Microsoft heeft afgelopen woensdag in New York een korte presentatie gehouden over de twee volgende versies van Visual Studio, namelijk de Whidbey-release eind 2004 en de Orcas-release in 2005. Visual Studio Orcas zal gebruikmaken van de nieuwe features die Windows Longhorn omstreeks diezelfde tijd ten toon zal gaan spreiden. Hierbij moet gedacht worden aan de vernieuwde user interface, het aangepaste veiligheidsmodel, trustworthy computing, de verbeterde samenwerking van de verschillende onderdelen binnen Windows, een nieuw applicatiemodel en een aantal verbeteringen op het gebied van multimedia. Orcas gaat een grote update worden. Dit in tegenstelling tot Visual Studio 2003 en Whidbey, die vooral kleinere verbeteringen bevatten. Volgend jaar zal, met de introductie van Whidbey, ook een nieuwe versie van het .NET Framework gepresenteerd worden.
Als één van de voornaamste verbeteringen zal in Whidbey de Edit & Continue-feature aanwezig zijn. Hiermee is het mogelijk om code tijdens het debuggen aan te passen, en de applicatie direct door te laten gaan op het punt waar deze gebleven was voordat de debugger ingreep. Om het ontwikkelaars makkelijker te maken heeft Microsoft een aantal nieuwe 'My'-classes toegevoegd. Deze classes kunnen gebruikt worden om specifieke hardware of Windows-instellingen aan te spreken. De functionaliteit van deze classes is al aanwezig in het .NET Framework, maar door de classes is het eenvoudiger geworden de functies ook te gebruiken. Aan de IntelliSense-features is een soort spellingscontrole toegevoegd om foutief gespelde functie- of classnamen te verbeteren. Naast deze 'grote' aanpassingen zijn er nog een heel aantal kleinere verbeteringen doorgevoerd. Opvallende nieuwigheid is de mogelijkheid om direct te kunnen communiceren met de Visual Studio-community:
Microsoft is also working to foster more of a sense of community with Visual Studio; in the Whidbey release, developers will be able to query other developers for code snippets directly from within the interface, using a new tool called Community Help. The idea, Bixhorn said, was to help developers write less code and better take advantage of the wide range of pre-written code modules available around the world. Community Help basically ties into Microsoft's developer-oriented USENET newsgroup system, he said.