroep van deze tag? Het is juist als je problemen hebt of een verslaving hebt mbt het gebruik van je telefoon of bepaalde apps. Zoals jij je telefoongebruik beschrijft is er toch geen enkele reden om dit aan te schaffen?
Ja maar dat is omdat jij principe hebt. Heb ik niet. Ik zit veelste veel op idiote apps als Instagram en 9GAG. zo een tool zou wel helpen.

alleen zie ik me zelf dat ik dan ipv die apps dan weer andere dingen ga doen om me zelf af te leiden, zoals vaker op tweakers.net gaan enzo
50 euro voor de tag neerleggen en vervolgens maar je nog eens 4 euro per maand aftikken voor premium na je eerste jaar als je het wilt blijven gebruiken. Nogal prijzig voor een simpele gadget. En het is ook onduidelijk wat die premium dan precies te bieden heeft tegenover de gratis variant.

[Reactie gewijzigd door Saph op 23 juli 2024 19:52]

Het lijkt me niet al te moeilijk om dit te maken met een simpele NFC tag en een appje.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.