Google werkt mogelijk aan noodsignalen via satelliet in Android-toestellen

Google werkt mogelijk aan een optie om noodsignalen via satellietcommunicatie te versturen. Het is nog niet bekend of die functie alleen naar Pixel-telefoons komt, maar een update van een Android 14-feature hint erop dat Google aan de functionaliteit werkt.

Telegramkanaal Google News spotte de feature in een recente update van de Adaptive Connectivity Services-applicatie in Android 14. In versie p.2024.08 daarvan staan verwijzingen naar 'Satellite SOS'. Daarmee zou het mogelijk moeten zijn om noodsignalen te sturen via een satellietverbinding als een gebruiker buiten bereik van een mobiel of wifinetwerk is.

In de instellingen op Android wordt ook gelinkt naar een ondersteuningspagina, maar daar is vooralsnog niets op te zien. De functie geldt in ieder geval voor Pixel-apparaten, waar ook meerdere verwijzingen naar staan. Het is niet bekend of de feature in de toekomst ook naar andere Android-toestellen komt. Het was eerder al bekend dat Android 14 ondersteuning krijgt voor satellietcommunicatie.

Pixel satellite sos

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

01-03-2024 • 19:04

42

Reacties (42)

42
42
17
0
0
12
Wijzig sortering
Maar betekent dit niet dat je telefoon over de hardware moet beschikken om met een satelliet te communiceren? Of zit dit tegenwoordig al in alle toestellen?
Maar betekent dit niet dat je telefoon over de hardware moet beschikken om met een satelliet te communiceren? Of zit dit tegenwoordig al in alle toestellen?
Op zich zit het niet in de toestellen maar er zijn ook nieuwe initiatieven die het aan de sattelietkant mogelijk maken een 5G netwerk te simuleren: https://www.starlink.com/business/direct-to-cell

Dan is er geen speciale hardware meer nodig.
Dat was ik vergeten maar dit is een super belangrijke toevoeging, in theorie kan elke 5G telefoon via satelliet communiceren inderdaad, dankzij die starlink (en mogelijk andere low earth orbit initiatieven)
Yes, iPhone heeft het ook al een tijdje. Is heel basaal, maar genoeg om je locatie te versturen - which matters most.
Normaal als je gaat hiken dan neem je inderdaad je beerspray/vuurwapen en noodzender mee. Deze functionaliteit zorgt ervoor dat je in principe geen losse noodzender meer nodig hebt, omdat je je telefoon vaak toch wel bij je hebt en is denk ik een waardevolle toevoeging.
Als ik meerdere dagen zou gaan hiken zou mijn voorkeur toch uitgaan naar een dedicated toestel met lange accuduur (dat waarschijnlijk ook nog eens robuuster en lichter is).
Klopt. Een noodzender is ook meer rugged. Maar als je niet op weg bent om te hiken, maar gewoon op weg bent naar vrienden, dan is dit wel heel fijn om te hebben.
Je kunt je telefoon natuurlijk even zo goed in bijvoorbeeld een stevige (rugged) opberghoes doen. Weer 1 ding minder mee te nemen. En je hebt je telefoon altijd bij je.

Velen denken misschien nu gelijk aan ver in de wildernis, maar Ik kom regelmatig in Japan en dit zal voor mij (en ik denk voor meer mensen die in aardbevingsgebieden wonen) een mooie oplossing zijn om een teken van leven te kunnen geven als andere signalen niet meer mogelijk zijn, bijvoorbeeld als je ergens onder zit waar je niet wil zitten...mits je telefoon nog te bedienen is.

[Reactie gewijzigd door litebyte op 22 juli 2024 14:07]

Ik vraag me af hoe goed deze functie werkt als je geen direct zicht op de hemel hebt. Met de huidige techniek denk ik dat de kans klein is.
Ai, dat was ik even vergeten....maar dan nog kan het nuttig zijn na een grote natuurramp danwel aardbeving in urbane omgevingen, netwerken werken dan vaak niet meer, of zijn overbelast van wat nog wel werkt.
Je kunt je telefoon natuurlijk even zo goed in bijvoorbeeld een stevige (rugged) opberghoes doen. Weer 1 ding minder mee te nemen. En je hebt je telefoon altijd bij je.

Velen denken misschien nu gelijk aan ver in de wildernis, maar Ik kom regelmatig in Japan en dit zal voor mij (en ik denk voor meer mensen die in aardbevingsgebieden wonen) een mooie oplossing zijn om een teken van leven te kunnen geven als andere signalen niet meer mogelijk zijn, bijvoorbeeld als je ergens onder zit waar je niet wil zitten...mits je telefoon nog te bedienen is.
Als je ergens onder zit, dan werkt het niet. De antennes in mobiele toestellen zijn op zich niet per sé geschikt om ook mobiele communicatie via satellieten af te handelen. Maar door electronische tuning samen met een voorspelling van de satelliet baan zorgen dat dit bij een open zichtverbinding richting een sateliet toch kan lukken als de satelliet op het punt het dichtst bij jou is. Maar ook nu is het al zo dat je bij een noodoproep vanaf bijvoorbeeld een ondersteunde Apple Iphone soms tot 20 mi uten moet wachten voordat je toestel een mini datapakketje naar de sateliet kan krijgen. Text only en dus beperkt in omvang.

Je krijgt vooraf vragen op je toestel, die worden samengevoegd in 1 sateliet burst tekstbericht. Die wordt klaargezet en dan wordt er eerst een GPS fix gemaakt. Met die gegevens wordt berekend waar en wanneer de satelliet langs komt.

Ergens onder zittend is de GPS fix al lastiger, laat staan contact met de satelliet met een niet optimaal toestel.

Een Iridium noodbaken of satelliet toestel heeft dan als voorbeeld al veel betere antennes aan boord die specifiek gericht zijn op deze satellieten. In een kloof krijg je echter in de praktijk meestal al geen contact. Maar toch zou ik het hiermee licht afgeschermd door bergen etc. nog wel aandurven. Je hebt binnen de 5 minuten toch heel vaak wel verbinding. Oké, mogelijk valt die binnen de 2 minuten weer even weg, maar hier kan je wat mee.

Bij een Thuraya sateliet telefoon merk je dat deze bij een direct line of sight toch al even nodig hebben te verbinden. En belemmert 1 berg je zicht, dan wordt het al erg lastig.

Globalstar (Wat Apple gebruikt als carrier) heeft precies dezelfde ervaring.

Kortom: ga je verder van de gebaande paden af, neem dan een dedicated noodzender of Satelliet telefoon mee. Wat mij betreft bij voorkeur een oplossing die loopt via het wereldwijde Iridium satelliet netwerk als je een goede ervaring wilt hebben.


Met sateliet op een mobiel wanen helaas teveel mensen zich veilig op iets wat in nood niet optimaal gaat werken. Zit je met een zwaargewonde na een val van een berg….en dan moet je eerst al 20 minuten wachten op sateliet contact als je pech hebt. En heb je geen zicht daar op de sateliet en mislukt de verzending van het noodbericht, dan miet je verplaatsen en het na ca. 20 minuten opnieuw proberen. En dan moeten de hulpverleners nog onderweg en je vinden.

Ik vond het al jammer dat Samsung zijn aangekondigde samenwerking met Iridium weer stopte. Wees met je smartphone niet overmoedig.
Ik snap het nut van een satelliet telefoon of ander apparaat dat specifiek voor satellietcommunicatie ontworpen is, maar deze functie is juist gericht op diegene die dit (bewust) niet hebben. Maar dit kan ook handig zijn voor bijv. zeilers of andere bootvaarders die niet meer gebruik kunnen maken van de mobiele netwerken en niet de beschikking hebben over specialistsiche apparatuur, bijv. na een schipbreuk of vliegtuigongeluk.

Ik denk dat niemand wonderen verwacht
Ja zoiets heet een PLB. Een Personal Locator Beacon.

Zelf heb ik een Garmin InReach. Iets minder betrouwbaar dan een PLB en veel duurder (maandelijkse kosten, een PLB is gratis behalve een licentie in sommige landen) maar je kan er ook berichten mee sturen die niet voor nood zijn.

Het voordeel van de Garmin is ook dat hij continu kan werken een een 'broodkruimel' trail door kan sturen zodat zelfs als je niet bij bewustzijn bent of het apparaat kapot gaat men toch kan zien waar je het laatst geweest bent. Een PLB moet je met de hand activeren en bovendien een antenne uitrollen.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 22 juli 2024 14:07]

Cool! Ben benieuwd of dit ook naar huidige Pixel toestellen komt, is daar speciale hardware voor nodig?
Je kunt een upgradepakket kopen met daarin twee blikjes, een lang stuk touw en een kleine lanceerinrichting. Dat sluit je via usb-c aan op je Pixel. Werkt alleen als de batterij minstens 60% vol is.
Een goede feature , ik kan me nog herinneren van mn jeugd dat ik en mn ouders autopech kregen... midden in de woestijn in Namibie .. daar was een satelliet functie wel handig geweest.. alhoewel de lokale bevolking ons erg geholpen hebben O+

In Europa zal het niet erg nodig zijn , maar voor dunbevolkte gebieden bijvoorbeeld death valley ...zal ik niet graag zonder een telefoon verbinding zitten :Y) .. of ergens midden in de Outback

[Reactie gewijzigd door Metallize op 22 juli 2024 14:07]

Op telefoons van andere merken waar deze functie al sinds 2022 standaard is in alle geïntroduceerde modellen, heeft het al letterlijk verschillende keren levens gered. Het is dan ook fijn als uiteindelijk alle merken deze functie krijgen, want hoe meer levens gered, hoe beter (ongeacht welk merk telefoon ze hebben). :)
Dude, dit bestaat op geen enkele Android telefoon. Het zit niet in Exynos, Snapdragon of Mediatek chips. Het was aangekondigd, en toen ge-cancelled.

Oppo, Samsung, Nothing, Motorola .. geen enkele android telefoon heeft dit ingebakken.

Vertel ons maar welke android telefoon (zonder add-on) sateliet comms/SOS heeft.
Om een ontopic antwoord op je vraag te geven:

Ik schreef
“telefoons van andere merken waar deze functie al sinds 2022 standaard is in alle geïntroduceerde modellen”
Ik schreef nergens dat Android telefoons dit hebben
Je reageert op een artikel over Google/android. Stelt dat er andere merken (meerdere, dus!) telefoonmakers zijn die dit op alle modellen hebben gezet.

Gezien we het hier dus over Android hebben zou je dus op android telefoon makers doelen.

De enige die satelite SOS heeft is op dit moment Apple. 1 maker. Maar daar heb je het niet over want we hebben het over Android telefoons in deze topic en niet over Apple ... en je had het over meerdere merken, wat ook Apple uitsluit.

Of ... je hebt t gewoon mis.
ik vond dit verhulde commentaar van @OLED over hoe Android gebruikers de iOS nieuwsberichten vol spammen met, “dat heeft Android al jaren”, “te duur” en “fanboys” en dat er dan ook nog iemand hapt, anders bijzonder grappig.
Het was positief en constructief bedoeld, maar serieus, nog voordat de Apple functie werkte kwam Samsung (? ) met een grote aankondiging dat zij ipv korte noodberichtjes, foto’s en dergelijke via satellieten zouden kunnen sturen.

Was dat volledige bluf of hebben ze ooit die optie werkend getoond?

Edit:
https://www.androidplanet...xy-s23-satelliet-gerucht/

Het was dus bluf, of wishfull thinking van Android fansites :(

[Reactie gewijzigd door OLED op 22 juli 2024 14:07]

Welke nood signalen?
nieuws: Nederlands kabinet wil luchtalarm eind 2025 vervangen door NL-Alert
Anders zou dit dubbel werk zijn
Bijvoorbeeld voor autocrashes wanneer je geen bereik hebt. Apple heeft hier wat mooie gratis reclame mee gekregen én levens gered.
In Nederland dus praktisch niet voorkomend. Juist buitenshuis zijn er maar een paar blinde plekken en uit mijn hoofd zijn dat plekken op de Veluwe en het IJsselmeer.

Oh, en het gaat hier niet over 112 bellen, maar een sms sturen voor hulp via de satelliet.

[Reactie gewijzigd door Miglow op 22 juli 2024 14:07]

Als je op het IJsselmeer aan het varen bent en je opa een hartaanval krijgt dan heb je liever die Pixel telefoon bij je garandeer ik je (mits deze over die functie gaat beschikken)
Buiten dat je op het volledige IJsselmeer prima bereik hebt bestaat er ook nog zoiets als marifoon.
Onjuist… met verschillende providers geprobeerd… en geen heeft 100% bereik… paard ban marken, uitdam etc etc dus nee
Klopt, maar @DhrRob heeft het over een autocrash. En idd, als je op het IJsselmeer een hartaanval krijgt, ben je waarschijnlijk deel van de +/-74% of was het nou +/-79% van de mensen die een hartaanval niet overleeft. Oh, je hoeft trouwens niet oud te zijn om een hartaanval te krijgen, dus voor hetzelfde geld krijg jij die hartaanval en weet je opa niet hoe hij satelliet sos berichten moet sturen. 🤷🏼‍♂️
Dit is een functie om een signaal te sturen als je zeg in nood bent.

Máár stel je bent aan het varen midden op het IJsselmeer en je word gebeld dat je Opa een hartaanval krijgt wat wil je dan doen? Het duurt sowieso redelijk lang voordat je aan wal bent dus je kan er sowieso weinig aan doen.
Of je hebt een iPhone 14/15, die hebben de functie al anderhalf jaar.
Hangt er helemaal van af of die opa bij jou op de boot is of niet, lijkt me!
Wanneer je op het IJsselmeer gaat varen, dan heb je een vaarbewijs en een marifoon met certificaat.
Past misschien niet in de roeiboot
En niet nodig op je zeilboor, kortom je hebt het niet automatisch
In de duinen bij schoorl ook.
Wel heel wat meer plekken als je kijkt op de dekkingskaart van KPN, Odido en Vodafone. Zoals de Veluwe, Noord-Brabant etc.
Nee dit is voor uitgaand verkeer, als je zelf een noodsituatie hebt en hulpdiensten in wil roepen terwijl je buiten mobiel bereik bent.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 22 juli 2024 14:07]

Qualcomm was hier aan bezig in samenwerking met Iridium: https://www.qualcomm.com/...e--the-world-s-first-sate

Was aangekondigd vorig jaar Januari inclusief een live demonstratie met journalisten in de woestijn, en helaas in November van hetzelfde jaar alweer afgeschaft: https://www.theverge.com/...own-emergency-sos-iridium

Misschien heeft Google deze plannen nu overgenomen?
Ok, maar hoe werkt dit dan? Hiervoor heb je toch een speciale antenne nodig om satteliet communicatie mogelijk te maken? Heeft elke moderne android telefoon dit?
Weet iemand meer van welke frequentie banden en satellieten gebruikt worden voor deze Satellite SOS functie?
Is de zend/ontvanger en antenne in een telefoon sterk genoeg voor een uplink? (tot nu toe was er een forse antenne voor nodig)
Voor lage datarate verbinding (text only) kan je wel grote afstanden met beperkt vermogen halen, maar satelliet uplink?

[Reactie gewijzigd door bluelion op 22 juli 2024 14:07]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.