Oogverblindend
Als er een centrale conclusie over de E3 van 2014 getrokken zou moeten worden, dan zou je kunnen zeggen dat we vorig jaar slechts voorproefjes hebben gezien van wat de nieuwe generatie consoles ons brengt. Hoewel we al best mooie dingen hebben gezien, tonen diverse ontwikkelaars dit jaar dat er meer mogelijk is op de PlayStation 4 en de Xbox One, en uiteraard ook op de pc. Games als The Order 1886 en Metal Gear Solid V: The Phantom Pain doen een flinke duit in dat zakje, maar misschien dat The Witcher 3: Wild Hunt wel het allerbeste voorbeeld is.
Wat CD Projekt Red op de E3 liet zien was indrukwekkend. Dat de game zou beschikken over sfeer, een goed verhaal en gameplay die lijkt op die van The Witcher 2 was al duidelijk. De grafische pracht en praal, de variatie in de spelwereld en ook de uitgestrektheid van die spelwereld: het blies ons zo hard weg dat we bijna op straat, voor de deur van het Convention Center belandden. Of je nu kijkt naar de prachtige lichteffecten, die vergezichten, de character models of de animaties: alles is even prachtig.
Dat kwam op de E3 misschien nog wel het best tot uiting op het moment dat hoofdpersonage Geralt of Rivia, legendarische Witcher van beroep, een binnenlocatie verlaat en buiten in het felle daglicht terechtkomt. De manier waarop het spel de aanpassing van de ogen nabootst, die dus moeten wennen aan het felle licht, is schitterend. Niet dat dat effect nooit eerder is gebruikt in games, maar zo mooi als in The Witcher 3 hebben we het nog nooit gezien.
Het helpt natuurlijk dat de plaats waar het gebeurde van zichzelf al mooi is. Geralt liep op dat moment namelijk rond in Novigrad, de grootste stad van de spelwereld waarin The Witcher 3 zich afspeelt, en dat is ook wel zichtbaar. Er is van alles te zien in de sfeervol weergegeven stad, en trouwens ook te horen. Wie er oren voor heeft hoort de inwoners van Novigrad over van alles praten, variërend van alledaagse onzin tot dingen die Geralt onlangs gedaan heeft. Soms nemen die gesprekjes best lugubere vormen aan. Zo kwamen we een groepje kinderen tegen dat een spelletje 'burn the witch' speelde, waarbij het enige aanwezige meisje verplicht werd om de heks te zijn. Veel vaker zit er echter een sterk humoristische ondertoon in de gesprekjes, iets dat we natuurlijk kennen uit de vorige Witcher-games.
Op zoek naar de 'ashen-haired' vrouw
The Witcher 3: Wild Hunt pikt het verhaal op waar het vorige Witcher-spel gebleven was. Het verhaal rond de kingslayer is dan weliswaar afgerond, maar er is nog genoeg mis in de wereld. Zo is de mysterieuze Wild Hunt de Northern Kingdoms binnengevallen. Geralt lijkt de aangwezen persoon te zijn die die Wild Hunt kan stoppen, maar hoe precies, dat is uiteraard nog niet duidelijk. Wel lijkt duidelijk dat een zekere 'ashen-haired' dame een sleutelrol speelt in Geralts plannen. In de E3-demonstratie die wij zagen was hij in elk geval naarstig naar de vrouw op zoek.
Informatie inwinnen
Dat begon in dit geval in Novigrad. Geralt heeft net een taak volbracht voor een questgever, die hem informatie over de vrouw zou geven als hij eerst even een gigantisch beest om zeep zou helpen. Koud kunstje natuurlijk voor een Witcher, die behalve van twee zwaarden en enkele magische vaardigheden ook is voorzien van een speciale 'sense' waarmee hij sporen van dieren en mensen makkelijk kan vinden. Teruggekomen in het prachtige Novigrad meldt Geralt zich in het bordeel waar de questgever zich bevindt, en vertrekt uiteindelijk met informatie over waar de vrouw zou kunnen zijn. Dat het niet zomaar een vrouw is, blijkt wel uit de angstige tegenvraag van de questgever: "Geralt, is dat wie ik denk dat het is ...?"
/i/1402706991.jpeg?f=imagenormal)
Het spel verplaatst zich dan naar een andere regio. Geralt komt in een moerassig gebied terecht. Dat is niet alleen een indicatie van hoe divers de spelwereld van The Witcher 3 belooft te zijn, maar ook een goede illustratie voor de gigantische afmetingen van het spel. Vanaf de positie van Geralt zien we bijvoorbeeld een grote boom in de verte liggen. "Best ver weg, maar daar kun je gewoon naartoe lopen. En oh ja, Novigrad, waar we net waren, is veertien keer zo ver hier vandaan als die boom", aldus CD Projekt Red. Het geeft nog maar eens aan hoe groot de spelwereld van The Witcher 3: Wild Hunt wordt.
Questlijn
Vanaf zijn aankomst in het bos tot aan het einde van de demonstratie kwam Geralt verschillende andere personages tegen, variërend van de geheimzinnige Johnny in het bos tot drie nogal freaky oude dames die enkele zeer geheimzinnige gaven hebben. Eén overeenkomst delen ze echter: ze vragen allen iets van Geralt voordat ze hem vertellen of geven wat hij nodig heeft. 'Voor wat hoort wat' lijkt dan ook een populaire spreuk te zijn in The Witcher 3. Daarbij moet je als ontwikkelaar wel oppassen dat het niet te herhalend wordt, zeker niet als er ook nog minder spannende 'fetch-quests' tussen zitten, maar de 'flow' van questlijnen was in de vorige Witcher-games altijd prima in orde, dus geven we de Poolse ontwikkelaar voorlopig het voordeel van die twijfel.
/i/1402706450.jpeg?f=imagenormal)
Het takenpakket van Geralt bestaat binnen die questlijn regelmatig ook uit het verslaan van enkele monsters en ander gespuis dat de wereld onveilig maakt, en ook daarvan zagen we verschillende voorbeelden. Zo rekende Geralt af met een weerwolf en schakelde hij onderweg enkele Drowners uit. Nieuw daarbij is dat Geralt een aantal spectaculaire 'finishers' heeft, waarmee hij de monsters soms letterlijk door midden kan hakken.
Speciale voorbereiding
In het gevecht met de weerwolf kregen we voor het eerst wat meer diepgang te zien rond te gevechten. Geralt zal zich in The Witcher 3: Wild Hunt vaak beter voor moeten bereiden. Bij het mediteren kan hij een specifieke strategie bedenken die een gevecht een stuk makkelijker kan maken. Kort voor het gevecht met de weerwolf zagen we hoe Geralt een speciale 'silverbomb' maakte. De weerwolf kan zijn health namelijk herstellen, maar de bom blokkeert die eigenschap. Zo verandert een anders pittig gevecht in een gevecht dat ineens een stuk beter te doen is.
Eindelijk klimmen
Bij het vechten kwam ook een aantal kleine veranderingen in de gameplay voorbij, al viel hier juist vooral op dat The Witcher 3 dicht bij zijn voorganger blijft. Nog steeds heeft Geralt twee zwaarden, die nog steeds dienen voor mensen enerzijds en beesten anderzijds. Ook zijn de magische vaardigheden, de sigils, hetzelfde gebleven. Wel nieuw zijn enkele van Geralts animaties. Zo zagen we onder meer een spectaculaire spin-beweging waarmee Geralt als een volleerde zwaardenmeester om zijn as draaide.
Minpunt opgelost
Meer verandering was echter te zien in de gameplay buiten het vechten om. Of tenminste ... zoveel is er niet eens anders, maar één kleine wijziging kan grote gevolgen hebben. Een van onze grootste kritiekpunten bij The Witcher 2 was namelijk dat Geralt niet kon klimmen en niet in staat was om over kleine randjes heen te stappen. Je moest je aan de paden houden, ook al waren er soms echt wel snellere routes als je even over een steentje heen had mogen stappen. Dat kon Geralt toen niet, maar nu wel. We zagen Geralt zelfs echt klimmen, maar dat je nu echt vrij bent om je eigen route te zoeken door de spelwereld is veel belangrijker.
/i/1402706461.jpeg?f=imagenormal)
Dat laatste maakt namelijk dat The Witcher 3: Wild Hunt aanvoelt als een echte open-wereld-game. Het vorige spel was, als je de kleurtjes en de textures even wegdenkt, eigenlijk vooral een reeks gesloten gebieden op rij met af en toe een open zone tussendoor. Wild Hunt lijkt veel meer een daadwerkelijk open wereld te bieden die er, we herhalen het nog maar eens, ook nog eens adembenemend mooi uit ziet.
Gewichtige beslissingen
De rol van Geralt in die wereld is er niet alleen een van speurneus en monsterslachter; hij zal ook vaak beslissingen moeten nemen die het verhaal kunnen beïnvloeden. De ontwikkelaars benadrukten dat diverse elementen in de quests die voorbijkwamen anders hadden kunnen verlopen als er eerder in het spel andere keuzes gemaakt waren. Ook in een van de quests kwam een duidelijke keuze naar voren. Geralt ontdekte een demoon die in de wortels van een boom gevangen zat. De demoon vertelde Geralt dat hij hem moest bevrijden, omdat hij als enige de kinderen van een dichtbij gelegen dorp kon redden. Zou Geralt hem niet laten lopen, dan zou het slecht kunnen aflopen met de kinderen. Op dat moment moet je als speler dus afwegen of je de demoon op zijn woord gelooft of niet, en op basis daarvan moet je een keuze maken.
Voorlopige conclusie
The Witcher 3: Wild Hunt is een topgame in wording, dat durven we na deze E3 wel te stellen, als daar überhaupt nog enige twijfel over was. De game is immens, kent een wagonlading aan verhalen en personages en soepele gameplay. De spelwereld ziet er prachtig uit en is ook nog eens goed gevuld met allerlei soorten wezens. Als klap op de vuurpijl heeft CD Projekt Red Geralt de mogelijkheid gegeven om te klimmen, waarmee afgerekend wordt met een van de belangrijkste minpunten van The Witcher 2. The Witcher 3: Wild Hunt wordt een puike rpg en een heerlijk avontuur. Jammer dat we er nog zo'n acht maanden op zullen moeten wachten.