Apple heeft maandag tijdens zijn eigen ontwikkelaarsconferentie WWDC de programmeertaal Swift aangekondigd, die als alternatief voor Objective-C moet gaan dienen voor Apple-software. Ook kwam het bedrijf met een nieuw ontwikkelplatform voor games: Metal.
Swift gebruikt dezelfde llvm-compiler en runtime als Apple's implementatie van Objective-C. Hierdoor kunnen beide talen naast elkaar draaien in hetzelfde programma. Daarnaast kan Swift net als Objective-C de Cocoa- en Cocoa Touch-api's aanspreken.
Apple claimt dat Swift anderhalf keer sneller een complex object kan sorteren dan Objective-C. In Playgrounds van Xcode kan Swift worden aangeroepen en is de output van de code direct zichtbaar. Dat kan onder andere nuttig zijn voor game-ontwikkelaars die willen zien wat hun script doet, zo toonde Apple tijdens de conferentie waarbij ook iOS 8 en Mac OS X 'Yosemite' werden aangekondigd.
Met Swift kunnen programma's voor zowel iOS als OS X worden gemaakt. Apple zegt dat de taal per direct beschikbaar is en dat ontwikkelaars vanaf dit najaar applicaties die zijn geschreven in Swift, kunnen indienen.
Behalve de nieuwe programmeertaal kondigde Apple maandag ook Metal aan, een nieuw ontwikkelplatform voor games. Het platform is specifiek gebouwd voor de nieuwe A7-processor van Apple, die de fabrikant gebruikt in de iPhone 5s, iPad Air en iPad mini Retina, en zou volledige toegang hebben tot de rekenkracht van de gpu. Met Metal wil Apple OpenGL vervangen als standaard voor graphics in games en apps. In een korte demonstratie liet Apple zien dat het met Metal mogelijk is om tientallen vissen in een vijver apart van elkaar te laten bewegen.