Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

Waarom AirDrop nu ineens werkt met Android

28-03-2026 • 06:00

67

Airdrop Android

AirDrop heeft een beperking: het werkt alleen tussen Apple-apparaten. Android heeft al jaren een eigen variant: Quick Share, een samenvoeging van Samsung Quick Share en Google Nearby Share. In Quick Share komt nu ondersteuning voor AirDrop. Hoe kan dat ineens, na vijftien jaar?

​De nieuwste iPhone was de iPhone 4, Nokia was de grootste smartphonemaker ter wereld en Mark Rutte was net premier van Nederland. Toen Apple AirDrop presenteerde, was het 2011 en dat is lang geleden. Het is bedoeld om bestanden draadloos te delen tussen Apple-apparaten. Het begon op macOS en kwam later ook naar onder meer iPhones en iPads. AirDrop is zelfs maar een jaar jonger dan de iPad zelf. Het zat in OS X Lion.

AirDrop maar dan open

AirDrop, en diverse andere functies die bij Apple vallen onder Continuity, maken gebruik van AWDL: Apple Wireless Direct Link. Dat is een gesloten, propriëtaire afgeleide van de Wi‑Fi‑standaard en werkt voor verbindingen tussen diverse Apple-apparaten. Zo maken AirPlay en Universal Clipboard er ook gebruik van. Dat had misschien ook gekund via Wi‑Fi Direct, maar Apple heeft hier dus een eigen technologie voor gemaakt.

Nu vraag je je misschien meteen af: als AirDrop de wifi gebruikt, hoe kun je dan verbonden blijven met internet? AWDL maakt gebruik van een eigen wifichannel en benut de momenten dat de wifiverbinding niet in gebruik is. Daarvoor synchroniseert de software de tijden heel nauwkeurig.

AWDL Apple Wireless Direct Link

Omdat het propriëtair is, kan Quick Share van Google daar standaard geen gebruik van maken. Een paar jaar geleden is AWDL al gereverse-engineerd. Dat gebeurde bij het Secure Mobile Networking Lab van de TU Darmstadt in Duitsland. De onderzoekers presenteerden hun bevindingen onder de naam Open Wireless Link.

Daarbij ben je er nog niet, want dat is alleen de onderlaag. Om bestanden te delen heb je meer nodig en daarvoor moesten de onderzoekers ook AirDrop zelf reverse‑engineeren. Dat gebeurde even later onder de naam OpenDrop en PrivateDrop.

De komst van AirDrop-apps voor Android

WarpShare
WarpShare

Er verschenen enkele toepassingen voor de commandline en zelfs apps die AirDrop mogelijk maken op Android, zoals Warp Share. Dat is handig voor wie dat wil, maar een aparte app is veel minder handig dan een integratie in het besturingssysteem.

Daar komt nog iets bij. AirDrop authenticeert andere gebruikers aan de hand van een verkorte versie van een 2048bit-RSA-hash die apparaten maken aan de hand van telefoonnummers en e-mailadressen die gekoppeld zijn aan een iCloud-account, zoals Apple zelf uitlegt. Die sturen apparaten via bluetooth uit. Als je in elkaars contacten staat, kan de telefoon dus de ontvangen korte hash vergelijken met hashes uit de eigen contactenlijst. Als de apparaten een onderlinge wifiverbinding opzetten, wisselen ze daarna de volledige hashes uit ter controle.

De enige manier om daaromheen te werken is dat de gebruiker het Apple-apparaat instelt op ontvangen voor iedereen gedurende tien minuten. Dan vindt de controle of een apparaat in de contactenlijst staat niet plaats. Omdat een Android-apparaat geen ingelogd iCloud-account heeft, is het niet mogelijk als contact in die lijst te staan.

Toch blijft er een technische hobbel, want een Android-apparaat heeft dan wel een hash nodig die kan overeenkomen met de tijdelijke identiteit van een Apple-apparaat. Op die manier denkt een iPhone, iPad of Mac dat het een bestand ontvangt van een ander Apple-apparaat, terwijl het in feite gaat om een Android-telefoon. Vervolgens kunnen de apparaten informatie uitwisselen via mDNS, waarvan Apple zijn eigen implementatie opensource online heeft gezet, en gebeurt het uitwisselen van bestanden met TLS-encryptie.

