Sony brengt A8-oled-tv's van 55" en 65" volgende week uit voor 2100 en 3100 euro

Sony brengt zijn begin dit jaar aangekondigde A8-tv's volgende week uit in Nederland en België. De oled-tv's hebben een 4k-resolutie en zijn uitgerust met de Picture Processor X1 Ultimate. Wanneer het 48"-model in de A9-serie uitkomt, is nog niet bekend.

De Sony A8-oled-tv's hebben ondersteuning voor Dolby Vision en Dolby Atmos. Ze zijn voorzien van een Ambient Optimization-functie, die de beeld- en geluidskwaliteit afstemt op de omstandigheden in de ruimte waar de tv staat. Ook ondersteunen de tv's de Netflix Calibrated Mode. Beide tv's hebben Sony's Acoustic Surface Audio-systeem, waarbij het geluid uit het scherm komt. De tv's draaien op Android 9, en hebben ondersteuning voor Airplay 2, HomeKit en Amazon Alexa. Sony levert een afstandsbediening mee die ook gebruikt kan worden voor spraakbediening via Google Assistent.

De A8-tv's hebben geen hdmi 2.1-aansluiting. Daardoor ontbreekt ondersteuning voor variable refresh rate, auto low latency mode en de mogelijkheid om 4k-beelden met 120fps weer te geven vanaf een externe bron. Het gebrek aan een hdmi 2.1-aansluiting is opvallend, omdat Sony's PlayStation 5, die eind dit jaar uitkomt, daar gebruik van zal maken.

Sony brengt een 55"- en een 65"-model uit, voor adviesprijzen van 2100 en 3100 euro. De tv's werden begin dit jaar op de CES-beurs aangekondigd. Toen toonde Sony ook de A9, een 48"-model met dezelfde eigenschappen. Wanneer die kleinere variant uitkomt, is nog niet bekendgemaakt.

Sony A8 2020 oledSony A8 2020 oled

Door Julian Huijbregts

Nieuwsredacteur

11-05-2020 • 12:17

129

Reacties (129)

Sorteer op:

Weergave:

Waarom is 55" de standaard minimum maat voor OLED? In de pricewatch is er 1 model 48" (via import), maar is er voor de rest alleen maar 55 en groter.
https://tweakers.net/tele...EKyhJzlKyilYwsTM2UYmtrawE

Ik wil wel een goed beeldscherm, maar niet zo groot (tussen 32 en 42 vind ik groot zat). Er is gewoon geen keus meer voor!

Er wordt alleen naar winstmaximalisatie gekeken, want het is bijna niet meer mogelijk om kleine goede dumb-tv te kopen. Alles is smart, groot en met overbodige functies, tegen een riante meerprijs. Die smart-tv OS en apps zijn al jaren niks, en verbeteren langzaam, maar zijn toch altijd weer oud na 4 jaar. Oftewel, push om te vervangen voor wederom een nieuwe TV, terwijl je beeldscherm (hoofdcomponent) het nog prima doet.
Ik overweeg een vervanging van TV, maar moet noodgedwongen zoeken bij de PC monitoren. Helaas is daar in de pricewatch geen keuze optie voor OLED (ze zijn er wel).

[Reactie gewijzigd door Get!em op 30 juli 2024 06:48]

Je mag me hier zeker verbeteren als ik het fout heb, maar zover ik weet zijn er nooit OLED tv's geweest onder de 55 inch? Dit jaar gaan we voor het eerst naar 48 inch, LG met de cx (zoals in je link) en Sony met de a9.

Tevens ben ik het niet helemaal eens over de "riante meerprijs" die smart en de overbodige functies met zich meebrengen. Juist door deze, in jouw ogen, overbodige functies zijn televisies tegenwoordig goedkoop in vergelijking met bijvoorbeeld een monitor.
Niet helemaal juist. Het eerste model was 11" :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_XEL-1

Voor de rest heb je gelijk. De yields waren niet zo geweldig in het begin en dus ging men voor grotere modellen met een fix prijskaartje. Ik ben helaas ook naar een grote model moeten overschakelen toen mijn plasma de geest had gegeven.
Je mag me hier zeker verbeteren als ik het fout heb, maar zover ik weet zijn er nooit OLED tv's geweest onder de 55 inch?
Jawel hoor. De Sony XEL-1 was slechts 11" groot, en volgens mij de eerste OLED tv.

