Google hoeft zijn advertentiediensten in de VS van de rechter niet af te stoten. Het Amerikaanse ministerie van Justitie stelde dat voor als straf, nadat de rechter eerder al oordeelde dat Google een illegaal monopolie op de advertentiemarkt heeft.
Google mag zijn advertentiediensten behouden, maar moet van de rechtbank wel diverse gedragsmaatregelen nemen om de concurrentie op de advertentiemarkt te herstellen. Wat die maatregelen precies zijn, wordt pas over twee weken bekendgemaakt. De rechter laat wel weten dat ze de meeste voorgestelde gedragsmaatregelen van Google en het ministerie van Justitie zou overnemen.
Google stelde eerder bijvoorbeeld voor om concurrenten realtime toegang te geven tot biedingen van zijn advertentiemarktplaats AdX. De ministerie van Justitie kwam met maatregelen om Google te dwingen om zijn tools voor het kopen van advertenties interoperabel te maken met concurrerende diensten.
De Amerikaanse rechtbank oordeelde vorig jaar april al dat Google een illegale monopoliemacht heeft verkregen op de advertentiemarkt. De techgigant zou het onder andere moeilijker maken voor klanten om van advertentiemarktplaats te wisselen. Google zou er namelijk voor zorgen dat uitgevers 'aanzienlijke inkomsten zouden mislopen' als ze van AdX zouden afstappen.
Er werd toen nog geen straf bepaald; daarvoor kwam een tweede rechtszaak. De Amerikaanse justitie diende hiervoor een strafvoorstel in. Daarin eiste het ministerie onder meer dat Google AdX en DoubleClick for Publishers zou moeten afstoten. Die laatste wordt door websites gebruikt om advertentieruimte aan te bieden aan adverteerders. Dit voorstel neemt de rechtbank dus in elk geval niet over.
Zelfde verhaal in Europa
Google kan nu voor de tweede keer opgelucht ademhalen. Ook in Europa dreigde de techreus namelijk zijn advertentiediensten te moeten afstaan. De Europese Commissie oordeelde in 2023 dat Google de concurrentie op de advertentiemarkt verstoorde en overwoog een gedwongen verkoop van AdX en DoubleClick. Toch zag de EC daar een jaar geleden vanaf. Google kreeg in plaats daarvan 'slechts' een boete van 2,95 miljard euro.
:strip_exif()/i/2007150990.jpeg?f=imagenormal)
:strip_icc():strip_exif()/u/60004/wallpaper_578.jpg?f=community)