Ik vrees dat je het nogal simpel bekijkt, als een cilinder uitgeschakeld is bouwt die ook geen compressie op dus je mag het niet vergelijken met een fuel cut wat gebeurd als je afremt op de motor. (in dat geval kan je namelijk wel gewoon gaan in 1 cyclus)
Ik zie niet hoe dat de zaak zou moeten veranderen. Brandstof spuit je altijd in vóór de compressieslag, dus in dit geval is fuel-cut wel equivalent gezien het opheffen van fuel-cut altijd vóór compressie moet gebeuren. Bovendien gaat de wachttijd die ik noem al van een volledige cyclus uit, en of er dan wel of geen compressie was maakt niet bijster veel uit. De kleppen kun je ook gewoon de eerstvolgende cyclus weer mee laten doen, ergo direct. In termen van schakeltijd kun je het weldegelijk als equivalent aan fuel-cut zien.
Dan zit je nog met het feit dat je actieve cilinders een zware load aan het trekken waren maar nu plots de helft minder load dus ook in je reeds actieve cilinders moet je aanpassingen doorvoeren in brandstof en ontstekingstijdstip. Je moet ook een transitie periode inbouwen om de boel in balans te houden, als je plots de non actieve cilinders hun kleppen gaat bedienen en meteen volledig op compressie laat komen dan trek je de krukas uit balans.
Volgens mij onderschat je hoe snel de ECU van preset kan wisselen. Immers, zodra je het gaspedaal indrukt zijn er al instantane veranderingen die sneller gebeuren dan de sensoren kunnen waarnemen, waar de ECU ook al voor corrigeert. Denk aan acceleration enrichment wanneer je een snelle dot op je gaspedaal geeft; de plotselinge inrush van lucht door het fysiek openen van de gasklep kan vaak niet vóór de volgende cyclus gemeten worden door de luchtmassameter, doordat dit sneller gebeurt dan die sensor kan zien (en ook een transient effect is bij je inlaatspruitstuk), dus wordt dit aan de hand van de snelheid waarmee het gaspedaal wordt ingedrukt (afgeleide van positie) gekarakteriseerd en wordt er - kortstondig - 'blind' extra brandstof bijgespoten om bij de eerstvolgende ontbrandingscyclus al hiervoor te corrigeren.
Dit zijn zeer snelle en vrij willekeurige processen (willekeurig omdat je nooit 2x even snel je gas indrukt), en toch wordt hier zeer goed voor gecorrigeerd. Het inschakelen van een extra cylinder en de daarbij horende verandering in load-request is een heel stuk deterministischer dan het indrukken van het gaspedaal door een mens, en hiervoor corrigeren is voor de ECU ook kinderspel.
als je plots de non actieve cilinders hun kleppen gaat bedienen en meteen volledig op compressie laat komen dan trek je de krukas uit balans.
De grootste onzin, waar haal je het vandaan? De krukas is gebalanceerd op de reciproke massa van de zuigers en drijfstangen. De ontbrandingen vinden altijd op verschillende momenten plaats, en of er nou 2 cylinders de vorige cyclus niet meededen maakt geen biet uit voor de volgende cyclus. Hoe stel je je het ''''niet plots'''' kleppen bedienen van de non-actieve cylinders uberhaupt voor? Een paar cycli half op compressie laten komen en dan de kleppen middenin de compressieslag weer open gooien?
Cylinders worden altijd binnen 1 cyclus gereactiveerd. Ze kunnen alleen volledig aan of volledig uit
Als je het artikel wat je linkt zelf aandachtig had gelezen, had je gezien dat de switchover enkel het aanpassen van ign timing en charge filling is om de daadwerkelijke switch (waarvan je artikel verbatim zegt dat de daadwerkelijke switch binnen 1 cyclus moet gebeuren: "The switchover process for all cylinders must take place in exactly the cycle that the control unit stipulates.") zo onmerkbaar mogelijk te maken voor de gebruiker. Het heeft niks te maken met krukas-balans, dat is onzin die je er zelf bij genereert.
En zelfs nadat de uitgeschakelde cilinders volledig ingeschakelt zijn en terug meedoen, nu zit je met cilinders die zeer warm staan en cilinders die eerder koud staan (relatief gesproken). Dat wilt zeggen dat je conservatief moet omgaan met je ontstekingstijdstip om te verhinderen dat je gaat pingelen.
Klok-klepel. Koude cylinders pingelen juist
niet - hete cylinders wel. Detonatie (pingelen, 'knock') is zelfontbranding en dat gebeurt dus allen bij te *hoge* temperatuur, niet te lage. Dus de nieuw ingeschakelde cylinders zullen lekker koel zijn en precies
niet knocken.
Ik wil er best in meegaan dat als je maximaal comfort wil, dat er met een switch-tijd rekening gehouden moet worden. Maar als je je post begint met
Ik vrees dat je het nogal simpel bekijkt
en vervolgens de grootst mogelijke onzin als argumentatie aanlevert om te beweren dat iets niet *kan*, tja.. Dan moet je toch echt even in de spiegel kijken.
[Reactie gewijzigd door Boxman op 23 juli 2024 05:19]