De resolutie die deze TV had was met 960x540 echter niet meer van deze tijd, en daar zit het probleem. We willen tegenwoordig veel pixels, en gezien de minimum grootte van die pixels per stuk zijn de afmetingen van de panelen dus gebonden aan een minimale grootte; iets waar sinds kort dus doorheen gebroken wordt door ook 48" aan te kunnen bieden in een 4K paneel.
De resolutie die deze TV had was met 960x540 echter niet meer van deze tijd, en daar zit het probleem
Oh ja want dat was het enige probleem met dat apparaat 8)7
gezien de minimum grootte van die pixels per stuk zijn de afmetingen van de panelen dus gebonden aan een minimale grootte; iets waar sinds kort dus doorheen gebroken wordt
Maar we kunnen al jaaaaren OLED panelen maken van 500+ PPI. Die minimale pixelgrootte is het echt niet hoor. Kleiner kan al jaren. met 4K resolutie zou je op die ppi (500) namelijk uitkomen op 8.8116"


Het is puur een yield tov kosten verhaal aangezien een aantal dode pixels op een 50" plaat gewoon erg snel zichtbaar zijn en super veel geld kost om dergelijke panelen weg te gooien. Derhalve moet je gewoon 4 of 5 panelen kunne bekostigen per verkochte TV.
Is het nogsteeds zo slecht met de yields? Lijkt me een flinke milieu aanslag dan om zo'n tv te produceren. Geheel offtopic natuurlijk :+
Nou het lijkt er dus op dat men het langer vol heeft kunnen houden om alleen de grotere TV's te verkopen met meer marge. OLED is nog steeds voor het rijkere publiek. Ondertussen heb je ook dingen als QLED en NanoCell die een stukje van de taart meepakken in het hogere middensegment. Daarom heeft het waarschijnlijk ook lang geduurd voordat LG ermee kwam. Sony zit eigenlijk alleen nog in het hoge segment.
Ik hoef je niet te verbeteren. 55 is de minimummaat. (ik heb de eerdere post geedit, op dat punt). Dat is ook mijn probleem ermee.
Er zijn oa van Asus en Eizo en een hele dure 22" monitor.

Dell had in 2017 een 30", maar nu discontinued: https://www.dell.com/en-u...itors-monitor-accessories

[Reactie gewijzigd door Get!em op 30 juli 2024 06:48]

Het heeft ook te maken met de resolutie. Om het verschil te kunnen zien tussen Full HD en 4K moet het scherm groter. Anders heeft het weinig nut. En er is ook een zekere roep om een meer cinema achtige ervaring in het huis te krijgen.
Volgens mij heeft het vooral te maken met de productie. OLED op kleinere schermen produceren is gewoon moeilijker en leidt tot meer afval, dus kiezen ze er voor om grotere modellen te maken aangezien OLED voor nu toch nog in de premium categorie zit.
volledig met je eens.
En als na, 4 jaar zoals @Get!em meld, je apps en smart gedeelte oud en traag wordt kan je altijd nog besluiten (of al eerder natuurlijk) een eigen smartgedeelte toe te voegen d.m.v. een htps.
Dan werkt het scherm nog uitstekend en kan je ook apps etc goed gebruiken.

m.b.t. de maat, ja ik vind 48" ook een mooie maat. Maar heb toch 55"gedaan omdat er geen kleinere was.
bevalt prima hoor.
Precies, ik wil juist een gemakkelijk add-on kastje dat je vervangt. Apple TV of zelfs het KPN VIP5202 kastje (wat naar mijn smaak al voldoende apps biedt).

Maar goed, wachten op kleinere formaten dan maar.
Die 48" zou idd een ideale maat zijn, de 55" vindt ik gewoon nog te groot esthetisch gezien.
Uiteraard is een 55-65 paneel fijner om naar te kijken, voor de klein behuisden is het echter veel te groot, zo lel van een paneel aan de maar, als er al een vrij hoekje is.

Ben wel er benieuwd wat de prijs van de A9 48" gaat zijn.
Grote huizen zijn ook zo enorm goedkoop, en die worden ontworpen op de standaard grote van de tv.

Op een feestje hoorde ik een keer dat iemand een groter huis had gekocht zodat z’n bank er in past.

Ik wacht rustig af tot er in ieder geval een kleinere versie 48” 0led uitkomt. Desnoods de 30 jaar oude beeldbuis weer voor de dag halen als de huidige het begeeft.

Misschien kan de tv industrie een tuin tv ontwerpen van flink formaat zodat de hele buurt een film kan kijken. Dat brengt de mensen samen.
Of je pakt een 40" Panasonic VT plasma van marktplaats. Met wat je overhoud kun je dan een buurt bbq houden om nooit te vergeten.
Sorry, wat maakt extra functionaliteit van een tv goedkoper? Het zal vast zo zijn maar ik snap het niet.
Werkelijk elk artikel over TV's begint met reacties over smart tv functionaliteit en de schermgroottes. Nu alleen nog even wachten totdat iemand zich afvraagt waarom er geen betaalbare OLED Monitoren zijn en een welles/nietes discussie over inbranden we hebben het standaard rijtje reacties weer compleet.
En HDMI 2.1 want LG....
Ja, en dat.
De discussie 48 VS 40 gbps is een beetje over the top, maar Sony mist wel belangrijke zaken uit HDMI 2.1 met vrr, allm en geen idee of earc nu wel of niet wordt ondersteund.
Nee hoor, niet compleet. Ik wil ook nog toevoegen dat OLED alleen tot zijn recht komt in het pikkedonker. Zwaar overrated.
Zo uit je avatar op te maken komen wij uit dezelfde 'tijd' ;)

