Google Gemini 3.8 Live-modellen moeten AI-spraakassistenten slimmer maken

Google brengt twee nieuwe Gemini 3.8-modellen uit. Deze zogeheten Live-modellen zijn specifiek bedoeld voor AI-spraakassistenten. De modellen komen per direct beschikbaar voor ontwikkelaars en in Google-diensten zoals Search, Workspace en de Gemini-app.

Dit nieuws in het kort

  • Google komt met twee nieuwe AI-modellen voor AI-spraakassistenten.
  • Gemini 3.8 Live is bedoeld voor kostenefficiëntie, terwijl Extended Thinking krachtiger maar duurder is.
  • De modellen komen beschikbaar voor bedrijven via de Gemini-api en worden ook toegevoegd aan Googles eigen diensten.

Google kondigde Gemini 3.8 Live en 3.8 Live Extended Thinking dinsdagavond aan. Volgens het techbedrijf zijn de modellen intelligenter dan voorheen en kunnen ze beter redeneren. Dat moet het makkelijker maken om complexere taken uit te voeren met stemcommando's.

Google Gemini 3.8 Live
Google introduceert twee nieuwe Gemini 3.8 Live-modellen. Beeld: Google

3.8 Live is relatief goedkoop, Extended Thinking krachtiger

Gemini 3.8 Live is gericht op kostenefficiëntie, aldus Google. Het model is in staat om visuele inputs in real time te verwerken en gaandeweg te wisselen tussen 97 ondersteunde talen. 3.8 Live kan daarnaast taken op de achtergrond uitvoeren en tegelijkertijd blijven praten met de gebruiker.

De Extended Thinking-versie levert betere prestaties en kan redeneren in meerdere stappen, maar verstookt daarvoor meer tokens en is dan ook duurder om te draaien. Deze krachtigere versie kan bovendien complexe taken uitvoeren en tegelijkertijd blijven praten.

Het techbedrijf deelt verder verschillende benchmarkresultaten voor AI-spraakassistenten. Zo staat het nieuwe Extended Thinking-model vooralsnog bovenaan de index voor spraakassistenten van Artificial Analysis, aldus Google. Ook blijkt uit tests dat 3.8 Live goed scoort op redeneren, terwijl de kosten relatief laag liggen.

Vanaf nu beschikbaar

Google brengt beide Gemini-modellen per direct uit. Ze komen beschikbaar voor ontwikkelaars via de Gemini-api en Google AI Studio. Google vermeldt de kosten niet.

Gemini 3.8 Live wordt ook verwerkt in Search Live, een functie om met spraakcommando's Googles zoekmachine te gebruiken. Betalende Gemini-gebruikers krijgen toegang tot de Extended Thinking-variant in Gmail en Google Keep. Gemini AI Pro- en Ultra-abonnees krijgen dat model ook in Google Docs.

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

16-09-2026 • 11:14

26

Submitter: tkruijer

Reacties (26)

Sorteer op:

Weergave:

Ik hoop vooral dat dit Google Home eindelijk weer wat betrouwbaarder maakt. Voor mijn gevoel is de spraakherkenning de laatste tijd juist steeds slechter geworden.

Ik heb regelmatig dat ik 2 à 3 keer exact hetzelfde moet zeggen voordat bijvoorbeeld het licht aangaat. Het gekke is dat ik op het scherm van mijn Google Home Hub letterlijk zie dat hij mijn commando wel goed heeft verstaan. De juiste woorden verschijnen gewoon in beeld, maar daarna verdwijnt de prompt ineens en springt hij terug naar de klok alsof er niks gezegd is.
Helemaal mee eens. Als ik nu bijvoorbeeld om 14.00 zeg 'zet een wekker om vier uur', maakt hij er 4.00 van. Voorheen snapte hij de context en maakte hij er 16.00 van. Echt heel vreemd dat een aantal features slechter zijn gaan werken met Gemini dan ze 3 jaar geleden zonder AI deden.
Dat is niet gek. Dit is het verschil tussen het type AI. De oude spraakherkenning had waarschijnlijk de volgende expliciete regel onder de motorkap.

(is het gebruikte uur <12 && is het op dit moment na 12 uur && zegt geruiker en geen snachts of ochtend bij){ ingesproken tijd +12 uur}

Met zulke regels kan 'ouderwetse' spraakherkenning of voorgeprogrammeerde AI soms 'slimmer' zijn dan een LLM. Waarom? Omdat er van te voren over dit soort edge cases goed is nagedacht.

Daarom was de oude voice assistant in android auto ook zoveel beter dan Gemini
Ik denk dan altijd zo: Stel diezelfde vraag aan een compleet willekeurig persoon die jou niet kent. Hoe laat zou die je wekker hebben gezet? Dan is 4.00 zo gek nog niet. Niet veel mensen zetten tenslotte een wekker om 16.00. Dus zeg in het vervolg gewoon "Zet een wekker om 4 uur 's middags" en dan gaat het waarschijnlijk gewoon goed.
Ik gebruikte de slimme speaker regelmatig om een dobbelsteen te gooien. Moet je met de nieuwe niet doen! Je (of ik) krijgt altijd een 4 en daarna een 2 of 6. En uiteraard een heel blabla verhaal er omheen. De vorige was "Gooi een dobbelsteen!" dan rammel rammel geluid en een random getal van 1 t/m 6. Nu een heel verhaal en geen random getal maar een statistische berekening of zo.
En waarom denk je dat een nieuwe spraakmodule daarbij zal helpen? Zoals je zegt, is het goed verstaan.
Spraakherkenning is iets anders dan taalbegrip, ook voor mensen. Een thereorisch natuurkundige verhandeling kan ik nog steeds niet volgen, ook als het perfect te verstaan is. Als het taalmodel de naar tekst omgezette input niet kan "vertalen" naar acties, helpt een nieuw model allicht wel.
Het is hetzelfde als de ondertiteling bij youtube engels of nl ,wat er gezegd word is dan vaak een lachwekkende vertoning . De allo allo (wiek agent) parodie
Met AI gemaakte of vertaalde ondertitels zijn ongelofelijk slecht, de AI “begrijpt” niks van context waardoor het dikwijls nergens op slaat.
ik ook. meestal komt het er op neer dat het dan gewoon doet alsof ik niks gezegd heb..
Mja, wij gebruiken Google Home eigenlijk niet zo heel vaak.

