Europese publieke DNS-resolver dns0 stopt per direct vanwege tijd- en geldgebrek

De dns0-resolver van een Franse stichting stopt er per direct mee. De stichting laat in een korte verklaring weten dat het voortzetten van de dienst niet haalbaar is vanwege een gebrek aan tijd en middelen. De dienst startte in 2023.

Dns0.eu meldt sinds eind vorige week dat de dienst ermee is gestopt en heeft de rest van de website offline gehaald. Op 14 oktober was de oorspronkelijke dns0.eu-site nog zichtbaar, blijkt uit de Wayback Machine. In de korte verklaring raadt de stichting gebruikers aan over te stappen naar DNS4EU of NextDNS en worden partners bedankt voor hun steun.

De publieke DNS-resolver werd begin 2023 gestart door een gelijknamige Franse non-profitorganisatie, die overigens mede door de eigenaren van NextDNS is opgericht. Dns0 was onder meer gehost op datacenters in Amsterdam, Haarlem en Zaventem. De resolver had ook twee extra diensten buiten normaal gebruik: een Kids- en Zero-versie. Kids blokkeerde pornografisch materiaal en advertenties, terwijl Zero malwaredomeinen blokkeerde.

Door Hayte Hugo

Redacteur

21-10-2025 • 11:04

110

Submitter: KrisLowet

Reacties (110)

Sorteer op:

Weergave:

Dit soort initiatieven zouden financieel moeten worden gesteund vanuit EU.

EU en lidstaten maar klagen dat we te afhankelijk zijn van US wat betreft IT infra. (point en case: AWS debacle van gisteren)

Maar de potentiële oplossingen laten ze doodbloeden |:(

[Reactie gewijzigd door bientjen op 21 oktober 2025 11:14]

Inmiddels hebben we daar DNS4EU voor gekregen, welke gefinancieerd wordt vanuit de EC.
Even aanhaken op DNS4EU: hier kunnen de serveradressen gevonden worden.
Wat een slechte website zeg. Als je zoveel tekst nodig hebt om te vertellen hoe geweldig je bent, maar de dns urls verstopt, terwijl dat je core business is dan heb je duidelijk niet door wie je doelgroep is
kwestie van 2 seconden lezen en de juiste openkikken naar gelang wat je wil.

[Reactie gewijzigd door arjankoole op 21 oktober 2025 15:56]

Zo moeilijk is het nou ook weer niet.

1) Protect yourself > Learn more
2) Unfiltered Resolution > Set it up
3) Take a look at our step-by-step DNS set up guidelines. (als je het nodig hebt)

Als je dat niet kan vinden, is waarschijnlijk toch beter om hulp te vragen bij instellen van een alternative DNS.
De doelgroep is prima in staat met een simpel tabelletje om te gaan. Dat is direct duidelijk en dan hoef je niet eerst te kijken welk revolutionair UI/UX paradigma deze ontwikkelaar nu weer verzonnen heeft.
Want de doelgroep hiervoor is niet in staat om instructies te lezen? :?
Die kende ik nog niet. Bedankt voor de link!
Die kende ik nog niet en lijkt prima te werken. De adblock werkt beter dan die van mulvad.
Dit houd mij alleen wel tegen om voor DNS4Eu te gaan, maar wel voor Quad9 te gaan:

DNS4EU:
DNS4EU anonimiseert IP’s (o.a. HMAC‑SHA256 met dagelijks roterende key) en bewaart beperkte querylogs voor bedreigingsonderzoek tot maximaal zes maanden in EU‑gehoste backends; geaggregeerde statistieken kunnen langer blijven.
Quad9:
Quad9 stelt dat client‑IP’s niet op schijf worden opgeslagen en het IP de POP niet verlaat, met alleen beperkte uitzonderingen bij misbruikmitigatie; er is geen accountmodel om queries te koppelen aan personen.
Leest voor mij alsof er in de praktijk niet heel veel verschil is, maar dat DNS4EU er wat meer open over is.
Dat idee kreeg ik ook al. :) Quad9 lijkt een beetje als 'selling point' privacy te willen gebruiken, maar wezenlijk zeggen ze beiden niet veel anders. DNS4EU geeft gewoon wat meer openheid hoe zij garanderen dat je queries niet/moeilijk aan je IP verbonden zijn.
Ja, en uiteindelijk monitoren bepaalde diensten je alsnog. Dus fijn dat quad9 dat misschien iets minder doet, dns4eu valt wel volledig onder GDPR, quad9 niet.
Quad9 is er ook nog. Die komt uit Zwitserland
Klopt, maar dat is een non-profit organisatie zonder overheidssteun. Overigens wel een heel goed alternatief met goede threat intelligence!
Jammer dat ze DoH alleen nog maar over HTTP2 doen terwijl Mikrotik/RouterOS dit nog niet kan.
Ik zou dat vooral omdraaien en zeggen: Jammer dat Mikrotik/RouterOS dat nog niet kan.
Inderdaad, dat is het os die daar hoort te ondersteunen
Dat is nog beter. Non-profits hebben idealen. Overheden hebben belangen en perverse prikkels.
Er bestaat ook zoiets als financieel ondersteund worden door een overheid maar wel onafhankelijk zijn/functioneren. Dat is heel gewoon.
Zover ik weet stellen overheden vrijwel altijd voorwaarden zodra er financiële steun is. Misschien in theorie niet, maar in de praktijk kan ik geen voorbeeld bedenken waar NGO's die gefinancierd worden door de overheid niet beïnvloed worden door de overheid.

NGO's moeten zich vrijwel altijd houden aan overheidsthema's om in aanmerking te komen voor financiering. Vaak diversiteit, duurzaamheid, milieu, migratie, gender, gezondheid, handel en mensenrechten.

Om deze (soms milde) invloed te rechtvaardigen noemen NGO's dit vaak een "strategisch" partnerschap met de overheid.
Quad9 is bij mij een stuk sneller dan DNS4EU en ook dns0 toen het nog werkte.
Het probleem voor mij van dit soort initiatieven is dat dit bottom-up wordt gefinancierd als project vanuit de EC. Dat betekent dus dat de EC regie heeft over de directie en inhoud van DNS4EU. Een voorbeeld is dat de EC op DNS niveau organisaties kan blokkeren, bijvoorbeeld als zij zich niet houden aan Chat Control mocht dat worden aangenomen. Het is veel wenselijker om een totaal onafhankelijke non-profit te hebben die puur financiële steun krijgt. Dus een organisatie die zonder tussenkomst van de politiek of ambtenarij haar functie uit kan voeren.
Je maakt volgens mij nu aannames die onterecht zijn. Het is niet alsof je verkeerd rechtstreeks door de EC gemonitord en afgeknepen wordt. Deze dienst wordt financieel ondersteund door de EU zodat er een onafhankelijke DNS resolver is, los van de VS of providers (die in handen zijn van VS bedrijven).
Misschien moet je dan maar je eigen DNS server opzetten als je over alle overheidspartijen zo paranoide bent? Wat jij stelt is onzinnig, een partij kan toch altijd dan weer een andere DNS server opzoeken? :S

[Reactie gewijzigd door Trivmvirate2 op 21 oktober 2025 14:40]

Welk AWS debacle? Als we elke keer dat een platform een storing heeft het een debacle gaan noemen en als reden geven om over te stappen, dan blijven er verrekte weinig opties over.

Is de up time nou echt slecht, dan is het een ander verhaal. Maar ik vermoed dat er ook geen Europese alternatieven zijn die een 100.000% uptime garanderen.
Dat is het resultaat van gebrek aan kennis in de politiek. Tijd voor de PVT. (Partij Voor de Tweakers) :+
Hebben we daar de Piratenpartij niet voor?
Nah, we bouwen een nieuwe partij:

TWEAK
Techniek, Wetenschap, Elektronica, Aansprakelijkheid & Kennis
  1. - Recht op Reparatie
  • Wetgeving die fabrikanten verplicht om apparaten repareerbaar te maken.
  • Reserveonderdelen en handleidingen moeten vrij beschikbaar zijn.
  • Einde aan “geplande veroudering”.
  1. - Digitale Consumentenrechten
  • Transparantie over wat apparaten met data doen.
  • Verbod op verborgen trackers en misleidende cloud-lock-ins.
  • Eerlijke garanties voor slimme apparaten (ook software-updates inbegrepen).
  1. - Open Technologie
  • Stimuleren van open-source oplossingen in overheid en onderwijs.
  • Bevordering van digitale soevereiniteit: minder afhankelijk van Big Tech.
  • Ondersteuning voor lokale tech-initiatieven en makerspaces.
  1. - Onderwijs & Innovatie
  • Meer aandacht voor techniek, programmeren en kritisch digitaal denken in het onderwijs.
  • Subsidies voor duurzame tech-ontwikkeling en circulaire elektronica.
  1. - Privacy & Veiligheid
  • Sterkere handhaving van digitale privacy.
  • Overheidssystemen moeten open en controleerbaar zijn.
  • Burgers moeten baas blijven over hun data, altijd.
Met feedback van meerdere tweakers de boel uitgebreid:

Consumentenbescherming & Technologie
  • Malafide verkopers van thuisbatterijen en zonnepanelen
    • Actief optreden tegen bedrijven die consumenten dure contracten opleggen met hoge annuleringskosten.
    • Transparantie-eisen: duidelijke prijzen, echte rendementscalculaties, contractvoorwaarden niet langer dan 2 pagina’s begrijpelijke tekst.
    • Samenwerking met ACM en toezichthouders voor handhaving.
    • Subsidies voor eerlijke aanbieders en garanties voor repareerbare en veilige systemen.
  • Digitale rechten
    • “Recht op reparatie” voor alle elektronica, inclusief software-updates.
    • Open source-standaarden en controleerbare firmware bij apparaten.
    • Bescherming tegen geplande veroudering en verborgen abonnementskosten.
  • Datalekken & Privacy
    • Hogere en snellere boetes bij nalatigheid
      • Bedrijven die laks zijn geweest in het beschermen van data krijgen direct hoge boetes.
      • Het moet duidelijk zijn dat incidentele fouten kunnen gebeuren, maar bij grove nalatigheid volgt strenge en snelle handhaving.
    • Overmatige gegevensverzameling
      • Boetes en maatregelen als blijkt dat bedrijven meer gegevens verzamelen dan strikt noodzakelijk voor hun diensten.
      • Extra aandacht voor data met maatschappelijke impact, zoals gevoelige persoonlijke informatie, gezondheidsdata of informatie die kan leiden tot grootschalige misleiding.
    • Impactgebaseerde sancties
      • Boetes en correctieve maatregelen schaalbaar naar de maatschappelijke impact van het datalek.
      • Duidelijke regels dat grotere gevolgen voor burgers en samenleving zwaarder worden bestraft.
Huisvesting
  • Koophuizen
    • Actief toezicht op speculatie en prijsexplosies.
    • Stimuleringsprogramma’s voor betaalbare nieuwbouw, vooral middenklasse.
    • Transparantie over eigendom en grondprijzen; anti-waardeopdrijvende maatregelen bij beleggers.
  • Huurmarkt
    • Strenger toezicht op huurverhogingen en betere huurprijsregulering.
    • Subsidies voor sociale woningbouw en versnelling van bouwplannen.
    • Innovatieve oplossingen zoals modulair bouwen en tech-gedreven woningbeheer.
Onderwijs & Opleidingen
  • Dynamisch curriculum
    • Opleidingen moeten flexibel inspelen op veranderende arbeidsmarkt en maatschappelijke trends.
    • Specifiek: AI, digitale geletterdheid, ethiek van technologie, cybersecurity.
    • Praktijkgericht: stages en projecten met bedrijven, overheden en NGO’s.
  • Lifelong learning
    • Stimuleer bijscholing en omscholing voor volwassenen, vooral in sectoren waar AI en automatisering banen beïnvloeden.
Migratie en Internationale Politiek
  • Migratiebeleid
    • Humanitaire en economische balans: veilige routes, integratieprogramma’s, en snelle juridische procedures.
    • Focus op vaardigheden die de samenleving versterken, met respect voor culturele diversiteit.
  • Internationale spanningen
    • Realistische benadering van conflicten: Rusland-Oekraïne, VS-politiek (Trump/andere inmenging), China.
    • Diplomatie voor stabiliteit, én het beschermen van nationale belangen.
    • Europese samenwerking versterken op defensie, energie en technologie.
Economie & Belastingen
  • Brandstofprijzen
    • Actieve monitoring van accijnzen en prijsverschillen met buurlanden.
    • Transparantie en beleid dat consumenten niet disproportioneel belast.
    • Stimulering van groene mobiliteit (EV’s, waterstof, openbaar vervoer) met echte prijsvoordelen.
  • Digitale economie
    • Zorg dat techbedrijven in Nederland eerlijk belasting betalen.
    • Bevorder lokale startups en innovaties, vooral in duurzame energie, AI en circulaire economie.
  • Financiële rechtvaardigheid
    • Controle op ondoorzichtige contracten, abonnementskosten en verborgen kosten in alle sectoren.
    • Steun voor consumenten die misleid zijn door bedrijven.
  • Duurzame Energie & Technologie
    • Bevordering van circulaire elektronica en groene tech.
    • Stimuleer lokale productie en hergebruik van batterijen en zonnepanelen.
    • Wetgeving voor verplichte repareerbaarheid, open standaarden en producttransparantie.
  • Democratie & Burgerparticipatie
    • Digitale platforms voor inspraak van burgers bij lokaal en nationaal beleid.
    • Transparante besluitvorming, inclusief openbaar maken van lobbycontacten van grote tech- en energiebedrijven.
    • Gebruik AI en data-analyse voor beleidsvoorstellen zonder privacy te schenden.
Casusvoorbeelden

1. Zonnepanelen & batterijen: een gezin tekent contract van €15.000 met annuleringskosten van €12.000 bij voortijdige stopzetting, TWEAK wil dat dit verboden wordt.

2. Koopwoningen: in Amsterdam en Utrecht stijgt de gemiddelde koopprijs jaarlijks met 15% terwijl het inkomen met 2% stijgt, TWEAK pleit voor regulering en versnelde bouw van betaalbare woningen.

3. Huur: huurcontracten in grote steden stijgen sneller dan inflatie; TWEAK wil transparantie en gelimiteerde jaarlijkse verhoging.

4. Opleiding & AI: studenten in het mbo moeten AI, cybersecurity en ethiek in hun curriculum krijgen, zodat ze voorbereid zijn op de arbeidsmarkt van 2030+.

[Reactie gewijzigd door xoniq op 21 oktober 2025 13:32]

Als je hier serieus mee gaat beginnen dan zal je hier in de community genoeg steun vinden.

Ik help wel mee in ieder geval (y)
Ik ben geen front-man, ik gooi een idee op. Mocht iemand zich geroepen vinden om iets op te starten, draag ik mijn steentje bij voor het uitbesteden van de drukwerk, ontwerpen etc, en ideeën pitchen. Ik ben niet de juiste man (qua looks en houding) om over te komen als de front-man van de partij.
Begin je nu al terug te krabbelen? :P


Maaruh, serieus, misschien moet er ergens een chat (ik weet niet of dat op Tweakers kan/mag) openen om te brainstormen, misschien meldt zich daar wel een leider, je idee wordt in ieder geval niet negatief ontvangen.
Wat dacht je van minder op tech inzetten.
Geen verplichte digitale ID, welke gekoppeld kan worden aan bv een digitale valuta.
Wat er is gebeurd in Canada en nu speelt in de VK laat duidelijk zien wat een overheid kan doen of van plan is als dit ingeregeld is.

Reduceren van digitale afhankelijkheid voor diensten van de overheid.
Er worden mooie dure IT systemen uitgerold welke er voor zorgt dat de burger via apps en websites zaken moeten regelen. En enkel om minder loketpersoneel neer te zetten of voor "gebruikersgemak"

Ik denk dat een groepje loketmedewerker minder geld kost per jaar dan dure IT systemen (laten) bouwen en beheren. Dit kost ook allemaal extra stroom, zorgt voor grotere complexiteit binnen het It landschap en maakt je aanvalsvector van je systemen dus ook groter.

Standaardisatie/centralisatie van IT systemen binnen de overheden.
Dit voorkomt wildgroei van allerlei systemen waardoor het beheersbaar word en kosten kan verminderen.
Nah, we bouwen een nieuwe partij:

TWEAK
Techniek, Wetenschap, Elektronica, Aansprakelijkheid & Kennis
Ik vind dit serieus het overwegen waard (y)
Kom aub alleen niet achteraf met een oprichtingsdatum van 1 april of zo :P
Probleem is, ik ben meer van de ideeën, geen front-man.
Begin je nu al terug te krabbelen? :P


Maaruh, serieus, misschien moet er ergens een chat (ik weet niet of dat op Tweakers kan/mag) openen om te brainstormen, misschien meldt zich daar wel een leider, je idee wordt in ieder geval niet negatief ontvangen.
Ik krabbel zeker niet terug, ik denk er al langer aan om een verschil te willen maken naast de partijen die er al zijn, maar het is meer een 'wie ben ik' en ik ben niet een overtuigend man, ik ben meer een doener. Je kan als front-man beter een man hebben die wat knapper is voor op posters, ook niet te gelikt, maar wel uitstraling heeft.

Ik ben meer voor achter de schermen en enkel als naam in de partij aanwezig te zijn :+
Ik snap je wel, was maar een plagerijtje, je bent liever iemand die achter de schermen de kar trekt dan op de voorgrond te treden, en die mensen zijn hard nodig.

Heeft iemand een idee waar een goede plek is om hierover eens te brainstormen?
Discord, of een topic op het forum "Het grote TWEAK-partij topic" maken o.i.d. haha.
En zeker wil ik de kar trekken met mensen die er hetzelfde in staan. Dat ik weet dat ik mijn steentje heb bijgedragen, zonder op de posters te hoeven pronken :+
een topic op het forum "Het grote TWEAK-partij topic" maken o.i.d. haha.
Ik weet dus niet of dat bij Tweakers mag, ik kan me voorstellen dat Tweakers liever niet met politieke partijen geassocieerd wordt.

Discord terwijl we juist inmenging van Amerikaanse big-tech willen voorkomen?
Daar moeten we even langer over nadenken...
Wat we in ieder geval nodig hebben:
  • Oprichter / Hoofdstrateeg (in mijn geval wel publiek, niet-frontaal, niet knap genoeg voor)
  • Frontalier / Partijvoorlichter, het publieke gezicht. Hier zoeken we een charismatische mediatrainer. Deze persoon doet TV/kranten en live-debatten.
  • Juridisch & Financieel, de persoon van de cijfers en regeltjes. Deze regelt wettelijke transparantie (verkiezingsfinanciering, bestuur), hier moet alles kloppen.
  • Technisch woordvoerder / Leadpolicy is de expert die technische details en whitepapers naar buiten brengt. Die zorgt dat we niks roeptoeteren wat niet klopt.
  • Communicatieteam met hierin de social media manager, de content creators (video/animatie), press officer.
  • Community, die hebben we al :+
Is het opzetten van een Element/Matrix kanaal misschien een optie?

Ik wil dit best proberen op te zetten, maar dan moet ik even uitzoeken hoe dat moet.

En misschien heeft iemand anders betere ideeën.
Ik heb dat wel eens gedaan, maar hoe krijg je mensen zo ver om dat te joinen. Een Signal group is denk ik laagdrempeliger.
Ik vind dat ook een prima idee
Ik ben hier serieus voor en enthousiast over. En waarom zou het eerste aanzetje niet via het forum kunnen? Wij zijn toch de community?
Leuk idee, maar heb je naast deze paar nogal op techniek gefocuste issues ook wat standpunten mbt andere belangrijke zaken; ik noem maar iets: economie, werkgelegenheid, huisvesting, migratie, veiligheid, internationale politiek, etc? Anders heb je nogal gauw een one-issue partij nml…
True, ik kijk meer naar de vlakken die ander partijen amper benoemen, en die roeptoeteren ook slechts over de standpunten die jij noemt en ze uiteindelijk niks mee gaan doen.

De technische zaken die steeds belangrijker worden zijn vaak wel de beter haalbare standpunten om niet direct af te gaan op zaken die je helemaal niet kunt omdraaien.
Ja, maar met dat 'roeptoeteren' dragen ze wel een potentiele intentie (ik zal maar even voorzichtig zijn hier :) ) uit om (potentieel/ooit/misschien/per ongeluk) iets aan die zaken te doen - en die leven bij een groter publiek dus dan iig meer aanspraak dan de bovenstaande lijst van zaken die voor veel mensen niet direct bijdagen aan het verbeteren van hun momenteel tastbare situatie...

Begrijp mij niet verkeerd - het zijn goede punten, maar met dit lijstje ga je geen stem trekken van de gemiddelde nederlander... die willen OF toch iets meer substantie OF iig een mooie facebook pagina waarop staat dat ze 2 bolletjes moeten inkleuren ipv 1...
Je zult ergens de sterkere punten van de partij moeten hebben, én meedoen met de andere partijen door hun standpunten ook uit te dagen.

En dat dusdanig verpakken in een mooi pakket waar mensen dus alle standpunten voorbij zien komen, maar net dat extra beetje waar ze zich in kunnen herkennen (zoals het verliezen van banen met AI, de enorme overload aan datalekken, gebrekkige inzet van het ACM, het gebrek aan inzien wanneer iets een monopolie is, etc.

Gister weer zo'n schrijnende situatie, ouder stel die een thuis batterij aangeboden hebben gekeregen, voor ze het wisten hadden ze een wurgcontract. Radar daarheen om aan te horen, callcenter die niks anders doen dan die vorm van oplichting belt de politie, meneer van Rader wordt weggestuurd en politie gaat weer verder met waar ze mee bezig waren.

Zulke zaken kan ik me zo boos om maken.
Ja, al die oplichter-clubjes mogen ze wat mij betreft ook per direct in beslag nemen en sluiten met flink wat straf voor de verantwoordelijken... helaas heb ik dat niet in de hand en lijkt er ook geen prioriteit te zijn om dit op te lossen... neem het mee in je partijprogramma want de genoemde punten dekken de lading mogelijk niet helemaal voor deze case :)
De standpunten die ik noemde waren ook wat generiek op tech. Terwijl zulke verkopers ook onder technologie vallen. Die standpunten moeten uitgebreid worden met zulke cases die je juist veranderd wilt zien waarvan je weet dat veel mensen daar last van hebben en baat hebben bij een partij die voor hun ellende durft op te komen.

Aangepaste standpunten, cijfers etc. zijn door mij uit de lucht gegrepen puur voor context, ik kan de cijfers niet direct onderbouwen dan puur wat ik me simpelweg kan herinneren.

Met feedback van meerdere tweakers de boel uitgebreid:

Consumentenbescherming & Technologie
  • Malafide verkopers van thuisbatterijen en zonnepanelen
    • Actief optreden tegen bedrijven die consumenten dure contracten opleggen met hoge annuleringskosten.
    • Transparantie-eisen: duidelijke prijzen, echte rendementscalculaties, contractvoorwaarden niet langer dan 2 pagina’s begrijpelijke tekst.
    • Samenwerking met ACM en toezichthouders voor handhaving.
    • Subsidies voor eerlijke aanbieders en garanties voor repareerbare en veilige systemen.
  • Digitale rechten
    • “Recht op reparatie” voor alle elektronica, inclusief software-updates.
    • Open source-standaarden en controleerbare firmware bij apparaten.
    • Bescherming tegen geplande veroudering en verborgen abonnementskosten.
Huisvesting
  • Koophuizen
    • Actief toezicht op speculatie en prijsexplosies.
    • Stimuleringsprogramma’s voor betaalbare nieuwbouw, vooral middenklasse.
    • Transparantie over eigendom en grondprijzen; anti-waardeopdrijvende maatregelen bij beleggers.
  • Huurmarkt
    • Strenger toezicht op huurverhogingen en betere huurprijsregulering.
    • Subsidies voor sociale woningbouw en versnelling van bouwplannen.
    • Innovatieve oplossingen zoals modulair bouwen en tech-gedreven woningbeheer.
Onderwijs & Opleidingen
  • Dynamisch curriculum
    • Opleidingen moeten flexibel inspelen op veranderende arbeidsmarkt en maatschappelijke trends.
    • Specifiek: AI, digitale geletterdheid, ethiek van technologie, cybersecurity.
    • Praktijkgericht: stages en projecten met bedrijven, overheden en NGO’s.
  • Lifelong learning
    • Stimuleer bijscholing en omscholing voor volwassenen, vooral in sectoren waar AI en automatisering banen beïnvloeden.
Migratie en Internationale Politiek
  • Migratiebeleid
    • Humanitaire en economische balans: veilige routes, integratieprogramma’s, en snelle juridische procedures.
    • Focus op vaardigheden die de samenleving versterken, met respect voor culturele diversiteit.
  • Internationale spanningen
    • Realistische benadering van conflicten: Rusland-Oekraïne, VS-politiek (Trump/andere inmenging), China.
    • Diplomatie voor stabiliteit, én het beschermen van nationale belangen.
    • Europese samenwerking versterken op defensie, energie en technologie.
Economie & Belastingen
  • Brandstofprijzen
    • Actieve monitoring van accijnzen en prijsverschillen met buurlanden.
    • Transparantie en beleid dat consumenten niet disproportioneel belast.
    • Stimulering van groene mobiliteit (EV’s, waterstof, openbaar vervoer) met echte prijsvoordelen.
  • Digitale economie
    • Zorg dat techbedrijven in Nederland eerlijk belasting betalen.
    • Bevorder lokale startups en innovaties, vooral in duurzame energie, AI en circulaire economie.
  • Financiële rechtvaardigheid
    • Controle op ondoorzichtige contracten, abonnementskosten en verborgen kosten in alle sectoren.
    • Steun voor consumenten die misleid zijn door bedrijven.
  • Duurzame Energie & Technologie
    • Bevordering van circulaire elektronica en groene tech.
    • Stimuleer lokale productie en hergebruik van batterijen en zonnepanelen.
    • Wetgeving voor verplichte repareerbaarheid, open standaarden en producttransparantie.
  • Democratie & Burgerparticipatie
    • Digitale platforms voor inspraak van burgers bij lokaal en nationaal beleid.
    • Transparante besluitvorming, inclusief openbaar maken van lobbycontacten van grote tech- en energiebedrijven.
    • Gebruik AI en data-analyse voor beleidsvoorstellen zonder privacy te schenden.
Casusvoorbeelden

1. Zonnepanelen & batterijen: een gezin tekent contract van €15.000 met annuleringskosten van €12.000 bij voortijdige stopzetting, TWEAK wil dat dit verboden wordt.

2. Koopwoningen: in Amsterdam en Utrecht stijgt de gemiddelde koopprijs jaarlijks met 15% terwijl het inkomen met 2% stijgt, TWEAK pleit voor regulering en versnelde bouw van betaalbare woningen.

3. Huur: huurcontracten in grote steden stijgen sneller dan inflatie; TWEAK wil transparantie en gelimiteerde jaarlijkse verhoging.

4. Opleiding & AI: studenten in het mbo moeten AI, cybersecurity en ethiek in hun curriculum krijgen, zodat ze voorbereid zijn op de arbeidsmarkt van 2030+.

[Reactie gewijzigd door xoniq op 21 oktober 2025 13:19]

Dat ziet er al redelijk compleet uit - mijn stem heb je al bijna :)
Bijna, wat mis je nog? Of draag bij aan de lijst zodat het community driven is :P
Bijna omdat ik nog geen stembiljet zie met de partij erop :)
Zijn we nu ook wel wat laat mee :+ we hebben nog wat jaartjes om bekendheid te vergaren.
Klinkt mij oprecht als VOLT in de oren.
Is VOLT niet onderdeel van een EU partij en meer gericht op groen, eco etc?
Jammer dat alle serieuze reacties hieronder als niet relevant gemodereerd worden.
Snap ook niet waarom men dat doet. Ik doe zelf bijna niks met moderatie behalve als iets echt goed is, of iets puur flamebaiten of pesten is.
Belangrijker dan een nieuwe partij is om juist binnen de bestaande partijen digitale belangen aan te kaarten.

Want mensen stemmen natuurlijk om meer dan alleen digitalisering.

Vandaar het initiatief NerdVote! (https://nerdvote.nl/)

Hier kun je de meest aangeraden "Tweakers" (mijn woorden)-kandidaat vinden per partij:
PvdA-GL: Barbara Kathmann (#32)
D'66: Hanneke van de Werff (#9) of Sarah El Boujdaini (#19)
VVD: Jan Valize (#39), Martijn Buijsse (#34), Queeny Rajkowski (#12)
Volt: Marieke Koekoek (#2), Erik Kemp (#11)
CDA: Hemin Hawezy (#26)
PvdD: Cynthia Pallandt (#20)
(de andere partijen... die hebben niet echt goeie kandidaten op dit vlak, of hebben gewoon 0 kans bij deze verkiezingen (PiratenPartij))

Dus, als je om de algemene ideologie/programma op 1 van deze partijen gaat stemmen, check dan of je wellicht een voorkeursstem wilt uitbrengen op basis van "digitale" overwegingen.

Check (als je 2 uurtjes hebt) ook de Angry Nerds verkiezingsspecial (met sommige van de kandidaten): YouTube: Angry Nerds TK2025 Verkiezingsspecial

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 21 oktober 2025 13:16]

Check (als je 2 uurtjes hebt) ook de Angry Nerds verkiezingsspecial (met sommige van de kandidaten): YouTube: Angry Nerds TK2025 Verkiezingsspecial
Zal dit eens bekijken. Ik had de standpunten in mijn oorspronkelijke post ook uitgebreid na feedback op de minder tech situaties of op basis van situaties die ik tegenwoordig tegen kom waar ik echt boos van kan worden maar absoluut niet wordt aangepakt. (Oplichters vrij spel)
Deze partij bestaat al en heet VOLT.

Nog meer versnippering is daarom niet nodig.
Prima, maar voor komende editie ga ik nog even voor de aanbevolen kandidaat op https://nerdvote.nl/
Leuke lijst. Maar "Realistische benadering van conflicten" is te vaag. Bijna iedereen vind zichzelf realistisch. Probeer maar eens een politieke partij te vinden die "Onrealistische benadering van conflicten" in zijn manifest heeft staan.
Helemaal waar. Het is dan ook geen uitgediepte lijkst. Pas als zoiets een serieuze backing zou hebben, zou ik daar de menselijke en eerlijke statements in zetten. Wát er realistisch is etc. I.p.v. enkel alleen maar sancties smijten die weggelachen worden etc.

Nog dieper en dan gaan we al richting de verkiezing campagnes en kies programma boekjes.

[Reactie gewijzigd door xoniq op 21 oktober 2025 14:41]

Dan nog. Zelfs in een beknopte lijst zou elk punt iets concreets moeten betekenen. Of ten minste een soort van richting aangeven.

Nu zeg je al veel meer met "niet alleen sancties". Maar ik weet zeker dat "voornamelijk sancties" voor sommige mensen het meest realistisch is. En ook dat laat heel veel richtingen open, zoals "meer directe militaire hulp", maar ook "zo weinig mogelijk geld uitgeven aan defensie als we niet direct worden aangevallen", en ook "zorgen van we in EU verband een heel sterke verdediging opbouwen", of "de VS heeft nog steeds veruit het sterkste leger, dus doe alles om vriendjes te blijven", en vast nog veel meer. Punten die fundamenteel enorm verschillen, maar die allemaal vallen onder "realistisch" voor de mensen met die meningen, en zijn allemaal meer dan alleen sancties.
Yep, en dan zie je meteen hoeveel stemmen zo'n partij krijgt. Of beter gezegd; hoe weinig, helaas.
Maar we hebben DNS4EU al? Moet de EU echt iedereen gaan financieren die ene eigen DNS wilt opzetten? Dat is natuurlijk onzinnige geld verkwisting. Er zijn zat Europese alternatieve hier.
Zou dns4eu een alternatief zijn? https://www.joindns4.eu

Edit; vooral, gaat dat niet ook tenonder aan hetzelfde probleem..

[Reactie gewijzigd door Kek op 21 oktober 2025 11:31]

Dat staat letterlijk in het artikel ja... :-)
Vanuit de tekst:
In de korte verklaring raadt de stichting gebruikers aan over te stappen naar DNS4EU of NextDNS en worden partners bedankt voor hun steun.
Aangezien ze het zelf aangeven, lijkt me dat van wel.
Edit; vooral, gaat dat niet ook tenonder aan hetzelfde probleem..
DNS4EU wordt gesponsord vanuit de EC. Daarom heeft het een grotere kans van slagen.
De K-root DNS server staat toch in ams-ix. Daarmee is er toch een EU server die niet onder invloed is van Amerikaanse big-tech of overheid? Al dit soort diensten maken dan toch weer op hun beurt gebruik van één van de root servers.


En de I-root server staat in Zweden dacht ik.
Dat is een root server, en kan niet rechtstreeks worden gebruikt door eindgebruikers.

Geen goede vergelijking dus.
Dat klopt niet. Als je unbound op een raspberry pi of andere hardware installeerd haalt die zn gegevens rechtstreeks van de root servers.

Ik heb al heel lang unbound icm met pi-hole om ads/malware etc te blokkeren op een raspberry pi draaien.
Als je zo'n setup thuis hebt, ben je geen "normale" eindgebruiker meer.
ze staan er ja, maar worden ze ook effectief onafhankelijk beheerd? ICANN zit in Californië en moet dus éérst aan de wetgeving en bevelen van de overheid van de VS gehoorzamen
Het gaat niet zo zeer om de root-DNS servers maar om het dataverzamelen door Google, Cloudflare en co als je al je DNS-verzoeken via hun servers laat verlopen.
Nee, het gaat om onafhankelijkheid van het buitenland en pas in 2e instantie van de megacorps.

Ik weet niet hoe het bij jouw provider zit, maar de mijne gaat mooi bij de root-DNS'en vragen welke er voor een TLD verantwoordelijk is en zo de keten terug volgen tot hij bij de hostingprovider terecht komt. Als je natuurlijk zélf naar die bedrijven je requests stuurt dan kan je moeilijk klagen dat ze je data verzamelen als je ze met de paplepel aangeeft.
Als je adguard gebruikt eventjes voor jezelf ophelderen of je ooit dns0 hebt geconfigureerd. Deze staat namelijk nog bij de aanbevolen DNS servers.

https://adguard-dns.io/kb/general/dns-providers
M.i. gebruiken de meeste AdGuard gebruikers AdGuard Home of Adguard DNS.

Ik gebruik zelf een Adguard private DNS (DoT) server met 6 blocklists (280k files) van Adguard en HaGeZi.

Bevalt heel goed.

Dat laat onverlet dat het verdwijnen van een gerenommeerde EU DNS provider als heel jammer moet worden gezien.

Zorgvuldige keuze van een DNS provider en toepassing van versleuteling op het DNS verkeer is één van de belangrijkste peilers op het gebied van privacy.
Met een klein beetje extra werk kun je Unbound installeren en instellen als resolver voor je Adguard.
Maar dan heb je weer geen versleutelde DNS richting het internet. (afwegingen.)
Unbound met DNSSEC. Ik heb deze pihole tutorial gebruikt om het te op te zetten.

Ik draaide toen nog pihole, maar nu is het Adguard. De unbound setup blijft geldig.

https://docs.pi-hole.net/guides/dns/unbound/
DNSSEC is geen versleuteling van je DNS-queries. Dat zijn handtekeningen controleren, en dat is een zeer zinvol iets. Maar zonder versleuteling kan je ISP (en ieder proces op je apparaat (met iets meer rechten)) en ieder apparaat tussen jou en de DNS-servers, gewoon meekijken met je DNS-queries.

Versleutelde DNS is bijvoorbeeld DoH, DoT of DoQ.
Deze kende ik niet. Misschien ook niet meer de moeite nu we sinds kort een andere Europese DNS hebben? Of zijn ze niet vergelijkbaar in functies/snelheid/stabiliteit/filtering?

Europese DNS-resolver DNS4EU die websites kan filteren is beschikbaar - Tweakers
Quad9, Zwitserland, lekker snel en prima privacy beleid.
Thanks for this info. It is helpful.
Dat verklaart de foutmeldingen in m'n PiHole. Was recent overgestapt op een mix van DNS0.eu en DNS4EU. Zonde.
Dit verklaart waarom mijn iPhone gisterenochtend geen internet meer had, kreeg meldingen "dit netwerk blokkeert versleuteld DNS-verkeer". Herstart met opgeschoonde netwerksettings, maar dat hielp niet.
Mijn iPad en iPhone van mijn vouw hadden geen problemen, dus alle settings vergeleken en toen zag ik die dns.eu ergens staan. Verwijderd en onmiddellijk internet!
ik had al op 2 oktober serieuze problemen met DoT op dns0.eu, en heb het toen uit mijn configuratie gehaald. toch jammer.
Balen, ik gebruik deze als een van mijn dns resolvers. Nooit klachten over gehad.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn