Cookies op Tweakers

Tweakers maakt gebruik van cookies, onder andere om de website te analyseren, het gebruiksgemak te vergroten en advertenties te tonen. Door gebruik te maken van deze website, of door op 'Ga verder' te klikken, geef je toestemming voor het gebruik van cookies. Wil je meer informatie over cookies en hoe ze worden gebruikt, bekijk dan ons cookiebeleid.

Meer informatie

Door , , 225 reacties
Bron: Rechtspraak.nl, submitter: blup

Deze week is in Utrecht de maker van de Twilight- en Crazybytes-cd's veroordeeld tot 1,5 miljoen euro boete wegens 'beroepsmatig uitoefenen van opzettelijk inbreuk maken op het auteursrecht'.

De Nederlander verkocht in de periode van januari 1998 tot en met 16 juni 2001 talloze cd's waarmee verschillende gekraakte softwarepakketten illegaal verspreid werden. In totaal zou de piraat volgens berekeningen van de rechtbank daarmee 3.698.300 gulden verdiend hebben, omgerekend 1.678.215 euro. De rechter oordeelde dat dit gehele bedrag, na aftrek van tien procent, als boete aan de Nederlandse Staat betaald moet worden. Aan het verweer van de veroordeelde dat dit bedrag voor hem niet is op te brengen had de rechter geen boodschap. Eerder was de gedaagde door het Gerechtshof Amsterdam al veroordeeld tot het betalen van vijftienduizend euro boete.

TitelVerkochte
exemplaren
Verkoopprijs
(fl.)
Winst
(fl.)
Winst
veroordeelde
(fl.)
Crazybytes-dvd11.10027,50167.83583.917
Moviebox-dvd1.3502522.42211.211
Crazybytes-cd296.701306.195.1163.097.558
Twilight-dvd6.50027,50126.02563.012
Twilight-cd9.08430189.67494.837
Euro Mega Hits-cd9.00010,5044.67022.335
Veronica muziek-cd105.61310,50650.861325.430

Op 10 januari 2002 werd door de officier van justitie gevraagd om een strafrechtelijk onderzoek tegen de verdachte te starten en zes dagen later werd de toestemming daarvoor verleend. Op 20 november 2003 kwam het tot een eerste veroordeling, maar zowel de verdachte als de officier besloten destijds in beroep te gaan tegen het vonnis. In augustus 2005 werd het strafrechtelijk onderzoek gesloten en een maand later werd een zaak gestart om de verdachte tot het betalen van een schadevergoeding te dwingen. Hoewel de advocaat van de verdachte van mening was dat de redelijke termijn voor behandeling van de zaak inmiddels was verstreken, werd dit bezwaar door de rechter omwille van het ingewikkelde karakter van de zaak verworpen.

Moderatie-faq Wijzig weergave

Reacties (225)

1 2 3 ... 10
Er zijn nogal wat tweakers die zich afvragen waarom die boete naar de staat gaat ipv naar de makers van de gepirateerde programmatuur. De reden ligt in de structuur van de wetgeving. Bij inbreuk op de auteurswet kan de rechthebbende zelf natuurlijk ook een actie tot schadevergoeding instellen tegen de "piraat". Dat zal ook hier wel zijn gebeurd.

Maar daarnaast is het op deze manier bedrijfsmatig inbreuk maken op auteursrechten ook een misdrijf. Dan kan het OM een strafrechtelijk onderzoek instellen. Net als bij anderssoortige vemogensdelicten kan vervolgens de rechter hier - naast boete en gevangenisstraf - ook "ontneming van het wederrechtelijk genoten voordeel" opleggen. Deze regeling is beter bekend als de "pluk ze" wet. Doel daarvan is het ontmoedigen van dit soort vermogensdelicten waarbij de winst eventueel zou kunnen opwegen tegen het risico op gevangenissstraf.

Maw. deze ontneming van voordeel komt niet in de plaats van een actie vanuit de rechthebbenden, maar staat ernaast en is puur strafrechtelijk van aard.
"De rechter oordeelde dat dit gehele bedrag, na aftrek van tien procent, als boete aan de Nederlandse Staat betaald moet worden."

Waarom gaat er geen gedeelte van de boete naar de ontwikkelaars van de software die erop staat? Die zijn er de dupe van, overheid krijgt nu alles.
En waarom is zijn boete 90% van de winst?
Dan heeft hij na aftrek van alle kosten (inclusief de boete) in 3,5 jaar toch nog 150.00 euro verdient. Dan kan ik beter mijn baan opzeggen en illegale software gaan verkopen.
Lees de uitspraak op rechtspraak.nl, omdat het OM een aantal jaren "stil heeft gezeten" (vanaf januari 2003 geen onderzoek meer door OM plaatsgevonden) ziet de rechtbank een reden om 10% te matigen.
Je woont nog niet zo lang in dit land?
Volledig mee eens. Hier uit blijkt dat het voor de staat zeer voordelig is om illegal praktijken een tijdlang toe te staan, want 10 jaar laten krijgt de staat er miljoenen voor... Terwijl de gedupeerde zonder centen achter blijft.

Tenzij de 'auteursrechten' aan de rechthebbenden uitgekeerd worden. Maar dat zal wel niet...
De rechthebbenden kunnen natuurlijk zelf een civiele zaak tegen deze persoon starten.Ik ben bang dat die claim nog wel eens vele malen hoger kan zijn :)
Dit is een strafrechtzaak en geen civiele procedure.

Bedrijven die schade vergoed willen zien kunnen zelf een claim indienen. Dankzij de veroordeling staat zijn schuld al vast dus daar hoeft niet meer over geprocedeerd te worden.
Er wordt alleen gerekend met de verdienste? Hoe zit het met de rechten op de verspreide software en muziek? Gratis verspreiden is (dus) niet strafbaar?
Nog steeds wel strafbaar, je krijgt altijd een boete (of celstraf) maar de winst wordt ook van je afgepakt ("pluk ze" wetgeving). Als hij geen cent winst gemaakt had was het bij die 15.000 boete gebleven waar hij al eerder tot veroordeeld was.
Veronica muziek-cd: 105.613

Een lichtpuntje: hij krijgt wel van de NVPI een platina plaat die hij aan de muur van zijn (lege) huis kan hangen.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 14 juni 2007 17:08]

Dit gaat alleen over de inkomsten die hij heeft gehad met de verkoop van onrechtmatig verkregen data.

Derving van inkomsten kan worden aangekaart door bedrijven die hinder hebben ondervonden door de Twilights enzo, en die kunnen een claim indienen.
Als de staat al een vonnis heeft geveld over de onrechtmatige daad dan is het voor producenten vele malen makkelijker om ook een zaak aan te spannen, aangezien het oordeel van de staat dan in hun voordeel is.
Ik denk dat heel wat rechters en advocaten die CD's in hun studententijd hebben gehad.
Gegeven de IT kennis van de gemiddelde rechter/advocaat betwijfel ik dat.
Laten we nou eerlijk zijn, hoeveel van ons hebben in het verleden hier ook niet plezier van gehad. En omdat veel werknemers thuis al werkten met bijvoorbeeld outlook ging onze baas ook maar overstag ! En denk je nu echt dat softwarebedrijven het zo erg vinden als particulieren een stukje gebruiken. Want wie heeft tegenwoordig nog alle functionaliteiten van office 2007 nodig ? Naar mijn mening staat deze staf niet in verhouding met het delict. Iemand die voor de 4 of 5e keer dronken achter het stuur vandaan wordt gehaald krijgt tegenwoordig met een beetje pech een tijdelijke rijontzegging , veelplegers zijn al een geaccepteerd fenomeen en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Als je fiets gejat wordt had je hem maar beter op slot moeten zetten in plaats van dat we die fietsendief het verschil bijbrengen tussen mijn en dijn, ik begrijp het allemaal niet meer.
TL cd's roeleerde echt de pan uit. Best knap van die kerel dat hij biijkbaar zo'n groot netwerk heeft opgebouwd dat iedereen in NL de TL/CB serie's kent!
Voordat we overspoeld werden met Twilight CD's , Veronica CD's en later zelfs DVD's werden we daarvoor al overspoeld met bandjes voor tapestreamers volgepropt met software en Veronica Top40 mc's. Ik denk daarom dat het allemaal al veel eerder bezig was en dat de 1.5 miljoen euro die de staat eist zeker de lading niet dekt.

Mischien moet ie zoals Dreamvoid al zegt zijn platinum plaat bij het NVPI opeisen en deze voor 1.5 miljoen euro op Ebay gooien. Zoveel platinum platen van illegale compilaties zullen er immers niet bestaan.
Oh no more games! :P
1 2 3 ... 10

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.



Apple iOS 10 Google Pixel Apple iPhone 7 Sony PlayStation VR AMD Radeon RX 480 4GB Battlefield 1 Google Android Nougat Watch Dogs 2

© 1998 - 2016 de Persgroep Online Services B.V. Tweakers vormt samen met o.a. Autotrack en Carsom.nl de Persgroep Online Services B.V. Hosting door True