Met deze ontwikkelingen was er dus een mogelijkheid om AirDrop op Android te gebruiken, maar de meeste mensen zullen geen app buiten de Play Store om gaan installeren alleen om te kunnen airdroppen. Bovendien zijn die apps beperkt. Ze kunnen alleen bestanden versturen naar macOS-apparaten en die moeten op hetzelfde wifinetwerk zitten.

En dan komt Google

Google heeft voortgebouwd op al dit werk, maar de implementatie verschilt wel sterk. Er zijn diverse verbeteringen vergeleken met het eerdere werk. De beperking om op hetzelfde wifinetwerk te zitten is er niet. Ook iPhones en iPads zijn compatibel met de Google-implementatie. Toch is er nog steeds een beperking: van Android naar Apple versturen werkt wel, maar omgekeerd werkt niet. Bovendien moet een Apple-gebruiker AirDrop nog steeds instellen op 'iedereen gedurende tien minuten'.

Wie om de beperkingen van een concurrent heen werkt, zit al snel met vragen over beveiliging. Hoe veilig is dit? Daarom zette Google een uitgebreide uitleg online over de manier waarop het bedrijf dit heeft gebouwd. De implementatie is gemaakt in Rust en is daardoor volgens Google veilig voor geheugenexploits. Ook heeft Google de implementatie laten testen door beveiligingsonderzoekers.

Voor gebruikers van een Pixel 9 of nieuwer of Samsung Galaxy S26 werkt het eenvoudig. Als een Apple-apparaat is ingesteld op ontvangen van iedereen gedurende tien minuten, verschijnt het in het Quick Share-menu en is het mogelijk het bestand daarheen te sturen. De Apple-gebruiker krijgt de gebruikelijke melding dat iemand een bestand wil sturen en moet dat goedkeuren. Vervolgens zetten beide apparaten een AWDL-verbinding op en stuurt het Android-apparaat met TLS-versleuteling het bestand zonder tussenkomst van een clouddienst, router of ander apparaat.

Pixel 10a - AirDropPixel 10a - AirDropPixel 10a - AirDrop

Vindt Apple dit oké?

Apple beschermt vaak zijn propriëtaire technologie. Er is een lange geschiedenis van andere fabrikanten die willen meeliften op het ecosysteem van Apple. RealNetworks omzeilde de FairPlay-drm om muziek te kunnen verkopen aan iPod-eigenaren. Apple probeerde dat snel onmogelijk te maken.

Een bekend voorbeeld is het kat-en-muisspel tussen Apple en Palm, omdat de Pre-smartphone uit 2009 kon synchroniseren via iTunes. Uiteindelijk maakte Apple dat onmogelijk en beet Palm in het stof.

Palm Pre en iTunes

Een ander voorbeeld is iMessage. Een paar jaar geleden maakte Nothing een kletsapp die compatibel was met iMessage, de chatapp die alleen tussen Apple-apparaten werkt. Dat bleef maar kort bestaan vanwege de onveilige implementatie. De onderliggende client Sunbird werkte aan een herstart, maar die kwam er niet. Inmiddels ondersteunen Apple-besturingssystemen Rich Communication Services, of RCS, waardoor zaken als groepsgesprekken en het versturen van foto's en video's niet langer alleen via iMessage kunnen verlopen.

Nothing Chats

Je zou dus denken dat Apple meteen boos bij Google aan de lijn hing, maar dat is niet heel waarschijnlijk. AirDrop voor Android werkt al maanden probleemloos op Pixel-telefoons en nu ondersteunen de Galaxy S26-telefoons van Samsung het ook. Hoewel Apple er niets over zegt, lijkt het erop dat er mogelijk stilzwijgende toestemming is.

Google hoopt duidelijk op meer. "Dit is slechts de eerste stap in ons streven om de ervaring te verbeteren en uit te breiden naar meer apparaten. We kijken ernaar uit om de samenwerking met partners in de branche voort te zetten om verbinding maken en communiceren via verschillende platformen een veilige en naadloze ervaring te maken voor alle gebruikers."

Als Apple dit al goed vond, bestaat de kans dat beide bedrijven, net als dat gebeurde bij bijvoorbeeld corona-apps en trackers, gaan samenwerken om te zorgen dat dit voor iedereen goed werkt. Want er is nog veel te verbeteren aan de implementatie, zodat het uiteindelijk mogelijk wordt voor iedereen om snel bestanden te delen met veel meer apparaten.

Redactie: Arnoud Wokke • Eindredactie: Monique van den Boomen

Lees meer

Reacties (67)

Sorteer op:

Weergave:

Ik hoop dat het nu wel mogelijk is om snel fotos/videos van de Iphone naar de Samsung galerij over te zetten is, met de originele datum en tijd van de fotos/videos. En dat dit mooi op volgorde binnen komt. Op vrijwel alle andere manieren kregen alle fotos de overzet datum ipv de originele datum/tijd.
Dat is een probleem met hoe Android bestandssystemen implementeert. Het werkt allemaal via MTP. Als je dat omzeilt komen datums wel goed mee. Ik had hetzelfde probleem bij een overstap van iOS naar /e/OS. Ik heb dat toen opgelost door alles via rsync te kopiëren, via een ssh daemon op de telefoon.

Of je moet een foto app gebruiken die datums uit exif ondersteunt. Dat deed de standaard /e/OS app niet. Maar die had wel meer beperkingen (zoals alle plaatjes uit alle directories tonen, terwijl ik alleen de Photos map wil) en heb m vervangen door Aves.
Ik ben erg onhandig met dit soort dingen. Verwacht gewoon dat dit vlekkeloos wordt overgezet door het systeem. En niet dat ik allemaal extra handelingen moet doen
En zit het dan in het Media Transfer Protocol, om metadata te wissen / te overschrijven?
Ik ken de details van het protocol niet, maar voor zover ik uitleg van het internet heb begrepen kun je inderdaad de timestamp van de bestanden niet instellen als je via MTP werkt en staan die dus altijd op de huidige tijd. Daarom werkt het via rsync wel, dat stuurt gewoon een ssh commando om het tijdstip te updaten na de transfer.
Er zijn op Android ook diverse EXIF-fix apps, die de bestandsdatum weer aanpassen op basis van de EXIF datum. Omslachtig, maar hiermee had ik de volgorde in alle apps (en met name afbeeldings-selectie schermem) weer goed staan.
Daar had ik me ook nog in verdiept, maar kwam alleen maar apps met beperkingen tegen. Die willen dat je voor zo'n triviale functie gaat betalen om de beperkingen eruit te halen. Nou was dat voor mij sowieso geen optie, want ik ging naar /e/OS, zonder Google account (ik ga nooit een account maken bij dat spyware bedrijf), en dus geen manier om voor apps te betalen, maar zelfs als ik apps kon kopen zou ik niet voor zo'n eenmalige fix gaan betalen. Graaiers.
Kun je het niet in een archief bestand zetten en die overplaatsen?
Het artikel laat treffend zien hoe ver we verwijderd zijn van een universele standaard. Voor de gemiddelde gebruiker is een telefoon een gebruiksvoorwerp om mee te communiceren en bestanden te delen; die heeft geen boodschap aan de 'walled garden' filosofie van een fabrikant.

Het is ironisch dat er reverse-engineering en een implementatie in Rust aan te pas moeten komen om iets basaals als AirDrop cross-platform te krijgen, terwijl de oplossing (zoals Apple's eigen mDNS-implementatie) al deels open source is. Zolang fabrikanten geforceerde ontwikkelingsbeperkingen belangrijker vinden dan universele connectiviteit, blijven we zitten met dit soort 'geknutselde' oplossingen die maar half werken (alleen van Android naar Apple ).
Ja, dit laat zien dat Apple uit zichzelf een open ecosysteem zoveel mogelijk tegen werkt, ook als het in het voordeel is voor hun gebruikers. Ik hoop dat de EU ze de komende jaren steeds harder gaat aanpakken hierop. Hun klanten doen dat in ieder geval niet.
Maar is het niet oneerlijk voor de mensen die juist een gesloten ecosysteem zoeken? Een systeem dat makkelijk en vloeiend werkt, de muren duidelijk zijn en het systeem niet continu compleet wijzigt? Waarbij de gebruiker krijgt wat hij/zij wilt en het bedrijf er geld aan verdient? Ja er zullen momenten zijn dat je tegen gebruiksonvriendelijke beperkingen oploopt maar als het totaal pakket gewoon klopt dan wil ik best op bepaalde vlakken iets opofferen.

Ik heb keuzevrijheid en maak bewust de keuze voor Apples gesloten ecosysteem en nu wordt dit mij ontnomen door EU regelgeving. Uit eigen ervaring merk ik dat ik zelf altijd slechter uit ben. Dat komt omdat vaak dit soort verplichte veranderingen impact hebben op het hele ecosysteem. En vaak is dit uiteindelijk voor mij negatief omdat dan de balans weg is.

[Reactie gewijzigd door Valinor op 28 maart 2026 13:37]

Maar je hebt nog steeds de keuze om vokr je gesloten Apple eco systeem te gaan. Maar anderen krijgen dan ook de optie het systeem open te gooien. Daar verlies jij geen veiligheid of mogelijkheden mee.

Sterker nog, doordat er opties van buitenaf mogelijk zullen zijn, zal Apple ook moeten doorontwikkelen om te zorgen dat de software goed blijft en beter wordt.
Dat is een goed punt, de keuze vrijheid voor een gesloten systeem. Maar ik denk dat slechts een fractie van de gebruikers er zo over denkt. De overgrote meerderheid wil natuurlijk liever dat ze ook met Android telefoons makkelijk bestanden kunnen uitwisselen. En Apple wil dat alleen maar voorkomen om het mensen zo moeilijk mogelijk te maken om uit hun ecosysteem te vertrekken.

Dus, als je een of andere poll kunt vinden dat een groot deel bewust een gesloten ecosysteem wil, liever dan makkelijk uitwisselen buiten het ecosysteem, dan laat ik me graag overtuigen. Maar ik denk dat jij er veel bewuster in dit dan de meeste gebruikers.
Niets dwingt jou om buiten het Apple ecosysteem te gaan.

Jij kan perfect enkel Apple apparaten en software blijven afnemen. Je hoeft niets "op te offeren", anderen krijgen gewoon meer opties.
Het ligt er maar aan wat je belangrijk vind. Voor veel mensen is het belangrijkste van Airdrop dat het veilig moet zijn. Die gebruiken het tussen hun eigen apparaten, niet met derden. Daarvoor is er beveiliging ingebouwd. Die willen de beveiliging helemaal niet terug schroeven.

De EU gaat Apple zeker niet harder aanpakken, op heel veel terreinen is Apple namelijk helemaal niet zo'n grote speler.
Die willen de beveiliging helemaal niet terug schroeven.
Dat een open ecosysteem betekent dat een partij hun implementatie moet verslechteren slaat helemaal nergens op, andere partijen kunnen ook gewoon op hetzelfde niveau als de originele partij gaan zitten. Of een andere partij dat wil/kan is aan die partij zelf. Het probleem is dat veel van deze ecosystemen alles binnen gesloten deuren houden, dus zelfs als een partij op het zelfde niveau kan zitten (en het fatsoenlijk kan implementeren) kan/mag het niet.
Het is de reden dat ik altijd al een hekel heb aan Apple producten maar blijkbaar is dit geen obstakel voor de gemiddelde mens. Hoe vaak heeft men het in de media over "facetimen" ipv videobellen terwijl je daar alleen je "elite"-iphone-vrienden mee kunt bereiken. Het wordt blijkbaar als iets goed gezien door de gemiddelde mens. Die achterlijkheid begon al met Pingen op een BlackBerry. Ik denk dat mensen dan het gevoel hebben dat ze beter zijn of zo als ze alleen mensen met hun overgeprijsde merk kunnen bereiken ipv gewoon een universele app of technologie die voor alle platformen werkt.
Vreemd om daardoor een hekel aan Apple te hebben. Heb je dan ook een hekel aan Google en Meta omdat zoeken op internet Googlen wordt genoemd en iedereen zegt even appen om elkaar een berichtje te sturen ook al gebeurd dat niet via WA.

