Stel dat je Android of <insert wijd en zijd gebruikt OS> op een gegeven moment als standaard software op een auto hebt draaien.
Stel dat dat ook permanent aan het internet hangt, binnen het 'internet of things'.
Enorme voordelen, gebruikerservaringen, verkeerstechnisch, etc.
Ik zou die auto toch liever zelf besturen, als je nagaat dat alles 'stock' moet draaien, en de hele wereld daarmee leert omgaan, en de deur dus - niet wijdopen, maar op een kier - open staat voor beïnvloeding van buitenaf.
Een dikke override-mogelijkheid zou er toch minimaal in moeten zitten. Denk aan een soort BSOD onderweg, terwijl je slaapt. Of een malafide override van buitenaf.
Of gaan overheden de zelfsturing straks 100% vertrouwen en de mogelijkheid openzetten dat wij slapend achter het stur zitten - niets doen achter het stuur doet dat met je - en gaan we allemaal ons leven in de waagschaal stellen?
Als je de auto gaat beschouwen als robot, dan gelden deze regels volgens
Asimov:
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm.
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law.
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Law.
Dat was nog SF, nu wordt het werkelijkheid. De robot heeft niets te willen, als zijn OS van buitenaf wordt overruled... En dan heb ik het nog over hacken van buitenaf, en niet binnen Google of <insert concullega's> zelf. Hoeveel lagen van zekerheid heeft zo'n bedrijf dat wie er in dienst is 100% zuiver op de graat is?
Infiltreren zou niet al te moeilijk moeten zijn. Uiteraard doen ze er alles aan, maar iedereen kan bedenken dat ook daar geen 100% zekerheid te geven is. Industriële spionage, malafide groeperingen,
iedereen kan een poging doen.
Welke garage geeft dezelfde garanties af? Welke tuning-/fitting-/glaszetter-/reparatietoko?
En dan hebben we nog het gladde ijs van de privacy.
Ik denk dat Google en zijn concullega's er nog even een paar nachtjes over moeten gaan slapen.
http://youtu.be/YHJOXhABpH4
Terwijl ik daar over zt te dagdromen, nog maar eens vluchtig gekeken wat daarover is gepubliceerd in de media.
http://www.theguardian.co...hacking-spam-traffic-jams
http://www.theguardian.co...ackers-security-executive
http://www.techhive.com/a...new-world-of-hacking.html
@klonic hieronder:
Jezelf binnen 2 alinea's meerdere keren tegenspreken helpt je argumentatie niet.
BSOD's niet meer actueel?
'Jouw' Android-gadget liep vast. Maar je OS loopt nooit vast? Mijn Mac loopt best wel eens vast, maar staat 24/7 aan. Dan kan dat wel een keer gebeuren, meestal door 3rd pary-software of browser-gerelateerde ongein.
Die straaljagers en overige genoemde vliegtuigen komen niet bij de eerste de beste garage, maar worden volledig afgeschermd van de wereld.
Ik meld nota bene zelf dat Asimov SF was, maar meld ook dat de wereld veranderd is, en vind dat er wel degelijk over nagedacht zou moeten worden of overal een OS op gooien en een Internet of Things, ten aanzien van kwetsbaarheden, überhaupt wel een erg goed idee is.
Een zelfsturend voertuig dat niet permanent met de actuele - internet! - data werkt,
heeft geen enkele zin. Dan sta je alsnog in de file,
wow, big improvement over doing that myself!
En,
lo and behold:
nieuws: Bug in Android laat kwaadwillenden authenticatie-gegevens stelen
[Reactie gewijzigd door Ramzzz op 22 juli 2024 18:39]