Apple maakt onderdeel uit van de MPEG LA. Tenzij WebM het echte de facto videoformaat gaat worden (dat kan, maar ik moet het nog zien gebeuren) zal Apple moeilijk te overtuigen te zijn. Apple was voor de iPhone ook al een van de grote pushers van H.264 en zal denk ik niet zomaar een concurrerende standaard ondersteunen.
Nu is het zo dat veel apparaten en browsers ondersteuning hebben voor H.264. Apple (iOS, Safari) en Microsoft (WP7?, IE9) kiezen beide voor H.264 en zelfs Google zelf ondersteunt H.264 voor YouTube, Android (kan nu al H.264 afspelen maar WebM komt pas in Android 3.0) en Chrome. Het kan dus moeilijk anders dan dat H.264 alsnog de standaard wordt.
Aangezien WebM, hoewel een prima codec, schijnbaar kwalitatief niet tegen H.264 op kan, biedt WebM daar ook weinig voordeel. Het is dan ook niet gek dat grote bedrijven die de H.264 makkelijk kunnen betalen ervoor kiezen. Als Microsoft, Google en Apple het gezamenlijk ondersteunen wordt het gewoon de standaard.
Mozilla en Opera zijn de enige voorvechters van WebM als exclusieve standaard, maar beiden hebben gewoon te weinig vinger in de pap om dit voor elkaar te krijgen. Het is behoorlijk jammer dat niet een volledig vrije standaard de standaard op het web zou worden.
Het enige wat nog mogelijk is voor WebM om een grote speler te worden, is dat het W3C WebM opneemt in de HTML5-standaard voor video, zoals eerst de vrije Theora-codec in de standaard was opgenomen. Toen al hebben Nokia en Apple een stokje voor gestoken omdat Theora patenten van de MPEG LA zou schenden. WebM lijkt nog meer betwist te worden om patentschending dan Theora, en ik denk dat de kans daarom klein is dat WebM uberhaupt in HTML5 wordt opgenomen, laat staan dat het snel gebeurt. Daarom zal H.264 de de facto standaard worden.
Al met al hoop ik dat een audit van de WebM-code laat blijken dat het veilig is van patentschending en dat het wordt opgenomen in HTML5. Een vrije standaard is belangrijk voor ondersteuning van alle mogelijke clients van het web, en het vrije karakter van het web in het algemeen. Ik vind het eigenlijk een ondermijning van HTML5 mocht er geen vrije codec worden opgenomen in de standaard, maar het lijkt er vooralsnog gewoon niet op dat het gaat gebeuren.
Hoewel er (erg goede) open source-implementaties zijn van H.264 die Firefox kan gebruiken, is het gewoon niet te doen voor Mozilla om dat te implementeren. Hoewel H.264 gratis is voor consumenten zal Mozilla alsnog een licentie moeten nemen op de patenten om het te mogen gebruiken in software. Voor die licenties zal Mozilla miljoenen moeten betalen die het niet heeft. In Europa gelden softwarepatenten gelukkig niet en zou een Firefox met H.264 mogelijk zijn, maar voor markten als Amerika kan Mozilla dat gewoon niet betalen. Waarschijnlijk zal H.264 uiteindelijk moeten worden ondersteund door een losse plugin voor Firefox.
[Reactie gewijzigd door DCK op 27 juli 2024 06:55]