'Chromebook-leveringen zijn in 2022 gedaald met 48 procent'

Het aantal leveringen van Chromebooks is in 2022 fors gedaald ten opzichte van het jaar ervoor. Het betreft een daling van 48 procent. Dat meldt althans de International Data Corporation op basis van voorlopige data van zijn Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker.

Het aantal geleverde Chromebooks daalde in 2022 met 48 procent, nadat er in 2021 sprake was van een enorme stijging van 180,5 procent, schrijft Display Daily op basis van de data van IDC. Als puur wordt ingezoomd op het afgelopen, vierde kwartaal van 2022, was er sprake van 3,6 miljoen geleverde Chromebooks. In vergelijking met het vierde kwartaal van 2021 is dat een daling van 24,3 procent.

Een onderzoeksmedewerker van IDC zegt dat de leveringen van Chromebooks gedurende een aantal kwartalen in het slop zaten, maar dat het aantal geleverde exemplaren naar verwachting weer zal stijgen tot normale groeipercentages doordat er nu veel inventaris is opgebouwd. Wel is de verwachting dat de leveringen van Chromebooks buiten de educatieve sector een lastig verhaal zal blijven, gelet op de economische teruggang en eventuele alternatieven zoals tablets.

De verminderde leveringen van Chromebooks waren aan de orde bij alle grote fabrikanten, zoals Acer, Dell, Lenovo, HP en ASUS. Op basis van de cijfers leverde Acer met 4,2 miljoen exemplaren in 2022 de meeste Chromebooks, een daling van 33,8 procent ten opzichte van 2021. De dalingen zijn relatief gezien een stuk groter bij HP en Lenovo. Deze twee bedrijven leverden in 2021 de meeste Chromebooks met 10,2 en 8,2 miljoen stuks respectievelijk, maar dat daalde vorig jaar naar 3,5 en 3,7 miljoen.

Bedrijf Leveringen in 2022 (mln) Marktaandeel in 2022 Leveringen in 2021 (mln) Marktaandeel in 2021 Groei op jaarbasis
Acer 4,2 22,0% 6,4 17,3% -33,8%
Dell 4,1 21,3% 5,4 14,6% -24,3%
Lenovo 3,7 19,5% 8,2 22,3% -54,4%
HP 3,5 18,4% 10,2 27,8% -65,6%
ASUS 1,3 6,8% 1,6 4,5% -20,9%
Anderen 2,3 12,0% 5,0 13,5% -53,8%
Totaal 19,2 100% 36,9 100% -48,0%

Door Joris Jansen

Redacteur

06-02-2023 • 18:37

75

Reacties (75)

Sorteer op:

Weergave:

Voor iemand die het wel eens zelf zou willen proberen voordat je een Chromebook koopt is er Chrome os flex. Zelf heb ik het al enige tijd draaien op een oude eenvoudige acer aspire 2013 met lage specs, maar Chrome os zorgt ervoor dat ik nog steeds dit laptopje erbij gebruik als ik zit te gamen.

https://support.google.com/chromeosflex/answer/11552529


PS, het zal niet werken op èlke laptop vanwege drivers, maar proberen kan je het altijd.

[Reactie gewijzigd door Mr. Freeze op 22 juli 2024 15:07]

Lijst met ondersteunde notebooks. Ik zie zo snel al modellen van +12 jaar oud. Als het redelijk standaard Intel gebruikt voor alles, dan staat het waarschijnlijk op die lijst.
...wat ironisch is want er staan ook laptops tussen die Chromebook tegenhangers hebben die niet meer ondersteund worden omdat Chrome OS's ondersteuningsperiode van Android-niveau is.
Is het niet zo, dat updates normaal gesproken door de fabrikant worden gedaan, dus bijv. door Acer? En dat die na 4 jaar(?) gewoon ophouden met tijd erin steken en dan dus geen nieuwe versies meer uitbrengen. Want dat niet doen, bespaart tijd en geld.

Google levert totaal geen support op Chrome OS Flex. De Play Store (Android) zit er sowieso niet in. Ze installeren het 1x op die ene ouwe laptop en jawel, het werkt. Zet maar op de lijst. Maar zonder enige verdere garantie of ondersteuning en dat is het verschil, denk ik.
Linux drivers op apparaten die niet meer actief onderhouden worden op Windows werken vaak beter onder Linux.

Linux drivers zijn gewoonlijk gebasseerd op een standaard raamwerk en worden bijzonder goed onderhouden door de Linux community.

Driver stacks hebben gewoonlijk dedicated maintainers die dit onderhouden . En veel hobbyisten die zelfs meewerken aan het verbeteren hiervan.

Zo heb ik hier een oude laptop dat onder Windows constant netwerk problemen had en onder Linux perfect werk met gamen via xcloud (bekend Lenovo probleem).
Groot nadeel van OS Flex tegenover Chrome OS is wel dat je geen Google Play store hebt, je kan dus geen extra apps downloaden wat het nogal beperkt maakt in gebruikt. Daarnaast is Flex wel lekker snel op oude hardware en gratis te proberen.
Voor veel mensen die het vooral gebruiken voor een beetje browsen, youtube, whatsapp, notes etc zal dit niet zo'n groot nadeel zijn. Ik gebruik nu ruim 2 jaar een Chromebook voor bijna al m'n prive zaken en gebruik geen enkele app buiten die er al op stonden.

Ik heb het wel geprobeerd (voor OneNote en ToDo) maar uiteindelijk werken de web apps toch veel beter op Chrome OS omdat de meeste apps geoptimaliseerd zijn voor telefoons.
Tja, niet heel verrassend toch? Corona komt, iedereen moet thuis werken/studeren. Dus de Chromebooks niet aan te slepen. Jaar erna heeft iedereen al een CB dus zakt het helemaal in.

Wat wel verrassend is, is dat je in de zakelijke wereld weinig Chromebooks tegen komt. Zijn op zich toch ideale thin clients met stand alone capaciteiten. Als je er eentje neemt met beetje knape specs en scherm, kun je die prima gebruiken icm remote desktop sessies.
Wat wel verrassend is, is dat je in de zakelijke wereld weinig Chromebooks tegen komt
Wat is daar verassend aan? Alleen al aan licenties ben je meer kwijt dan aan de hardware of je nu met chromebook of een Windows laptop werkt. Vervolgens moet je nog een heel IT departement oprichten wat je nog veel meer gaat kosten dan die hardware en licenties gecombineerd.

Als je zakelijk computers aan je medewerkers geeft is de kostprijs van de hardware vrij irrelevant tov de total cost of ownership. Waarom zou je daar dan in de marge liggen prutsen om wat te besparen terwijl je gigantisch veel restricties binnenhaalt door met een chromebook te gaan werken?

In een schoolomgeving ligt dat anders, daar heeft men totaal geen benul wat er eigenlijk bij komt kijken en denkt men zoals een consument, hoeveel kost de laptop om aan te kopen en dat is ook meteen het enigste echte budget dat er voorzien word. Echter men heeft daar wel het voordeel dat men die licenties ofwel gratis ofwel voor 2 keer niets krijgt.

Gezien die school vervolgens ook niet de resources heeft om die laptops zelf te beheren is een chromebook een zegen, hoe minder het kan hoe beter want dat levert minder beheer op voor die ICT leerkracht die in de middag pauze even 1000 van die end clients moet liggen beheren.
Je kunt niet zomaar alle scholen over een kam scheren. Ik werk op een middelbare school en daar zitten alle Apple apparaten keurig in Jamf en wordt er professioneel beheerd door eigen ICT-medewerkers.
Er wordt wel degelijk heel goed naar alle aspecten gekeken en na diverse evaluaties de afgelopen jaren, vinden we dat Apple nog steeds de best passende omgeving biedt.
Licenties zijn niet allemaal gratis voor het onderwijs, vaak wel met grote kortingen maar is wel degelijk ook een substantieel onderdeel van het ICT-budget.

We hebben bij Tweakers behoefte aan diepgang en al eerder gemeld door anderen: bijdragen zijn zeer welkom maar graag gedegen onderbouwd.
Als je Apple met hun beleid ten opzichte van duurzaamheid en repareerbaarheid nog steeds serieus neemt en daarmee "alle aspecten" en "diverse evaluaties" links laat liggen heb je naar mijn idee de verkeerde keuze gemaakt. Maar goed, het ziet er wel fancy uit en als het werkt dan werkt het.
Hier hadden mensen met Apple juist een probleem op zowel de middelbare als de uni, aangezien bepaalde programma's alleen op Windows draaien. Of je moet een emulator installeren. Hangt heel erg van de school af en welke software ze gebruiken! Op mijn hbo hebben mensen soms tentamens via een omweg moeten doen vanwege programma's die alleen op Windows draaien (alternatief voor elk besturingssysteem was slechter). ChromeBooks zouden al helemaal drama zijn. Ik denk niet dat je zomaar 1 systeem voor 1 soort onderwijs aan kan schaffen, maar meer naar de eisen van de school moet kijken. Er zijn ook genoeg scholen en opleidingen die dan weer niet op Windows draaien etc.
Als ik al zie hoe het aantal beveiligingsupdates op Android gaat en hoe lang je dit hebt, dan kan zakelijk gebruik van Chrome OS sowieso al niet omdat het dan op een moment niet meer veilig is. Dus dan zou je het relatief snel moeten ontvangen. De laptop waar ik nu op werk is circa 7 jaar oud. Dat kan met een Chromebook niet, tenzij je kunstjes gaat doen dus
Edge case, het is feitelijk totaal andersom, zakelijk kan een laptop na 3, max 4 jaar niet meer, veel te traag en veilig? Chromebooks zijn per definitie veel, veel veiliger dan Windows
Maar zodra een Chromebook geen ondersteuning en dus geen beveiligingsupdates meer krijgt, gaat dit toch niet meer op? Zodra bedrijven de Chromebook massaal gaan gebruiken zouden er ook meer interesse van hackers komen waardoor de veiligheid ook minder wordt
Ik vind het echt helemaal niks en ik snap mensen ook niet dat ze daar geld aan uitgeven.
Ik vind ze wel handig voor mensen die een Windows laptop binnen een maand vol virussen hebben en niet meer nodig hebben dan een browser en e-mail. Chromebooks zijn nogal leekproof en geen mogelijkheid om rare .exe's te installeren etc.
Inderdaad.

Voor de oudjes of digibeten is dit een goed alternatief

Mn wederhelft in slechtziende en ze heeft een Chromebook met 8gig ram(N4400) (meer dan voldoende voor alles). dankzij het touchscherm heeft ze in feite een laptop van 15 inch waar ze kan zoomen naar hartenlust en toch nog een redelijke surfervaring kan hebben.

Batterij is voor op reis een echt pluspunt , gaat de hele dag mee.

numeriek toetsenbord ect en ik denk updates tot 2028.

Prima voor zn prijs (een 400 euro in de solden van vorig jaar (zomer))
Maar dan kan je toch ook gewoon een tablet halen?
Een tablet is waardeloos als je ook af en toe eens een stukje wilt typen. Natuurljk kun je er dan weer een los tobo bij halen maar das minder praktisch dan een klein laptopje en waarschijnlijk ben je dan nog duurder uit ook.
veel tablets hebben een socket aan de zijkant(/onderkant?) voor een toetsenbord wat het eigenlijk zo goed als een chromebook maakt maar imo beter voor de prijs.
Ik zou dan nog steeds een trackpad missen, ik gebruik m'n Chromebook op de keukentafel en dan wil je (ik iig niet) steeds met je hand van het tobo gaan om iets op het scherm aan te moeten tikken. Ik vind dingen aantikken op het scherm sowieso vervelend en helemaal als je dat scherm niet in je hand hebt.

Zo is er voor iedereen weer een andere use case natuurlijk, als je het voornamelijk gebruikt om op de bank te youtuben is een tablet wellicht weer handiger (hoewel ik persoonlijk ook dan liever iets heb wat stabiel op op mn schoot staat met een trackpad / tobo).
Juist voor mensen die wel gewend zijn aan een PC of laptop, maar die met simpeler tevreden zijn, is een Chromebook handig, want de besturing van een tablet is toch wel heel anders.

Ook heb je een ingebouwde kickstand.
Om online te leren (Boekhouding) is het interessant om voor m'n vrouw snel te kunnen in en uit zoomen , en zoals hieronder aangehaald met een vast toetsenbord ect. Is dit persoonlijk voor ons "de" oplossing want een 15 inch tablet vind je zomaar niet
Als je dat soort mensen op een niet admin account op Windows zet, zal het toch ook wel goed gaan?
Dat denk ik ook, Maar.. Als er een laptop wordt gekocht wordt er automatisch een gebruiker aangemaakt met admin rechten. En misschien ook nog zonde wachtwoord, De gemiddelde koper zal dat prima vinden. En die dus gewoon gebruiken.
Ik denk dus dat daar het echte probleem met windows zit tov chromeos.
Een goedkope Chromebook levert verassend veel waarde voor zijn geld. Chrome OS is extreem simpel maar doet 80% van de dingen die je als consument wil en is hartstikke stabiel en licht.
Als tweaker was ik blij met de ingebouwde terminal en Linux support.
Inderdaad, makkelijk even met SSH even iets doen en dan weer iets consumeren mbv een Android app (thuisgebruik in mijn geval). De chrome browser waar ChromeOS om draait gebruik ik bijna niet. Firefox via Android heeft mijn voorkeur.
Vorig jaar gekocht, support tot 2030 (HP chromebook x2, met afneembaar toetsenbord )
Misschien kun je ingaan op waarom je het niks vindt? Want je huidige reactie voegt eigenlijk niks toe. Bijna iedereen heeft zo wel een mening, het interessante is juist hoe die mening tot stand komt.

Ik vind zelf de Chromebook perfect voor mij. Ik gebruik privé praktisch alleen een browser en een Linux terminal. Dus ben erg blij met een goedkoop ding met heel aardig scherm, die 12 uur op een acculading meegaat en ook nog eens relatief weinig weegt.
Voor mijzelf is het inderdaad 3x niets, maar mijn vader zocht een goedkoop laptopje waarmee hij YouTube/Netflix/nlziet kon kijken, een briefje kon typen en wat email kon doen. Dat kan natuurlijk ook allemaal op een goedkope Windows machine, maar een Chromebook is dan wel een stuk makkelijker in gebruik, zeker als hij toch al een Android telefoon heeft.