Voor dat facetime bestond was videobellen gewoon onhandig. Apple heeft daar met Facetimen verandering in gebracht en dus wordt dat vanzelf een algemeen begrip.

Maar het feit dat je het elite-iphone gebruikers noemt zegt eigenlijk wel voldoende. We leven inmiddels in 2026 he, 2018 is al lang voorbij.
Dat is niet mijn punt. Google en WhatsApp kun je op ieder merk telefoon gebruiken. Het gaat met er om dat apps populair zijn waarmee je alleen met mensen binnen je eigen platform kunt communiceren wat voor mij een reden zou zijn om FaceTime of iMessage een waardeloze app te vinden. Wat heb je nu aan communicatie apps die alleen werken voor mensen die dezelfde statussymbool telefoon hebben? Maar blijkbaar zien de meeste mensen dat niet als nadeel want ze worden er niet op afgestraft, integendeel het worden zelfs begrippen in het taalgebruik.

[Reactie gewijzigd door RoelRoel op 28 maart 2026 10:26]

Klopt. Ik ben er zelfs heel blij mee want ik gebruik FaceTime veel met familie en vrienden. Ik heb niets tegen concurrentie en juich het toe. Maar als ik gebruik kan maken van een ecosysteem dat mijn leven makkelijker maakt werk ik daar graag aan mee. Mijn AirPods schakelen naadloos tussen mijn Mac mini thuis, MacBook Air voor werk en iPhone. Ik kan op ieder device copy/pasten tussen elkaar. Ik kan de camera van mijn iPhone gebruiken voor videocalls via mijn Mac mini. En de lijst gaat nog wel even door. Dat kan allemaal niet plug&play als ik Android zou gebruiken.
Ik doe dat allemaal en meer met mijn ANC koptelefoon, Pixel 10 Pro XL, mijn 'CyberMonster Desktop' met Kubuntu Linux en daaromheen het Google/Home Assistant Smart Home - anders ook allemaal prima - maar dan met open standaarden waar elke fabrikant in kan inhaken?
Mijn Android toestel kan de muziek op mijn Linux PC bedienen met weinig moeite bijvoorbeeld. En praten tegen de lampen doe ik al zo lang dat ik er gewend aan ben inmiddels.
Ik bedoel dus niet een flamewar of welles/nietes voor/tegen Apple te starten, maar gewoon om aan te geven dat de techniek in de rest van de wereld buiten Apple ook niet stil heeft gestaan.
Tuurlijk, de techniek is er, maar er is overal weer een ditje en een datje nodig. Bij Apple is het iCloud account koppelen en klaar, geen eindeloos gezever als er weer eens een app niet meewerkt.
Dat kinkt best ingewikkeld en niet te doen voor de gemiddelde (alleenstaande) huismoeder. Ik ben het in principe met je eens maar ik erken ook zeker dat gemak een grote drijfveer is in het kiezen van een product. En je kan niet ontkennen dat als je alles apple hebt dat dat dan zo veel gemakkelijker is dan als je alle open standaarden bij elkaar moet gaan passen voor jou specifieke use case. Ik heb ook geen apple en doe het ook lekker op mn eigen manier maar dat is niet voor iedereen weggelegd.
Je geeft zelf het voorbeeld al van muziek. Ja met Spotify Connect kan je moeiteloos switchen tussen je apparaten die Spotifiy Connect ondersteunen. Net zoals je met Apple Music moeiteloos kan switchen tussen Apple apparaten.

Maar Spotfity Connect werkt niet samen met anders streaming aanbieders dan Spotify.

Lampen bedienen met ZigBee gaat prima. Uiteraard moet de fabrikant wel gewoon betalend lid worden van CSA, een certificerings fee betalen per apparaat en kunnen alleen de benodigde chips inkopen bij CSA leveranciers.

