Britse onderzoekers willen zonnecellen onder de oppervlakte van oled-displays gebruiken om smartphones energiezuiniger te maken. De zonnecellen moeten het licht van de oleds benutten dat de schermoppervlakte niet bereikt.
Vooralsnog zouden telefoons nog niet veel zuiniger worden van de techniek: hij levert bij een 3,7"-scherm nu bij benadering vijf milliwatt op, ongeveer een procent van het benodigde vermogen voor een smartphone van die grootte. Als een gebruiker met een volle accu ongeveer tien uur kan bellen, kan hij door deze techniek vooralsnog dus ongeveer zes minuten langer bellen. De techniek is dan ook nog niet klaar voor gebruik in consumentenproducten, zeggen de onderzoekers van de universiteit van Cambridge.
De techniek werkt met licht van oleds dat de schermoppervlakte niet bereikt. Volgens de onderzoekers bereikt slechts 36 procent van het licht dat oleds produceren, daadwerkelijk het beeldscherm. Door de rest van het licht op te vangen met een fotovoltaïsche laag, zou de verspilde energie hergebruikt kunnen worden.
De zonnecellen voor oleds kunnen nog efficiënter worden gemaakt, zeggen de onderzoekers. Samen met andere technieken zouden ze kunnen zorgen voor smartphones die langer met een acculading doen. De vraag is wel of fabrikanten van oled-schermen en smartphones de techniek zien zitten: het systeem vereist een extra laag, terwijl fabrikanten als Samsung juist proberen om het aantal lagen in oled-schermen zo klein mogelijk te houden.