Het levert mij in ieder geval een stuk minder "helpdesk-vragen" op 😉
“ Als je er eentje neemt met beetje knape specs en scherm,”

Voor een 15 inch i5 heb je maar 1 keuze in de pricewatch en dat is een acer voor bijna 1000 euro

uitvoering: Acer Chromebook 515 CB515-1WT-56N1 (Qwertz toetsenbord)

Voor dat bedrag kan ik ook een HP probook kopen.

uitvoering: HP ProBook 650 G8 (724S3EA)

Dat is denk ik het probleem, de aanschafkosten. Het systeem is ooit op de markt gekomen als een goedkoper alternatief. Dat is het niet meer.
Vergeet ook niet dat als je zakelijk bulk koopt dat je behoorlijke kortingen krijgt bij HP op de zakelijke modellen waardoor het prijsverschil niet eens bestaat, en er dus ook geen enkele reden is om een Chromebook te kopen.
Dat zal een deel van het verhaal zijn, Dell zag zijn verkopen ook dalen. Maar wat mij de laatste tijd ook opvalt is hoe rustig het is op de Chromebook afdeling, vergeleken met de Windows laptop en MacBook Pro afdeling. Het ‘hippe’ is er wel een beetje af lijkt het. Inmiddels weet iedereen we dat je met een Chromebook vooral een laptop met beperkingen koopt. Chrome, Google Drive etc kun je op iedere laptop installeren. En had Google voorheen nog Stadia om toch eventueel nog eens een spelletje te spelen op een Chromebook, nu is ook dat verleden tijd.
99% van datgene wat mensen doen op een laptop kan ook op een chromebook. Ik ben blij dat ik van die blauwe schermen af ben, allerhande updates waar ik niet op zit te wachten etc. Nu geen virussen meer, hele dag zonder accu, en kan alles doen waarvoor ik in het verleden een Windows laptop had. Chromebooks zijn veel goedkoper dan vergelijkbare laptops en vergis je niet, alles gaat naar de cloud, dus die logge apparaten die na 3 jaar niet meer vooruit te branden zij n kunnen eindelijk op de sxchroot.
Wat ik merk is dat voor de algemene werknemer die of op kantoor of thuis werkt is een normale Windows laptop meestal handiger. De werknemers die veel naar vergaderingen moeten maak je meestal blijer met een iPad+toetsenbord hoesje. Ik heb zelf liever een 2in1 Chromebookje in dat laatste geval.
Ik weet niet of Chromebooks zakelijk verkocht kúnnen worden of dat je dat als bedrijf zou moeten willen. Volgens mij wordt praktisch alle gegevens van je verzameld, dus daarvan moet je dan als bedrijf ook van op de hoogte zijn, omdat je bijvoorbeeld je werknemers daaraan blootstelt. Op het moment dat je niet met je gegevens betaalt, zal het product duurder worden, gok ik.

Ik zou niet blij zijn als mijn werkgever mij iets van een thin client wil laten gebruiken. Ik heb het eenmaal gezien bij mijn detacheringsbureau en het was naar (mijn) verwachting: traag (en misschien ook buggy).

Firefox OS had ook min of meer het thin client principe en is niet geslaagd. Google Stadia was gebaseerd en is/wordt ook uitgefaseerd. Er zijn situaties waarin het werkt, maar het is (nu) nog geen succesverhaal. Ik heb nog nooit een chromebook gebruikt en wil het eigenlijk ook nooit doen, want privacy/Google.
Het is tijd dat we stoppen met onze gegevens af te staan, de maatschappij heeft er al onder te lijden.
Ik ken letterlijk niemand met een chromebook, en degene die het vroeger hadden konden niet wachten tot ze terug konden naar een volwaardige laptop.

Ik denk dat het sowieso weinig kans maakt ten opzichte van Windows / Mac.

Overigens was er helemaal niets aan te slepen ten tijde van corona, met betrekking tot elektronica.
Nou mijn vrienden/kennissen hebben vrijwel allemaal tenminste 1 chromebook. En ik ga nooit meer terug naar Mickeysoft
Geniet er nog maar even van nu het nog kan ;)
Af en toe kijk ik naar zo'n Chromebook, het zijn mooie compacte machines.. Maar met de (beperkte) kennis die ik er nog van heb kom ik steeds tot de conclusie dat ze zo beperkt zijn in wat je er mee kan. De 'accuduur is top' , 'geen viussen 'lees ik vaak, da's mooi.

Maar video editting (bijvoorbeld Final Cut Pro), muziekproductie (Ableton, Logic, VST's etc) dat gaat niet volgens mij. De oplossing zijn dan Android apps geloof ik maar die zijn meestal vrij simpel qua opzet en moeten allemaal via de App-store gekocht worden... En draait zo'n Android app wel smooth?

Zoals ik begrijp doe je alles via web apps? Da's gewoon inloggen op een website toch? Dus dan moet ik weer een account aanmaken, inloggen en maar hopen dat de service online blijft anders kan ik niks meer. Terwijl een programma op mn Mac het altijd blijft doen met de features die ik wil, waarbij ik zelf kan beslissen wanneer ik een update installeer..

En moet je nu altijd inloggen met een Google account of dat anoniem? Ik las iets over een Guest Mode maar kan je dan nog wel adblockers installeren en een VPN of start je dan elke keer 'blanco'??


Dan kan je natuurlijk zeggen 'Chromebooks zijn niet bedoeld voor dat soort zaken' maar voor dezelfde prijs koop ik een computer die dat wel allemaal kan.
Volgens mij kan je met bijvoorbeeld een oude Macbook van 10 jaar geleden meer als met een Chromebook en is die ook nog eens sneller...

Graag wil ik weten of ik er totaal naast zit hoor en dat je wel degelijk meer kan als webbrowsen, tekstverweken en video's kijken..

[Reactie gewijzigd door Furious5 op 22 juli 2024 15:07]

Omdat ze heel veel makkelijker zijn in onderhoud, voor school/bedrijf, er kan echt veel minder aan stuk (scheelt ca 80% kwa onderhoud !, omdat bv dingen als chromeos reinstall minder als < 5 min kost) . De prijs vaak echt wel een paar honderd minder is, zeker in bulk, en dan scheelt het zo vele (tien)duizenden euros. En windows voegt zeker op de gemiddelde basisschool echt niet veel toe (behalve virussen/malware), methodes zijn toch allemaal online tegenwoordig. En vpn kun je gewoon automatisch laten starten bij aanzetten. Het is niet voor niets dat we 700 stuks die nu hebben en die 5 jaar zijn deze zomer door andere Chromebooks vervangen.

[Reactie gewijzigd door karelvandongen op 22 juli 2024 15:07]

Ik werk in het hoger onderwijs.
Eerst was er een vrachtlading Chromebooks aangeschaft.
En zolang je alleen de browser gebruikt is dat oke.
.
Maar toen moesten de leerlingen *echte* applicaties gaan gebruiken,
voor 3d ontwerp, geluid bewerking, beeld bewerking en statistiek.
Iemand had nog het idee om hiervoor een Azure Virtual Desktop farm op te zetten.
Maar dat bleek niet goedkoop in opzet, gebruik en beheer.
.
Toen zijn er toch maar weer Windows laptops gekocht, voor plm de zelfde aanschaf prijs...
En het (automatische) beheer wordt gedaan door de zelfde afdeling die de werkplekken beheert.

[Reactie gewijzigd door Geekomatic op 22 juli 2024 15:07]

In hoger onderwijs, heb je dan ook andere dingen nodig (sommige opleidingen zullen al wel kunnen, maar vergt goed kijken naar behoeften). En daarbij zijn de web alternatieven nog niet zover ontwikkeld, Daarom zet ik ook "basisschool"! onderwijs. En echt Chromebooks zijn meestal een stuk goedkoper, zeker als je kijkt naar dingen als degelijkheid/repareerbaarheid/hoe lang batterij meegaat, en andere lange termijn dingen. En windows beheer kost vaak veel tijd, en het is vaak niet zichtbaar voor de gebruiker wat het nu echt kost, aan beheer (houd dan ook rekening met redelijk verborgen kosten van bv CAL's, office licenties).
Een Chromebook is over het algemeen inderdaad niet bedoeld voor video editing of muziekproductie op het niveau dat je bespreekt. Maar daar zijn de prijzen ook niet naar.

Je kan inderdaad makkelijk een krachtigere machine 2e hands kopen en dan kan je er meer mee. Maar dan krijg je geen garantie, geen updates meer, etc.

Qua account, volgens mij kan je ook zonder Google account inloggen, maar dan werkt de playstore niet. Browsen zou geen probleem moeten zijn.
Offline werken wordt door steeds meer apps ondersteund, maar zeker nog niet door alle.
Qua account, volgens mij kan je ook zonder Google account inloggen, maar dan werkt de playstore niet. Browsen zou geen probleem moeten zijn.
Offline werken wordt door steeds meer apps ondersteund, maar zeker nog niet door alle.
Als je zonder Google account wil inloggen dan doe je dat in 'Guest Mode' toch? Maar het lijkt me dat de Chromebook dan blanco opstart.. Dus na elke login in Guest Mode kan je weer een adblocker kiezen en installeren, een Android VPN app downloaden en installeren, je bookmarks inlezen vanaf sd card. Das een hoop gedoe.
Chromebooks zijn goed als er een intel i5 insteekt, vergeet die Pentium en Celeron rommel. bijna 500 euro voor zon weg werp laptop op zwakke prestaties. Ik verkies nog liever een refurbished of 2 de hands macbook air 2010 - 2015. Die vind je gemakkelijk voor onder de 500 euro en is nog altijd een betere koop dan zon fisherprice laptop met matige prestaties. je kan maar 1 taak tegelijkertijd doen of de boel is al voor te huilen van de tegenvallende prestaties. Ook de google play store apps zijn zo vol met bugs. Het geluid van streamingsapps niks dan gekraak, video streamings apps die crashen. Spelletjes die niet werken. En nog meer van die mooie extras op een google laptop. Nee Je kan beter een macbook air kopen voor die prijs en dan ben je zeker dat alles perfect werkt of een 2de hands windows laptop zet je daar lekker Linux op. Chrome os flex is ook niet echt wat het moet zijn, alles via de browser en geen app support. Zoals cloudready. Ik moet al geen chromebook meer hebben omdat ze gewoon bar slecht zijn. Hier in belgie vind je niks anders dan celeron en pentium silver troep. Terwijl je tegenwoordig een i5 nodig hebt.
Wat mij betreft zeer zeker niet, ik ben in zijn geheel over gegaan van windows naar chromebook, voor thuis een 17 inch en voor onderweg een acer met simcard, heerlijk ongecompliceerd werken, vpn connecties werken altijd, je hoeft niet bang te zijn dat je accu er mee stopt, zo veilig als maar kan met 2fa authenthificatie.

En je hebt gelijk zwaardere applicaties kunnen ze niet aan en spelltjes kun je ook wel vergeten, maar logistiek gezien heb ik nog nooit zo een goede keuze gemaakt. Welke chromebook ik ook meeneem, de kleine op de motor of de grotere in de auto, allemaal hebben ze dezelfde applicaties en dezelfde vpn connecties, vnc en remote desktop werken meer dan prima, word en excel zijn goed te doen, mits je geen grote stukken tekst met veel foto gaat maken.

Maar ieder zijn ding, mijn vr set kan deze niet draaien dus daar moet ik nog een windows pc voor gebruiken.
Op de grotere jongens met voldoende geheugen en een dikke i7 kunnen er prima stevige linux applicaties worden gedraaid of docker containers gerund worden. Er zijn ontwikkelaars die op een chromebook goed uit de voeten kunnen.

Maar standaard is het prettig en ongedwongen werken, en vooral de volledige restore functie is iets wat google prima voor elkaar heeft.
Ik heb echt helemaal niks met die dingen. Geef mij maar een MacBook of een knappe Dell maar een Chromebook heb ik nooit gesnapt qua keuze.
Goedkoop, snel, licht van gewicht, makkelijk in gebruik en ideaal voor het bekijken van videos, e-mail, documenten en schoolopdrachten. Wat valt er niet te begrijpen aan een Chromebook als keuze?
Goedkoop en snel valt tegenwoordig toch moeilijk te combineren, ook bij chromebooks zoals hierboven aangehaald.

Wil je wat degelijke chromebook hebben dan kan je blijkbaar al even goed een laptop in huis halen. Enkel batterijduur is dus nog een ding waar chromebooks een streep voor kunnen halen.
Je moet een Chromebook meer tussen een laptop en een tablet in zien. In mijn ogen zijn de 2in1 foldable Chromebookjes ideaal voor als je ze veel moet meenemen en verplaatsen. Ze zijn misschien niet als specs sneller dan een laptop, maar ze werken wel zo snel als een tablet.
Dan denk ik dat ik gewoon niet bij de doelgroep hoor, ik heb ook totaal geen nood aan een tablet.
Smartphone > Laptop > Workstation

Ik zie niet in wat een tablet of chromebook mij kan opleveren door tussen men smartphone en laptop te zitten. Buiten dan accuduur, als ik lang notities moet maken en geen rekenkracht nodig heb en lang geen stopcontact in de buurt ga hebben, en dit komt vaak voor, enkel dan zie ik nut van een chromebook wel. Maar dat kom ik in mijn leven niet tegen. Of ik kom met men smartphone toe of er zijn stopcontacten.

Een ondertussen zijn er zo'n capabele dunne mobiele laptops dat het workstation al 2 jaar niet meer opgestart is en binnenkort ergens in een doos op zolder verdwijnt.

[Reactie gewijzigd door BlaDeKke op 22 juli 2024 15:07]

Dochter heeft 4 jaar lang een chromebook gehad voor school en was er juist erg ontevreden over. Veel gedoe met printen, leraren die te pas en te onpas meekijken (dat gaat kennelijk ook zonder toestemming en ook als ze thuis erop werkt). WiFi verbinding die vaak wegvalt en vooral erg traag.
Het meeste wat je noemt, zijn eigenlijk helemaal geen kenmerken van een Chromebook.
Printen wel hoor, daar heb je gelijk in, printen is een ellende. Er worden heel weinig printers ondersteund. En mijn printer had Google Cloud Print en werkte dus, totdat Canon die ondersteuning stopzette en ik dus opeens niet meer kon printen :-)

Meekijken, dan is het een Chromebook van school geweest waarschijnlijk, want anders moet je hier natuurlijk niet mee instemmen. Wij beheren iPads op scholen en via Apple Klaslokaal kan een leraar ook altijd meekijken. Die iPads zijn dan wel van de school natuurlijk en gaan ook niet mee naar huis.

Wifi die wegvalt, dat kan allerlei oorzaken hebben. En wij komen dit heel vaak tegen….op Windows! Dus ja, niet specifiek een nadeel van ‘de Chromebook’.

Traag is een keuze, als je een Windows laptop van 200 euro koopt met een trage Celeron en weinig geheugen dan is dat ook onwerkbaar. De goedkoopste computer is meestal niet de beste keuze. Ik zeg overigens niet dat jij de goedkoopste had hoor. Maar over het algemeen is een Chromebook van 250 euro sneller dan de Windows laptop van 250 euro.

Dus wel vervelend dat jullie ervaringen zo waren natuurlijk maar het ligt niet specifiek aan ‘Chromebook’.
Ja chromebook zelf gekocht en bewust gekozen voor zelfde type dat via school geleverd werd (de beste die er tussen zat, een Dell). Dit zo gedaan omdat er via school een financiering op zat en dus uiteindelijk meer kosten. Maar goed, school snapt maar 1 manier van werken en dat is device enrollen in (google?) device management. Dit laatste is 1 van mijn bezwaren tegen chromebooks, het Google ecosysteem en de privacybezwaren die ik erbij heb. Ik vermoed dat meekijken op het scherm zonder toestemming een configuratie is waar de school voor gekozen heeft maar dat zou niet mogelijk moeten zijn naar mijn mening. Doordat mijn dochter een eigen chromebook had kon zij wel een 2e account aanmaken en daar thuis mee inloggen (en dan konden ze niet meekijken). Maar ik vind deze mogelijkheid erg vreemd en ook vanuit mijn ouder en privacy perspectief erg ongewenst.
Print problemen, komen echt heel vaak door printers, een printer die fatsoenlijk in cups werkt, doet het ook goed op een Chromebook. En wifi problemen, zijn echt vrij zeldzaam, zodra je een goed aangelegd wifi netwerk hebt. (we hadden een tijdje problemen, maar dat kwam door te veel Chromebooks op een te oud systeem, wat niet om kon gaan met zoveel wifi devices. En had dus niets met de Chromebooks van doen). En meekijken kan alleen met toestemming, En ja sommige software blijft dan wel constant in beeld komen als je niet op accepteer klikt (maar dat is bij bv Heutink een keuze van de docent, kan ook uitgezet worden, (voor thuis)).
Tja een HP Color laser MFP waarop alles verder prima print van Android tot iPhone en ook Windows en OSX.

Qua WiFi ook alleen met de Chromebook instabiele verbinding (heb op iedere verdieping een Unifi AP) maar dat zou exemplarisch kunnen zijn.

Meekijken kan dus volgens mijn dochter zonder toestemming (begreep ik pas achteraf, anders had ik ingegrepen). Het is dus kennelijk mogelijk dit zo in te stellen in de Google school software.
zoals je je op bv https://support.google.com/chromebook/answer/1649523 en op eigenlijk alle plekken kunt lezen, krijg je echt pas remote toegang na toestemming gebruiker ! (zou ook illegaal zijn als dit anders was). Echt dit werkt exact het zelfde als op windows. En dat jonge gebruikers niet altijd doorhebben dat ze hier toestemming voor hebben gegeven (vaak net na inloggen), is iets wat vaak voorkomt. En ik heb HP Color laser MFP M476dn en die werkt zonder enig probleem op verschillende Chromebooks, Is echt iets wat van standaard ondersteuning van printer af hangt, en soms van afdruk settings op printer.
Dat de meeste dus juist niet goedkoop zijn. Veel van die ChromeBooks zijn even duur als een fatsoenlijke Windows laptop.
Mijn Lenovo laptop gaat 4 uur mee op een vollle accu, ook al werd deze geadverteerd met +8 uur. Met mijn chrome haal ik makkelijk een heke dag zonder te stressen over resterende accu duur. Door lage gewicht en lange accu duur neem ik liever mijn Chromebook mee onderweg.
Tja ik ben toch echt wel overtuigd van de meerwaarde van een Chromebook dan wel FlexOS. Zeker als je het niet erg vind om in het eco-systeem van Google te zitten en je alleen eenvoudige office taken doet, internet browst en email moet kunnen lezen en schrijven (mijn ouders bijvoorbeeld).
Veel minder onderhoud en kans dat men iets "stuk maakt". En ja je kunt een windows laptop ook dichtspijkeren maar eens in de zoveel tijd komt er toch weer een grote upgrade die men niet zelf goed kan uitvoeren.

Toevallig dit weekend FlexOS op een 12 jaar oude laptop geïnstalleerd (intel i5 2520M processor en een SSD) start werkelijk supersnel op en werkt erg soepel. Omdat er een wide-Gamut full HD scherm in zit zien sommige video's er in youtube er erg goed uit.
Voor het onderwijs of in de zorg on the road snap ik het concept wel, al is een iPAD daar ook prima voor. Voor Truus is het thuis wellicht ook wat, maar voor de rest.... Zeker voor die prijzen een nutteloos concept.
Dus eerst een stijging van 180% en nu een daling van 48%. Dus alsnog een stijging ten opzichte van 2020.
Muah, je gaat dan van, zeg, 100 stuks in 2020 naar 180 stuks in 2021 naar nu 94 stuks (180x(1-0.48)).
Kleine krimp dus van 6% tov 2020.


Nvm, 180%, geen 80%

[Reactie gewijzigd door Flow op 22 juli 2024 15:07]

chrome is linux, maar dan van google. enige voordeel is dat het net als apple hardware allemaal op elkaar is afgestemd. bij een eigen distro ben je zelf verantwoordelijk, maar een beetje manjaro of endevour in gnome haal je ook wel die 10+ uur batterijlevensduur met nieuwe accu. sinds kernel 5.18 is dat een stuk beter geworden.

enige reden om voor duurdere laptop te gaan is betere beeldscherm zodat je video en fotos kleurecht kan editten, maar dat doe je toch vaak op een externe monitor.
Heb hier thuis vier chromebooks volgende zal ook chromebook worden.

Heb idd al 4 jaar geen meer gekocht, de laatste gewoon nog altijd.

Ik ben IT'er en zit dag in dag uit aan de pc. Maar thuis is de chromebook perfect. Surfen, Netflix, wat casual games... Allemaal perfect mogelijk
Ook remote desktop werkt, net als Citrix. Enkel de e-ID doet het niet... Enige reden om toch een Windows laptop te hebben.

Verder zeer licht, snel en lange batterijduur.
Updates installeren? Gewoon reboot en 20 seconden later werk je verder.
Als je een beetje technische kennis hebt, en niet vies bent van een eigen OS installeren, dan is een goedkoop laptopje zoals de Surface Go 2 + Xubuntu echt prima.

Daarnaast word je op de tweedehandsmarkt letterlijk doodgegooid met goedkope bedrijfslaptops met prima specs. Ik snap zelf niet echt welk marktsegment een Chromebook nou precies aan probeert te spreken. Een klant die een kleine beurs heeft en geen tweedehandslaptop wil aanschaffen? Vanuit een ethisch standpunt ook erg twijfelachtig dat er zó veel rommel op de markt wordt gedumpt. Die goedkope laptopjes is leuk voor een jaartje of twee en wordt dan weer in de la gelegd bij de 5 oude smartphones


https://tweakers.net/pric...consumenten-platinum.html
Een 2e hands laptop kopen, eventueel upgraden en OS'en installeren klinkt als werk en is voor de meesten niet te doen. Een (goedkope) Chromebook kopen die alles out of the box doet is een aardig aankoopargument.
Ik lees dat de Chromebooks vooral voor het onderwijs zijn verkocht. Nadat Google verboden is voor het onderwijs en Google al een paar jaar niet wil voldoen aan de gestelde eisen twerijl het al die tijd wordt gedoogd, wordt het toch tijd dat voor het onderwijs geen Chomebooks meer worden verkocht. Eigenlijk is het dus verbazingwekkend dat er nog wel Chomebooks worden verkocht.
Hoezo, mijn moeder is bejaard en kan beter met een chromebook met externe muis en extern toetsebord omgaan dan met een ipad. Gaat er iets mis , of weet ze het niet meer kan ik eenvoudig de chromebook overnemen en eventueel wanneer nodigresetten en restoren. Heb dit al voor veel ouderen gedaan die zichzelf niet vertrouwen met een ipad, en meestal kunnen de kinderen of kleinkinderen opa/oma remote helpen.
Wat ik schreef is dat Chromebooks helemaal niet meer gebruikt zouden mogen worden in het onderwijs. Dat komt omdat er een Google account voor vereist is en dat Google daarmee persoonsgegevens verzameld en profielen maakt. Wanneer gebruikers bewust hebben gekozen voor het delen van hun gegevens in ruil voor de diensten van Google is er helemaal niets mis mee. Dat geldt dus ook voor jouw moeder en andere ouderen die met zo'n apparaat geholpen zijn. Voor minderjarige kineren die een account moeten gebruiken dat door scholen wordt aangemaakt en beheerd kan dat niet. Zij worden verplicht hun gegevens te delen in ruil voor een goedkoop en makkelijk device voor de school. Dat mag niet en omdat het een systeem is dat Google bewust heeft opgezet om gegevens van kinderen buit te maken is dat ook verboden. Helaas worden verboden zaken in Nederland altijd massaal genegeerd omdat er toch niet gehandhaafd wordt. Scholen blijven dus gewoon Chomebooks gebruiken voor het Google for Education programma. In mijn mail sprak ik de verbazing uit dat nog steeds de meeste Chromebookverkoop in het onderwijs plaatsvind. Daar zouzen ze namelijk niet meer verkocht moeten worden zodat de hele omzet zou komen uit verkoop aan bijvoorbeeld ouderen (zoals je al schrijft).

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.