BlackBerry presenteert smartphones BlackBerry Z10 en Q10

Smartphonemaker RIM heeft op een eigen evenement in Londen en New York de BlackBerry Z10 en Q10 gepresenteerd. Beide telefoons lopen op het nieuwe besturingssysteem BlackBerry 10, dat gericht is op besturing via gebaren.

De BlackBerry Z10 is een toestel met als enige methode van input een touchscreen. De lcd heeft een diagonaal van 4,2" en een resolutie van 1280x768 pixels. Dat zet het aantal ppi op 356.

De Q10 is het eerste model dat uitkomt met fysiek toetsenbord. Het toetsenbord haalt wel schermruimte weg: de diagonaal van het scherm is 3,1" en de resolutie is 720x720 pixels, waardoor het 330 ppi heeft. Het gaat opnieuw om een touchscreen-lcd. Beide telefoons beschikken niet over home- of andere knoppen die vaak op andere smartphones zitten. In plaats daarvan moet de interface via gebaren worden bestuurd.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

RIM introduceerde woensdag ook officieel zijn nieuwe platform BlackBerry 10, dat BlackBerry 7 opvolgt. Het op Java gebaseerde BlackBerry OS is vervangen door een besturingssysteem dat is ingekocht met de aankoop van QNX, het bedrijf achter het Neutrino OS voor industriële toepassingen. RIM kocht QNX in 2010.

De interface is gericht op multitasking. Als de gebruiker een app minimaliseert, wordt hij in een klein venster op het homescreen gezet. In die verkleinde vorm kan de app nog wel informatie en controls weergeven, waardoor hij als widget kan dienen. Centraal in het OS staat ook BlackBerry Hub, de plek waar alle notificaties samenkomen; onder meer sms'jes, mails, Facebook-meldingen en Twitter-updates komen in een lijst terecht. Ontwikkelaars kunnen hun app integreren in de BlackBerry Hub.

Een nog niet eerder getoonde functie is BlackBerry Remember, een digitaal notitieboekje waarin gebruikers geluid, beeld, websites en notities kunnen opslaan om later te raadplegen.

Er zijn bij de release 70.000 apps voor BlackBerry 10, waaronder WhatsApp. WhatsApp zei vorige maand nog geen plannen te hebben om een BB10-app te maken. RIM kondigde aan om de bedrijfsnaam te veranderen in BlackBerry. Tot nu toe was dat alleen de naam van de lijn smartphones, maar vanaf nu zal dat dus ook de bedrijfsnaam zijn.

De BlackBerry Z10 zal de eerste helft van dit jaar in Nederland verkrijgbaar zijn. De adviesprijs is nog niet bekendgemaakt.

BlackBerry Z10 en Q10

BlackBerry 10 persconferentie BlackBerry Z10 BlackBerry Q10

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

30-01-2013 • 16:34

129

Lees meer

BlackBerry Z10
BlackBerry Z10 Video van 31 januari 2013

Reacties (129)

129
120
68
5
0
13
Wijzig sortering
En ja hoor, het enige stukje in het nieuwsartikel wat niet gebaseerd is op het Blackberry nieuws van vandaag klopt dan ook niet, Whatsapp is gewoon beschikbaar voor Blackberry 10. En kortgeleden is daarbij aangekondigd dat het voortaan gratis is, zonder mogelijkheid dat je na een jaar moet gaan betalen.

[Reactie gewijzigd door Rudedadude op 24 juli 2024 01:18]

zag net wel een icoontje van Whatsapp
http://d35lb3dl296zwu.clo...o/image/9923/DSC_1224.jpg

Hier het plaatje waar als het goed is rechtsonder in de hoek daadwerkelijk een Whatsapp logo staat..
Kan ook nog 'n Androidport zijn ofzo, heb ook WhatsApp op m'n Playbook op die manier...

Confirmed:
http://tweakers.net/ext/f/xAuk808PQ2itUpU4PkMULg3p/full.jpg

[Reactie gewijzigd door CLB op 24 juli 2024 01:18]

Lijkt me zeer sterk, aangezien ze de app dan op de presentatie van hun eigen OS laten zien. Een android-port gebruiken lijkt me dan niet echt reëel.

Uit andere reacties op te maken was het min of meer al bekend dat Whatsapp beschikbaar komt voor BB10.
Ik vind het een mooi OS, alleen snap ik Whats app niet helemaal. Voor zowat ieder besturingssysteem is er Whats app, behalve dus dan voor BB10. Echt zonde, want dit zal genoeg mensen weerhouden.
Zelf vind ik het een vrij innovatief systeem waarmee je daadwerkelijk - i.t.t. iOs en Android - kunt multitasken. Wanneer het in de winkel ligt zal ik zeker eens een kijkje nemen en wellicht overwegen om er een aan te schaffen.
Whatsapp is er al voor BB10. Kwam net voorbij in de webcast.
Ze zijn allang bezig met het naar BB10 te halen, zit misschien zelfs bij de launch apps, je informatie dat het niet komt is oud.
Ach er is WhatsAPI beschikbaar, binnen no-time verwacht ik een "custom" app die WhatsApp doet ;) Hebben we ook op webOS in de vorm van MojoWhatsUp en dat werkt prima :)
Een van de belangrijkste apps is er echter niet: de maker van chatapp WhatsApp zei vorige maand nog geen plannen te hebben om een BB10-app te maken.

Ik vind die Z10 een heel mooi ding, alleen zo lang dit het geval is, gaat het hem niet worden...
WhatsApp komt gewoon op BB10, wat ook bevestigd is :)
http://cdn.crackberry.com.../files/u7860/WhatsApp.jpg

En net in de live-feed
http://tweakers.net/ext/f/xAuk808PQ2itUpU4PkMULg3p/full.jpg

[Reactie gewijzigd door CLB op 24 juli 2024 01:18]

Anoniem: 497038 @Jos_M30 januari 2013 16:57
Ik las onlangs, weet helaas niet meer waar dat de hoogste baas van vroegere RIM hoogstpersoonlijk in gesprek is over whatsapp met de maker van whatsapp. Sorry voor het niet geven van het bron.

Jeetje..., toen ik de Q10 zag..., keek ik naar mijn huidige telefoon, S3, en toen schudde ik afkeurend naar mijn S3. Wat een prachtding de Q10!

Over het ecosysteem van BB hoeven we ons geen zorgen te maken

http://www.allaboutphones...muziek-films-en-apps.html

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 497038 op 24 juli 2024 01:18]

Anoniem: 449164 @Jos_M30 januari 2013 20:09
De Android versie werkte op de Dev Alpha dus waarom niet op de Z10 en Q10?
En dan is het belangrijk om even te melden dat RIM niet meer bestaat maar een naamsverandering heeft gekregen naar Blackberry. De Nasdaq code is nu dan ook niet meer RIMM, maar BBRY.

Vooral de 'BB Hub' spreekt me wel aan. FB/Twitter/Linkedin updates die gewoon op de contact-pagina van die persoon weergeven worden. Dat is iets wat we in de andere OS'en nog terug gaan zien denk ik.

Edit: laatste regel v/h artikel staat het... Maar dat maakt nog steeds dat de titel niet klopt :)
Edit2: Nu aangepast door de redactie dus..

[Reactie gewijzigd door RobbieB op 24 juli 2024 01:18]

Vooral de 'BB Hub' spreekt me wel aan. FB/Twitter/Linkedin updates die gewoon op de contact-pagina van die persoon weergeven worden. Dat is iets wat we in de andere OS'en nog terug gaan zien denk ik.
Iets wat al lang bestaat met Social Hub van Samsung :)

http://www.samsung.com/nl...s/samsung-social-hub.html
Van hieruit heb je toegang tot alle mogelijke berichten (e-mail, SMS, VM en SNS). Je kunt direct reageren, zonder speciale toepassingen. Het werkt in feite als een coördinatiepunt voor alle berichten.
Waar SNS (Social Networking) staat voor de bekendere sociale netwerken (G+ ontbreekt nog, maar zelfs hyves is daar in opgenomen net als FB / Twitter) :)
Ha die Watercoolertje en zijn voorliefde voor Samsung...

Bedoel je zoiets als BlackBerry Social Feeds (beschikbaar sinds BlackBerry OS 6, in 2010)
Of integratie van Twitter en Facebook in de gezamenlijke inbox (dus samen met al je mails, sms'en en BBM berichten) wat al mogelijk was bij BlackBerry OS 5 (uitgebracht 2008)
Ik zeg helemaal niet dat ze de eerste zijn, alleen dat het niet uniek is en mijn enige referentie is Samsung dus ja kan moeilijk opnoemen wat een platform heeft wat ik niet ken he?

Heeft mijn voorliefde niks voor te maken, dus daar hoef je geen persoonlijke aanval van te maken hoor :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 24 juli 2024 01:18]

Vind het filmpje slecht, volume van de muziek is te hoog aan het begin en eind terwijl ik de spreker die het toestel toont amper hoor. Inhoudelijk stelt het niks voor, zo word er niet eens gepraat over de OS.
Vooral de 'BB Hub' spreekt me wel aan. FB/Twitter/Linkedin updates die gewoon op de contact-pagina van die persoon weergeven worden. Dat is iets wat we in de andere OS'en nog terug gaan zien denk ik.
Dat zit sinds dag 1 al in Windows Phone. Kortom, gewoon afgekeken. De integratie met o.a. Social Media is in Windows Phone bovendien veel dieper en beter uitgewerkt.

Op zich goed dat de naam van RIM veranderd is in Blackberry. Want er zat weinig motion meer in hun research als je het mij vraagt. BB10 gaat het dan ook niet redden denk ik, gezien Windows Phone veel meer biedt, een groter ecosystem heeft en veel meer apps maar bovendien voor bedrijven veel interessanter is geworden.. Het integreert uitstekend in een bedrijfsomgeving, heeft Office ingebouwd met Exchange Active Sync en Office 365 met SharePoint. Company hub waarmee bedrijven hun bedrijfsspecifieke apps kunnen pushen en een uitstekende beveiliging met BitLocker en DataSense.
Nee, BlackBerry is ByeByeBerry ben ik bang...

[Reactie gewijzigd door LCP op 24 juli 2024 01:18]

Anoniem: 457607 @LCP30 januari 2013 23:24
Vreemd dat jouw post niet door mijn adblocker gefilterd werd.
Anoniem: 145867 @LCP30 januari 2013 18:52
Nee maar QNX als basis is altijd beter als een Windows NT Kernel. Beat that!
Want? Waar zijn je argumenten? De NT kernel is op desktop computers ontzettend ontwikkeld, wat betekend dat het snel en stabiel is. Daarnaast wordt de NT kernel sinds versie 8 ook gebruikt in Windows Phone die daarmee zijn kernel code deelt met Windows 8, wat voor ontwikkelaars het voordeel heeft dat ze 2 platformen in 1x op zeer eenvoudige wijze kunnen bedienen. De NT kernel heeft bovendien native ondersteuning voor multicore CPU's en een shitload aan RAM wat betekend dat de mogelijkheden onbegrenst zijn.

QNX, tuurlijk...
QNX, hetzelfde systeem dat draaitop de core Internet routers, medische aparatuur en nucleare power stations.Wel handig dat de Blackberry met balance mogelijk twee gescheiden en apart versleutelde partities heeft voor persoonlijk en werk.Als iemand met een werk email inlogt op een Blackberry Enterprise Server wordt automatisch een versleutelde werkpartitie aangemaakt waarbij alles verloopt volgens de door een admin ingestelde policies.
En op welke apparatuur draait ook een OS met het Windows NT kernel ;)
@Texamicz
Omdat? Ik ben benieuwd ;)
.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 614 op 24 juli 2024 01:18]

Dat zit sinds dag 1 al in Windows Phone. Kortom, gewoon afgekeken. De integratie met o.a. Social Media is in Windows Phone bovendien veel dieper en beter uitgewerkt.
En WP heeft weer leentje buur gedaan bij Samsung die dat al sinds het begin van Bada heeft en ook op Android heeft toegepast sinds jaren :)

Daarbij stellen dat het het beste geïntegreerd is, hoeft geen voordeel te zijn, het eerste wat ik met mijn toestel doe nadat ik hem heb gekocht is die troep er allemaal af halen, als het niet kan dan zie ik dat als een nadeel :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 24 juli 2024 01:18]

Je kan het ook gewoon niet gebruiken en niets koppelen.
Klopt dat kan maar houdt ik niet van, wat moet ik met software die ik niet wil gebruiken :P
Klopt maar dat hoort erbij. In elk stuk software zijn er tig functies die je niet gebruikt.
@ watercoolertje
Het grappige is dat je dat juist bij Android hebt. En dan kan je het veelal niet eens verwijderen! Zoals oa Pulse bij mijn oude Tab 10.1. :X
Daar heb je juist bij Windows Phone geen last van (of je moet gaan rooten, maar dat doen Johhny en Anita niet) Maar ja, vast nog geen Windows Phone gebruikt?
.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 614 op 24 juli 2024 01:18]

Een widget in Android en een share to Facebook optie vind ik niet hetzelfde als de integratie zoals die aanwezig is in Windows Phone. Integratie met social media en de cloud zit in het WP OS écht geintegreerd. In de People hub, in de Pictures hub, in de Office hub etc. Daar is geen widget of iets anders schermvullends voor nodig.
Dat zit sinds dag 1 al in Windows Phone. Kortom, gewoon afgekeken. De integratie met o.a. Social Media is in Windows Phone bovendien veel dieper en beter uitgewerkt.
Je hebt BB10 al getest dan?
Sony heeft dit al sinds de x10 (2010). Als widget welke TimeScape heet en bij de contactpersoon in de telefoonboek.
HEt klinkt allemaal erg vernieuwend. Ben benieuwd of ze niet te laat zijn. Maar ik vind het sowieso al een good plus punt dat ze geen copycat van een bestaand OS zijn.

Ik ben ook erg benieuwd welke elementen hun weg naar andere OS'en gaan vinden.

Maar voor nu ziet het er goed uit IMHO
HEt klinkt allemaal erg vernieuwend.
Ik vind 't wel tegenvalllen, heb niks spectaculairs gezien. Niets wat de mobiele markt op z'n kop gaat zetten en dat heb je wel nodig om nu nog marktaandeel te veroveren in de mobiele markt. Net zo goed of een beetje beter dan de bestaande spelers is niet voldoende.

En als je het feit dat je niet meer hoeft te rebooten (6 minuten) na het installeren van een app als feature aankondigd, tja...
(..) Maar ik vind het sowieso al een good plus punt dat ze geen copycat van een bestaand OS zijn.
Het is een beetje een mix van iOS, Android en WebOS. Geen heel nieuwe concepten.
Anoniem: 16328 @air230 januari 2013 17:07
Ik snap niet dat je kunt schrijven dat het vernieuwend klinkt. Echt helemaal niks aan de hardware noch de software kan vernieuwend worden genoemd. Alle genoemde features zitten ook in één of meerdere andere OSsen verwerkt.
Dat was bij de eerste iphone ook zo . Alles was al eerder gedaan, toch was de iphone vernieuwend.
Je hebt duidelijk niet alle nieuwe functies gezien. Het is bizar, de eerste keer dat ik zoveel innovatie in 1 keer zie sinds de eerste iPhone.
haha, ze hebben het over dat whatsapp niet ondersteunt wordt, zag zojuist anders de live feed met een close op de Z10, met de Whatsapp icoon..
Ach, whatsapp icoontje zag je ook bij de WP8 launch, maar die was er ook nog niet (en nog steeds niet benoemenswaardig goed.) en Skype heeft ook een flinke poos geduurt. Pure marketing om aandacht te trekken van investeerders denk ik deels
Houdt er rekening mee dat ze niet hebben gezegd dat de apps er al zijn, maar dat de developers 'committed' zijn voor BB10. Dat wil dus helemaal niet zeggen dat ze ook daadwerkelijk bij de launch beschikbaar zijn.
BlackBerry staat bij mij nog altijd heel hoog door hun uitgangsfilosofie: beveiliging.
Eerste de beveiliging en daarna de app...
Wat dat betreft mag WhatsApp niet eens op de BB met hun huidige gatenkaas app, voor mij een dikke plus.

Ik sta in de rij voor de winkel in ieder geval. :D
Beetje jammer van BB, is nog steeds het gesloten systeem. Feitelijk wat apple doet op een andere manier de controle willen houden.

Helemaal met aparte soort contracten, waar aanbieders dus dankbaar gebruik maken om het extra duur te maken.

Dus al met al, ik voorzie zwaar weer voor BB, maar wel heel mooi ding en goeie aandacht voor multitasking.
Soms ontstaat verwarring dat de BlackBerry alleen samenwerkt met een speciaal BlackBerry-abonnement en niet met een gewoon data-abonnement. Dit geldt echter alleen wanneer men de ingebouwde browser, push e-mail-client van Research in Motion of de instant messaging-clients van Research in Motion (voor onder andere Twitter, MSN, Google Talk en meer) wil gebruiken. Men moet dan niet de ingebouwde clients gebruiken, maar (met behulp van de bij de BlackBerry geleverde desktop-software) een tweede browser (bijvoorbeeld Opera Mini voor BlackBerry), een tweede instant messaging-client en een tweede e-mailprogramma (bijvoorbeeld LogicMail voor BlackBerry) installeren en de TCP-instelling aanpassen volgens aanwijzingen van de provider van het dataplan. Ook de GMail-client voor BlackBerry en Google Maps werken met een gewoon dataplan.

Bron: http://nl.wikipedia.org/wiki/BlackBerry
Anoniem: 488928 30 januari 2013 16:36
En RIM is ook niet meer, het heet effectief Blackberry nu.
Live feed: http://tremolo.edgesuite....ch/desktop_dvr/index.html

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.