Maar onze dochter vindt het wel eens leuk om tegen de Google Mini speaker te praten (niet de nieuwste).

En het viel mij van het weekend juist op hoe natuurlijk ze daar tegenwoordig tegen kan praten. Ze vroeg om een bepaalde playlist op te zetten die ze zelf in Spotify heeft aangemaakt. Eerste begreep Google Home dat niet, maar toen ze specifiek zei dat het de playlist moest zijn met de naam die ze eraan gegeven had, toen vond hij hem :) .
Yep ik ervaar hetzelfde. TIP: Voor mijn automations zeg ik tegenwoordig het woord activate voor de automation, dat doet hij het altijd.
Het is echt beroerd. De oude assistent kon dan misschien minder, maar die kon wel beter eenvoudige instructies opvolgen en kwam niet met een heel blabla verhaal na het uitvoeren van de instructie.
Ik zit in de (up to date) Gemini app op mijn Galaxy S24 nog op 3.6. Kan ik de update op de een of andere manier forceren? Hebben andere gebruikers op Android al wel 3.8? Of is 3.6 Flash weer wat anders dan 3.8 live en wordt dit model enkel en alleen gebruikt bij spraak? Ik zie door de modeshow de modellen niet meer (bos, bomen, verbasterd om beter aan te sluiten bij het artikel)
S24 met Gemini app heeft bij mij als keuzes 3.5 Flash-Lite, 3.8 Flash en 3.1 Pro. Geen handmatige update voor hoeven doen.
"Ik zie door de modeshow de modellen niet meer"

Hartelijk gelachen, bedankt voor de opfleuring van mijn dag.
Viel me met mijn samsung telefoon ook op. Komt omdat ik geen lopend AI abbo bij hun heb. Pro of ultra gebruikers hebben wel 3.8.
He Google. Speel mijn likes. Ok, ik speel een willekeurige afspeellijst af op Youtube music met als titel "Best flamengo music that we like top 40 1994"'. He Google, Speel mijn likes! Ok, hier zijn je nummers op Youtube music die je ooit een like hebt gegeven.

Speelt willekeurige muziek na 6 nummers. Ok niet erg. Er komt een nummer langs die ik leuk vind omdat het wel een beetje in mijn stijl van muzieksmaak past. He Google, ik vindt dit nummer leuk. "Ik snap niet wat je bedoelt" * zucht*

He Google, navigeer naar huis. "Wat leuk dat je naar huis gaat!". He Google, navigeer naar huis. OK dit is de navigatie maar ik start hem niet. He Google. Navigeer naar huis. "Ok, ik start de route"

Dus dat die AI wel een beetje constistenter wordt zal wel in mijn voordeel gaan uitpakken....
Hoe werkt dit nou eigenlijk als gratis google assistant gebruiker? Had de vorige assistent ook al een limiet?
Zit er een limiet op dan? Ik gebruik Gemini op mijn soundbar (voorheen Google Assistent) maar heb nooit een limiet opgemerkt. Zou ook een mooie boel zijn want ik zou amper weten hoe ik mijn soundbar dan moet bedienen. Ik heb de afstandsbediening al in geen jaren aangeraakt.
Wordt de spraakassistent in Android Auto dan ook geüpdatet?
Als ik 's ochtends in de wagen een whatsappje wil sturen naar mijn vriendin, moet ik dat in 3 keer doen... "Hey Google"... "Stuur een whatsapp naar..." en dan moet je echt vlot spreken of het bericht sluit af en kan je opnieuw beginnen. Met als resultaat dat ik dus verschillende keren "hey google, stuur een whatsapp naar..." moet zeggen om de hele boodschap weg te krijgen. Spraakgestuurd typen is leuk en handig, maar het wordt vaak mooier voorgesteld dan dat het echt is.
Nu nog inbouwen dat er geluisterd wordt wie er spreekt. Heel vaak neemt ie tekst van iemand anders over. In de auto over bluetooth helemaal irritant, gaat ie regelmatig in een loop omdat ie z'n eigen output ook als input neemt.
* himlims_ pokes Amazon; so something
(Alexa)
Ik weet niet hoe het nu ondertussen zit, maar OpenAI kon mij in engels en vlaams overduidelijk beter verstaan dan Google.
Als ik in Argentinie aan het stappen was, met de voice AI, had chatGPT alleen problemen met "onbekende" woorden, die ik dan even spel en hopla.
Google maakte er gewoon helemaal iets anders van, en was ook onhandig om het te corrigeren.
Maar dit is wel 2 jaar terug, maar alsnog lijk ik ChatGPT aangenamer te vinden als Gemini.
Ik heb Gemini Plus drie maanden geprobeerd en wat een waardeloze bot. Als ik een vraag in het Engels stel, krijg ik een antwoord in het Nederlands. Of ik krijg alleen maar een lijst met links en nog veel meer problemen. Nog steeds geen integratie met Google Chrome. Nee, ik vind er echt helemaal niks aan. Ik gebruik nog steeds Microsoft Edge, want die heeft tenminste goede functies met Copilot. Dat is eigenlijk het enige van Microsoft dat ik nog waardeer.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn