Deze snap ik niet.
Wanneer een bepaalde hoeveelheid medicijnen gejat worden uit de detailhandel, kan de eigenaar toch ook alleen een schadevergoeding vorderen voor de marktwaarde van de medicijnen? De R&D kosten kan je echt niet op die manier ook nog eens verhalen op de dief, want dit heeft verder niets te maken met de diefstal. Deze kosten worden immers van te voren gemaakt met het oogmerk om er later winst op te maken. De dief heeft daar verder geen invloed op.
Je snapt het juist helemaal. In de marktwaarde van die medicijnen zitten óók de R&D kosten verwerkt. De prijs is meer dan de kosten van de grondstoffen en transport met een winstmarge voor de fabrikant en de winkelier. Een deel van de prijs wordt gebruikt om de investering aan R&D terug te betalen.
De prijs van een e-boek is niet € 0,10 hosting + € 0,25 betalingsverkeer + € 9,60 woekerwinst voor de uitgever. Het verschil tussen de daadwerkelijke kosten om het e-book op een website te zetten en het te kunnen verkopen en de verkoopprijs zijn geen woekerwinsten, maar worden gebruikt om de schrijver, de redacteuren en alle anderen te betalen die zich met het boek bezig hebben gehouden voordat het uitgegeven kan worden.
Deze kosten worden immers van te voren gemaakt met het oogmerk om er later winst op te maken. De dief heeft daar verder geen invloed op.
Hier maak je een denkfout. De kosten worden niet betaald met toekomstige winsten.
De kosten worden betaald door investeerders of door een lening. De inkomsten uit de verkoop worden gebruikt om die investeerders of de lening met rente terug te betalen. Wat er uiteindelijk overblijft is winst en deze wordt als dividend aan de aandeelhouders uitgekeerd.
Als je een heel groot bedrijf bent kun je een deel van de winst reserveren en daarmee zelf in je bedrijf investeren of je eigen holding een lening laten verstrekken aan je eigen werkmaatschappij. Maar ook die investering of lening moet terugbetaald worden als je in staat wilt zijn om nieuwe medicijnen te blijven ontwikkelen.
Er wordt vaak gewezen naar de miljardenwinsten van farmaceutische bedrijven. Die winsten zijn ook absurd hoog en ze zijn ook zeker niet zielig. Maar dat is de winst die op alle medicijnen wordt gemaakt die ze verkopen, terwijl de volledige ontwikkeling van één medicijn al makkelijk miljarden kan kosten. En dan is er de kans dat die ontwikkeling op niets uitloopt.
(Ja, ik weet het. Er worden door sommige bedrijven woekerwinsten gemaakt door een volledig uitontwikkeld medicijn dat al lang is terug verdiend iets te veranderen en het voor woekerprijzen te blijven verkopen. Dat verandert niets aan het grote plaatje, waarin de totale winsten in het niet vallen bij de totale ontwikkelkosten van alle medicijnen samen.)