Je wilt geen flame war of welles / nietes starten maar je doet het wel. Want het is in de rest van de wereld helemaal niet anders. Honderd procent open standaarden bestaan er nauwelijks, er zijn altijd wel hoepeltjes waar je doorheen moet springen en linksom of rechtsom zijn er altijd wel licentie fees die direct of indirect betaald moeten worden.
Ik heb het niet over Spotify, maar KDE Connect. Een simpel appje dat je gratis op je telefoon kan zetten overigens. Home Assistant kost inderdaad een paar tientjes per jaar - omdat ik de ontwikkelaars wil steunen ook vooral. Niet omdat het technisch hard vereist is voor domein integratie of Tuya-koppelingen.
Nee, ik betwist niet dat er betaald moet worden voor elke professionele service in de ICT. Ik betwist dat de keuze voor een gesloten ecosysteem de beste is. En als dat als uitnodiging tot flamen opgevat wordt, dan stop ik er meteen weer mee die religieuze opvatting uit te dragen. Zo belangrijk is het niet dat ik óók de apparaten van mijn voorkeur heb kunnen vinden in een vrij grote markt van componenten en opties.
je "elite"-iphone-vrienden
Jij kijkt ook niet verder dan je neus lang is zeg. Ik heb juist een telefoon die op jaarbasis het minst kost. Mijn eerste iPhone was een officieel gereviseerde SE 2020, nog steeds in gebruik. Ik heb gewoon van verschillende telefoons
hun aanschafprijs gedeeld door de resterende levensduur. Mijn huidige iPhone kwam overduidelijk als goedkoopste uit de bus. Dus denk ff verder voordat je oordeelt.
Het artikel laat treffend zien hoe ver we verwijderd zijn van een universele standaard. Voor de gemiddelde gebruiker is een telefoon een gebruiksvoorwerp om mee te communiceren en bestanden te delen;
Ik denk dat een gemiddelde gebruiker niet veel bestanden direct deelt met andere gebruikers. Hooguit wat foto's via social media of IM.
En dat die walled gardens niet werken zie je aan hoeveel die implementaties in de praktijk worden gebruikt. Ik ken niemand die "airdropt". Zelfs toen ik nog een iPhone had heb ik het misschien 2 of 3 keer gebruikt. Over het algemeen ging bestanden delen gewoon via een messenger. Dit is ondertussen zo ingeburgerd dat ik denk dat bijna niemand meer op een Android airdrop implementatie zit te wachten.
Ik gebruik het niet dagelijks maar wel regelmatig om bijvoorbeeld bestanden te airdroppen van macbook naar iphone en vice versa. Wil dat niet via de cloud doen. En het is snel en eenvoudig.

Daarnaast na een vakantie airdrop ik vaak ook met mensen omdat je makkelijk in batches je fotos kan versturen met behoud van maximale fotokwaliteit. Whatsapp heeft een "hd" knop maar dat is nog steeds niet de maximale kwaliteit en grote batches met imessage versturen werkt niet zo lekker. Daarnaast heb ik in dit geval ook liever niet dat het online verstuurd wordt ivm privacy (ook al is de chat versleuteld).

[Reactie gewijzigd door Valinor op 28 maart 2026 09:46]

Ik stuur eigenlijk nooit bestanden naar mezelf. Als ik iets van m'n telefoon naar de computer wil zetten gebruik ik lekker oldschool een USB kabeltje. Geen cloud nodig en 100% behoud van kwaliteit. Vakantiefoto's delen hoeft van mij eigenlijk nooit in originele kwaliteit. Dat is alleen om je vakantie even te laten zien en de ontvanger kijkt ze waarschijnlijk toch niet meer dan 1 keer. Die gaan gewoon in een telegram groep.
Gister was de glasvezel meneer er, we hielden even onze iPhones tegen elkaar en ik had zijn contact gegevens. Ideaal. In onze kring heeft iedereen iPhone en delen we dus veel via AirDrop omdat het ook de maximale kwaliteit houdt wat niet in message aps is. Voor andere zonder iPhone deel ik dan een iCloud link zodat ze t kunnen downloaden. AirDrop regelmatig met mijn vrouw om foto’s en video’s van de kids te delen.
Voor mij voldeed Bluetooth vroeger afdoende om mijn foto's simpel te delen. Maar juist dat kreeg ik de laatste jaren zelden werkend.
Bluetooth bestandsoverdracht werkt al jaren tussen android,,windows, Linux
Alleen Apple hield die overdrachtmethode tegen.
Klinkt mij eerder als een oplossing voor een probleem dat eigenlijk alleen icm met Apple bestond.
Bluetooth Low Energy of gewoon Bluetooth?
is het met BLE anders?
Ik heb nooit in een interface de keus gezien.

