Door Joost Schellevis en Wout Funnekotter

Windows 8

14-09-2011 • 14:00

183

Singlepage-opmaak

Voorlopige conclusie

Na Windows 8 uitgebreid te hebben getest, kunnen we concluderen dat de Metro-interface geweldig is om op tablets te gebruiken. De interface is gemáákt voor touchscreens, ziet er strak uit en reageert snel. Daarnaast zijn de nieuwe Metro-apps eenvoudig in gebruik en kunnen ze makkelijk samenwerken. De interfaces van nieuwe Windows-versies waren tot dusver altijd een evolutie van bestaande ideeën, maar bij Windows 8 is Microsoft echt teruggegaan naar de tekentafel.

Windows 8 zou best eens een grote speler op de tabletmarkt kunnen worden als de hardwarefabrikanten hun Windows-tablets naar hetzelfde niveau kunnen tillen als de iPad en high-end Android-tablets. Onze Samsung 700T haalt dat niveau echter niet; we zijn dan ook erg benieuwd naar de arm-hardware die met dit OS zal worden uitgerust.

Voor desktop- en laptopgebruik heeft Windows 8 ons nog niet overtuigd. Ook hier is de Metro-interface namelijk de standaard, waar gebruikers hoe dan ook mee in aanraking zullen komen, of ze dat nou willen of niet. En waar vorige Windows-versies niet geschikt waren voor tabletgebruik, mag betwijfeld worden of de Metro-interface wel zo geschikt is voor traditionele computergebruikers. We verwachten dat veel power users Microsoft die prominente rol niet in dank zullen afnemen.

Desondanks zijn we positief over Windows 8. Het weglaten van het startmenu doet ons vreemd aan, en we zijn bang dat dat voor meer desktopgebruikers geldt - maar op de tablet weet Windows 8 ons vooralsnog te overtuigen. We zijn benieuwd welke wijzigingen Microsoft de komende maanden nog zal doorvoeren.

Windows 8 - SplitscreenWindows 8 - Internet Explorer 10Windows 8 - SchriftherkenningWindows 8 - Onscreen toetsenbordWindows 8 - Menu' sWindows 8 - ZoekenWindows 8 - ShareWindows 8 - Verslepen in MetroWindows 8 - Visual StudioWindows 8 - Thumb keyboardWindows 8 - LockscreenWindows 8 - Explorer met Metro-interfaceWindows 8 - BestandsoverdrachtWindows 8 - ExplorerWindows 8 - StartschermWindows 8 - TaakbeheerWindows 8 - TaakbeheerWindows 8 - TaakbeheerWindows 8 - Keyboard in Twitter-applicatie (Metro)Windows 8 - Keyboard in klassieke interfaceWindows 8 -Windows 8 - Klassieke desktopWindows 8 - Startscherm met charmWindows 8 - StoreWindows 8 - Internet Explorer 10Windows 8 - RSSWindows 8 - WeerWindows 8 - Instellingen

Reacties (183)

183
175
110
17
1
39
Wijzig sortering
Ik heb windows 8 met de developper tools getest op mijn laptop en ik moet zeggen dat ik nogal gemengde gevoelens er bij heb. Enerzijds ziet metro er gelikt uit en is het redelijk rap. Anderzijds is het een ramp voor devices zonder touch bediening. Mijn lijstje met plus- en minpunten zijn:

Pluspunten:
- Grafisch mooiere bootloader (voor zover dat nut heeft)
- Strakke look van metro interface.
- Metro voel redelijk snel aan.
- Met twee schermen is de startbalk op beide schermen.
- De verbeteringen "onder de motorkap" die door tweakers bij het vorige artikel over windows 8 werden genoemd.

Minpunten:
- Het "unlock scherm" is te kansloos voor woorden op een laptop.
- Windows live zit er "diep in geïntegreerd" maar je mist toch nog de messenger meuk en je merkt er eigenlijk niks aan.
- Met twee schermen is metro echt heel erg brak. Je krijgt op 1 scherm namelijk de metro interface en op de andere de "oude desktop".
- Het verdelen van het scherm kan alleen 80/20 of 20/80. 2 documenten open kun je dus vergeten op die manier.
- De "touch gestures" werken totaal niet met de muis of met meerder schermen. Je kan rechts niet op de zelfde manier dat menu toveren, maar je moet naar de plek toe gaan waar in de oude interface de start knop zit. en er is een ruimte van 2 pixels breed ongeveer waar je de "alt-tab" gesture kan laten werken met twee beeldschermen.
-Op mijn laptop met een resolutie van 1280x800 kan ik niet 2 "vensters" naast elkaar open zetten in metro.
- De accuduur van mijn laptop was op windows 8 naar 2 uur en 30 minuten gegaan ongeveer terwijl dit onder windows 7 minimaal 3 uur en 30 minuten is. (dit kan komen doordat het de preview versie is)
- Applicaties zijn niet te sluiten vanuit de applicatie zelf. Je moet dan via task manager ze killen, of ze lekker in een soort standby stand laten staan. Als je ze in de soort standby laat staan dan zitten ze nog wel tussen je "alt-tab" rijtje.
- Je kan je laptop/pc niet afsluiten zoals je het normaal doet. Je moet eerst "log-off" doen en daarna rechts onderin kun je pas kiezen voor "shut-down".

Ik hoop zelf dat Microsoft komt met een versie waar je (standaard) geen metro hebt. Ik zou Windows 8 wel willen gebruiken als ik niet de , voor de laptop/desktop, onhandige metro interface door mijn strot gedrukt kreeg.

edit: Ik zou het niet gek vinden als microsoft de metro interface alleen nu, in de developper preview, verplicht heeft gemaakt om te kijken hoe de huidige gebruikers zouden reageren. Daarbij zou het ook nog kunnen dat ze op deze manier feedback/kritiek op metro "forceren".

[Reactie gewijzigd door namapus op 24 juli 2024 01:05]

"- Je kan je laptop/pc niet afsluiten zoals je het normaal doet. Je moet eerst "log-off" doen en daarna rechts onderin kun je pas kiezen voor "shut-down"."

Het is wel mogelijk, je gaat met je muisaanwijzer naar de linkeronderhoek, en dan klik je op Settings, waarna je rechts(onderaan?) op 'Shut Down' klikt. Ook niet zo super handig natuurlijk, maar misschien dat het wat sneller gaat dan eerst af te melden en dan pas af te sluiten.
Voor een tweaker is Metro misschien niet optimaal -- maar ik denk dat verreweg de meeste "normale" gebruikers hier enorm blij van worden. Waarschijnlijk in het begin nog niet: alles is weer anders. Maar wat je hier ziet is dat Microsoft gekozen heeft voor een versimpeling van de interface. Vandaar geen contextmenu in IE10 (want die gebruikt een non-tweaker helemaal niet). En een helder overzicht van meesgebruikte applicaties.

Ik denk dat Microsoft op de juiste weg is.
Vandaar geen contextmenu in IE10 (want die gebruikt een non-tweaker helemaal niet).
Ik denk dat dat nog best tegenvalt, het is zo'n beetje de enige manier om fatsoenlijk een plaatje op te kunnen slaan. Genoeg gebruikers die dat doen.
Je kan wel zien dat Microsoft geschrokken is van het succes van Android en de iPad en dat ze met Windows 8 hun achterstand proberen in te halen. Wat betreft de tabletinterface ben ik het wel met Tweakers.net eens:
Het weglaten van het startmenu doet ons vreemd aan, en we zijn bang dat voor meer desktopgebruikers geldt - maar op de tablet weet Windows 8 ons vooralsnog te overtuigen.
Het weglaten van het startmenu vind ik echter een enorm domme keuze. Net zoals het constant switchen tussen Metro en traditionele desktop. Om de haverklap komt de metrointerface weer om de hoek kijken. Als ik het zo zie kun je zelfs geen applicaties meer gelijk vanuit de traditionele desktop openen, maar moet je eerst weer naar de Metro-interface.
Ik denk wel dat Microsoft in ieder geval voor zakelijke gebruikers de optie zal bieden om de Metro-interface uit te schakelen, want ik denk niet dat deze die veel zullen gebruiken, aangezien zakelijke applicaties draaien op de traditionele desktop. Ik hoop dan ook dat er in ieder geval de mogelijkheid komt om Metro uit te schakelen, en dat het startmenu ook weer terugkomt.
Misschien heeft Microsoft het zelfs wel gedaan om zo extra aandacht rond de Metro-interface te creëren. Het zou mij niets verbazen als ze over een maand of wat aankondigen 'naar gebruikers geluisterd te hebben' en de traditionele desktop weer als standaard aanbieden aan desktopgebruikers.
Bij IE10 heeft Microsoft ook al vreemde keuzes gemaakt, zoals ook in de hands-on wordt opgemerkt:
In de Metro-versie van IE10 is wel wat functionaliteit weggelaten. [...] Dat voor bepaalde functionaliteit naar de desktopversie moet worden overgestapt, is op zijn zachtst gezegd een opmerkelijke keuze van Microsoft.
Vind ik ook, want ik denk dat je als tabletgebruiker niet echt zit te wachten op schakelen naar de traditionele desktop, net zo min als dat andersom het geval is.
Overigens, op zich heb ik niets tegen de Metro-interface, ik vind deze zelfs heel mooi, maar ik denk dat Microsoft deze teveel aan gebruikers opdringt, die daar misschien helemaal niet op zitten te wachten.
Waar ik wel zeer enthousiast over ben is het ontwikkelen voor Windows 8. Native applicaties ontwikkelen in HTML5, CSS3 en JavaScript kon tot nu toe alleen op webOS, voor zover ik weet. De demonstratie die ze gisteren tijdens de keynote gaven was zeer indrukwekkend, en de combinatie van Visual Studio 11 en Expression Blend 5 ziet er perfect uit. Wat dat betreft is het dan weer jammer dat Metro-apps niet op de traditionele desktop kunnen draaien.

Ik denk dat Microsoft met Windows 8 een grote stap voorwaarts zet, maar dat de combinatie van Metro en traditionele desktop nog niet overtuigd. In alle reviews komt naar voren dat werken met een muis onnatuurlijk werkt met de Metro-interface. Toch is nu nog slechts de Developer Preview uit, dus ik denk (en hoop) dat Microsoft nog wel naar de kritiek zal luisteren en één en ander zal aanpassen. Wat mij de beste keuze lijkt is dat Metro voor gewone desktopusers wordt aangepast als een optioneel startscherm, en dat tabletgebruikers de volledige Metro krijgen voorgeschoteld. Zo heeft ieder apparaat de best passende omgeving lijkt mij.
(Al zal ik niet ontkennen dat er ook een gedeelte gewenning bij zit. De traditionele interface kent iedereen, terwijl Metro vrij nieuw is. Maar zoals het er nu uitziet, een Metro-OS met een ook nog wel een normale desktop die echter minder belangrijk is, dat lijkt mij niet echt de ideale omgeving voor desktopgebruikers. Maar we zullen zien.)
Ik kreeg een halfslachtig gevoel hierbij. Niet bij de Metro interface, daar geloof ik wel in. Het constante switchen tussen 2 UI's kan nooit de bedoeling zijn. Wat mij betreft grijpt MS nog harder in de 'classic' mode.

- Elke applicatie in classic mode fullscreen / deelbaar zoals Metro apps
- Elke app dus ook z'n eigen space/desktop/view/pane (geen 'desktop' oude stijl dus)
- Geen taskbar meer (switchen moet dan wel wat aangedaan worden, is nu te complex)
- UI wijs kan je natuurlijk het thema zo ontwerpen dat de close/minimize, titlebar, scrollbars ook een beetje in het Metro style passen. Daarbinnen hou je dan de 'oude' look van de apps aan.
- Geen file management meer (gewoon 1 grote bak, die files beschikbaar maakt aan apps die er wat mee kunnen, WinFS anyone?) - binnen de apps organizeren (meta data).

En dan als laatste (belangrijke) mogelijkheid:
- Alles moet in 1 klap uit te zetten zijn, en dan functioneren als Windows 7.

Dan kan je beide doelgroepen beter bedienen en ooit op termijn volledig voor 1 UI gaan (als apps zijn aangepast en iedereen er wat aan heeft kunnen wennen).

[Reactie gewijzigd door Madthijs op 24 juli 2024 01:05]

denk dat de bestverkochte-gedownloade app de app zal zijn die mensen hun startmenu weer teruggeeft
Anoniem: 321947 14 september 2011 19:47
Om de Metro UI uit te schakelen en het klassieke Start menu weer terug te krijgen moet je het volgende doen:

1. Druk op the Windows knop (toetsenbord) + R, nu krijg je Run/Uitvoeren.
2. Open regedit
3. Navigeer naar: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
4. Zoek naar: RPEnabled
5. Verander die waarde van "1" naar "0"
6. Sluit regedit en je hebt het klassieke menu

