Dan kan je netzo goed ook even terugkijken toen AMD met de A64 ook bijna 2 jaar Intel gedomineerd heeft tov de P4. Intel moest wel, die deden gezichtsverlies met elke benchmark tov de A64.
Met drie verschillen:
1) Intel produceerde de Pentium 4 op 65 nm terwijl AMD nog op 90 nm zat. Intel had dus een voorsprong qua productie, en had het iets makkelijker om de prijzen te drukken dan AMD op dit moment.
2) Intel profiteerde van z'n jarenlange reputatie en de populariteit van de merknaam 'Pentium', die ondanks tegenvallende benchmark-resultaten bij het grote publiek nog steeds vertrouwder was. De verkopen leden er dus niet zo heel erg onder dat Intel niet de snelste was. Intel heeft dan ook nooit daadwerkelijk verlies gemaakt.
3) Intel heeft meer technologie in huis dan alleen de Pentium 4. Door hun technische kennis van oa de Pentium 4 als de Pentium M/Core te bundelen kwamen ze terug met een ijzersterke architectuur: de Conroe.
AMD lijdt nu al verlies, en ik denk dat het wel duidelijk is dat de Barcelona geen 'Conroe' gaat worden. De huidige stand van zaken is dat ze 50% achterstand hebben op kloksnelheid, en dat kunnen ze gewoon niet goed maken met alleen een beter CPU-ontwerp.
De vooruitzichten zijn ook niet rooskleurig: Ongeveer gelijktijdig met de introductie van Barcelona zal Intel zijn eerste 45 nm-processors introduceren, met twee voordelen:
1) Kloksnelheden gaan nog verder omhoog. Intel heeft maanden geleden al een 3,33 GHz quadcore gedemonstreerd, dus AMD gaat nog meer achterstand krijgen.
2) De 45 nm-processors hebben (ondanks de grotere cache, nieuwe instructies en hogere IPC) een kleiner oppervlak dan de huidige processors, dus zijn ze goedkoper om te produceren, wat Intel een nog betere positie geeft om op prijs te concurreren.
Dus mijn conclusie luidt als volgt:
In het Athlon64/Pentium 4-tijdperk had Intel 'alleen maar' de tragere processor. Ze hadden wel een superieur productieproces, hadden nasst de Pentium 4 ook nog een hoop kennis in de Pentium M/Core-architectuur en Itanium, en ze maakten gewoon nog winst.
AMD heeft het probleem dat ze verlies draaien, een achterstand qua productieproces hebben, en hun Barcelona is alles wat ze in handen hebben. Als de Barcelona het niet redt, hebben ze veel tijd en geld nodig om een nieuwe architectuur te ontwikkelen... En Intel zal ervoor zorgen dat ze dat niet krijgen.
AMD zal terugkomen? Hoe? Lijkt onwaarschijnlijk. Voorlopig zal het Barcelona vs Kentsfield/Penryn zijn, en die slag lijkt op voorhand al gewonnen door Intel omdat AMD gewoon te ver achterligt qua kloksnelheid. Zowel Barcelona als Penryn zullen minstens een jaar meegaan, misschien zelfs twee. Dat lijkt dus op nog 1 a 2 jaar verlies draaien voor AMD, als Intel z'n scherpe prijsbeleid handhaaft.
Wat de generatie daarna doet is nog lastig in te schatten... maar we we weten al wel dat Intel die volgende generatie ingaat met een gezond, winstgevend bedrijf, en een technologische voorsprong op AMD. Goede voorwaarden om een goede architectuur te ontwikkelen.
AMD gaat die generatie in met weinig geld om een nieuwe architectuur te ontwikkelen, en moet ook nog eens een achterstand overbruggen, zowel qua processorontwerp als qua productieproces.
AMD kan slechts hopen op weer een "Pentium 4" van Intel.