YouTube stopt in augustus met lichtgewicht Go-app

De YouTube Go-app zal vanaf augustus niet meer te gebruiken zijn. Deze app was bestemd voor goedkope telefoons en landen met langzame netwerken, en liet gebruikers video's downloaden en delen. De app is nooit in de Benelux uitgebracht.

YouTube zegt dat de gewone YouTube-app en de webversie inmiddels beter werken op budgettelefoons en langzamere netwerken. Ook wordt er nog gewerkt aan extra instellingen om het mobiele dataverbruik te beperken, iets waar de ontwikkelaars later meer over gaan vertellen. Daarom is de Go-app overbodig geworden, stelt het bedrijf.

De Go-app werd in 2016 geïntroduceerd en was vooral bedoeld voor opkomende landen als India en Indonesië. Thumbnails, video-informatie en previews worden sterk gecomprimeerd, waardoor deze beter geschikt zijn voor landen zonder krachtige smartphones en snelle netwerken. In de app kunnen gebruikers video's downloaden om die later te bekijken en deze video's konden als .yt-bestanden doorgestuurd worden naar andere telefoons.

De app is beschikbaar in ruim 130 landen, maar niet in bijvoorbeeld Nederland en België, misschien vanwege de mogelijkheid om video's te downloaden. Dit is binnen de reguliere YouTube-app en webversie alleen mogelijk met een abonnement. Binnen Go zijn abonnementen niet mogelijk. Dat geldt ook voor functies als reacties plaatsen en video's uploaden, en voor een donkere modus.

Door Hayte Hugo

Redacteur

04-05-2022 • 10:46

56

Reacties (56)

Sorteer op:

Weergave:

Als je alleen maar simpel filmpjes wilt kijken, dan gewoon de Ghostery browser. Heb je ook nog eens geen reclames. Ik kijk eigenlijk nooit YT via de app, altijd via bv Ghostery.
Ik heb al jaren AdBlock Plus draaien en moet soms even wennen dat YT zoveel reclames heeft die ik nooit zie. Op mijn televisie zat ik me enorm op te vreten, tot ik (nouja, mijn vriendin eigenlijk) Smarttube ontdekte dat niet alleen reclames blockt, maar ook zelfpromotie, intro en sponsored content, als je dat wil. Sommige Youtubers maken het zo bont dat hun 30 min aan content bij mij in 25 minuten bekeken is :D
Jammer dat die niet draait op Tizen :( De volgende keer toch echt een tv met Android hoor
Chromecast met Google TV is ook een oplossing... Zo doe ik dat op mijn LG Oled :)

[Reactie gewijzigd door Grrrrrene op 24 juli 2024 20:53]

Zo doe ik het ook. Mijn TV mag op geen enkele manier verbinding maken met het internet en de enige knoppen op mijn afstandbediening die gebruik zien zijn Volume, Source, image settings en de aan/uit knop.

Ik wil mijn TV zo dom mogelijk omdat het via Chromecast sneller, beter EN reclameloos werkt omdat ik alleen maar YT Premium en Netflix kijk of Spotify Premium cast. Ik moet al die ingebouwde reclame in mijn apparatuur echt niet hebben.

Helaas moeten we er in Windows ook aan gaan geloven.
Zal ik eens naar kijken
Ik vind het altijd zo sketchy om in te loggen bij een 3rd party app met mijn youtube account, werkt deze Smarttube goed? zo ja dan ga ik hem eens proberen.
Heb dezelfde vrees/bedenking als jij over dat inloggen, maar nu al een hele tijd tevreden van Smarttube en sponsorblock. Op dit moment nog van de laatste momenten met Youtube Vanced op de telefoon aan het genieten, dus mogelijks binnenkort ook naar die Newpipe. Klassieke youtube op andermans telefoon is ondertussen hard wennen.
Dit. Het is echt niet te geloven hoeveel reclame ze pushen.
Oeps foutje

[Reactie gewijzigd door ykt op 24 juli 2024 20:53]

Zag gisteren een Youtube filmpje van camping zender SBS6, en serieus om-de-5-minuten een reclameblok.... Geloof me, ik heb geen moeite met reclame(s), maar je kan het ook overdrijven.
Als ik die zoek in de play store dan krijg ik niet een app die zo heet en allemaal andere apps met vage screenshots (HBTube, Video Downloader HD, PLAYit, etc...)
Ghostery werkt prima voor mij. Ik houd het lekker daar bij :)
Deze staat ook niet in de store. https://newpipe.net/
Ongefundeerde opmerking wat mij betreft. Als je langer dan 1 seconde op de website gekeken had, had je gezien dat de source (https://github.com/TeamNewPipe/NewPipe/) publiekelijk is en door iedereen te controleren op gekkigheid.

Daarnaast is NewPipe al jaren (2015) een gerespecteerde app die door veel mensen wordt gebruikt. Veel mensen kiezen voor NewPipe om juist niet gebruik te hoeven maken van de Google bundle omdat zij bijvoorbeeld de normale PlayStore niet willen gebruiken vanwege anti-google/privacy overwegingen.

[Reactie gewijzigd door zippy1990 op 24 juli 2024 20:53]

Deze staat ook in de F-droid App Store:
https://f-droid.org/en/packages/org.schabi.newpipe/
Dus staat wel in een bekende App Store ;)

[Reactie gewijzigd door cruysen op 24 juli 2024 20:53]

Ik ben het met je eens hoor, maar het is wel een misvatting dat open source per definitie veilig is. Je hebt hier makkelijk last van het bystanders effect. Piet denkt dat Henk de broncode heeft bekeken, Henk dat over Jan, enzovoorts. Van alle open source software die ik dagelijks gebruik (van de Rom op m'n telefoon tot mijn mediaspeler) heb ik alleen een keer van VLC een paar regels broncode bekeken.
OpenSource != veilig. Dat het inzichtelijk is prima, maar ik snap die code niet, dus dat biedt voor mij ook geen extra veiligheid. (zie ook de comment van @SilentLucidity) En dat deze app aanbevolen wordt (ofja,de naam wordt geroepen, maar verder geen onderbouwing of motivatie, dus ik weet eigenlijk niet wat ik daar mee moet...) door iemand die ik niet ken (@Brent) is voor mij ook geen reden om dit te vertrouwen :)

Nee Google Play is ook niet alles, dat snap ik en ook daar zitten malafide apps bij, maar dan installeer ik liever één app die ik enigszins vertrouw (Ghostery) uit een enigszins vertrouwde bron (Google Play) die nog multifunctioneel is ook (redelijk anoniem browsen op internet) dan dat ik allemaal vage apps sideload waar bij mijn weten al helemaal geen controle op is, aanbevolen(?) door vreemden.

Ideaal is het zeker niet, maar dat is maar weinig in deze grote boze veel te commerciële en kapitalistische wereld :)
Play Store != veilig.

Open source heeft als voordeel je toe te staan de code in te zien, als je wilt, wat de code doet, op de Play Store kan het vanalles zijn (en is geen tekort aan voorvallen waar dat ook gebeurd). Malware via F-droid heb ik nog niet van gehoord.

[Reactie gewijzigd door Brent op 24 juli 2024 20:53]

ja, maar ik kan die code wel lezen, maar snap er niks van, dus dat is voor mij geen argument. Ik kan er dan wel op hopen/vanuit gaan dat anderen dat doen, maar ik weet niet OF mensen dat doen, en zo ja, OF ze er (genoeg) verstand van hebben.

En als je Googled kom je ze vanzelf tegen hoor :) (link) Dus leuk dat jij dat vertrouwt, maar ik ken je niet, dus ik hecht daar verder niet veel waarde aan. Zeker doen waar je je zelf goed bij voelt, dat doe ik ook :)
En dat is het mooie, je kunt dit zonder ambiguïteit vaststellen indien de code beschikbaar is. Daarom is het, zelfs als je het zelf niet kunt/wilt, een fundamenteel argument in jouw voordeel. Jij hebt iemands verslag gevonden met even zoeken, maar met een besloten code app kan niemand dat zo vaststellen en dus vind je ze niet.
Nou, ik kan niks vaststellen, want ik begrijp niet wat er staat en ik weet niet of de mensen die er eventueel wel naar kijken, wel verstand van hebben. Dus op papier is het een argument in mijn voordeel, maar ik durf daar niet 1 op 1 de praktijk aan te koppelen. Het is voor mij dus nog steeds een loos argument. Als iemand een recept in hiërogliefen aan mij voorlegt en zegt dat iets dus heel lekker en niet giftig is, dan kan ik wel zien wat er staat, maar het heeft toch 0 meerwaarde voor mij omdat ik het recept niet kan lezen? Als ik een allergie heb voor iets, dan haal ik uit dat recept toch niet of het voor mij veilig is?

En ik heb iemands verslag gevonden over virussen/malware/etc in F-droid. Iets waar jij nog nooit van gehoord had. Dus ik snap je punt niet zo denk ik.
Malware via F-droid heb ik nog niet van gehoord.
- Je zei dat dat bij jou niet bekend was bij F-Droid, maar hierbij dus een voorbeeld
Jij hebt iemands verslag gevonden met even zoeken, maar met een besloten code app kan niemand dat zo vaststellen en dus vind je ze niet
- Dat het hier is vastgesteld wil toch niet zeggen dat alle OpenSource projecten nagekeken worden en veilig zijn? Dit kun je toch niet zomaar doortrekken? Daarom is OpenSource toch ook niet per definitie veiliger? In potentie wel, maar dat is iets anders...

Maar nogmaals. Doe waar je je zelf goed bij voelt. Ik voel me goed bij Ghostery. Als jij iets anders wilt gebruiken, prima. Leef je uit :)
Nja, dan hoeft het van mij niet en gaan andere alarmbellen rinkelen...
Wellicht omdat de appstore van google is? ;)
Denk niet dat ze zitten te wachten op een concurrerende app die advertenties omzeilt.
Desondanks staan ze wel alternatieve appstores toe, dus het omzeilen is niet enorm ingewikkeld natuurlijk. Maar je hebt gelijk: dat soort apps zul je niet snel in Google's app store vinden om de door jou genoemde redenen.
Dat heb ik nou bij de Play Store openen...
Hele fijne app inderdaad, redelijk veel opties en kanalen die je volgt kan je eenvoudig downloaden van Google en uploaden naar NewPipe.
Op de iPhone is de combinatie van Vinegar, AdGuard en SponsorBlock op de Safari browser echt bijna magisch. Ik gebruik al heel lang geen app meer.
En ik gebruik gewoon de standaard YouTube-app en betaal netjes voor m'n Premium. Dat kan ook nog altijd natuurlijk, al is dat zelden een populaire variant in de reacties ...
Ik zou best voor premium willen betalen hoor :) Alleen vind ik dat het geld niet waard want je krijgt nog steeds reclame in video ("Let me tell you about our sponsors") en ze gebruiken nog steeds je persoonlijke data voor alles dat Google je aan wil smeren.

Ik betaal ook "netjes" voor bijvoorbeeld m'n krantje en ook voor Tweakers. Bij m'n krantje gebruiken ze m'n data niet gericht (papieren krant, dus ze weten niet wat ik wel/niet lees) en bij Tweakers koop ik op die manier 'het recht' om alle adblockers aan te zetten.

Zolang dat niet kan betaal je in mijn ogen dubbel bij YT. Deels in geld (prima, geen probleem mee) maar ook deels met je data, en dat probeer ik drastisch te verminderen. Dat is ieders goed recht, maar ik vind dat het dus niet waard.

Maar betalen voor je mediaconsumptie, niks mis mee hoor!
Mij is het die 2.70 die ik per maand betaal meer als waard, scheelt een hoop gedoe en ik kan mijn creepy pasta gewoon lekker downloaden voor onderweg :P
Let toch eens een beetje op je woorden, moet tweakers dadelijk een -2 door jou implementeren..
Wat bedoel je met "gewoon" ghostery browser? Met 1 miljoen downloads is dit niet een algemeen gebruikte browser.

Ghostery browser is trouwens een (minimale) fork van Firefox met hun addon en een adblocker geïntegreerd. https://github.com/ghostery/user-agent-desktop
Youtube Vanced.
Die zijn laatst helaas gestopt ;(
Ze zijn gestopt, maar het werkt nog wel gewoon, worden alleen geen nieuwe releases meer gepusht
Liever een lite app met 1 specifieke taak dan een browser met ingebouwde meuk die nooit zo lekker zal werken als een native app.
Jammer. Ondanks dat ik deze app niet gebruik, ben ik groot voorstander van lite apps. Minder bloat, in de regel een stuk sneller en uiteindelijk is je telefoon dus langer bruikbaar (mits je nog security updates krijgt) en helpt het de e-waste verminderen.
Gewoon newpipe dan gebruiken, dat is een stuk lichter dan de youtube app.
Ik vind het ook jammer. Ik heb gewoon een goede telefoon maar gebruik ook de Gmail Go app. Wat een verschil. Hij heet ook "gm.lite", dus dat verraad al een beetje de intentie.

[Reactie gewijzigd door Sando op 24 juli 2024 20:53]

Gebruik gewoon de browser zou ik zeggen. De meeste apps hebben 0 toegevoegde waarde tov de mobiele website.

En als je dan nog steeds last hebt van bloat kun je altijd nog JavaScript uitzetten. Dan zie je dat het web ineens retesnel en zonder vervelende reclames kan zijn.
Veel "lite apps" zijn webviews met speciale trucjes. Scheelt een hoop aan opslag, maar qua snelheid zijn ze lang niet altijd zo geweldig.

Voor dingen als YouTube zou eigenlijk geen lite-versie moeten zijn. Het is een videospeler (die moet de lite-versie ook hebben) met commentaren en een uploadknop. Wat wil je daar aan verlichten? Misschien dat je de 3d-video's uit kunt zetten in de lite-variant?

Ik zou veel liever zien dat ontwikkelaars een beetje nadenken over performance in plaats van dat ze iedereen die geen recente vlaggenschiptelefoon heeft maar naar de lite-versie sturen. Mijn telefoon heeft 6GB aan RAM en ik zou echt bij God niet weten wat het onderliggende OS doet dat tien jaar geleden niet werkte op mijn telefoon met 512MB RAM.
Ik vraag me ook heel erg af hoe het komt dat het gebruik van RAM steeds zo hard toeneemt.
YouTube zegt dat de gewone YouTube-app en de webversie inmiddels beter werken op budgettelefoons en langzamere netwerken
t is niet zo dat (budget) toestellen simpelweg vele male sneller zijn dan 6 jaar+ geleden?
Misschien beiden waar? Ontwikkeling van websites etc gaat ook gewoon door :)
Ongetwijfeld, maar ik durf te wedden dat er nog steeds mensen behoefte hebben aan Lite apps. Dat werkt beter op oude toestellen en voor sommige mensen ook op nieuwe toestellen vanwege de snelheid en simpliciteit.

Zeer waarschijnlijk is de daadwerkelijke oorzaak hetgeen dat in het artikel door Tweakers.net wordt vermeld:
De app is beschikbaar in ruim 130 landen, maar niet in bijvoorbeeld Nederland en België, misschien vanwege de mogelijkheid om video's te downloaden. Dit is binnen de reguliere YouTube-app en webversie alleen mogelijk met een abonnement.
Mijns inziens is YouTube simpelweg op jacht om zoveel mogelijk geld te verdienen aan hun diensten. Dat is wat bedrijven doen en niet zozeer een verwijt, al is het wel jammer. Ze lijken de laatste tijd flink bezig te zijn om YouTube Music en YouTube Premium (Lite) goed te positioneren. Eerst was het YouTube Music waar je 9,99 euro voor moest betalen meen ik, daarna kon je dit alleen krijgen via een YouTube Premium abonnement van 11,99 euro (NL prijzen). En YouTube Vanced is recent gedwongen om te stoppen, want het hebben van dergelijke concurrentie past natuurlijk nu echt niet meer nu YouTube het Premium abonnement wil verkopen: nieuws: Android-app YouTube Vanced stopt na sommatie van Google

Ben benieuwd of binnenkort mensen afgesloten van YouTube Premium gaan worden die in YouTube Premium abonnement goedkoper via een VPN in India of dergelijke hebben afgesloten.
Tip: ik heb hem ook in India afgesloten. Je kan het abonnement voor een jaar afsluiten (vooruit betalen). Dit kan je meermaals doen, steeds komt er een extra jaar bij. Heb de komende 5 jaar nog youtube premium op deze manier, voor het geval dat.
Nice tip!

Even voor duidelijkheid: wat zijn de voornaamste beweegredenen om dit te doen?
Voor mijn YouTube gebruik op de PC heb ik dit niet nodig, meen ik, met de juiste ad blockers en browser instellingen. De reden dat ik YouTube Premium Lite heb is dat ik YouTube regelmatig op mijn mobiele telefoon gebruik, waar ik geen non Google Play Store apps wil installeren (diverse redenen daarvoor, waaronder zakelijke telefoon).
Ik kan me voorstellen dat ik een YouTube Premium abo in India zou aanschaffen op een Android device waar ik niet met mijn reguliere Google account op ben ingelogd, want ik ben bang dat zodra je je reguliere Google account mixed met een 'nep' Google account met locatie 'India', dat dit niet eens goed lukt binnen Android of Google dan ingrijpt. Ook ben ik bang dat Google redelijk snel ingrijpt als je je even dat abonnementje afsluit via een VPN naar India en de rest van mijn gebruik zonder VPN doe.

Maar ik begrijp het volgens mij niet helemaal. Zou je het verder willen toelichten hoe dit voor jou werkt en wat slim is?
Je hebt alleen een VPN nodig tijdens het afsluiten. Daarna niet meer. Heb het inmiddels al een jaar of 3/4 en geen problemen mee.
[...]


t is niet zo dat (budget) toestellen simpelweg vele male sneller zijn dan 6 jaar+ geleden?
Dat zeker, maar de YT app is volgens mij ook een stukje zwaarder geworden. Door alle functies toe te voegen die ikzelf nooit gebruik om eerlijk te zijn. Alleen daarom vind ik de Lite varianten al prettig.
YouTube zegt dat de gewone YouTube-app en de webversie inmiddels beter werken op budgettelefoons en langzamere netwerken

Met die uitspraak ben ik het dan ook inderdaad niet helemaal eens, de app worden alleen maar groter en zwaarder.
Daarom is alleen z'n Lite app al zo fijn inderdaad, mocht inderdaad de website tegenwoordig goed dan. snap ik de beslissing van laten vallen van deze app wel.
Naast snelheid speelt technologie ook nog een rol. YouTube is langzaam aan het overgaan naar AV1 in plaats van VP9 en MP4, onder andere vanwege veel lagere bandbreedte- en opslaggroottevereisten die toch flink meespelen voor een videohostingplatform. Alleen hele recente telefoons hebben daar hardwarematige versnelling voor en anders moet het decoderen van die video op de CPU gebeuren. Decoderen op de CPU is verre van goedkoop met als gevolg dat het voor tragere apparaten best een uitdaging kan worden om nog mee te doen.

Codecs zijn ook de reden dat op verouderde iPads bijvoorbeeld video's niet meer in HD te kijken zijn. De chip is te traag voor een software decode, de codec is te nieuw voor de hardware decoder, dus valt YouTube terug op 480p of soms 720p. Enigszins jammer, maar ook wel begrijpelijk.
Ik heb zelf voor mijn (jonge)kinderen een budget Alcatel tablet die op android one draaien met de light versies van o.a. Youtube. Gezien de minimale specs werkt YT Go net snel genoeg op de Tablets. Dus voor mij is het wel spijtig.
Dus gaan we stilaan het einde zien van het hele Google Go gebeuren en Android Go?
Eeuwig zonde dat een dergelijke app niet voor Europa is. Ik kijk af en toe wel eens wat op YouTube maar de cliënt is vre-se-lijk (zeker op de Apple TV :( ). Premium met roepies maakt een beetje goed maar als iemand een basic en gebruikers vriendelijke Apple TV en iPhone app weet… _/-\o_
killedbygoogle.com

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.