Grafeen blijkt een geschikt materiaal te zijn om ingezet te worden bij de productie van ultracondensators. Door het grote oppervlak zou het koolstofmateriaal meer lading vast kunnen houden dan alternatieven.
Onderzoekers van de Texas-universiteit in Austin hebben een laagje grafeen van één atoom dik gebruikt om een zogenoemde ultracondensator te construeren. Met de dunne koolstoflaag zouden condensators gebouwd kunnen worden die twee maal zoveel lading kunnen bevatten dan huidige ultracondensators. Voor dergelijke capaciteiten bereikt worden, moet nog meer onderzoek gedaan worden, maar de groep van scheikundige Rod Ruoff evenaart momenteel al de huidige ultracondensators. Chemisch gemodificeerd grafeen, of cmg, haalde een elektrische capaciteit van 135 farad per gram in waterige elektrolyten en 99 farad per gram met organische elektrolyten.
Het elektrisch geleidend grafeen, een vorm van koolstof, heeft een extreem groot oppervlak vergeleken met zijn gewicht. Het oppervlak per gram grafeen bedraagt 2630 vierkante meter, waardoor meer geladen deeltjes van het elektrolyt een laagje op het grafeen kunnen vormen. Hoe meer geladen deeltjes zich kunnen binden, hoe groter de opgeslagen energie in de condensator. Ultracondensators worden gebruikt om energie op te slaan en naar behoefte weer af te geven: vergelijkbaar met oplaadbare batterijen. De condensators bieden echter meer capaciteit en zijn robuuster dan batterijen, wat redenen zijn om ze onder meer in combinatie met brandstofcellen in te zetten. Ook groene projecten die van windmolens en zonnepanelen gebruikmaken, zouden profiteren van de opslag die ultracondensators bieden om bijvoorbeeld windstille of donkere periodes te overbruggen.
