AMD toont Ryzen 8000-cpu's zonder igpu, vermoedelijk voor Chinese markt

AMD heeft twee nieuwe AM5-cpu's getoond. De Ryzen 7 8700F en Ryzen 5 8400F zijn modellen zonder geïntegreerde gpu, maar specificaties van de cpu's ontbreken nog. De cpu's lijken vooralsnog alleen in China uit te komen.

X-gebruiker HXL deelde een screenshot van de nieuwe cpu's. AMD kondigde die op donderdag aan tijdens een evenement in China, wat impliceert dat de nieuwe producten alleen in die markt uitkomen. Veel details zijn er niet bekend over de twee socs, maar de namen geven wel het een en ander weg. De F die zowel bij de Ryzen 7 8700F als de Ryzen 5 8400F te vinden is, gebruikt AMD om aan te geven dat het gaat om een cpu zonder een geïntegreerde gpu.

De kans is groot dat de 8700F daarmee gelijk is aan de 8700G die eerder dit jaar uitkwam. Dat model heeft acht cores en zestien threads en 16MB aan L3-cache met een tdp van 65W en onderscheidde zich juist met name door zijn snelle igpu. Dit nieuwe model zou daarom een igpu-loze variant daarvan kunnen zijn. Van de 8400F is minder duidelijk waar die het meest op lijkt. Die zou qua specificaties ergens tussen de 8300G en 8500G in kunnen zitten, maar dat is nog onduidelijk zo lang AMD niets officieel over de chips bekendmaakt.

AMD Ryzen 7 8700F
Bron: HXL op X

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

22-03-2024 • 18:56

27

Reacties (27)

27
27
10
0
0
14
Wijzig sortering
Zou het voordeel dan wel zijn dat die minder warm wordt dan de G variant?
Misschien, maar als je de gpu niet gebruikt lijken ze niets anders dan de G modellen…
En ze hebben dus minder cache geheugen ook, das eigen aan de G chips.
Als je het verbruik van de verschillende varianten van de Ryzens, (mobiel, desktop zonder suffix, G, X, X3D) naast elkaar legt lijkt het verbruik vooral afhankelijk van het laatste stukje all-core kloksnelheid van de CPU zelf. De mobiele CPU's hebben een vrij laag verbruik en hebben wel gewoon IGP's aan boord, die zelfs nog een best aardige kloksnelheid heeft (maar een stuk lager dan de CPU zelf).

En warmte ligt toch vooral aan het verbruik. Dus ik verwacht geen noemenswaardig verschil.

[Reactie gewijzigd door bwerg op 22 juli 2024 14:40]

Iets wat niet gebruikt wordt, wordt ook niet warm. Denk dat daar het verschil in de (gelijkwaardige) G-versie vrijwel nihil is, of marge in het testen gaat worden.

Ik verwacht geen volledige redesign van de die als ze de APU weglaten (hoewel die wat centraal zit bij de die), dat of ze zijn uitgeschakeld, maar zelfs bij eventuele verplaatsing van de cores naar een 'warmte efficientere' plek op de die.. marginaal zichtbaar verschil.
Iets wat niet gebruikt wordt, wordt ook niet warm.
Een deel van de chip wat onder spanning staat zal lekstroom hebben, dus dat klopt niet zo makkelijk. Ook gebruiken clocksignalen energie.

Als het uitschakelen goed gedaan is, zal d.m.v. clock gating geen clock er heen gaan, en zullen ze via spanningsdomeinen de spanningsverzorging van dit deel van de chip uitschakelen.

Maar "niet gebruiken = geen warmte" is te kort door de bocht.
UItval CPU's waarvan de GPU het niet doet dus dan maar disablen?
Waarschijnlijk wel, als je 1k cpu's hebt waarvan de IGP het niet doet en je moet ze weggooien, of je pleurt ze op de markt als zijnde model zonder IGP en je verdiend er nog wat aan of verliest er in ieder geval minder op.... Daar lijkt me weinig op tegen ¿? Hoe denk je dat de triple core processors indertijd zijn gemaakt... een quadcore waar 1 core niet werkte, prima, denken in oplossingen, niet in problemen :)

[Reactie gewijzigd door lameeuw op 22 juli 2024 14:40]

Net zoals het meest bekendste met de 486SX, een 486DX met een uitgeschakelde co-prosessor.
de meeste die hier op tweakers rondlopen tegenwoordig kennen de dip switch tijden helemaal niet en moeten gaan surfen om dat typenr op te zoeken :)

[Reactie gewijzigd door d3x op 22 juli 2024 14:40]

Zo gaat het al jaar en dag inderdaad. Binning van de chips kan op veel meer dan alleen kloksnelheid, bijvoorbeeld ook op productiedefecten. Helaas krijgen we niet echt meer chips met uitgeschakelde cores die we stiekem toch in kunnen schakelen
Gewoon ook hier uitbrengen. Ik zie werkelijk niets in een IGPU. Zonde van het geld en de silicon space plak er extra cache op in die plaats of maak het goedkoper. Zelfde geld voor Intel wat mij betreft. Ik heb ze werkelijk nog nooit gebruikt.
Jij hebt nog nooit een pc gemaakt anders dan voor gaming? Als ik iets in elkaar moest klikken voor simpel kantoorgebruik was het altijd vervelend om op een pc van 400 euro nog eens 60 euro voor een gpu uit te geven. Blij dat er iets basics in zit.
Honderden :) het was ooit mijn baan. Maar daar zat eigenlijk altijd een low end cpu in omdat die basis pc's nooit een snelle cpu nodig hadden waar een gaming pc dat wel had. Nou moet ik wel zeggen dat in die tijd een gpu goedkoop was. Die krengen beginnen nu bij de prijs van een cpu...
Maar dan is een APU design er nog altijd. Ik zie niet waarom je en een APU design en een cpu + gpu design nodig zou hebben voor die ene markt.
Een cpu + gpu is een apu? Voor ryzen 5, 7 en TR mag hij eruit, maar voor cpu's tot 250 euro kan ie best blijven zitten. Gewoon een oersimpel ding.
I agree. Voor low end valt er wat te ze geen maar high end is eigenlijk altijd gepaired met een dedicated gpu.
Een integrated gpu kan handig zijn voor troubleshooting of wanneer je videokaart defect is en wacht op reparatie/vervanging. Mijn Ryzen 5 7600 heeft minder krachtige igpu (AMD RDNA 2) dan de Ryzen 8000 series, maar voor troubleshooting en beetje browsen is het prima.
Tja dat was initieel ook de reden dat ik het wel gekozen heb maar 15 jaar laten heb ik het nooit gebruikt en heb een aantal gpu's liggen.
Effectief heb ik het dus nooit nodig gehad en had ik liever minder betaald of meer prestaties gehad. Zelfde reden dat platform levensduur voor mij niet boiend is. Ik upgrade maar 1x in de 4-5 jaar en dan is er een nieuw platform. Op papier zijn sommige zaken handig maar in de praktijk not so much.
Ik heb zelf geen meerdere kaarten in huis liggen. Daarnaast zijn er ook mensen die hun oude GPU verkopen om de kosten van hun nieuwe kaart omlaag te brengen.
Ik denk niet dat je moet verwachten dat dit letterlijk andere chips zijn zonder GPU er op, maar dat dit chips zijn waar de GPU wel op aanwezig is maar uitgeschakeld is. Potentieel ook omdat de GPU niet functioneert, wat dan wel een interessante indicatie is over het productieproces als AMD al zo snel mij een variant met uitgeschakelde GPU komt.
Oh nee dit zijn vast hetzelfde als de F/KF sku's van intel.
Verder zie ik het niet als verrassend ze zullen iedere die die ze kunnen willen verkopen of daar nou een "defect" op zit of niet net als dat Intel dat al jaren doet en Nvidia trouwens ook op GPU gebied. Chips zijn te duur om weg te gooien als je ze met een simpele laser behandeling en firmware weer bruikbaar kan maken.
Zijn dit dan de eerste Zen 5 cpu's?
Nee, AMD Ryzen 8000 cpu's zijn net zoals de Ryzen 7000 cpu's onderdeel van de Zen 4 architectuur.
Ah, okay. Nu je het zegt, dat hebben ze eigenlijk steeds gedaan:
Ryzen 1000 zen 1
Ryzen 2000 zen 1+
Ryzen 3000 zen 2
Ryzen 5000 zen 3
Ryzen 7000 zen 4

Ryzen 9000 zen 5?
Vergeet niet dat er voor diverse aanduidingen soms wel, soms geen desktop modellen kwamen, of juist geen energie zuinige varianten voor laptops dus zo makkelijk is het niet. De 4000 serie was in eerste instantie volgens mij alleen bedoeld voor laptops, zijn later ook weer desktop chips voor uitgebracht om maar iets te noemen en die zijn dan weer zen.... geen idee meer inmiddels. AMD is er inmiddels heel goed in om verwarring te strooien op dat gebied, net als Intel en Nvidia, helaas....

Edit, Ryzen 4000 serie is dus gewoon Zen 2 :P geen Zen 2+ ofzo...

[Reactie gewijzigd door lameeuw op 22 juli 2024 14:40]

F is zonder GPU. Staat de F voor Forget, of Forfit of voor Fithout?
leuk om over te klokken niet veel meer dan dat

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.