De winst van HP is in het vierde kwartaal van het fiscale jaar 2005 met 62 procent gedaald naar 416 miljoen dollar ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar toen nog 1,1 miljard dollar kon worden bijgeschreven. De omzet gedurende dit kwartaal, dat eindigde op 31 oktober, is gestegen met 7 procent naar 22,9 miljard dollar. Vorig jaar bedroeg de omzet in het vierde kwartaal nog 21,4 miljard dollar. Zowel HP zelf als de beleggers op Wall Street waren te spreken over deze cijfers, dit ondanks deze lage winst. Die is ontstaan doordat HP ruim 1,1 miljard dollar heeft afgeboekt voor de in juli aangekondigde reorganisatie, waardoor 14.500 mensen hun baan verliezen. Als deze eenmalige uitgave niet meegerekend wordt, blijkt dat een winst gerealiseerd is van 1,5 miljard dollar. Dat is een toename van 22 procent in vergelijking met de winst inclusief eenmalige uitgaven van 1,2 miljard dollar die in het vierde kwartaal van 2004 behaald is, zo blijkt uit het door HP vrijgegeven persbericht.
Divisieresultaten
Wanneer gekeken wordt naar de resultaten per divisie, dan blijkt dat HP's Personal Systems Group zijn omzet zag groeien met 9 procent naar 7,1 miljard dollar ten opzichte van een jaar terug. De omzet in het desktop-pc-segment is gestegen met 1 procent, terwijl er in het notebooksegment 9 procent meer omzet is binnengehaald. De Image and Printing Group heeft 6,8 miljard dollar aan omzet gedraaid, 4 procent meer dan een jaar geleden. Deze groei is met name veroorzaakt door de verkoop van kleurenlaser- en multifunctionele printers. In de servermarkt heeft HP voor 4,5 miljard dollar aan producten afgezet, 10 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Er zijn 12 procent meer 'standaardservers' verkocht, 17 procent meer 'network attached storage'-apparatuur en 1 procent minder 'business-critical systems'. De omzet van HP Services is gestegen met 6 procent naar 3,9 miljard dollar en de verkoop van HP-software heeft ruim 300 miljoen dollar opgeleverd; dit is 11 procent meer dan in 2004.
Reorganisatie
Deze goede resultaten van HP worden algemeen gezien als het gevolg van de controversiële maatregelen die door Mark Hurd zijn ingevoerd. Hurd heeft het CEO-stokje in april overgenomen van Carly Fiorina, die begin februari bij HP is vertrokken. Na zijn aantreden heeft Hurd een aantal van de door Fiorina genomen beslissingen teruggedraaid en aangekondigd om bijna 15.000 HP'ers te ontslaan. Hij wilde op deze manier een jaarlijkse besparing van 1,9 miljard dollar realiseren en de kosten in lijn brengen met die van de concurrentie. Inmiddels is Hurd begonnen met de uitvoering van reorganisatie en dat heeft er toe geleid dat inmiddels 4700 werknemers afscheid hebben genomen. In totaal zullen er, zo leren de nieuwste berekeningen ons, 15.300 mensen bij HP moeten vertrekken. Verder is duidelijk geworden dat er 150 miljoen dollar per jaar extra bespaard zal worden door aanpassingen van de reorganisatieplannen.
HP en Dell
Dell presenteerde vorige week vrijdag de financiële cijfers over het derde kwartaal van het fiscale jaar 2006. De omzet bedroeg 13,9 miljard dollar en dit was lager dan de verwachte omzet die tussen de 14,1 en 14,5 miljard dollar had moeten liggen. De mogelijkheid is door analisten geopperd dat de reorganisaties bij HP hun vruchten al beginnen af te werpen. Dat zou, zo menen zij, dan betekenen dat de omzet van Dell afneemt, doordat HP zijn zaken steeds beter voor elkaar krijgt en langzamerhand weer meer producten kan afzetten. Het is echter de vraag of deze gedachte juist is, aangezien de financiën van zowel Dell als HP pas sinds twee kwartalen respectievelijk een kleine daling en een kleine stijging laten zien. HP verwacht dat de omzet in het eerste kwartaal van het boekjaar 2006, dat loopt van 1 november 2005 tot 31 januari 2006, opnieuw hoger zal uitkomen op een bedrag tussen de 22,3 en 22,6 miljard dollar.