Waar toen een (kleuren)TV in de jaren 70 nog een luxeproduct was is de markt nu overspoeld met schermen met allerlei 'nuttige' toevoegingen zoals beeld en geluid verbeteraars, maar ikzelf persoonlijk zie nog steeds geen enkele reden om onze 3 jaar 'oude' Sony 65XD7505 in te ruilen voor een modernere.
Snap ik ook niet. Er zijn ontelbaar <6" OLED schermen, en ontelbaar >55" OLED schermen.
Ik wil juist alles daartussen in 8)7 , 34-38" (ultrawide) OLED voor PC monitor en "40 voor TV
Telefoonschermen en TV's zijn misschien allebei OLED, maar de productie is echt totaal iets anders. Het is niet alsof je een TV even op 6 inch kunt produceren of een telefoon op 40. Het zijn echt andere technologieen met zijn voor en nadelen, waaribj de tussenmaten voor nu gewoon te weinig goede yields opleveren om met enig business perspectief te kiezen dit te produceren.
LG is zowat de enige fabrikant van OLED panelen, de anderen kopen daar in en zijn dus afhankelijk van het formaat dat LG levert.
Ik vind de ingebouwde apps voor Netflix, Amazon Prime, Youtube etc net heerlijk op mijn TV. Snel, duidelijk, ik kan alles controleren via mijn afstandsbediening, en moet nooit een extra toestel aansluiten dat nog eens extra stroom verbruikt.
Het is relatief goedkoop voor massaproductie en voor een grote markt.

Kleinere OLED schermen, kleinere pixels, is veel moeilijker en veel mindere yields.
Ik begrijp het niet helemaal, LG's zouden ook geen complete ondersteuning hebben voor hdmi 2.1. Betekent dit dat hele format nog niet compleet beschikbaar is ofzo?
Zo ver ik begreep ondersteund LG wel de gehele HDMI 2.1 alleen hebben ze bandbreedte verlaagt van 48gbps naar 40gbps om de overige cpu kracht te kunnen gebruiken voor AI. Met deze 40gbps kan je wel alles gebruiken en aansturen wat het paneel ondersteund, het is dus niet zo dat als er volgend jaar een nieuwe TV uitkomt met de volledige bandbreedte en hetzelfde paneel, dat je dan meer kan met die HDMI aansluiting.
In hoeverre zou dat een probleem kunnen zijn?
Het verschil is dat 10bit/120hz/4k wel kan maar 12bit/120hz/4k uncompressed niet.
Je hebt dus eerst panelen nodig die 12bit aan kleuren kunnen weergeven om het nuttig te maken op 4K.
Momenteel is er echter geen enkel consumenten product die dat kan.
Rekenen maar op minimaal 5 maar zeer waarschijnlijk langer voordat we schermen gaan zien dit dit kunnen weergeven en voor een normale consument te betalen is.

[Reactie gewijzigd door foobar79 op 30 juli 2024 06:48]

.. en of dit uberhaupt nuttig is voor de consument. De meeste (broadcast) workflows blijven nu nog steken op 10 bits delivery (omdat iedereen werkt met prores), en het verschil tussen een 8 bits en 10 bits paneel is eigenlijk iets voor de echte purist, of iets voor de professional die op een gecalibreerd scherm de kleuren van zijn bronmateriaal moet checken (reference monitors van 20K$ zijn ook nog allemaal 10 bits, niet 12).

Hoger dan 10 bits is wel een gangbare workspace (ik denk dat iedereen die iets doet met video nu wel op 16 bits werkt inmiddels) maar dat is puur en alleen omdat je af en toe het uiterste uit je materiaal moet halen (details uit de schaduw duidelijker maken bijvoorbeeld, als je daar genoeg bandbreedte hebt qua kleur dan ziet het er nog steeds prima uit als je dat omhoog haalt met je levels of je curves of andere correctietools, met 8 bits zie je dan ontzettende banding en artifacts).

Waarschijnlijk is dit met HDR content wel een ander verhaal, maar dan nog zie ik niet echt wat daar het verschil tussen 10 en 12 bits zou maken. Maar goed - my humble opinion, ongefundeerd want ik heb nog nooit een 10 bits en een 12 bits display naast elkaar gezien. En, ooit was 640kb genoeg voor iedereen. ;)

[Reactie gewijzigd door mixil op 30 juli 2024 06:48]

Wat ik begreep is dat je het verschil tussen 10 en 12 bit pas ziet bij schermen die tot 10000 nits en hoger gaan.
Dolby vision kan tot 10000nits en 12 bit.
Bij een scherm die maar 1000 of 2000 nits haalt is 12 bit dus zinloos omdat je ogen de verschillen tussen de kleurgradaties niet kunnen zien.
Je kunt wel een grotere bitdiepte halen met prores dan 10 bit. De meerwaarde van extra bits neemt wel af. Inderdaad is het erg fijn om correcties door te kunnen voeren, alhoewel er niets gaat boven goed belichten en een correcte witbalans. Een sensor ruist als deze heet wordt. Cinema-camera's hebben daarom een fors uitgevoerde interne koeling. Die ruis komt tot uiting in de diepere bits, die daardoor aan betekenis verliezen.

Het binnenste van een Arri camera: https://www.fdtimes.com/2...alexa-mini-factory-visit/
Voor de LG lineup zal dat geen probleem zijn. Het word pas een probleem als het volgende paneel wel 12bit ondersteund en de bandbreedte op 40gbps blijft steken (je hebt pas bij een 12bit paneel de volledige bandbreedte van 48gbps nodig ).
Vrijwel alle afspeelapparaten maken zulke hoge afspeelinstellingen doorgaans opties in de settings die je altijd handmatig moet aanzetten, om zo ook de compatibiliteit te bewaren met "normale" budget TV's.

Ik verwacht dus geen problemen met apparaten aansluiten.
Nu is het geen probleem en in de toekomst ook niet, het paneel zelf kan sowieso niet 12bit kleuren aan dus het heeft geen zin dat erin te duwen door de input.
Ook de C9 heeft het beeldscherm niet om de volledige bandbreedte van HDMI 2.1 te gebruiken, dus liever de CX die de overhead gebruikt voor andere dingen die wel van belang zijn.
Zoals? Waar is die beter in tov de C9 om dat prijsverschil te verantwoorden?
De beeldkwaliteit zal net als ieder jaar weer een paar procenten beter zijn. De C9 was bij introductie ook duurder dan de C8, en de C8 weer duurder dan de C7.

Een ding wat wel zeker is is dat de CX op geen enkel front minder zal zijn dan de C9.
Zie de ervaringen van CX bezitters.
Helaas is de CX niet de stap die het had moeten zijn tov vorige modeljaren.
Niet ieder jaar worden er grote vooruitgangen geboekt.
Kan ook niet altijd want er moet wel wat significants te verbeteren zijn.
Dat maakt de 2020 modellen nog niet slecht want er komt wel een 48 inch en de GX is ook interessant voor bepaalde doelgroepen.
De C9 ondersteunt wel de volledige bandbreedte van HDMI 2.1.
Kortom de 2019 modellen zijn beter dan de 2020 modellen.
Vreemd, maar waar.
Daarbij komt dat ze ook nog eens een stuk goedkoper zijn.
Vwb Sony vind ik het een misser dat ze helemaal geen HDMI 2.1 ondersteunen.

[Reactie gewijzigd door HoppyF op 30 juli 2024 06:48]

C9 heeft wel de bandbreedte, niet alle 2.1 specs. Op zich dus logisch om die rekenkracht nu ergens anders voor te benutten.
Dan nog blijft de C9 vast de betere deal zolang hij beschikbaar is.
De C9 heeft wel alle HDMI 2.1 specs de CX niet.
Het verschil is misschien gering maar het is er wel.
Vertel me eens wat een C9 via HDMI kan weergeven wat een CX niet kan?
Het enige wat ik daar lees is dat 48Gbit nutteloos is voor het beeldscherm. Daarnaast nog een hoop gedownvote berichten van jou.

Vind het overigens wel on topic aangezien het een directe concurrent van de modellen uit dit topic zijn dus de verschillen kunnen prima besproken worden.
Het gaat bij HDMI 2.1 vs 2.0 niet over die 40 of 48Gbit. Het gaat over die andere features die gaming ondersteunen. Koop je nu een C9 of een CX, dan ben je klaar om volledig gebruik te maken van alle PS5 en Xbox X features. Koop je de Sony, of Panasonic, dan ben je dat dus niet. En gaming is een behoorlijke markt tegenwoordig dus dit zal best gevolgen hebben. Hetzelfde verhaal speelt ook met de Sony LEDs vs de Samsung QLEDs. Samsungs hebben wel minimaal een HDMI 2.1 poort.
Dit is ook precies de reden waarom ik niets snap van de move van Sony om HDMI 2.1 zelfs in de 2020 modellen niet te implementeren. Hun eigen PS5 gaat hier in hetzelfde jaar nog gebruik van maken (samen met de Xbox) en zal voor het eerst HDMI 2.1 een enorme boost gaan geven. Hoe krijg je het dan voor elkaar dat je eigen product hier niet klaar voor is, maar de grootste concurrent al wel een jaar eerder?

Ik vind het ook echt zonde, want de Sony OLED modellen zijn vreselijk goed. Sterker nog, als Sony dat allemaal wel had ondersteund dan had hier een Sony OLED gestaan i.p.v. van LG C9. Ondanks het vast wat hogere prijskaartje.
NIet dezelfde bedrijven, als ik het me goed voor heb, dus niet geünifieerde roadmaps.
Dat is wel erg makkelijk gezegd :) Ze anticiperen niet eens op LG die vorig jaar al met HDMI 2.1 kwam. Daarbij is intern denk ik al jaren bekend dat ze PS5 het zou krijgen. Dan ben je als divisie wel extreem met jezelf bezig als je in 2020 dan alsnog geen HDMI 2.1 implementeert...
C9 is geen 12 bit
Ik beweer toch nergens dat de C9 de volledige bandbreedte niet ondersteunt? Ik zeg dat de C9 net als de CX niet de volledige 48Gbit nodig heeft omdat het beeldscherm geen 12bit ondersteunt.

Wel grappig dat je de C9 beter vindt dan een CX obv niet gebruikte bandbreedte van 1 aansluiting. Jij maakt vast goede keuzes bij je aankopen...
Wat ben je met de bandbreedte als je er geen gebruik van maakt?
Ik had eens gelezen dat de c9 maar 1440p kon op 120hz en 4k max 60hz.
De HDMI poorten zijn wel snel genoeg maar lg gaat daar geen firmware voor uitbrengen vermoed ik.
De cx ondersteund ook dsc waar je wel 120hz@4k kan halen op een 2.0 HDMI aansluiting met een gpu die dat ondersteund.
C9 heeft wel 48gb/s , maar feit blijft dat OLED panel 10Bit color is. Je hebt de maximale bandbreedte van 48gb/s niet nodig. 40gb/s is genoeg voor de 2020 OLED modellen.
OP de LG OLEDS van 2019 zit al 2.1 dus het lijkt mij niet.. Erg vreemd dat alle fabrikanten die OLED voeren de panelen inkopen bij LG maar juist er voor kiezen géén HDMI 2.1 te ondersteunen..
Dat spreekt hem toch niet tegen?
Spreek ik hem tegen dan? Wel veelbetekenend dat je uit een simpele link naar een artikel distilleert dat ik hem tegen zou spreken..
Leg even uit wat je probeert te bereiken met je link. Ik weet wat erin staat en de link tussen jouw post en zijn post ontgaat mij volledig.
Nieuwevolger zegt dat LG geen volledige ondersteuning heeft voor HDMI 2.1. D-ed lijkt te suggeren dat het vanaf de 9 series wel het geval is. Ik link naar het artikel dat uitlegt dat het niet het geval is, discutabel maar daarover in het artikel meer.
De missende HDMI 2.1 ondersteuning is niet relevant, want het enige wat niet ondersteund wordt is een formaat dat het scherm niet eens kan weergeven.
Wederom zeg ik dat niet. Ik link alleen wat deze misopvatting in de discussie tewoog bracht
Mee eens. Als je van plan bent de komende jaren je game console te upgraden, dan ben je nu met een LG een stuk toekomstbestendiger.
Nee, de text van Tweakers klopt niet. Dat je geen HDMI 2.1 aansluiting hebt wil niet zeggen dat er geen VRR, eArc en auto low latency in zit. Dat zijn onderdelen die ook op HDMI 2.0 kunnen.
De HDMI 2.1 standaard is opgesplitst en delen ervan kunnen backwards compatible worden ingezet en daarmee mag ook de tv HDMI 2.1 heten, zolang ze er maar bij vermelden wat ze aan kunnen.
Hele mooie complete TV's met Android (Je kan KODI installeren en direct al je media afspelen), Chromecast, Airplay Homekit en Alexia, echter begrijp ik de keuze van Sony niet om geen HDMI 2.1 toe te voegen. Als je consoles en TV's verkoopt, dan zorg je toch dat je TV PlayStation 5 Ready is met alle functionaliteiten. En met de PlayStation 5 prijs je toch je beste TV aan voor console gaming met alle functionaliteiten. Geen 12 Bit paneel begrijp ik dan nog wel i.v.m. de kosten.

[Reactie gewijzigd door Jumpman op 30 juli 2024 06:48]

Waarschijnlijk komen de HDMI 2.1 schermen dus zodra de PS5 verkrijgbaar wordt. Een nieuwe melk koe.
Het is toch wel gek dat LG met zijn tv's veel meer richt op gamers door ook bijvoorbeeld de focus op lagere latency. Sony kennende moet je ook niet gek kijken als de Sony bravia ontwerpers schijt hebben aan de playstation divisie.
Dit klopt (zie hier: nieuws: Sony brengt bedrijfstakken met tv's en camera's onder in aparte holding het zijn eigenlijk twee aparte eilanden (bedrijfstakken) binnen Sony. Ze zouden echt veel meer geld kunnen verdienen als ze de bedrijfstakken beter op elkaar afstemmen commercieel gezien. Geen HDMI 2.1 lijkt een melkkoe voor de volgende generatie TV's als de consoles er zijn, maar volgens mij kan je als Sony zijnde nu juist dit gat dichten door dit samen te promoten, je marktaandeel wordt vermoedelijk alleen maar groter als de klanten tevreden zijn, dan komen ze weer terug.

[Reactie gewijzigd door Jumpman op 30 juli 2024 06:48]

Consumenten zijn ook niet gek. HDMI 2.1 is nu al meer dan een jaar uit. LG had vorig jaar die poorten al up hun hardware zitten. En Samsung ook. Dus je krapt je wel achter je oren als consument.
Ik denk dat Sony en andere fabrikanten die geen HDMI 2.1 implementeren in hun highend tv's echt wel verkopen laten liggen. LG spint er garen bij, die OLEDs gaan als warme broodjes.
Ik weet het zelfs zeker. Ik ga een CX kopen, want HDMi 2.1 is voor mij een must. Anders was het Panasonic geworden.
Voor mij ook alleen HDMI 2.1. Ik wil qua frameinterpolatie via een HTPC van 24->60fps @FHD overstappen naar 24->120fps @4K. Kijkt veel fijner dan 24fps vind ik.
Er zijn inderdaad mensen die het soap opera effect fijn vinden. Zelf vind ik het redelijk verkrachting van hoe een film overgebracht wordt, in mijn ogen wordt alles heel onnatuurlijk en kijk ik niet meer naar een film maar naar echte acterende mensen.
Ja, er schijnen 2 kampen te zijn als het gaat over HFR. Ik behoor tot het kamp dat graag een hogere fps ziet. Voor mij voelt 24fps als een hakkelende diavoorstelling, vooral bij pans, die zien er werkelijk niet uit. Ik geef toe dat er bij een hogere fps veel hogere eisen gesteld moeten worden aan de productiekwaliteit want het valt gewoon meer op als het onnatuurlijk is. Maar persoonlijk vind ik het geweldig om meer levensecht betrokken te zijn bij het schouwspel en minder afgeleid te worden door de beperkingen van de techniek zoals een beperkte fps. Wat misschien erg scheelt is dat ik op 1.80m van mijn 60 inch tv zit met een bovengemiddelde surroundset en dus in die zin al veel meer immersie ervaar dan in een gemiddeld huishouden waar men 50 inch al veel vindt, doorgaans voor de matige kwaliteit van een midrange of lowend LCD-tv kiest en er ook nog eens rustig 4m vanaf gaat zitten. Dan snap ik dat het soap opera effect de druppel is en je het gevoel krijgt naar acterende mensen en een filmset te kijken door een totaal gebrek aan immersie. Ik ervaar juist meer betrokkenheid doordat het levensechter aanvoelt. Er is tot op heden nog niemand die bij mij een film heeft gekeken en aan heeft gegeven dat het beeld er onnatuurlijk uitzag. Ik hoop met een 77 inch OLED 120fps@4K de immersie nog meer te kunnen vergroten. Ik wil een film helemaal voelen en juist niet het gevoel hebben dat ik op een afstandje zit te kijken.
Consumenten weten niet eens wat HDMI is... als je dat benoemt krapt men zich al achter de oren.
Dat lijkt me onzin. De mensen waar ik mee omga weten tegenwoordig heel goed wat HDMI is. Van versienummers hebben ze dan weer geen verstand maar dat kan je ook niet van niet-techies verwachten.
Ik denk dat er een misvatting is omtrent 4K en 120fps. De PS5 is in staat tot beide, maar gecombineerd is waarschijnlijk een ander verhaal. Ik verwacht dat native 4K @ 120fps niet gehaald gaat worden. Een game als Rocket League zou dit misschien net kunnen, maar ik verwacht niet dat PS4 games hogere framerates gaan krijgen.

HDMI 2.1 lijkt mij vooral van belang voor PS VR.
Je wilt niet iedere keer je refreshrate en output settings aan lopen passen wanneer je een game speelt onder 1440p maar wel 120fps ondersteunt. En er is een heel groot gat tussen 1440p en 2160p waar een 120hz game prima tussen kan zitten. Dan is het wel fijn als het beeld ook geoutput kan worden als een 2160p signaal en niet eerst gedownscaled moet worden naar 1440p of 1080p om vervolgens weer door de TV opgeblazen te worden tot 2160p.

Render != output != display
Maar je console kan dat toch prima zelf regelen? Consoles switchen nu ook al zelf tussen resoluties en refreshrates. TV's rapporteren de mogelijkheden netjes naar je console. VRR doet daar nog een schepje boven op.

En wat je beschrijft kan je nul terug vinden in dynamic resolution. Hierbij blijft de output resolutie gelijk, maar veranderd de resolutie van de output render buffer aan de hand van de performance eisen. Doet de huidige generatie consoles nu ook al.

[Reactie gewijzigd door Laurens-R op 30 juli 2024 06:48]

Niet helemaal. Als ik mijn XB1 of PS4 op 4K@60Hz instel op systeem niveau en vervolgens speel ik een spel wat een 1080p buffer heeft dan schaalt de console dat naar 2160p en wordt 2160p de output resolutie. De TV zal vervolgens van die 2160p pakken en indien nodig schalen naar de resolutie van het paneel (wat doorgaans vaak ook 2160p is).

Hetzelfde geld bij games die dynamisch schalen, die bieden hun output aan aan de console en die schaalt het naar de output resolutie. Games kunnen uiteraard zelf ook schalen maar de console forceert dat het matcht wanneer het naar buiten gestuurd wordt. Zou de console de 1080p niet schalen naar 2160p dan krijg je dikke zwarte randen om het beeld heen omdat de TV wel een 2160p zou ontvangen maar 1080p aan daadwerkelijke pixels heeft, de overige pixels bevatten geen data en zijn dan zwart.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 30 juli 2024 06:48]

Het gaat om de output, zo heeft de ps4 pro altijd een output van 4k, ook al draait de game op 1440p op de ps4 pro.
Ik verwacht dat er bijvoorbeeld een 1080@120hz -> 4k@120hz upscaling zou kunnen plaatsvinden. Dan heeft een 4k scherm met 120hz wel zin
Dirt 5 heeft wel 4k / 120 FPS, weliswaar op de Xbox Series X - maar goed, om aan te geven dat deze (nieuwe) generatie consoles het wel aan kan, al is het inderdaad maar net en waarschijnlijk voor 'dat soort' type spellen voorbehouden. Wie weet wat ze er later nog uit persen.

https://www.xbox.com/en-US/consoles/xbox-series-x#games
Nee dat klopt niet, de game heeft een optie voor 120fps (op naar alle waarschijnlijkheid een lagere resolutie), standaard draait de game 4K 60fps.
Was de resolutie al bekend gemaakt voor de 120fps mode in Dirt 5? Volgens mij is het tot nu toe 4K@60fps of ????@120fps.

De ontwikkelaar noemt 120fps ook echt als een aparte mode zonder daarbij de resolutie te benoemen: https://www.youtube.com/w...hI&feature=youtu.be&t=258
Denk dat er wat verwarring is ontstaan door deze in in het vorige Tweakers artikel.
Na afloop van de publicatie van de trailers maakte Robert Karp van ontwikkelaar Codemasters Cheshire bekend dat DiRT 5 niet alleen op 4k-resolutie en met 60fps is te spelen op de Xbox Series X, maar ook op 120fps
Vind het sowieso vreemd hoe Xbox het 'toont' op zijn game pagina, wel naast 4k zetten..
Misschien offtopic maar is het nog wel verstandig een Oled te kopen? Dit i.v.m. mogelijk inbranden?

Ik zie bij de mediamarkt veelal bij Oled tv's een papiertje met "neem een extra verzekering tegen inbranden, valt niet onder garantie".

[Reactie gewijzigd door Jboy1991 op 30 juli 2024 06:48]

Praktijktests wijzen uit dat inbranden eigenlijk geen enkele issue meer is bij normaal gebruik. Dat briefje van de Mediamarkt snap ik wel. Zullen altijd wel mensen zijn die het afnemen, toch weer makkelijjk verdiend voor de Mediamarkt.

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test
Anekdotische toevoeging: Ik gebruik sinds ~2015 dezelfde OLED TV (LG EG920v) die vrijwel exclusief gebruikt is voor games, waaronder aardig wat uren in games met statische HUD elementen. Tot nu toe heb ik geen last van burn-in op de TV.

Dat gezegd hebbende zou ik geen OLED show model kopen omdat winkels er niet altijd even netjes mee omgegaan wordt (geen content afwisseling) en het belangrijk is dat de TV de tijd krijgt om zijn refresh cycle te draaien wanneer hij in standby staat.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 30 juli 2024 06:48]

en het belangrijk is dat de TV de tijd krijgt om zijn refresh cycle te draaien wanneer hij in standby staat.
Zorg er dan bij Sony wel voor dat je allerlei 'wake up' functies uitzet - mijn pas gekochte KD55-AG8 gebruikte 25 Watt in standby tegenover de geadverteerde 0,5 W. Na vrijwel alles uitgezet te hebben zit hij nu meestal op 0,5 met af en toe een onverklaarbare piek naar 25W.
Mss het image retention preventie systeem. Die refreshed je panel als de TV uitstaat. Verbruikt wat, maar zorgt ervoor dat de TV langer meegaat.
Ik herken het probleem. Heb daar ook al tijden last van met mijn W805C. Wel een Android TV maar gewoon LCD dus bij mij gaat ie 's avonds gewoon van het stroom af.
Maar kan je dan niet alsnog qled kopen of wachten tot microled betaalbaar is?

Ik heb zelf nog een normaal led tv van eind 2015 en moet toegeven dat als ik in de mediamarkt loop en zie de kleuren van q- en oled. Dat er toch iets gaat kriebelen in positieve zin
Je kunt altijd blijven wachten op nieuwere of betere technieken....:) Het punt waar ik op reageerde ging over inbranden en OLED. Bij normaal gebruik is dat met de laatste generaties OLED geen issue meer.

Ik heb in de winkel een QLED vergeleken met een OLED, dezelfde content side by side afgespeeld en ik vond persoonlijk de OLED verreweg het mooiste beeld geven. Ik heb dus de persoonlijke overweging genomen om voor de OLED te gaan. Het blijft toch een persoonlijke voorkeur...
Het probleem lijkt vooral te komen omdat mensen soms de stroom van schermen halen. En dan werken de routines die image retention bestrijden niet. Dus gewoon je TV in standby zetten 's avonds en dan is er niks aan de hand.
Bart ® Moderator Spielerij @Bertjuh5711 mei 2020 16:06
Da's wel een beetje aparte logica he? Ik heb wel eens een huis gekocht, daar ging het dak van lekken. Moet ik nu in een grot gaan wonen? En mijn auto... Enfin, je kunt het wel raden.
Ze zijn voorzien van een Ambient Optimization-functie, die de beeld- en geluidskwaliteit afstemt op de omstandigheden in de ruimte waar de tv staat.

Eindelijk een fatsoenlijke brightness sensor op een TV?
Die is naar mijn mening bij Sony altijd degelijk geweest. Als ik mijn verlichting aanpas zie ik de helderheid van mijn TV meegaan.
Dan hoop in dat je dat ook uit kunt zetten? De dag dat mijn tv zelf instellingen gaat veranderen is de dag dat die tv de deur uit gaat namelijk..
Natuurlijk, lichtsensor zit gewoon bij de picture settings. Het werkt als een window, in combinatie met de helderheid die je zelf instelt. Je merkt er niets van, buiten dat de perceived brightness de hele dag door bijna hetzelfde is.
Kijk. Zelfde prijzen als de cx lijn, maar dan met android en betere upscaling, kleurverloop en motion. Ik gebruik voornamelijk uhd blu rays dus het hele hdmi 2.1 gedoe laat me koud. Tegen de tijd dat er uitvoerbronnen, materiaal etc is voor 2.1 kijk ik wel weer voor een model van dat jaar :z
Met name voor aansluiten op je PC is variabele refresh rate (g-sync / freesync) wel een mooie toevoeging.
Al is dat nogal een niche, want buiten PC gaming op je TV (en misschien de nieuwe consoles) heb je er niet zoveel aan..
Gamen doe ik primair op mijn monitor, aan een bureau. Tv gebruik ik alleen voor films en series etc. Console gebruik ik niet eens
ik denk dat het kopen van een tv dit jaar niet zo verstandig is als ze grotendeels geen HDMI 2.1 hebben. als ze dit volgend jaar wel hebben kan je betere even een jaartje wachten lijkt mij
Precies.. voor €2100,- mag er best HDMI 2.1 inzitten.
Een nieuwe Sony gaat 'm niet worden dus dit jaar.
Ik ben op zoek naar een nieuwe 55 inch OLED, maar kan maar geen topper vinden die aan alle vereisten voldoet. Zoals die HDMI 2.1 & HDR10+
Waarom ondersteunen de LG OLED's eigenlijk geen HDR10+?
De meeste content die ik tegenkom is voor HDR10+ en niet Dolby Vision. Voor HDR10+ moet je (volgens pricewatch) gaan voor een Philips OLED.
Of zie ik dingen verkeerd?
omdat HDR10+ (deels) afkomstig is van Samsung en dat ligt niet zo lekker bij LG.
Zelf betwijfel ik dat de meeste hdr content hdr10+ is hoor. Het kan natuurlijk zijn dat waar jij naar op zoek bent of tegenkomt veelal deze standaard gebruikt, via Amazon prime video bijvoorbeeld.
Bedankt voor je antwoord. En wat is uw mening ivm LG WebOS tov Android TV?
Het lijkt me dat dingen op Android TV langer ondersteund zullen worden, of zie ik dat verkeerd?
Ik vind WebOs superieur aan Android TV op het gebied van gebruikersgemak. De ingebouwde mediaspeler kan ook heel wat formaten en codecs aan. Wel gebruik ik liever de Plex app.

Over de ondersteuning van Android TV kan ik niks zeggen of dat lang of kort is. Ga er voor het gemak vanuit dat het bij alle fabrikanten ruk is en dat je over het algemeen na de aanschaf niet echte upgrades hoeft te verwachten (los van patches, updates etc.).
Dolby vision heb ik op meerdere uhd films, Netflix, Disney, Amazon prime.
Maar mogelijk laat die bij mij geen hdr10+ zien omdat mijn tv alleen dolby vision doet.
Enfin, genoeg content.
Geen idee welke bronnen je gebruikt maar Dolby Vision werkt prima bij LG en HDR ook.
HDR10+ is dus niet echt nodig.
Technisch gezien zou LG dit wel toe kunnen voegen maar de noodzaak zien ze er blijkbaar niet van in.
Als je media download (torrent/usenet) dan is het altijd HDR10(+)
Ah ja, daar ook? :) ;)
Of voor Panasonic oled, maar de extra meerwaarde van Philips is Ambilight
Ja ook naar zittern kijken. Maar die hun Smart TV systeem is gebaseerd op Firefox OS, niet echt een platform met het aantal apps zoals Android TV.
Maar wellicht moet ik me niet concentreren op de Smart TV sectie, want die is, zoals Wren al zei, (na een tijdje) echt wel ruk. Ambilight lijkt me anders ook wel een meerwaarde. Echter nog nooit kunnen/mogen ervaren.
Is dit de opvolger van de AG9 van 2019 of is dit een model daaronder?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.