Figma krijgt nieuw uiterlijk en generatieve-AI-tools

Figma heeft een nieuw uiterlijk gekregen, evenals nieuwe AI-tools om gemakkelijker projecten te maken. Het nieuwe uiterlijk, genaamd UI3, is vooralsnog alleen als een beperkte bèta beschikbaar. Wie het wil uitproberen, kan zich inschrijven op een wachtlijst.

Het nieuwe uiterlijk is het derde grote herontwerp van Figma sinds de dienst als gesloten bèta beschikbaar kwam, aldus het bedrijf in een aankondiging. Het nieuwe ontwerp heeft een taakbalk onderaan het canvas, aanpasbare panelen, tweehonderd nieuwe iconen en afgeronde hoekjes. Ook is het mogelijk om labels in te schakelen, waarmee wordt aangegeven wat iedere optie doet.

Labels in Figma UI3

Daarnaast heeft Figma nieuwe generatieve-AI-tools toegevoegd, onder de naam Figma AI. Het gaat onder meer om een tool genaamd Visual Search, waarmee eerdere ontwerpen gevonden en hergebruikt kunnen worden door een afbeelding te uploaden, een gebied op het canvas te selecteren of door een textquery in te voeren. Ook kan via tekstprompts gezocht worden naar bijvoorbeeld knoppen of plaatjes.

Figma AI bevat verder tools om het ontwerpen van presentaties en prototypes te vereenvoudigen. Aan de hand van tekstprompts kunnen hele ontwerpen worden gemaakt en plaatjes worden gegenereerd. Ook kunnen teksten automatisch worden herschreven en kunnen gebruikers verschillende lagen automatisch van namen voorzien. Tot slot is er een Make Prototype-functie waarmee statische modellen kunnen worden omgezet naar een interactief prototype.

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

27-06-2024 • 15:30

36

Reacties (36)

36
36
26
0
0
9
Wijzig sortering
Misschien een idiote vraag, maar waarvoor wordt Figma gebruikt? Ik heb werkelijk waar geen idee. Het is denk ik dan ook best een onbekende tool, wellicht had het dan handig geweest om uit te leggen wat je met Figma kunt…
Het is echt geen onbekende tool, het is gewoon de industriestandaard voor UI/UX design, wireframing, en inmiddels ook vector graphics.
Ondanks dat ik redelijk wat jaren al meeloop in software development, kende ik de tool niet, vandaar.
Deze tool is vooral voor degene die het visuele ontwerp van de software maakt voordat die aan jullie aangeboden wordt en dus voordat je gaat programmeren. Via Figma is het ook mogelijk voorbeelden van CSS code op te halen van elementen, waardoor je makkelijker deze kunt omzetten naar een website of app.
Die CSS code zou ik vooral als referentie gebruiken, en niet copy-pasten.
Absoluut. Daarom zei ik ook dat het een voorbeeld was. Uiteraard pas je dit aan aan de css/scss stylesheet die je gebruikt.
Wanneer het goed geïntegreerd wordt met een framework zoals bijvoorbeeld Tailwind CSS hoef je geen tegen CSS met te schrijven :)
Ja en wanneer je een UI framework gebruikt hoef je helemaal geen Figma te gebruiken :)
We prototypen nog steeds pagina's en componenten die worden opgebouwd uit de UI kit, en daarbij is onze kit beschikbaar in 20+ thema's die allemaal door externe partners goedgekeurd dienen te worden, dus Figma is zeker nog nodig!
Idd handig om dit in het artikel te vermelden. Ik ga het in 3 zinnen proberen:

Het is een design tool waarmee je interactieve prototypes en designs kan maken. Voornamelijk zitten er goede tools in om op een component gebaseerde manier layouts te ontwerpen. Daarnaast zitten er handige export tools in om het uiteindelijke ontwikkelen te vergemakkelijken.
"Kijk, zo zou het er uit zien" :D
rens-br Forum Admin IN & Moderator Mobile @CH4OS27 juni 2024 15:39
Wij gebruiken het zelf op het werk om heel eenvoudig interfaces te maken voor op machines (HMI), zodat we deze kunnen presenteren aan bijv. klanten.
Figma is momenteel de nr. 1 design tool voor digitale producten zoals sites, apps etc. Biedt veel features die erg handig zijn voor dit specifieke doeleinde zoals prototyping, ondersteuning voor complexe design systems, versioning, dev handover en auto layout.
Het is aan de user interface desing kant van de IT dé tool om te gebruiken
Wij designen websites erin
Het is binnen UX design de standaard voor design werk. Heeft veel meer focus op interface design en het stroomlijnen van UI componenten tussen developers en designers.
Figma is een prototyping tool om bijvoorbeeld websites, apps of andere grafische gebruikersinterfaces snel mee te ontwerpen en de werking ervan op een eenvoudige manier te presenteren zonder te hoeven programmeren. Het is geen eindresultaat, maar je kunt hiermee goed zien hoe iets moet gaan zijn voordat daadwerkelijk gebouwd gaat worden.
het is de main tool in overheidsland for UX/UI design voor websites/apps etc
Ik gebruik het sinds begin dit jaar ook in de bouw. Heel gek ondanks dat het volgens mij vrijwel uitsluitend word gebruikt wordt in de UI/UX wereld.

Figma blaast vrijwel alle PDF editors zoals Bluebeam omver in bijvoorbeeld het maken van bijvoorbeeld annotaties, vlekkenplannen of draaiboeken.

Het eindresultaat ziet er niet alleen gelikter uit maar mijn tijdsbesteding in werktekeningen is zoveel verminderd.

Ik kan er niet meer omheen.
Voor geïnteresseerde Tweakers, er is ook nog Penpot. Dit is een opensource design tool. Die ook wel als alternatief voor Figma wordt gebruikt. Omdat die (Figma) niet on the prem (On-premise) geïnstalleerd kan worden. Er zijn organisaties die liever geen pottenkijkers willen.
Is te installeren als Docker container voor self hosing. Of op andere wijze,
YT Penpot tutorials. En kon in het Tweakers forum zo gauw niet iets/wat over Penpot vinden.
Er is ook nog Axure RP. Heb daar geen ervaring mee.

[Reactie gewijzigd door pentode op 22 juli 2024 17:14]

Zo hé, dat ziet er wel echt heel vet uit.
Bij ons gebruiken ze Axure en dat is een enorm verouderd pakket waar echt de grootste rotzooi uitkomt, dus ik ben al een tijdje aan het proberen om mensen over te halen Figma te gaan gebruiken, maarja we hebben voor Axure een licentie.
Zelf kunnen hosten van Penpot zou wel een uitkomst kunnen bieden
Axure en Figma zijn wel wat verschillend in doel. Figma is een design-first tool waar je een klein beetje mee kunt prototypen, maar niet zo goed. Axure is juist gericht op prototypen, maar de design kant is weer niet zo top.

Ik gebruik(te) ze allebei wel, maar we hebben hier onze Axure licentie dit jaar maar gewoon laten verlopen. Je kunt niet in 2 tools aan de gang blijven. Axure heeft de strijd verloren, de markt voor echt interactive prototypes maken is te klein.
Ik geloof ook zeker wel dat iemand die écht goed is met Axure daar een mooi prototype in kan maken, maar bij ons heb je het dan over mensen die hier geen training of voorkennis in hebben die gewoon de tool op hun laptop krijgen en het maar uit moeten zoeken. De output en bronbestanden dan ergens in een gedeeld mapje terecht, maar ook daar is niet echt een vaste standaard voor.
Dan is Figma wat mij betreft toch wel gewoon de betere optie, daarin is kennisdeling ook een stuk makkelijker omdat je gewoon gedeelde projecten hebt waarin iedereen volledig mee kan kijken en je ook echt samen aan de slag kunt waar nodig.
Het enige nadeel van Figma is wat mij betreft dat je een prototype niet als statische HTML kunt opslaan en aanbieden, maar dat weegt niet op tegen de voordelen.
Verschil tussen Penpot en Figma is vooral de plugins. Maaaaaarrrr...
Penpot Plugins are coming!

We are about to launch the beta of our much-awaited Plugins System and we are looking for creators to be among the first ones to build plugins in Penpot.
https://community.penpot....em-call-for-creators/5695

Heb Penpot ook draaien sinds kort omdat Figma qua gratis amper bruikbaar is met amper 1 design file, en ik op macOS voorheen altijd Sketch gebruikte, maar zeer recent ben geswitched naar Linux.
Ook wel mooi om te zien hoe de CEO van Penpot de community betrekt bij het overwegen van wat AI voor ze kan betekenen, en daar transparant mee omgaat, i.p.v. zonder meer op de AI bandwagon te springen. De comments over de ethische vraagstukken rondom data gebruikt voor training zijn ook goed om te lezen. https://community.penpot....lenges-with-penpot/3327/5
Ziet er mooi uit. Kende ik nog niet.

Voor self-hosted alternatieven kijk ik altijd op https://selfh.st/apps/
Penpot staat er ook op, maar was er nog niet tegenaan gelopen :)

(ik weet dat m'n reactie off-topic is, maar hopelijk heeft alsnog iemand hier wat aan!)
En vergeet het Nederlandse Sketch niet. Dat was een van de eerste, maar MacOS only en geen web interface. Ze zijn langzaam maar zeker door Figma ingehaald, in den beginnen had Figma zelfs een tool gemaakt om .sketch files in te laden en zo alle users van Sketch af te pakken. Goed gelukt ook.

https://www.sketch.com/
Een andere aanrader die je lokaal kunt draaien is Lunacy.
Ik zou vooral willen dat plugins wat beter in de UI geïntegreerd worden en dat deze panelen open kunnen blijven staan. Maar dit ziet er wel al uit als een verbetering. Dat delen van de UI wat kunnen inklappen is een groot voordeel imo, nu neemt alles nog wel eens wat teveel plaats in.

De nieuwe Figma Slides tool gebruikt het nieuwe design al voor iedereen, als iemand het al eens wilt bekijken in een functioneel programma en nog geen toegang heeft tot de beta.
Inderdaad "command + ." om de UI in en uit te klappen is denk ik wel een van mijn meest gebruikte shortcuts in Figma.
Ziet er gelikt uit. Ben benieuwd wanneer ik die kan uitproberen. Maar eens ff aanmelden voor die bèta....
Ziet er gelikt uit, alles meer in de stijl van FigJam.

Qua AI features zou ik als webdesigner wel nerveus worden maar als UX/UI designer is het een tool die ik graag verwelkom. Misschien in de toekomst kan die ook designen met componenten.

De nieuwe Figma slides kijk ik ook wel naar uit, powerpoint, google slides en keynote zijn allemaal vrij tergend om te gebruiken.
Nu invision ons in de steek laat, is dit op dit moment de tool waar we naar kijken.
Ik moet er af en toe ook naar kijken voor werk. Gelukkig ben ik er niet dagelijks meebezig, want iets zoeken in Figma is een crime/kriem. En ja, ik zou er wel beter in worden als ik er meer tijd in steek. Maar dat is het probleem; dat is niet altijd nodig, en ik kan mijn spaarzame tijd wel beter gebruiken

Heel intuitief voor leken is het niet... Laten we hopen dat dit hiermee opgelost is
Zeer uitgebreid software pakket wat gebruikt wordt in de meest professionele omgevingen is niet heel intiutief voor leken. Dat klinkt best vanzelfsprekend ;-)

Ik herken wat je zegt, ik heb er ook te weinig in gewerkt om snel dingen te vinden maar veel intiutiever worden pakketten op deze schaal niet denk ik. Met een Adobe UI getrained oog sta je ook wel een paar punten achter.

Je ziet misschien ook wel eens een videoeditor, een IDE of een 3d pakket, doe mij Figma maar dan.
Behoorlijk learning curve, ideaal voor UI/UX.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.