Belgische omroep VRT onderzoekt AI-tools voor ondertiteling en nepnieuwsdetectie

De Vlaamse omroep VRT onderzoekt welke AI-toepassingen er binnen de mediasector mogelijk zijn. De omroep denkt dan aan het herkennen van desinformatie, automatische ondertiteling of gepersonaliseerde nieuwschatbots. Het onderzoek is onderdeel van een EU-project.

De omroep spreekt over het 'verkennen van AI-toepassingen binnen de mediasector', waarbij innovatiecoördinator Luk Overmeire het voorbeeld geeft van het vertellen van verhalen in Roblox met behulp van AI. Een ander voorbeeld is een AI-chatbot die een nieuwsuitzending kan omzetten naar een podcast en daarbij persoonlijke vragen kan beantwoorden.

VRT zegt dat 'de huidige modellen' vooral op tekst zijn gebaseerd en dat er daarom meer getraind moet worden om de audiovisuele toepassingen mogelijk te kunnen maken. De modellen moeten daarbij 'op een veilige manier' getraind worden om datamisbruik te voorkomen. VRT werkt samen met de Belgische tak van OpenChip, een Spaans bedrijf dat AI-chips ontwikkelt.

Het project van VRT is onderdeel van Elliot, een vierjarig Europees onderzoeksproject dat gefinancierd wordt door de Europese Commissie. Het doel is om 'een Europees alternatief te vormen voor Chinese en Amerikaanse modellen, dat voldoet aan Europese normen over auteursrecht en privacy'. Gemaakte modellen worden daarbij 'openlijk gedeeld'. Naast VRT doet ook de KU Leuven mee, evenals de Nederlandse Universiteit van Amsterdam en de Technische Universiteit Eindhoven. Voor het Amsterdamse project heeft de UvA nog een PhD-positie openstaan. Elliot draait overigens niet alleen om media, maar bijvoorbeeld ook om mobiliteit, klimaatonderzoek en publieke dienstverlening.

Door Hayte Hugo

Redacteur

19-06-2025 • 14:13

39

Submitter: jordy-maes

Reacties (39)

Sorteer op:

Weergave:

Good Luck - als de huidige AI hier ondertitels kan voor genereren.
YouTube: Gerrit Callewaert uit Bavikhove (4 delen)
nou Gemini 2.5 Pro lijkt er niet zo veel moeite mee te hebben.
Klopt het niet?

Here is the transcript rewritten in proper Dutch:

Eerste fragment:

"Dag, ik ben Hervé. Ik woon in Bovenkerke, een deelgemeente van Veurne in West-Vlaanderen. Ik zou het volgende willen zeggen: ik vind het een schande dat wanneer er West-Vlamingen op televisie komen, ze ondertiteld moeten worden. Ik vind dat echt schandalig. Alsof wij West-Vlamingen anders zouden zijn. We zijn toch vrij goed te verstaan? We plaatsen een woordje anders of geven een andere draai aan bepaalde klanken, maar met een beetje goede wil… Ik denk dat men meer moeite moet doen om naar een Antwerpenaar of een Limburger te luisteren. Die zijn toch ook vrij goed te verstaan? Dus ik zou een oproep willen doen aan de mensen van de televisie: doe gewoon een beetje moeite en zet toch geen ondertitels meer onder ons. Voilà, dat is wat ik te zeggen had. Bedankt."

Tweede fragment:

"Dag, ik ben Hervé uit West-Vlaanderen, uit Bovenkerke, een deelgemeente van Veurne. Dit is mijn recht van antwoord. Ik heb vorige week een oproep gedaan aan de mensen van de televisie dat ze eens moeten stoppen met West-Vlamingen te ondertitelen. En wat zie ik, nadat ik mijn cassette had ingezonden? Ze hebben de hele boel ondertiteld! Terwijl ik net zeg dat ze het niet moeten doen. Hebben ze het toch gedaan, belachelijk gewoon! Terwijl men in Bovenkerke en omstreken zei dat wat ik gezegd had, vrij goed te verstaan was. Dus ik zou willen zeggen in mijn recht van antwoord: doe gewoon wat meer moeite en dan zal iedereen ons goed verstaan, en wij hen ook. Bedankt."

Derde fragment:

"Dag, ik ben Hervé uit West-Vlaanderen, uit Bovenkerke, deelgemeente van Veurne. Dit is nu de derde week dat ik hier kom om een oproep te doen om West-Vlamingen niet te ondertitelen. Mag ik er nu alstublieft, uit de grond van mijn hart, om vragen om dat niet te doen? Jullie hebben me al genoeg belachelijk gemaakt. Jullie hebben me al genoeg in het vuil gezet. Jullie hebben al genoeg met mij gelachen. Ik ben het beu. Ik ga naar de top. Ik ga naar de baas. Ik ga hiermee door. Ik ga een klacht neerleggen, want het moet nu eens gedaan zijn dat de West-Vlaming elke keer op die televisie belachelijk wordt gemaakt door jullie uit Brussel. Maar ik kom naar Brussel, hoor. Ik kom naar Brussel. Ik zal jullie vinden, en het moet gedaan zijn met de West-Vlaming belachelijk te maken. Ziezo, dat is alles wat ik te zeggen heb."
Sterk, wel vreemd dat gemini de naam van Gerrit Callewaert veranderd naar Hervé. Ook de stad in het originele fragment is: Bavikhove, een deelgemeente van Harelbeke. Nu maakt hij er een stad van die niet eens bestaat in belgie (Bovenkerke). Bovekerke bestaat wel in west vlaanderen maar is een deelgemeente van Koekelare en niet van Veurne.
Dus nog zeker ruimte voor verbetering. Ik denk dat het ook vooral komt omdat het nog niet end-to-end is.
Ik heb eerst Gemini via YouTube tool gevraagd de text te extraheren en daarna gevraagd dit in ABN te vertalen.

Binnenkort kan je gewoon video als input geven en direct daar de AI mee laten werken. Dat zo de kans op fouten een stuk moeten verminderen.
Iets voor het NeLF project aan KU Leuven.

Je kan het zelf uitproberen: https://www.nelfproject.be/project.php
Het zou voor slechtorenden mooi zijn als dit een beetje werkt. Bij ons (nederlandse) journaal is het al jaren dramatisch slecht, wat mij betretf. ik zou haast zeggen, projecteer aub de autocue/prompter van de nieuwslezer op het scherm ipv dat gepruts met automatisch gegenereerde ondertiteling die zelfs bij de herhaling nog niet klopt.

En het kan prima, lijkt me; het Belgische G2Speech doet dit al jaren met medische en (ik dacht) juridische verslaglegging. De eerste keer dat ik het toegepast zag is zeker 15 jaar geleden, en dat zonder ai.
De eerste keer dat ik het toegepast zag is zeker 15 jaar geleden, en dat zonder ai.
Dat is momenteel een beetje het ding, 99.9% van de zaken waar ze nu AI op proberen toe te passen, specifiek genAI, kan al lang al zonder. Zelfde als mensen die kosten wat het kost AI willen gebruiken voor hun boilerplate code, een beetje IDE heeft al lang ondersteuning voor parameterized file templates, boilerplate onder een enkele sneltoets.
Alleen gaat AI wel een stuk verder. Het doet suggesties die verder gaan dan enkel code-completion. Je kunt (in theorie) een AI-tool een hele simpele oplossing laten schrijven, en met vibe-coding zeg je in feite - probeer opnieuw elke keer.

Dat geld dus ook voor ondertiteling. Je gooit in feite alle stemmen/klanken in een model, en die leert dan van zijn fouten. In feite doet G2Speech dit al, maar nu kan je zelfs met AI iemand zijn stem naboosten of 'ze' een totaal ander lied laten zingen.

Het zal zeker allemaal kunnen vroeger, nu wordt het alleen gemakkelijker en toegankelijker voor de massa.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 19 juni 2025 15:06]

15 jaar geleden was het ook gewoon AI. Alleen noemden ze het toen Machine Learing toen nog via Cloud-ASR op basis van HMM’s

[Reactie gewijzigd door dutchruler op 19 juni 2025 15:33]

Ik ken wel wat mensen die slechthorend zijn, dus ik lette zelf ook altijd op die ondertitels. Die auto-cue lijkt mij inderdaad een goede oplossing! Maar waarschijnlijk is het weer zo'n gesloten systeem, wat niet te tweaken is :/
Ik kan me vergissen, maar vroeger was er een hele snelle typist(e) die teletekst eronder zette bij live-uitzendingen. De AI is wel sneller met typen en vertaligen, maar zitten er te vaak naast bij bepaalde uitdrukkingen of sarcasme.
Ze zouden beter eerst eens hun ondertiteling voor slechthorenden op orde brengen.
Bij mijn ouders (beide slechthorend)als die ergens naar kijken , bvb het nieuws dan staat die ondertiteling doodleuk boven de normale ondertiteling als er een andere taal word ondertiteld.
Gevolg is je bent nog amper mee met wat er gezegd is.
Dat is voor mensen die niet goed en snel kunnen lezen...
Begrijpend lezen ....
Ondertitel BOVEN een andere ondertitel maakt de onderste niet te lezen .... het is overlapt.
Na mail aan de vrt is er aan een oplossing gewerkt waardoor ze beter beide scheiden.
Dank u vrt
Ah, overlapping dat was niet duidelijk. Het was dus niet boven maar over ;-)
Precies telenut.
Moeilijk dus om mee te zijn als het elkaar overlapt , maar zoals gezegd ze hebben het naar aanleiding van mijn mail naar hun aangepast :D

[Reactie gewijzigd door sfx32 op 24 juni 2025 23:47]

Voorlopig zie ik maar 1 piste, toepassing voor AI. Dat is tekst controle. Hoeveel fouten er gemaakt worden is triestig. Ze kijken enkel of er geen rode lijntjes staan, maar grammatica fouten laten ze gewoon door.
Dat is tekst controle tekstcontrole (...). (...) maar grammatica fouten grammaticafouten laten ze gewoon door.
Mijn excuses... Ik hoop dat je hiermee* toch een beetje kunt lachen 😅

* Wij Nederlanders zouden 'hierom' zeggen.
Oh, kan ik zeker om lachen. 🤣
Dit wordt zeker en vast een civiele commentaarsectie.

[Reactie gewijzigd door makkendam op 19 juni 2025 14:26]

Wanneer de huidige AI toepassingen gevoed worden met nepnieuws/desinformatie hoe betrouwbaar is dan die nepnieuwsdetectie?
Laat staan dat een selectie doet. Je krijgt daarmee nooit een nepnieuws/desinformatie betrouwbare beoordeling.

Ik word weggezet waarschijnlijk, maar de EU heeft dit ook al geprobeerd voordat AI-booming werd. Er vond toen al regelmatig een onterechte markering van nepnieuws en iets als desinformatie plaats, waar ook bleek dat er toch wel vraagtekens en kritische geluiden waren of de EU dat wel moest doen. Er waren ook mensen bang voor corruptie en beïnvloeding.

De media hier in NL vind ik al niet meer erg neutraal. DPG heeft een heel groot in de handen, de rest is dacht ik ook een combinatie van ANP.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 19 juni 2025 14:45]

Ik denk dat het nepnieuws detectie vooral onderzoek is. De factcheck afdeling van de vrt had recent een onderzoekje naar buiten gebracht waarbij bleek dat veel ai llm's er niet in slaagde om nepnieuws te detecteren, maar toen gaven ze ook aan dat het een kleinschalig onderzoek was en dat ze ook bezig waren en een groter (Europees) onderzoek.
Automatische ordentelijke (!) ondertiteling is wel gewenst. Dan kunnen ineens andere talen meegegeven worden, en zou mensen die de taal niet machtig zijn, gemakkelijker naar het BE of NL nieuws en eventueel lokale programma’s doen kijken.
VRT wordt grotendeel betaald door belastinggeld en politiek beslist hoeveel ze krijgen.
En ook krijgt de VRT deels inkomsten door reclame.

Dus hoe ongefilterd kunnen ze nieuws brengen.
Ze moeten de politiekers te vriend houden anders gaat budget voor volgend jaar minder zijn.
En over bepaalde bedrijven mogen ze geen negatief nieuws brengen, anders stoppen ze met hun advertenties.

Bij commerciële omroep VTM is het nog erger.
Grootste inkomsten komt uit reclame, dus bepaalde negatieve zaken mag niet verteld worden over hun adverteerders.
Ook is DPG met aandeelhouders waar ook bedrijven inzitten die willen dat er niets negatief over hun sector wordt gezet.
Ook zitten er (ex-) politiekers in raad van bestuur en beslist de regering over bepaalde zaken in het media landschap, dus ook hier censuur.

Gelukkig is er nog Fikfak nieuws online op Youtube.
Ik ken dat kanaal niet, maar het probleem vind ik vaak dat de mainstream media veranderd is in twee stromen:
- Je bent totaal tegen
- Je bent totaal voor

Er is bijna geen neutraal geluid. Bij Corona vond ik dat ook. Voor de goede orde, ik ben gevaccineerd en erg blij dat we die stappen hebben gezet, maar de media vond het interessanter om 'meningen' uit te nodigen en erover te schrijven. Bijvoorbeeld mensen die ook riepen dat het maar een griepje was, en vooral enkel ouderen ziek werden (ik heb helaas het anders meegemaakt). Daarbij zaten ook mensen bij die vonden dat een avondklok geen goed idee was, terwijl dat juist veel leed heeft bespaard of nog verder onderzocht moest worden (het was echt nieuw voor ons).

De VRT is inderdaad ook politiek gekleurd, beetje als de NOS. Daar gebeurde ook van alles (vooral op hun sport afdeling), ik vraag mij af of ze die wel willen pushen naar het AI-model.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 19 juni 2025 14:53]

Ik ben ook gevaccineerd.
Er wordt geen nuances meer gemaakt zoals je zegt, het is wit en zwart, geen grijs.
En als je dan kritisch bent, vlieg je op de brandstapel als flat-earth, anti-vaxer complot denker.
Bij VTM in nieuws uitzending van 1 uu,r is echte nieuws +/- 15 min en dan grote deel promotie over nieuwe Disneyfilm, pretpark attractie of CD/tournee van een Vlaamse zanger.
En ook grote brok sport met voetbal en wielrennen op kop want dit trekt kijkers.
Special olympics 5 minuten nieuws erover bij start ervan en is gedaan.

Vb. over censuur.
Bij werken in Antwerpen aan Oosterweel verbinding is ontdekt dat groot deel rond Antwerpen veel te hoge concentraties PFAS is door 3M fabriek.
In begin veel sterke taal van politiek, paar jaar verder hoor je er niets meer van, blijkbaar opgelost.

Ook vroeger had je programma's bij VRT en VTM die dieper gaan op bepaalde nieuws item, nu bijna onbestaande.
Bij VTM Telefacts is nu enkel over rijkdom, sex en andere controverse reportages.
Gelukkig bij VRT hebben we Pano die nog onderzoek journalistiek doet.
Ik kijk gelukkig weinig TV meer en zoek mijn eigen bronnen op Youtube van betrouwbare bronnen.
Ben het hier helemaal met je eens. Erger is nog als platformen (NU is een goed voorbeeld) comments met ander geluid weghalen of vooral 'experts' pushen waar je tussen de regels meningen leest. Ik ben iemand die niet rechts stemt, maar je krijgt bij protesten bijvoorbeeld echt een beeld dat iedereen dat maar goed vind (genoeg die er iets anders van vinden - en dat is ook een mening). Maar wat je zegt, ik word dan wel weggezet als racist of iemand die (ultra) rechts is ('je geeft niets om het milieu' ), terwijl ik over heel veel zaken (dus ook milieu) juist heel links denk, maar niets heb met op de snelweg liggen ervoor.

Heb al vaker gezegd dat mensen niet doorsnee zijn, en het nieuws ook niet. Als journalist mag je dus ook met PFAS veel kritischer zijn, en niet overnemen dat een fabrikant er niets van wist dat het zo schadelijk was of het met toestemming hebben gedumpt. Je mist de kritische noot, en ik heb het gevoel dat het met AI alleen maar erger wordt.

Het is denk ik de combinatie van mensen die zich zo hebben gevormd en de media die hierin mee gaat.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 19 juni 2025 15:26]

Bij VTM heeft m'n kort over AI gehad, dat je zelf je huismerk niet meer moet doen, maar Chatgpt gaat het doen.
Dus de kinderen nog dommer maken want onderwijs in Vlaanderen was top, we waren de beste in de wereld.
Nu door de politiek en onderwijs zuilen staan we heel wat lager in de ranking.
Velen kunnen al niet meer schrijven door dagelijks typwerk op GSM of hoofd rekenen door komst calculator.

Over het negatieve van AI zoals jobs die verloren en enorme energie kost, 1 seconde over gesproken.
Expert zei "alles valt mee".

Dat je mee deepfakes kan maken, vertelde VTM ook, maar dan als amusement i.p.v waarschuwing aan de kijkers. Was een deepfake video van acteur Tom Cruise die gemaakt was door Belg.

En paar dagen nadien zond VTM filmpje uit van Trump die gemaakt is door AI als entertainment, want had geen nieuws waarden buiten het bashen van Trump door valse video.
Was Trump als een soort Rambo.
Kan evengoed een AI video maken over de paus die met geweer moslims dood schiet en dit dan in nieuws tonen om toch controverse uit te lokken met de klik bait op VTM nieuws site.

Dus gevaar is dat nieuws nu gefabriceerd zal worden door AI.
En techbedrijven gaan dan bepalen welke richting van nieuws door AI moet worden gemaakt.
De VRT is gewoon een links van het midden echokamer vrijwel zonder tegengeluid. Dat zagen we inderdaad tijdens corona. Je moest met honderdduizend week na week protesteren om je grondrechten 'terug te krijgen', maar dat verklaard perfect waarom ik fikfak nieuws wèl ken. Een 'opt-out' zou echt wel
dringend nodig zijn: mijn belastinggeld hoeft echt niet naar eenzijdige propaganda te gaan. Zelfs promenente Vlamingen in het vakgebied worden buiten de discussie gehouden, eender het onderwerp, als het niet in lijn met het heersende narratief is.
Hier denken we bijvoorbeeld anders over. Ik vond de beperkingen juist goed, maar hier zie je dus dat een AI-model niet gaat werken.

Je krijgt een eigen bubbel, en dat is juist waarvoor ik bang voor ben. Er is geen neutrale bubbel in AI, en ook jij hebt een punt. Als je deze gaat weghalen als desinformatie in het model, dan kan niemand meer een andere mening vormen, want het staat zo in het model van de VRT.
Weet niet of iemand Het Blok kijkt met ondertiteling?Automatisch gegenereerd. Wat een bagger komt daar uit. Niet te doen. 8)7
Het kan gebruikt worden om nep nieuws te voorkomen maar kan het ook juist voor gebruikt worden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.