Passief gekoelde X1950 in ontwikkeling

PowerColor heeft twee nieuwe videokaarten op basis van de ATi X1950 in ontwikkeling genomen. Dankzij een oplossing van Arctic Cooling moeten de twee kaarten passief gekoeld kunnen worden.

Passief gekoelde PowerColor X1950 PowerColor zou in het eerste kwartaal van 2007 een Radeon X1950 Pro en een Radeon X1950 XT op de markt willen brengen, die zonder ventilator op een aanvaardbare temperatuur gehouden kunnen worden. Met behulp van vier heatpipes wordt de overtollige energie van de gpu afgevoerd naar een forse radiator, die wel een extra slot in beslag neemt. Ook geheugen en spannings­regelaars worden met fanloze heatsinks van hun overtollige energie afgeholpen. Bij de X1950 Pro werkt het systeem zo efficiënt dat de werktemperatuur een graad of vier láger zou zijn dan bij gebruik van de standaardkoeler met fan. Hoe goed de Arctic Cooling-koeler op de wat fanatiekere X1950 XT werkt is helaas nog niet bekend. De Pro-versie zou 'ongeveer een tientje' duurder zijn dan zijn regulier gekoelde tegenhanger; over de prijs van de XT-editie is niets gemeld, maar de verwachting is dat die voor minder dan 300 euro over de toonbank moet kunnen gaan. Over passieve koeling voor het topmodel, de X1950 XTX, wordt helaas met geen woord gesproken.

Door René Wichers

Eindredacteur

20-12-2006 • 10:54

61

Bron: DailyTech

Reacties (61)

61
60
26
14
5
19
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

het zou ook leuk zijn als ze de radiatoren buiten de kast plaatsen. Deze enorme koelblokken leveren onherroepelijk problemen op voor de naastgelegen kaarten. bovendien moeten er steeds meer case-fans in om de temperatuur in de kast nog op peil te houden.
De radiator buiten de kast plaatsen bestaat al, dit heet waterkoeling.

Er zijn al verschillende externe radiatoren voor waterkoeling die volledig passief werken (bijvoorbeeld de Zalman reserator).
waterkoeling is een van de methodes die gebruikt van radiatoren buiten de kast maar dit is niet de enige mogelijkheid.

Je zou via heatpipes de radiator buiten de kast kunnen plaatsen zonder van waterkoeling gebruik te maken.

Echter hoe langer de afstand tussen de radiator en de warmte bron hoe moeilijker het zal zijn te koelen. Daarvoor wordt vaak het heatsink direct op de gpu geplaatst.
Ik moest even lachen toen ik die enorme radiator zag op de foto. Maar het levert dan wel een volledig stille high-end grafische kaart op, dat is ook wat waard.
Je zult toch een fan moeten plaatsen in je case, zonder airflow word ie nog te heet. Dus als ik dan de keus krijg tussen een pasieve of een active vga cooler? dan geef mij maar een actieve, ik vervang hem dan zelf wel voor een zalman cooler.
Och een 120mm fannetje op 1200 toeren hoor je amper dus ik zie het probleem niet.
en als je die nog bovenop de radiator schroeft dna is ie nog een stuk koeler.. :)
Neemt ie meteen dat derde slot ook in...
@frenzy : weinig mensen die nog veel kaarten in hun moderen PC hebben zitten. alles zit op het mobo. ik denk dat dat dus steeds minder een probleem is
Ik vraag me af extra slot bovenop de 2 sloten die is standaard gebruikt dus 3 in totaal of gewoon 2 zoals standaard. Op de foto lijkt het er wel op dat ie 3 sloten verbruikt.
zij-intakes zijn hier perfect voor :)

/edit: waar slaat die reactie van funkmeister nou weer op, wat ik alleen wil zeggen is dat die gaten in het zijpaneel van je case niet voor niets op videokaarthoogte worden gemaakt.

elke knappe kast heeft wel zij-intakes.
Airflow heb je sowieso nodig, passieve cooler of niet... Dus doe mij dan toch maar deze, als de prijs tenminste niet al te hoog is.
En vervolgens gek worden van het lawaai dat de zalman maakt? Ik heb de mijne moeten modden met een standaard 80mm casefan @ 5 volt. Achteraf gezien had ik beter de Sytrin kunnen kopen en dan gewoon 1 casefan erboven, hadden andere componenten er ook baat bij gehad...
Wel handig zo'n radiator zo in de winter, scheelt weer stoken :)
Ik denk niet dat het warmer in je huis zal zijn als je zo'n ding hebt, of een actief gekoelde. Ze verbuiken evenveel watts, alleen hier blijft het langer in zitten.
Het wordt toch echt wel eens tijd dat het atx systeem de deur gewezen wordt. Wie plaatst er nu dit soort kaarten op kop?