Misschien ligt het aan mijn extra complexe configuraties, maar vanaf Android naar Windows v.v. bestanden overdragen lukt bij mij ook vaak niet.
Vroeger waren foto's Max 1MB. Video was in 3GP formaat.en nooit meer dan 10MB. Dat was vroeger al gigantisch.

Hotmail inbox was 2MB. Ja dat lees je goed 2MB.

Wie kent nog Messenger? En Skype? En Blackberry?

Tijdens ze veranderd. Heel lang maakten je zo een upload link.

Niet echt handig. Nu deel ik rechtstreeks links uit Google photo
Om hier op in te pikken, omdat je dat niet schrijft:

Die foto van 1 MB via Bluetooth overzetten duurde zo een aantal seconden. Nu is een foto vaak 10MB of meer, dus doe maar x10. Wil je 2 foto's overzetten? x20. enzovoort.

Dus dan zit je letterlijk een paar minuten te wachten om een filmpje over te zetten. Want die zijn al snel 200MB voor een minuut 4K beeldmateriaal (of meer).

Bluetooth is vooral goed voor weinig data. Daarom dat Airdrop ook over WIFI loopt, niet over bluetooth.
ik snap de beperking van Bluetooth niet goed; er zijn zat ontwikkelingen geweest in nieuwe versies, dus ik zou verwachten dat de maximale snelheid net zo gestegen kan zijn naar behoeften. Zelfde open-ig standaard, verbeterde werking.

Maar bellen via je je oortjes van €300 gaat ook nog met het Headset Profile van 64kbps en archaïsche codec.
Bluetooth gebruikt spectrum rond 2.4Ghz (2400-2483,5 MHz) opgesplitst in blokken van 1-2Mhz. De 2.4Ghz ruimte is sowieso heel druk, wifi op die frequenties is over 't algemeen ook niet extreem snel.

WIFI gebruikt o.a. ook de 5- en 6Ghz banden in blokken van vaak 40, 80 of 160Mhz, of zelfs 320Mhz. Om te vergelijken: Vergelijk het met een snelweg van 1 rijstrook vs een snelweg van 80 rijstroken. Kan gewoon veel meer overheen.

Bluetooth is verder ook ontworpen om zo min mogelijk stroom te verbruiken. Denk aan je oordopjes of smartwatch: die gaan dagen mee op een kleine batterij. Die zuinigheid heeft een prijs: minder vermogen betekent minder snelheid. Wifi trekt veel meer stroom, maar haalt daardoor ook veel hogere snelheden.

[Reactie gewijzigd door b12e op 30 maart 2026 13:53]

Ik ben deze gaan gebruiken: https://localsend.org/

Werkt heerlijk, met als enige nadeel, je moet op hetzelfde (wifi)netwerk zitten. Maar van buitenaf werkt het als ik mijn VPN aanzet, dan kan ik alvast bestanden naar mijn PC slingeren terwijl ik in de bus naar huis zit.
Werkt heerlijk, met als enige nadeel, je moet op hetzelfde (wifi)netwerk zitten.
Dat draadloze netwerk moet het toestaan dat draadloze apparaten onderling met elkaar communiceren en de bandbreedte is effectief gehalveerd.

Zelfs met die beperkingen is LocalSend een goede oplossing voor veel situaties. Sowieso is lokaal bestanden delen iets dat ik eigenlijk niet doe. Iets als Nextcloud of Syncthing werkt ook.
Je kan localsend ook gebruiken als je een hotspot maakt op bijv. je telefoon
Overigens merk ik bij AirDrop tussen Apple apparaten nu ook al dat ik bijna altijd het systeem op “Iedereen voor 10 minuten” moet zetten om het werkend te krijgen, ook al staat de persoon met diens nummer in mijn contactenlijst. Ik denk dat dit te maken heeft met dat ik nooit iMessage gebruik, en dat de contact daarom niet is gekoppeld aan diens “Apple-profiel”
Dit klinkt meer als een Amerikaanse strijd, waar Apple en iMessage een stuk populairder zijn. "Blauwe pop-up" (iMessage) versus "groene pop-up" (SMS). Hier lijkt dat niet echt te spelen. Chatdiensten zoals WA hebben ondersteuning voor beide ecosystemen en kunnen ook gebruikt worden om bestanden uit te wisselen.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 28 maart 2026 08:25]

Zojuist met mijn Oppo Find X9 Pro fotos uitgewisseld met een iPhone (niet via o connect). Zowel verstuurd als ontvangen. Fotos verschijnen onder het quick sync mapje. Dat android niet zou kunnen ontvangen klopt dus niet.
Wie initieerde de uitwisseling? Wat ik begrijp uit het artikel is het starten van de verbinding op Android nodig voor deze implementatie. En het klinkt dat dat precies is wat je deed.
De iPhone kan mijn Oppo gewoon vinden. Bovendien staat er duidelijk dit:
Toch is er nog steeds een beperking: van Android naar Apple versturen werkt wel, maar omgekeerd werkt niet. Bovendien moet een Apple-gebruiker AirDrop nog steeds instellen op 'iedereen gedurende tien minuten'.
Zojuist even getest om een foto vanaf mijn MacBook naar mijn Android telefoon te sturen via Airdrop, zolang ik op mijn Android telefoon "zichtbaar voor iedereen" aan heb staan kan je de verbinding starten vanaf een Apple (MacBook) apparaat. Andersom werkt ook.

Helaas wordt wel de WiFi verbinding van mijn Android telefoon verbroken.

Zie screenshot van MacBook

[Reactie gewijzigd door ECM-Droid op 29 maart 2026 00:03]

Men had nooit af moeten stappen van sneaker post. Netwerk en OS onafhankelijk.

Enige nadeel kon de conditie zijn van de runner...
Het hangt ook een beetje af of RFC-2549 ondersteund wordt. Al doet de naam, IP over Avian Carriers with Quality of Service, vermoeden dat het alleen voor gebruik met duiven is; het kan prima over andere media functioneren.
Nu vraag je je misschien meteen af: als AirDrop de wifi gebruikt, hoe kun je dan verbonden blijven met internet? AWDL maakt gebruik van een eigen wifichannel en benut de momenten dat de wifiverbinding niet in gebruik is. Daarvoor synchroniseert de software de tijden heel nauwkeurig.
En dit is een van de redenen waarom GeForce Now op macOS verschrikkelijk laggy kan zijn :-( De magische fix is dus tijdelijk AWDL uit zetten en het is ineens een stuk vlotter. Zie https://www.reddit.com/r/GeForceNOW/s/QihqYDPeYv voor een scriptje.
Ik vind het wel opvallend dat Apple hier wel mee akkoord gaat, terwijl eerdere pogingen om toegang te krijgen tot hun proprietaire apps steevast na korte tijd onmogelijk werd gemaakt.

Wellicht heeft het feit dat Apple met Google in zee is gegaan om Siri van AI te voorzien via Googles Gemini platform hier iets mee te maken. En wellicht ook EU regelgeving in de vorm van de Digital Markets Act (DMA)?
Stukje bij stukje wordt die walled garden bij Apple gelukkig afgebroken om interoperabiliteit mogelijk te maken. Bij dit stukje over Airdrop moet ik denken aan de bekende woorden van Tim Cook "buy your mother an iPhone". Een beter voorbeeld van geld staat centraal, niet onze gebruikers kan je niet hebben.

[Reactie gewijzigd door david-v op 28 maart 2026 10:45]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn