Stroomkosten waren toen niet relevant aangezien de aanschaf van dergelijke apparatuur al een vermogen kostte.
Je verhaal klopt ongeveer...
Met "van oudsher" bedoel je de 8088/8086. Die processoren werken met de 'echte' CISC; de nieuwere processoren werken heel anders. Er zijn een aantal grote veranderingen geweest in de Intel processoren, m.i. het meest noemenswaardig waren de invoering van de Pentium, de Pentium 4 en de Core2 processoren. Op deze drie punten zijn er grote wijzigingen gemaakt in de manier waarop instructies worden doorgevoerd en hoe omgegaan wordt met stroom. Specifiek zijn dingen als pipelining, instructie -> interne microcode preprocessing en speedstep aangepast.
Deze punten haal ik specifiek aan omdat het milestones zijn waarin een groot deel volgens mij zo ongeveer from-scratch opnieuw is ontworpen. In de tijd van 8086 waren stroomkosten inderdaad niet relevant. In de tijd van de Core2 processoren waren deze wel relevant. Bijvoorbeeld in de servermarkt.
Wat is makkelijk en moeilijk? Het is relatief makkelijk voor Intel om instructies om te zetten in microcode en die instructieset energiezuinig te maken. Sterker nog, dat doen ze al en er zijn mensen die proberen te reverse engineeren. De instructieset / legacy is dus niet het probleem. Het probleem is de architectuur - of preciezer: de uitgangspunten die gemaakt zijn bij het ontwerp van de architectuur. Een deel van deze dingen uit zich in stroomverbruik
Een voorbeeld om dit duidelijk te maken is het 'memory model', wat bij Intel een 'strong memory model' is en bij ARM een 'weak memory model'. Idem voor een 'weakly ordered CPU' / 'strongly ordered CPU'.
http://preshing.com/20120930/weak-vs-strong-memory-models/ legt deze verschillen uit.
Waarom is dit relevant? Nou, dergelijke features kosten gewoon stroom, bijvoorbeeld omdat je meer geheugen IO nodig hebt of omdat je minder instructies kan pipelinen. Omgekeerd programmeert het een heel stuk fijner. Om die laatste reden heeft Intel een strong model. En daaraan willen ze (terecht) geen aanpassingen maken.
(PS: Itaniums hebben met compleet andere uitgangspunten geprobeerd te maken - met ook andere resultaten)
Kortom, de uitdaging bij Intel heeft minder met
legacy te maken dan met
innovatie. Ze willen dezelfde uitgangspunten behouden. Echter, de technologie die die uitgangspunten waarborgt met minder stroomverbruik, bestaat simpelweg nog niet. ARM's hebben dit probleem veel minder, omdat ze zijn begonnen met uitgangspunten die bekend waren en relatief weinig stroom kosten.