Er zit alleen een nadeel aan, je hebt geen Metro UI meer omdat je die hebt uitgeschakeld. Om die Metro UI weer terug te krijgen moet je de waarde van RPEnabled terugzetten op "1".
Er zit alleen een nadeel aan, je hebt geen Metro UI meer omdat je die hebt uitgeschakeld. Om die Metro UI weer terug te krijgen moet je de waarde van RPEnabled terugzetten op "1".
Als er nog geen livetile (of hoe ze dat ook willen noemen) is die dat doet als ik win8 heb, ben ik degene die dat gaat maken...
Ik vraag me af of er überhaupt aan ergonomie is gedacht. Veel mensen zitten de hele dag op hun werk achter de computer. Nu zijn bediening en waarneming ruimtelijk gescheiden en daardoor kun je voor beide de gunstigste plaats kiezen: het scherm staat verticaal, de bediening met muis en toetsenbord gebeurt in een horizontaal vlak. Met een aanraakscherm moet je of met je arm in de lucht hangen, wat een lamme arm oplevert, of het beeldscherm plat neerleggen, wat nekklachten oplevert. Dat gaat meer problemen geven dan een muisarm. Nu hoef ik de muis maar 5 cm te verplaatsen om van de ene naar de andere kant van het scherm te gaan, en kan ik toch alles tot op de pixel nauwkeurig aanwijzen. Met een aanraakscherm moet je veel grotere armbewegingen maken, en een vinger is veel dikker dan een muisaanwijzer.
Ik heb het nu een dagje draaien op mijn laptop, en moet zeggen dat het me wel aardig bevalt. Tuurlijk is het ontbreken van het startmenu een zeer groot gemis en is het wennen aan de metro-ui, vooral het bereiken van simpele dingen zoals de explorer (zonder Windows-E), de map "Mijn Afbeeldingen" of het configuratiescherm vereist wat gevis, maar voorlopig denk ik dat ik er toch wel aardig mee vooruit kan.

De grootste ergernis bij mij op dit moment is het niet kunnen groeperen van "apps" in de UI, maar dit schijnt dus in de beta's/RC's wel mogelijk te zijn dus daar wachten we dan maar even op, en het feit dat de apps niet gesloten, maar gepauzeerd (suspended) worden.

Omdat ze niet daadwerkelijk afgesloten worden blijven ze bij een ALT-TAB gewoon zichtbaar. Handig omdat je er daarna verder mee kunt werken op een tablet, overbodig als je ze daarna niet meer nodig hebt op een PC (neem bijvoorbeeld de app met het papieren vliegtuigje...).

Wat me in positieve zin opvalt is dat het wel als een zonnetje loopt, drivers worden herkend, het opstarten en afsluiten is heerlijk snel, software die ik geïnstalleerd heb is in ieder geval tot nu toe 100% compatible, tuurlijk dit mag je verwachten van een OS wat na windows 7 komt, maar het zou niet de eerste keer zijn dat er dusdanig aan de core gesleuteld is dat apps uit win7 in win8 niet werken (neem XP naar Vista), IE10 werkt goed en lekker vlot, zij het alleen in de "Desktop" variant (http://img571.imageshack.us/img571/1986/scrnvi.jpg).

Wat ik overigens een redelijk aparte zet vind is het feit dat niet alle apps openen in de nieuwe UI, ik snap dat apps die op dit moment al uit zijn, zoals bijvoorbeeld Word 2010 of Spotnet, niet bekend zijn met deze manier van werken, maar zelfs wanneer ik Windows Update of de rekenmachine open, welke volgens mij toch echt door MS zelf worden geschreven worden deze op de normale desktop geopend en niet in de nieuwe UI.

Wellicht dat dit nog veranderd in een later stadium, voorlopig vind ik het zeer apart. Voor mijn gevoel is de enige reden dat ik op dit moment de UI écht nodig heb om apps op te starten die niet aan de taakbalk gepind zitten (zoals de eerder genoemde map "Mijn Afbeeldingen"). Deze wordt vervolgens in de explorer geopend. Open ik de UI en vervolgens de calculator, wordt deze op de desktop geopend. Idem met het configuratiescherm (voorwaarde is dan wel dat je voor de "More Settings" kiest) of bijvoorbeeld de register editor.

Als ik dan de functie van de nieuwe UI eens kritisch bekijk, dan is het voor mij dus op dit moment niet meer als een verkapt startmenu op een andere plek met een ander uiterlijk en een iets andere werkwijze als het traditionele startmenu.

Voor mij is dit dus voorlopig meer een wijziging in het startmenu als een volledig nieuwe UI.
Wel grappig hoe de reacties van 'zo krijg je de oude interface weer terug' op must read worden gemod.

Een 'tweaker' is een vreemd 'dier' ze willen vaak wel overstappen op nieuwe besturingssystemen welke veel anders zijn dan wat ze gewend zijn (Linux, Android, OSX), maar veranderd er iets in Windows, dan houden ze zich vast aan de classic interface.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.