Software-update: Nextcloud 35.0.0

Nextcloud logo Versie 35 van Nextcloud, oftewel Nextcloud Hub 26 Summer is verschenen. Met Nextcloud is het mogelijk om in eigen beheer cloudopslag te draaien. Het is ontstaan als een fork van ownCloud nadat een groot aantal ontwikkelaars wegens een conflict daar is vertrokken. Alle onderdelen, inclusief de enterprisefunctionaliteit, worden als open source aangeboden en het verdienmodel is gelijk aan wat Red Hat doet, namelijk het leveren van betaalde ondersteuning aan grote klanten. De complete releasenotes zijn hier te vinden; dit is de samenvatting daarvan:

What’s new in Nextcloud Hub 26 Summer
  • Refined design and optimized performance
  • Your team’s own space with Nextcloud Teams app
  • More ways to manage data in Nextcloud Tables
  • Channels, announcements, and classified conversations in Nextcloud Talk
  • Comments and footnotes in Nextcloud Text
  • Nextcloud Assistant: skills, OCR, and split-second performance
  • A new take on Nextcloud Photos
  • Nextcloud Office for desktop
  • Showing the power of community, ecosystem and ISVs

Nextcloud

Versienummer 35.0.0
Releasestatus Final
Besturingssystemen Linux
Website Nextcloud
Download https://nextcloud.com/install
Licentietype GPL

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

17-09-2026 • 21:00

30

Submitter: Vanquish92

Bron: Nextcloud

Reacties (30)

Sorteer op:

Weergave:

Kan ik ergens ook Office for desktop los downloaden of is het alleen een vast deel van de gehele suite? Ik zie hem hier nog niet tussen staan:
https://nextcloud.com/install/#desktop-files

[Reactie gewijzigd door Mative op 17 september 2026 22:03]

Euro-office desktop is aangekondigd met deze release, maar wordt binnen enkele weken uitgebracht.

Nog even wachten.
Ah ok, ik dacht dat het deel was van de release.
Dank je!
Het is een fork van Only office, dus als je nu al een beetje feeling wilt krijgen wat je kan verwachten zou ik daar de desktop applicatie van installeren. In de korte tijd dat ze dit zijn gestart zal er buiten branding en code review niet gigantisch veel veranderd zijn lijkt mij.
Fair, dan ga ik die gewoon proberen. Ik ben benieuwd wat het verschil is tussen dit en Collabora.
Collabora heeft als standaard ODF (open document format) en OnlyOffice heeft als standaard OOXML, wat Microsoft gebruikt (en niet echt open is). OnlyOffice lijkt meer op MS Office en als je dat gewend bent, zul je dat ws prefereren boven Collabora. Only office houdt zich echter niet helemaal aan de open source standaarden en heeft een Russische achtergrond. Euro-Office is een fork van Only Office en geeft aan op termijn ODF als standaard te gaan gebruiken. Wat mij betreft the best of both worlds.
Waarschijnlijk ga ik voor werkgerelateerde dingen OOXML gebruiken voor compatibiliteit en voor prive ODF (of Markdown). Ik ga OnlyOffice alvast testen voor de look and feel, maar wacht nog even op Euro/Nextcloud Office om er serieus mee aan de slag te gaan ja.
Euro-office staat bij mij ook bovenaan als contender al ben ik ook wel gecharmeerd van het idee van de LibreOffice-met-moderne-interface Collabora.
FF kappen met die Russische link. Die discussie hebben we hier op Tweakers al vaak genoeg gehad, en is net zo waar dat Obama geen Amerikaans staatsburger is.

Ontopic, OnlyOffice houdt zich wel degelijk aan de OSS standaarden, ze ondersteunen echter OOXML beter dan LibreOffice en Collabora.

[Reactie gewijzigd door William_H op 18 september 2026 09:31]

OnlyOffice houdt zich wel degelijk aan de OSS standaarden, ze ondersteunen echter OOXML beter dan LibreOffice en Collabora.
Als OO zicht aan de OO "standaarden" had gehouden dan was een fork naar Euro-Office niet nodig geweest. Volgens mij is hier voldoende door het Euro-Office team geschreven.

Ik deel de mening dat OO/EO "beter" OOXML ondersteund dan LO/CO niet, een aantal jaar geleden was ik daarin meegegaan maar met de recente LO/CO releases zie ik vrijwel geen problemen meer. Wanneer er problemen ontstaan dan zijn die veelal font gerelateerd.

Een goed argument dat de OOXML ondersteuning in LO/CO niet slechter is zit hem in het feit dat bijvoorbeeld SLIM (SLB Diensten) aangeeft deze oplossing voor documentconversies te gebruiken. Enige reden dan OO/EU voor documentediting wordt gebruikt (dat is althans de intentie) is hun mening over de look en feel. Ook Schleswig-Holstein geeft aan documenten gewoon in OOXML te willen ontvangen en niet deze bijvoorbeeld in MSOffice in ODT om te zetten voor deze met hen te delen. Voorkeurformaat is ODF, maar vooralsnog kunnen ze bestaande documenten gewoon uitwisselen in OOXML. Dat is ook mijn ervaring, ik al jaren dagelijks met LO/CO en wissel intern en met externe gebruikers/klanten documenten uit die MSOffice gebruiken en dat werk prima.

Zowel LO/CO als OO/EU hebben hun edge cases waarin ze minder goed werken of waar ze nog moeten verbeteren of daar reeds mee aan de slag zijn. Voordeel is dat er wat te kiezen valt.
Toevoeging:
Had mezelf vroeg aangemeld voor een preview van Office.eu. Nu kreeg ik een offerte van 6 Euro per maand voor de eerste 12 maanden voor mijn persoon vanwege die vroege inschrijving. Het normale tarief is 12 Euro per maand (voor het basic abonnement).
Maar office.eu is toch wat anders? Dit is die Nederlandse club waar tweakers een interview mee heeft gehad.

Zover ik het zie levert office.eu gewoon een hosted Nextcloud net wat branding.

Euro-office is volledig AGPL en staat los van office.eu.
Libreoffice?
Euro Office is niet ter download, maar wel zelf te hosten op een server.

[Reactie gewijzigd door ahbart op 17 september 2026 22:06]

Dat is ook een optie, maar ik zou het graag willen testen en vergelijken met Collabora desktop.
https://www.collaboraonline.com/blog/collabora-online-now-available-on-desktop/
ik heb die vandaag eens gedownload om te proberen.

van onlyoffice weet/wist ik dat het aan enshitificatie leed maar die Colabora-web on desktop heeft in ieder geval innitieel voor mij ook geen goede indruk achter gelaten, ik moet heet nog wat beter testen maar voor alsnog krijg ik er geen goed gevoel bij.

om een indruk te geven: ik verwacht van een office app op zijn minst het niveau EN de performance van een app als abiword. als je die niet kunt leveren hoef je je app wat mij betreft niet te releasen.

vanuit onlyoffice wist ik dat deze op mobiel EN op pc als lokale app niet voldeed maar van colabora had ik innitieel wat meer gehoopt maar welllicht kunnen ze me de komende tijd nog positief verrassen.
Het klinkt nu net alsof er iets nieuws is. Misschien ook wel. Maar ik gebruik al jaren Nextcloud, via Murena, die komt met de telefoons met /e/OS.

Nu ben ik niet zo'n office gebruiker maar de combo LibreOffice - Nextcloud - Murena werkt gewoon prima. Al jaren. Kleine wijzigingen doe ik wel online maar echt werken kun je beter doen in de desktop apps van LibreOffice.

Deze LibreOffice is gewoon de system versie die standaard in Pop!OS zit. NextcloudDesktopClient moet je wel installeren en hij heeft moeite met dark mode, dus ik zie niets, maar hij synct wel dus het zal me roesten.
collabora is nu bezig om de core versie van hun document renderer te porten naar iets dat ook als basis kan dienen voor een native office pakket. het grote voordeel is dat.
A: je dan geen inconsistenties hebt tussen de desktop en de webversie van je document.
B: je niet langer afhankelijk bent van verschillende pakketten met verschillende roadmaps.
C: de desktop app ook echt wordt gebouwd als een hybride tussen lokaal en in-cloud als je een document met 1 of enkele kliks kunt uploaden naar de cloud om vervolgens te delen met iemand anders die tegelijk met jouw in het document kan, maaks samenwerken zo ontzettend veel eenvoudiger.

ik heb denk ik al een jaar of 5 a 6 geleden gevraagd of co-edit in de pijplijn zat en totaan dit jaar was daar iig niets over bekend.
Ik heb nextcloud draaien xubuntu samen met immich op docker. Werkt perfect, heb ook tailscale om ook vanaf 5G te kunnen werken.
Heb je je foto's dan zowel in Immich als in Nextcloud of bedoel je dat dit echt twee gescheiden systemen zijn?
foto's in immich en mijn documenten en andere bestanden in nextcloud.
Dus je gebruikt de opslag van Owncloud niet voor je foto's van Immich? Ik heb ook geen idee of dat kan en handig is hoor.
Ik doe dat ook, werkt prima hoor. Waarom denk je dat dat niet handig is?
"Nextcloud Office for desktop"

Moet ik dit zien als een soort LibreOffice in een cloud-omgeving?

[Reactie gewijzigd door mwolthers op 17 september 2026 21:32]

Als je echt aan de slag wilt met een LibreOffice fork.
Volgensmij was Collabora gebaseerd op LibreOffice, maar dan met een andere interface.
Die is online en op desktop verkrijgbaar.
Als je de volgende onderdelen gebruikt, dan heb je nog pech en wordt er niet automatisch een upgrade naar 35.0.0 gestart;
Deck 1.18.5 34
Files Retention 5.0.0 34
Groupfolders 22.0.6 34
Richdocuments (Collabora) 11.1.1 34

Zou fijn zijn als men dat duidelijk aangeeft in het Beheergedeelte van Nextcloud, nu heb je iets als Claude nodig, om te achterhalen waarom er niet geupgrade wordt.
Ik kwam erachter dat ik een tabel compleet mis, waarbij Claude ook aangaf dat het voor de werking van mijn Bestrooid ook niet uitmaakt, ik vertrouw dat alleen nog niet zo, al werkt het meeste na de upgrade (en wat hulp van Claude) weer...
Ik kwam erachter dat ik een tabel compleet mis
occ db:add-missing-indices gedraaid? Is vaak nodig na een upgrade.
waarbij Claude ook aangaf dat het voor de werking van mijn Bestrooid ook niet uitmaakt
In 7 jaar met Nextcloud ben ik nooit een Bestrooid tegengekomen. Beter even op help.nextcloud.com of docs.nextcloud.com zoeken dan bij Artificial Incompetence.
Ja, ik heb diverse occ commando’s gebruikt, inclusief die jij gaf. De upgrade guide gaf daarbij ook geen instructies over het upgraden van de database. Het is ook een complete tabel die mist, dus opnieuw aanmaken van indices gaat daarbij niet helpen, denk ik zo.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 18 september 2026 12:39]

[...]

occ db:add-missing-indices gedraaid? Is vaak nodig na een upgrade.


[...]

In 7 jaar met Nextcloud ben ik nooit een Bestrooid tegengekomen. Beter even op help.nextcloud.com of docs.nextcloud.com zoeken dan bij Artificial Incompetence.
Heb me wel regelmatig afgevraagd waarom dat indices commando niet gewoon standaard draait als dat nodig is. Je krijgt een melding dat het nodig is, en dan de opdracht om het te draaien. Waarom kan ik niet ergens een vinkje zetten dat ie alles uit mag voeren. Ik snap dat dit in prod omgevingen wellicht liever door beheerders zelf gedaan wordt. Maar in kleine setups zou dit best gewoon meteen allemaal meegenomen mogen worden.

En Bestrooid is denk ik een autocorrect van Nextcloud ;-)
Nextcloud is wel geen Office pakket maar zoals in de tekst staat "Met Nextcloud is het mogelijk om in eigen beheer cloudopslag te draaien"
Met
Nextcloud Office for desktop
release is dat het wel. Euro-Office gaat dat namelijk leveren.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn