Steam breidt fps-overlay uit met gegenereerde DLSS- en FSR-frames

Steam heeft de in-game-fps-overlay uitgebreid. Naast de fps laat deze nu ook zien hoeveel frames er worden gegenereerd via Nvidia DLSS en AMD FSR. De teller gaat ook tonen hoeveel werk de cpu, gpu en het geheugen leveren.

De nieuwe overlay laat zien hoeveel native fps de gebruiker heeft en hoeveel frames er gegenereerd worden met DLSS en FSR. Die DLSS- of FSR-framerate is inclusief de native frames, het FPS-getal is het aantal frames per seconde zonder gegenereerde frames. Het gaat om functies die al enkele weken in de bètaclient zaten maar nu ook naar de reguliere Steam-versie komen.

Valve legt uit de framecounter uit te breiden om gebruikers beter te laten begrijpen waarom hun pc niet presteert zoals ze verwachten. Gegenereerde frames kunnen een spel visueel soepeler maken, maar zijn in tegenstelling tot native frames niet gebaseerd op input van de gebruiker of de game. Dergelijke gegenereerde frames kunnen daardoor de negatieve gevolgen van een lage fps verdoezelen, wat bijvoorbeeld in competitieve games voor nadelen kan zorgen. Daarom kan het handig zijn om ook de native fps te kunnen zien, naast de totale fps inclusief gegenereerde frames.

Het bedrijf gaat ook in op microstutters: het fenomeen waarbij een enkel frame relatief lang op beeld blijft, ook al is de gehele fps relatief hoog. Sommige framecounters laten daarvoor frametimes in milliseconden zien, maar Steam gaat dit voorlopig niet doen. Valve heeft ervoor gekozen dit te vertalen naar fps, om 'vergelijkbare en herkenbare' eenheden te gebruiken. De overlay gaat wel met een rode pijl aangeven als er een 'betekenisvolle daling' in de frametimes is, om zo alsnog de microstutters te kunnen weergeven. Die microstutters zijn ook in te zien met een fps-grafiek die de fps van de afgelopen anderhalve minuut weergeeft.

Naast de extra fps-info, gaat de overlay ook laten zien wat de prestaties zijn van de cpu, gpu en het geheugen. Voor de cpu gaat Valve dezelfde Processor Utility-cijfers gebruiken die Windows binnen de Taakbeheer gebruikt. Deze laat zien wat de gehele cpu doet over alle cores en wat de zwaarst belaste kern doet. Dit laatste getal kan boven de 100 procent komen als de cpu boostclock gebruikt. De overlay gaat ook de kloksnelheden van de cpu laten zien.

Ook voor de gpu gaat Steam dezelfde waarde tonen als Taakbeheer. Dit geeft meestal weer hoeveel procent van de rekenkracht van de gpu's 3d-engine gebruikt wordt. De overlay kan ook de temperatuur weergeven van de warmste videokaartsensor, als de videokaartfabrikant die informatie deelt. Steam gaat ook het geheugengebruik van de videokaart en van het geheugen van de pc weergeven. Gebruikers kunnen in het instellingenmenu aangeven of ze al deze nieuwe informatie willen zien, een deel ervan, of alleen de oude fps-counter.

Steam fps-counter

Door Hayte Hugo

Redacteur

01-07-2025 • 10:25

21

Reacties (21)

21
21
11
0
0
9
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

Ik neem aan dat je ook kunt instellen dat je alleen fps (en eventueel dlss) te zien krijgt? De rest van de info is interessant als je aan het troubleshooten bent maar tijdens een regulier spelletje lijkt het me wat veel informatie.

edit:
"De nieuwe prestatiemeter heeft vier detailniveaus: 'FPS, enkele waarde', 'FPS-details', 'FPS-details, CPU- en GPU-gebruik' en tot slot 'Alle details over FPS, CPU, GPU en RAM'."

[Reactie gewijzigd door sjirafje op 1 juli 2025 10:43]

Staat is de link naar Steam:

De nieuwe prestatiemeter heeft vier detailniveaus: 'FPS, enkele waarde', 'FPS-details', 'FPS-details, CPU- en GPU-gebruik' en tot slot 'Alle details over FPS, CPU, GPU en RAM
Het zou mooi zijn als ze nog een minimalistische "double counter" detailniveau zouden toevoegen die het zou displayen als
155 (72)

[Reactie gewijzigd door Halfscherp op 1 juli 2025 11:33]

Ik las het, je was me net voor. :)
"Gebruikers kunnen in het instellingenmenu aangeven of ze al deze nieuwe informatie willen zien, een deel ervan, of alleen de oude fps-counter."
Werkt prima hier, alleen toont hij de DLSS frames niet.

Nu nog de temperatuur voor de CPU toevoegen Valve.
DLSS wel aan staan? ;)
DLSS Frame Generation? Of alleen upscaling? Die laatste geeft je geen gegenereerde frames.
Dat verklaart het dan, ik gebruik framegen niet (en DLSS meestal ook niet, het is dat Capcom een bende heeft gemaakt van MH:Wilds)

Maar dan weet ik dat het verder klopt, bedankt (y)
Ah dat zal de reden zijn waarom ik alleen maar gewone fps zag. Dacht dat de update misschien nog niet gereleased was maar ik heb framegen altijd uit staan.
Is dit ook voor de Steam Deck?
Steam Deck heeft een eigen variant (die naar mijn mening op sommige fronten beter is)

Maar de variant uit dit artikel zal op de Deck sowieso in desktop modus ook werken.
Fijn. Vooral handig bij games met anticheat die niet opstarten wanneer je RTSS of Special K gebruikt voor hun OSD.
Ik heb dit gebruikt toen het direct uitkwam. Ik vind het een hele grote verbetering. Ik denk dat RTSS wel de deur uit kan gaan. MSI Afterburner kan nog een tijdje blijven, vanwege de GPU overclocking. Ik hoop dat Valve / Steam meer van dit soort handige tooltjes uit kan brengen. Misschien kunnen ze iets doen net als 'Can I run it' waar ze naar jouw systeem gaan kijken en misschien een indicatie kunnen geven voor mensen die niet snappen wat systeem benodigden betekenen en dus alleen willen gamen.

Ik vind deze fps counter een zeer toegevoegde waarde aan de hele steam ervaring, alleen moeten ze mij volgende keer niet beter niet blut maken aan al die kortingen. 8)7
Ik wou net zeggen, waarom zit dit nog niet in RTSS? Die gebruik ik ook nog steeds als overlay als ik gedetaileerde zaken over GPU prestaties etc wil zien.. Wel interessant om te kunnen zien wat native is en wat door b.v. DLSS of framegen wordt gegenereerd.. Als ik alleen mijn fps wilde zien gebruikte ik altijd al de Steam overlay counter..
Ben beniewd of MFG , (Multi Frame Generation) ook ergens zichtbaar is. Vond het altijd verwarrend of dit standaard met DLSS aan staat of een apart setting is in games. Dit omdat het officieel DLSS Multi Frame Generation is. Heb een 5080, maar zie die optie eigenlijk nergens. Wel DLSS, maar geen aparte MFG optie.
DLSS is in principe alleen het renderen in een lagere resolutie en die upscalen. Dat is heel wat anders dan Frame Generation, wat er los van staat.

Frame Generation is echt een aparte techniek met "fake frames". Als je alleen DLSS gebruikt is het nooit Frame Generation. Nvidia (en AMD) gooien Frame Generation onder de noemer van hun upscaler, terwijl dat 2 aparte technieken zijn.

Als er geen Frame Gen in je instellingen te vinden is, is het niet mogelijk voor die game. DLSS kan wel mogelijk zijn maar heeft er dus an sich niets mee te maken.

Als zelfs Tweakers hiermee worstelen (het onderscheid), snap ik de kritiek op de communicatie over dezr technieken van mensen meer en meer.
Kun je dat niet afleiden aan het verschil tussen de FPS en de DLSS FPS?

Als een game DLSS Multi Frame Generation ondersteund, dan zal je DLSS FPS 3x of 4x hoger zijn dan je "gewone" FPS, nietwaar?
Heb een 5080, maar zie die optie eigenlijk nergens. Wel DLSS, maar geen aparte MFG optie.
Je kunt in de Nvidia app door middel van de DLSS Multi Frame Generation Override instelling dit voor specifieke games instellen, mocht het niet in-game aan te passen zijn / ingebouwd ondersteund worden.

Volgens de Nvidia NVIDIA DLSS & GeForce RTX: List Of All Games, Engines And Applications Featuring GeForce RTX-Powered Technology And Features pagina zijn er op dit moment 46 games met ingebouwde ondersteuning voor DLSS Multi Frame Generation. Voor 110 andere games kun je het door middel van de DLSS Multi Frame Generation Override instelling alsnog geforceerd aanzetten.

Hopelijk helpt dit :)
DLSS en framegeneration zijn 2 aparte dingen.. Wat er in een game ondersteunt wordt ligt aan de game.. In de nieuwste games heb je tegenwoordig wel vaak een aparte instelling voor framegeneration, naast de DLSS opties.. Het is dus een aparte optie naast DLSS.. DLSS zelf doet alleen DLAA (betere anti-aliasing) of verschillende niveau's van upscaling (quality<->ultra-performance) wat je fps verhoogt, framegeneration creert met behulp van AI extra frames tussen de "echte" frames door om je fps te verhogen..

[Reactie gewijzigd door Inflatable op 1 juli 2025 16:25]

Vraag me dan toch af hoe ze dat bepalen, of de driver die informatie beschikbaar stelt of dat ze het zelf middels een algoritme bepalen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.