Ter bestrijding van zware criminaliteit en terrorisme wil de Britse overheid internetverkeersgegevens opslaan in black boxes en de aldus verzamelde gegevens doorsturen naar een gigantische centrale database.
Overheidsfunctionarissen hebben maandag in Londen een presentatie over het zogeheten Interception Modernisation Programme aan afgevaardigden van de providers BT, AOL Europe, O2 en Bskyb gegeven. Het Britse Home Office, het overheidsorgaan dat verantwoordelijk is voor nationale veiligheid, heeft het omvangrijke databaseproject deze naam gegeven. Met de presentatie wilde het Home Office zorgen bij de internetbedrijven wegnemen en informatie over de vereiste technologie verstrekken.
Volgens het Home Office moet het plan zorgen voor voldoende capaciteit om al het Britse internetverkeer te kunnen monitoren, waarbij het uiteindelijke doel zou zijn om terug te keren naar de tijd voor internet, toen veiligheidsdiensten al het communicatieverkeer van een verdachte konden natrekken. Het gebruik van 'zwarte dozen' zou voor de isp's voordelig zijn, omdat de opslag dan veilig zou zijn en er geen directe input van de providers voor nodig is. De functionarissen gaven ook aan dat de kosten van het project voor rekening van de overheid komen. Volgens een van de aanwezigen werd tijdens de presentatie niet duidelijk wat de veiligheidsdiensten in de toekomst met de opgeslagen data kunnen gaan doen.
Volgens een woordvoerder van het Home Office betrof het slechts een informatie-bijeenkomst met de kleinere providers, in de aanloop naar een formele openbare consultatieronde die volgend jaar gaat plaatsvinden. Britse ministers lieten eerder weten dat de plannen voor de gigadatabase nog allesbehalve rond zijn, en dat het niet de bedoeling is monitoring- of opslag-apparatuur in te gaan zetten die de inhoud van e-mails of telefoongesprekken checkt of vasthoudt, aldus The Independent.