Ik kan niet autorijden, ook nooit geleerd ook. Is jouw stelling dat ik een beter mens was geweest als ik daar wel tijd en moeite in had gestoken, mogelijk ten koste van andere dingen die ik gedaan heb en vaardigheden die ik heb ontwikkeld? Ten eerste ben ik het daar op persoonlijk vlak niet mee eens (voorspelbaar wellicht, maar toch

) en ten tweede zou je dat objectief moeten kunnen onderbouwen als je wil dat dat argument echt kracht heeft, wat lastig wordt. Het is verleidelijk maar niet aantoonbaar juist om aan te nemen dat het leren van bepaalde vaardigheden waarde heeft buiten de beheersing van die vaardigheid zelf. Als je het wil beperken tot "maatschappelijk nuttige/waardevolle vaardigheden", dan heb je misschien nog een punt, maar dat wordt dan makkelijk ondergraven door het feit dat het maatschappelijk nog waardevoller is om dingen door machines te laten doen.
In de tijd van Nostradamus was er nog geen telefoon, zoals Hans Teeuwen ooit zong, maar dat weerhield hem niet ervan te voorspellen. OK, misschien slecht voorbeeld, maar neem anders Leonardo da Vinci, die ook geen mobieltje had. Waren de mensen uit die periode creatiever en vrijer geweest met een lulijzer met knopjes of een draaischijf, ten opzichte van "telefoon, bel Leonardo eens"? (Dat de telefoon
an sich voor meer mogelijkheden heeft gezorgd hoeven we niet aan te tonen.)
Je kinderen, en waarschijnlijk jijzelf, hebben waarschijnlijk ook geen flauw idee hoe je "zelf" logaritmes uitrekent met behulp van de rekenliniaal in plaats van het gewoon met een computer te doen. Sommigen zijn misschien zelfs geheel het vermogen tot vermenigvuldigen op papier kwijt! Daar gaan de kostbaar getrainde rekensynapsen van weleer, wat zonde. Voor zover ik kan zien heeft dat met vrijheid en creativiteit niets te maken; die krijgen juist meer ruimte omdat er minder energie gestoken hoeft te worden in taken die een machine beter kan automatiseren dan de hersenpan.
Die "maar deze balpen/typmachine/toetsenbord/voorspellende swiper zorgt voor de verloedering van de door ons gekoesterde schrijfkunst/taal/communicatieve vaardigheid/intelligentie" discussie is echt al heel oud, voor zover ik weet zonder harde conclusies.
[Reactie gewijzigd door MneoreJ op 11 juni 2019 13:40]