Als de kaart andersom geplaats wordt, stijgt alle hete lucht makkelijk naar boven en wordt vanzelf verwijderd door de voeding ventilator.
Natuurlijk heb je bij sli/crossfire wel weer een probleem maar dan kun je altijd nog extra ventilatoren plaatsen. (Dit zijn toch de echte diehards die een dBA van 20 of meer voor lief nemen.)
BTX bestaat al zeker 2 jaar hoor... alleen niemand koopt het ondanks dat het een stuk efficienter is wat betreft koeling. Je ziet BTX nog wel vaak in OEM kasten, maar zelfs dat wordt steeds minder. Je kan wel zeggen dat BTX behoorlijk geflopt is ondertussen, jammer...
nieuws: BTX-standaard lijkt stille dood te sterven
:)
En terecht; veel door elkaar heenlopende standaarden is alleen maar vervelend.
Er zijn ook enkele atx kasten waarbij het moederbord ondersteboven geplaatst wordt, zodat je toch hetzelfde effect hebt (oa Silverstone en Enermax).
De huismus wist me te vertellen dat er nog wel meer merken komen met dit soort type kaart ! :)
Lijkt een beetje op een radiator van een oude kever. Bovendien heeft die koeler aardig wat overlappende ruimte nodig aan de tegenovergestelde kant van de pci-x bus. In mijn kast zou die niet passen... Daarentegen is het wel een stuk beter dan die mobiele windtunnel op m'n huidige videoplank
Een kever heeft helemaal geen radiateur
Oh zeker wel, of het was een gereviseerde versie. Type maar is kever radiateur in op google
Een kever heeft een olie koeler (radiator). Dus waarom geen olie koeling! Lijkt me wel apart.
Klinkt leuk en aardig, maar passive koeling werkt alleen optimaal bij een goede airflow. Voor een goede airflow heb je dus casefans nodig en kun je alsnog niet spreken van een stille pc. Maar als het passief koeler is dan met fan is dat wel mooi meegenomen. Nadeel is weer dat hij twee sloten inneemt en de X1950 Pro met fan maar 1 (bij de meeste fabrikanten).
Zoals Ikke_Niels al zei, een casefan hoef je niet te horen. Je hebt daar iig veel meer ruimte voor dan een gpu koeler. Zelf heb ik een 12cm ding op standje laag, en die hoor je dus echt _niet_...
Ik denk dat Apple het hitte probleem toch een stuk taktischer heeft ingedeeld met airflow. Misschien is het ook wel een idee om ze eens wat zuiniger te gaan maken. Je hebt zowat een kerncentrale nodig om genoeg stroom te geven om vervolgens 3 kwart van het ingestoken energie weer als verwarming te zien worden gebruikt.
beetje jammer vind ik.
3/4 omgezet in warmte? Optimist...
Denk dat je bij goede benadering uiteindelijk zo'n 100.00% in warmte omzet :+
weer een stapje op weg naar een voledig stille PC, wat zou dat toch een rust geven hier..

Een slimme plaatsing van deze kaart kan het probleem van het innemen van twee sloten wel voorkomen lijkt me..
Monteren in het eerste slot dus ;)
idee is natuurlijk goed en de uitwerking leuk.... maar als ik naar de foto kijk, zou ik mijn zijpaneel niet meer dicht kunnen omdat hij te breed is en dus uitsteekt. Let wel, dan is het airflowprobleem natuurlijk verholpen :+
die koeling naar beneden heeft ook zo zijn voordelen hoor, bijvoorbeeld dat de kaart in je kast past :Y)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.