Code wijst erop dat providers geavanceerde simlocks kunnen zetten in Android Q

Er is code online verschenen die erop wijst dat providers op geavanceerdere wijze simlocks kunnen zetten op smartphones met Android Q. Zo zou het onder meer mogelijk worden om per simslot whitelists en blacklists te maken van providers.

Zo kunnen providers onder meer virtuele providers op het eigen netwerk of concurrenten in andere landen blokkeren, meldt 9to5Google op basis van vier commits in de Android-code. Dat kan niet alleen in het simslot waar de simkaart van de provider inzit, maar bij dualsimtelefoons ook in het andere simslot. Daardoor kunnen gebruikers het tweede simslot alleen gebruiken als er een 'goedgekeurde simkaart' in het eerste simslot zit.

Simlocks bestaan nog steeds, al zijn ze in de Benelux veel minder aanwezig dan voorheen. Ook providers verkopen in de Benelux vooral 'unlocked' modellen zonder simlock. Met een simlock kunnen providers ervoor zorgen dat klanten hun diensten blijven gebruiken als zij toestellen met korting verkopen. Die korting is mogelijk doordat providers erop rekenen dat er omzet terugkomt via diensten die klanten afnemen.

Google heeft code voor de functies in Android Q gezet, de komende Android-versie die vermoedelijk dit jaar uitkomt. De zoekgigant bracht in de afgelopen jaren telkens een grote Android-versie per jaar uit. Er verscheen in de afgelopen week al een uitgebreide video die nieuwe functies van Android Q liet zien.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

22-01-2019 • 07:06

99

Reacties (99)

99
96
42
3
0
49
Wijzig sortering
Om het even maar direct uit de lucht te halen.

Ook in andere Android versies (En iOS) zitten simlock-mogelijkheden. Altijd al zo geweest.

In NL en Be maken ze er echter weinig gebruik van.

Dus functionaliteit hoeft niet gebruikt te worden.

Kunnen de "hier zit ik niet op te wachten- en "belachelijk"-roepers rustig gaan slapen.
Hebben we vooral te danken aan een competitieve markt hier in Europa. We klagen natuurlijk wel (als bijvoorbeeld T-Mobile en Tele2 fuseren), maar dankzij streng toezicht en wetgeving worden de providers wel degelijk kort gehouden.

Overstappen in een dag, sim-only abonnementen, roamen door de hele EU (bedankt, Neelie!) De telecomproviders weten dat zodra ze echt gaan klooien met SIMlocks dat de ACM al snel op de stoep staat.

Overigens herinner ik me ook nog dat in de begintijd van mobiel (vroege tot mid-jaren '00) dat simlockvrij maken zo was ingeburgerd, dat als je in de telecomwinkel een telefoon met lock kocht, het personeel nog *net* niet met je meeliep naar de marktkraam met telefoonhoesjes om de hoek, waar de verkoper voor een tientje je telefoon unlockte.

Sinds ongeveer 2010 heb ik altijd alleen maar SIM-only abonnementen gehad icm. een losse telefoon, dus hoe het tegenwoordig gaat met locks, geen idee.
Begintijd van de mobiel?
Je bedoelt het begin van de populariteit van de mobiel.
De echte begintijd was in de jaren 80.
Simlocks... Daar zitten we echt op te wachten. Wat een vooruitgang zeg.
Het zal je verbazen, maar Google ontwikkelt Android niet specifiek voor ons land/de EU.
In de VS, de thuismarkt en de grootste enkelvoudige markt, zijn simlocks nog steeds heel normaal. Je kan er dan ook vanuit gaan dat deze actie gevraagd is vanuit de Amerikaanse providers en dat de EU nog wel wat aan te merken heeft (met andere woorden, het wil niet zeggen dat het in ons land ook gebruikt gaat worden).
De VS de grootste enkelvoudige markt?? In India hebben ze minstens 100 miljoen smartphone gebruikers meer! En het aandeel Android is veel en veel hoger in India dan in de VS.
Grootste als in omzet, niet in aantallen toestellen.
In India is een Samsung of Sony of LG minder interesant wegens de prijs ;) Daar doen ze het met TELEFOONS ALS Xiaomi / Oneplus / Oppo etc die verkopen daar veel beter. Waardoor dit eigenlijk vaak meteen niet wordt meegenomen in de OS dit sort functies. En wel bij de grotere smartphone fabrikanten.

[Reactie gewijzigd door theduke1989 op 24 juli 2024 14:53]

Wat heeft dat ermee te maken? Een simlock draait om het abonnement, niet om het toestel. Of je met de korting een duur of goedkoop toestel koopt maakt weinig uit. De providers maken zich alleen druk om het abonnement.
Dat zeg ik toch daar worden dit soort telefoons toch minder verkocht ;) en merken als Xiaomi / Oppo / Oneplus komen vaak nooit met dit soort opties in de smartphone.
Maar hoe is dat relevant? Het is niet alsof al die Xiaomi/OP/OPPO toestellen op iets anders dan Android draaien. Dit hele bericht geldt dan toch ook voor die fabrikanten en niet specifiek voor LG/Samsung? Of denk je dat specifiek die merken dat stuk uit Android gaan halen? Maar waarom zouden Samsung en LG dat dan ook niet doen buiten de VS? Dus dan kom je weer terug naar de vraag, hoe is jouw opmerking dan relevant? Want iedereen zit in hetzelfde eco systeem met dezelfde opties.

[Reactie gewijzigd door Thekilldevilhil op 24 juli 2024 14:53]

Alle merken als Xiaomi en Oneplus etc gebruiken een custom rom. Dus die kunnen dan toch echt zelf vaak alles eruit halen op software niveau
Alle merken als Xiaomi en Oneplus etc gebruiken een custom rom
Ook die merken leveren een standaard fabrieksrom, daar is niks custom aan. Als je die rom's als custom betiteld dat leveren de andere merken ook "custom" roms....
Volgens het artikel zit het in het OS.
Het is mij onduidelijk wat het merk telefoon ermee te maken heeft. Google heeft de functie in Android zitten.
Dus als een fabrikant dat OS gaat gebruiken, zit het erin.
Dus als een fabrikant dat OS gaat gebruiken, zit het erin.
Dit is niet helemaal waar. De meeste fabrikanten gebruiken AOSP om hun Android versie te maken en meestal voegen ze alleen functies toe. Maar men kan ook zeker functies weghalen. Het is dus niet 100% zeker dat deze functionaliteit ook daadwerkelijk in elk toestel zit.

Los daarvan is sim-locken in veel landen een no-go. India doen ze het niet, Nederland eigenlijk ook niet meer en in Canada is het zelfs verboden bij wet. Daarbij is het bij iPhones zo dat Apple ze sim-locked op de Apple servers, alleen vragen veel providers dit niet meer aan. Maar het is zeker niet zo dat dit niet mogelijk is bij een iPhone.
Wacht even zeg je nu echt dat Ziaomi/Oppo/Oneplus nooit multi sim telefoons uitbrengen, of beweer je nu dat zij de moeite zouden nemen om dit soort code uit de android core te slopen omdat ze er op tegen zijn?

Geen van beide is namelijk waar, de android core openen en dingen aanpassen en dat met elke update en patch weer moeten doen is niet een manier om geld te verdienen en dus zeker niet iets dat deze bedrijven zullen doen.
Het idee dat deze bedrijven geen multi-sim telefoons uitbrengen is ook totale onzin omdat zij dat natuurlijk wel doen zeker voor landen als India waar je iedere paar kilometer een nieuwe provider hebt en er nog steeds niet 1 provider is die het hele sub-continent kan dekken. Daar is het gewoon nodig om een telefoon met meerdere sim-kaarten te hebben omdat je dan bijvoorbeeld zo wel thuis als op je werk wilt kunnen bellen tegen een redelijk tarief.
Als de markt er om vraagt is er geen enkele reden waarom bedrijven als oneplus/xiaomi/oppo etc niet met een multi-sim telefoon zouden komen. Hier een mooi voorbeeld van een telefoon met 4 sim kaarten:
https://www.oppo.com/en/smartphone-r7/
Dat is toch niet de context van het verhaal meerdere sims?

De context is de beveiliging rondom de sims. En al heb je 4x simslot dan alsnog volgens jou zouden de ontwikkelaars (fabrikanten) niet aan de Android core zitten 8)7 Maar dat gebeurd wel en er is zoveel niet in de custom roms wat wel de normale android versie bevat ;) en met Android Pie zou dit dus al helemaal makkelijker moeten zijn om het te verwerken. Kortom het is volgens mij gewoon te doen via software aansturing en ik denk juist de merken als Xiaomi / Oneplus / Oppo en alles juist dit soort blokkades eruit halen voor die groep ;) omdat het meer oplevert dan het erin laten.
Zo als ik zei ik begrijp niets van de redenatie dat dit op de een of andere manier iets te maken heeft met bepaalde merken en het enige dat ik me voor kon stellen is dat het slaat op het deel van het artikel dat over meerdere sim-kaarten gaat maar ook in dat geval snap ik niet hoe een merk relevant kan zijn.

Het er uit slopen van de blockades zal niet zo snel gebeuren omdat het een optie is die je naar keuze aan of uit kan zetten. Om die reden zullen deze bedrijven het er waarschijnlijk gewoon lekker in laten zitten en het aan de verkoper overlaten of zij wel of niet kiezen van deze optie gebruik te maken.
Als gewoon gebruiker van de telefoon zijn deze settings standaard niet aan of uit te zetten dus het er in laten zitten kost niets en kan alleen maar zorgen dat meer verkopers jouw product verkopen, het er uit slopen kost geld en tijd etc en heeft voor de eindgebruiker heel erg weinig nut. Immers iemand die een telefoon koopt omdat zij geen simlock willen koopt de telefoon niet via een provider die er een simlock op plaatst. Een gebruiker die het niet zo veel uitmaakt koopt de zelfde telefoon net even goedkoper via een verkoper die dat wel doet.

Custom roms is een heel ander verhaal dat is totaal niet belangrijk en daar zullen deze features waarschijnlijk ook niet zo maar er uitgesloopt worden omdat ze niet echt iets kosten geen impact hebben op de functionaliteit van het systeem en dus voor de eindgebruiker totaal niet van belang zijn. Waarom dan aan code rommelen die helemaal niets doet voor wie dan ook omdat er geen providers zijn die custom roms leveren zal er ook niemand ooit die setting aan passen tenzij het is om te experimenteren.
dan heb je ook een verschil in prijs.

hier kost een budget phone al gauw 200 euro.

maar daar is het veel lager en kan je al een "dual sim" phone kopen voor minder dan 30 euro.
Het zal je verbazen, maar Google ontwikkelt Android niet specifiek voor ons land/de EU.
Je bedoelt waarschijnlijk: Google ontwikkelt Android niet voor de gebruiker, maar voor de fabrikanten en operators.
En in ons land/de EU doen die operators niet/nauwelijks aan simlocks. @Fly-guy heeft het nergens over gebruikers of operators, alleen over verschillen in de regio's, en die kloppen gewoon prima.
alleen over verschillen in de regio's, en die kloppen gewoon prima.
Maar ook dat is een keuze van Google. Ze kunnen er ook voor kiezen om Android te maken voor de gebruikers en gewoon dit soort onzin weigeren in te bouwen. Dat ze dat niet doen zegt genoeg.
dat doet elke telefoon fabrikant dan ja ook jou apple ;)
Echt niet. Apple is juist de enige die niet bukt voor de operators. Zo staat apple geen operator-branded iPhones toe, geen preloaded shovelware, etc.
Dan heb jij berichten gemist over de esim.. Die niet kwam door de providers dus Apple wel bukte..
Wat gek, want v.z.i.w. heeft de iPhone XS gewoon een eSim.
Ook iPhone 7 die er mee zou komen?
edit was zelfs ouder dan iphone 7!
https://tweakers.net/nieu...erde-simkaart-iphone.html

ze hebben zelfs jaren lang gebukt voor telcos :)

[Reactie gewijzigd door raro007 op 24 juli 2024 14:53]

In de VS, de thuismarkt en de grootste enkelvoudige markt, zijn simlocks nog steeds heel normaal.
"Normaal" of bedoel je gebruikelijk?
Volgens mij kunnen we niet spreken van normaal als er een standaard wordt ontwikkeld (sim), welke weer ongedaan gemaakt wordt door technische beperkingen welke uiteindelijk de consument frustreert. Soms helpt het de consument, zoals bij dezelfde motoren in auto's, welke softwarematig geknepen zijn, om ontwikkelkosten te besparen. Hier zie ik de besparing niet van in ...
Tja, dan moet je niet een toestel kopen met veel korting via een provider, logisch dat zij dan een simlock er op zetten (tot je abonnement voorbij is). Ik geef ze groot gelijk.
Je heb in de VS bij veel providers niet eens de keuze om zelf een losse telefoon te kopen.
Je moet een telefoon van hun afnemen of je heb gewoon niks.
Een losse telefoon menen is geen optie want die werken gewoon niet.
Veel providers? Nu weet ik niet hoeveel er zijn, maar de groten: Verizon, Sprint, AT&T, T-Mobile, Cricket Wireless, MetroPCS, Simple Mobile, TracFone, Total Wireless en Boost Mobile accepteren allemaal unlocked telefoons.

[Reactie gewijzigd door RebelwaClue op 24 juli 2024 14:53]

Nou zo logisch vind ik dat niet.

Als ik een abonnement bij een provider afsluit en ik er een toestel bij 'krijg' dan heb je het over 2 verschillende zaken.

Ten eerste sluit ik een overeenkomst met een bepaalde duur af bij die provider. Dat is een contract waar ik eigenlijk niet onderuit kan komen. Telefoon of geen telefoon, ik zit er een bepaalde periode aan vast en mag maandelijks een bedrag aftikken.

Ten tweede genereert de telco een beetje extra omzet door mij een telefoon te verkopen. Want ze geven hem natuurlijk niet cadeau. Je betaalt er een bedrag per maand extra voor en vaak ook nog een eenmalig bedrag. Die bedragen tezamen benaderen of

Die telefoon is dus van mij en mag ik mee doen en laten wat ik wil. Logisch.
Maar helaas leven we in een maatschappij waarbij de fabrikanten en leveranciers meer en meer proberen om te bepalen wat jij wel en niet mag met de zaken die je hebt gekocht. Dan noemen ze het ineens geen verkopen meer, maar 'in licentie gegeven'. Logisch is dat allerminst, wel de realiteit.
Helaas is dit in amerika nog altijd de realiteit na 20 jaar telefoons.
Daar is een telefoon los kopen maar bij een enkele provider te doen bij de rest zit je gewoon gelocked aan de telefoons die zij leveren bloatware en half jaar latere updates included.
Ik hoop dan ook dat de code voor daar is anders ben ik snel klaar met mobiele telefoons want daar is bootloader unlocken en custom roms flashen vaak niet eens mogelijk omdat je telefoon dan gewoon niet meer werkt..
In Europa is het steeds zeldzamer aan het worden, maar in landen waar men veel meer telefoons verkoopt zo als bijvoorbeeld China en India maar ook bijvoorbeeld veel Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse landen daar is het nog vrij gewoon om een sim-locked telefoon te hebben zeker omdat de provider er dan een korting op geeft en het gemiddelde vrij besteedbaar inkomen daar nu eenmaal een stuk lager ligt.

Met andere worden Google luistert naar de grote providers (ook die buiten de westerse wereld) en zij vertellen Google dat het belangrijk is om bijvoorbeeld op een dual-sim telefoon tot niet al te lang geleden vrijwel niet te koop in Europa het erg belangrijk is voor hun verdien model om zo veel mogelijk controle te hebben over welke sim-kaarten wel en niet gebruikt kunnen worden.
Het zal Google een worst zijn, het gaat hun om de verkoop van telefoons met de Google diensten er op welke provider je wel en niet kan gebruiken is niet relevant voor Goolge's inkomsten. Maar als de Providers een ander OS verkiezen boven dat van Google dat is dan weer erg lastig voor Google vandaar dat zij er alles aan zullen doen om dit soort vragen van uit de providers te implementeren.

Met de Europese wetgeving en de richting die die opgaat lijkt het er op dat de sim-lock oplossing waarschijnlijk geheel zal verdwijnen. Of dat ook in andere landen zal gebeuren, wie weet.
Waren toch juist van de simlock ellende af? :?
In Nederland dus grotendeels wel maar in veel andere landen niet. In bv Japan zijn alle telefoons van de grote providers gelocked. Er is nu wel eindelijk wetgeving die providers verplicht (tegen betaling) na een bepaalde periode sim locks te verwijderen maar nieuw zit je vast aan een sim lock. De de VS zijn sim locks ook normaal geloof ik.
Een simlock is niet zo erg, als je toch van plan bent bij een provider te blijven.
Wat je echter steeds vaker ziet is dat je een contract krijgt voor $50/maand met allerlei cash backs gedurende het eerste jaar, of de eerste twee jaar. Daarna wordt het duur, maar kun je door de simlock niet switchen, maar biedt men je natuurlijk wel een verleidelijk nieuw contract met een nieuwe telefoon aan. Dat soort marketing heeft alleen maar verliezers en leidt tot extra e-waste. Ik zie langs die kant de uitwassen nog wel verdwijnen.
Een simlock maakt het doorverkopen van een telefoon wel erg lastig.
Kan dit via custom roms, of kind of root worden omzeiled ? zou toch moeten als het op softwarematig niveau is.
Maar dan ben je bij de meeste merken je garantie ook meteen kwijt en dan wordt de 2e hands verkoop waarde van het toestel ook ineens ook een stuk lager. Kortom dat doe je liever ook niet als je het niet voor andere dingen nodig hebt.
In de EU mag je garantie niet vervallen als je geroot bent of een custom rom hebt geïnstalleerd. In de US wel.
Heb je een bron hiervoor?
Echter is dit de interpretatie van juristen, (nog) niet van een rechter. Dus echt veel betekend dit niet.
Als je het wilt doorverkopen maakt het juist aantrekkelijker ;) en als je een ASOP rom erop hebt dan maak je de verkoop al helemaal makkelijk. En Garantie tja na twee jaar of 1 jaar wil je misschien wat anders dus dan maakt het niet uit en wil je niet meer vast zitten aan de provider.
Persoonlijk zou ik geen 2e hands toestel zonder garantie kopen.
Vroeger ging ik zelf ook modden en andere roms er op zetten maar dat doe ik nu al jaren niet meer.
Ik deed dat vooral om de CPU en GPU te kunnen undervolten en toch de clocks te kunnen verhogen. Daarnaast andere kernels te laden om hem zuiniger te maken. Maar daar heb ik nu de zin en tijd niet meer voor + toestellen gaan opzich lang genoeg mee.

Maar dat zal dus voor iedereen anders zijn wat hij of zij belangrijker vind. Ik heb liever garantie.
Maar als die toch al verlopen is kan het natuurlijk wel interessant zijn om hem te rooten om op dit manier weer nieuwe software updates te kunnen krijgen of een nieuwere Android versie.
Scheelt dat in Nederland de garantie niet mag vervallen als je je toestel root of custom romt. Alleen als er een direct verband is tussen de root/custom rom en de storing. Al proberen winkels/bedrijven hier wel onder uit te komen vaak met smoesjes.

Ik heb overigens wel eens een toestel die geroot was onder garantie laten repareren.
Idd, rooten + custom rom + al dan niet een undervolt kernel was nodig om telefoons een beetje een lange levensduur te laten halen en fatsoenlijk te kunnen gebruiken.

Met mijn s8 is deze urgentie compleet vervallen, draai de stock rom met 100% tevredenheid. Met de s6 werd ik nog gek van de bloatware en heb er een gestripte official rom op gezet. Op telefoons daarvoor vaak cyanogenmod met aangepaste kernels etc, omdat de originele software te vol fouten zat.
Ligt er aan, bij iPhones zit het sim-lock bijv. in de baseband software (of jaren geleden in ieder geval). Dat is een apart stuk software waar je eigenlijk niet echt aan moet gaan zitten rommelen. Ik heb dit toen voor een vriendin gedaan op haar iPhone 3GS maar het maakte de telefoon redelijk onstabiel.

Ook nu zijn er voor iOS carrier cracks, maar ik heb op Reddit ook weer heel veel mensen langs zien komen die er problemen mee hadden.
Nee, dat zit in een ander stukje geheugen waar je niet bij komt als je een rom flashed.
Wil je je telefoon doorverkopen, dan zorg je dat er 1tje zonder simlock koopt, je weet van te voren waar je aan begint, en je krijgt het toestel dan ook nog eens tegen een behoorlijke korting vaak.
Zelf zou ik dus nooit een 2e hands telefoon kopen (en zit ook niet te wachten om em zelf door te verkopen).
In Europa zijn providers verplicht om een telefoon na een jaar op verzoek te "unlocken". Een blacklist aanhouden voor providers waar de telefoon dan nog steeds niet werkt is een gedeeltelijk sim-lock, dus niet toegestaan.
In de praktijk kan je een telefoon na een jaar dus gewoon doorverkopen.
In het buitenland een lokale sim kopen is er dus niet bij met deze toestellen als ik het goed begrijp?
Als ze het zo mee leveren nee. Je moet dan gewoon dezelfde locale provider sim kaart aanschaffen helaas :( Of prepaid sims werken anders? die zouden eigenlijk toch op vrijwel elk toestel mogen.
Dit ligt geheel aan je provider. In Nederland doen ze dit niet meer, maar een US provider kan idd buitenlandse sims blokkeren. Wat ze ook kunnen doen bij bv Dual-Sim is buitenlandse sims alleen blokkeren als de 1e sim niet van de provider is.
Maar zijn in Japan ook losse simlockvrije toestellen te koop?
Wij wel, maar in andere delen van de wereld is het nog altijd de normaalste zaak van de wereld. Zou me niet verbazen dat Amerikaanse providers hier al jaren om aan het vragen zijn.
Artikel wel gelezen?

Het is iets die inderdaad bijna niet meer voorkomt in Nederland, maar is de normaalste zaak in andere landen...

Alleen zijn er nu andere instelling mogelijkheden dat providers kunnen gebruiken.
In Nederland ja, andere delen van de wereld is het er gewoon. Laten we zeggen je bent te verwend in Nederland ;)
Iets voor de EU? Zoals netneutraliteit? Dit is gewoon een soort koppelverkoop en werkt het weggooien van oudere telefoons in de hand...
Tot 2009 hadden we in België een verbod op het bundelen van een telefoon met een contract en op sim locks. België heeft zijn wetgeving moeten aanpassen net omdat dit niet in overeenstemming was met Europese regelgeving. Al hebben we gezien dat bundels de afgelopen 10 jaar nooit echt populair zijn geworden.
Dit is gewoon een soort koppelverkoop en werkt het weggooien van oudere telefoons in de hand...
Even advocaat van de duivel spelen:
Niemand verplicht je om een combinatiepakket van smartphone en abonnement te nemen. Je kan altijd een los toestel kopen en een SIM-only abonnement.

De reden dat het in de EU mogelijk geen koppelverkoop betreft (en mogelijk ook de reden dat het niet meer populair is om te doen) is dat er geen exclusieve toestellen meer zijn die je bij een enkele provider kan krijgen. Andersom is elke provider bruikbaar met elk toestel (gezeur met bepaalde 4G frequenties uitgezonderd).

Zelf ben ik geen fan van simlocks, dus heb altijd losse toestellen gehad.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 24 juli 2024 14:53]

Niemand verplicht je om een combinatiepakket van smartphone en abonnement te nemen.
Da's juist 't probleem. De overheden stellen 't niet verplicht, dus worden er onnodig telefoons weggegooid als ze nog niet af zijn. Onnodige extra aanslag op 't milieu. (Het hoofdprobleem blijft natuurlijk: overbevolking.)
[...]

Da's juist 't probleem. De overheden stellen 't niet verplicht, dus worden er onnodig telefoons weggegooid als ze nog niet af zijn.
Hoe draagt het ontbreken van een verplichting om een combinatiepakket af te nemen bij aan het onnodig weggooien van telefoons? Ik zou juist het tegenovergestelde verwachten.
Door het ontbreken van de verplichting het niet aan te bieden, natuurlijk.
Net als met auto's: als de overheid 't toestaat (of zelfs subsidieert) dat je benzineslurpende auto's verkoopt, zullen die ook worden verkocht.
Iets voor de EU? Zoals netneutraliteit? Dit is gewoon een soort koppelverkoop en werkt het weggooien van oudere telefoons in de hand...
Na het comment van theduke1989
In Nederland ja, andere delen van de wereld is het er gewoon. Laten we zeggen je bent te verwend in Nederland ;)
Zat ik daar inderdaad gelijk aan te denken, dit is weer zo'n dingetje dat erop wijst dat de EU toch niet helemaal "mijn ding" is met het kunnen opleggen van wetten en regels die veel minder goed kunnen uitpakken dan onze eigen regel en wetgeving.
Alleen heeft Nederland geen verbod op sim-locks. Nu weet ik niet hoe het tegenwoordig geregeld is, maar providers hadden met elkaar afgesproken een toestel na 1 jaar simlock vrij te maken (icm een code). Het zelf sim-lock vrij maken is niet strafbaar. Maar een sim-lock er op zetten, is dus niet bij Nederlandse wet verboden.
Zat ik daar inderdaad gelijk aan te denken, dit is weer zo'n dingetje dat erop wijst dat de EU toch niet helemaal "mijn ding" is met het kunnen opleggen van wetten en regels die veel minder goed kunnen uitpakken dan onze eigen regel en wetgeving.
Alleen is dat hier niet het geval. Welke regels worden door de EU opgelegd die simlocks mogelijk maken die Nederlandse wetgeving heeft verboden? Dat is er niet. Er zijn minder sim-locks omdat er minder koppelverkoop is met gesponsorde toestellen. Juist qua mobiele telefonie zijn er goede redenen om blij te zijn met de EU, anders werden toestellen nog veel meer per land regiogebonden en waren roamingkosten nog steeds sky high.
Nog niet nee...
Gewoon een beetje vrijblijvend de EU haten dus. Ik zie vaak de aanname dat beleid beter zou zijn als de EU er niet over besloot, terwijl er ook in Nederland best wel eens een meerderheid tegen jouw standpunt zou kunnen zijn. Waarom zou de EU anders beslissen (of slechter) dan landelijke politiek over regels rond sim-locks?

Zie eens hoe de meeste partijen die een nexit voorstaan (Baudet, PVV) gewoon een minderheid hebben in beide kamers. Ook zonder EU krijgen die dus hun zin niet, omdat andere mensen uit de straat d66 of cu stemmen. Maar het is altijd de schuld van de EU die het volk ledverlichting en zuinige stofzuigers opleggen. Alsof dat soort maatregelen niet gewoon ook nationaal bedacht kunnen worden.
Zeer dubieus, maar fysieke simkaarten zullen toch over niet al te lange tijd verdwijnen en dan stappen we over op e-sim. En dan zijn er veel meer mogelijkheden om de gebruiker te frustreren.
Vooral in de US lijkt er terug veel vraag te zijn, de grote mobile spelers daar hebben SIMlock ook in de consumer eSIM specs geduwd.
Maar opzich maakt het allemaal geen verschil, fysiek of virtuele SIM.
En nog veel en veel meer manieren om de providers te frustreren...
Gewoon enkel de simlockvrije alternatieven kopen, dan stoppen de providers vanzelf met de gelockte modellen.
Ja wij (tweakers) zouden dat doen.
De meeste mensen willen gewoon de goedkoopste telefoon/het goedkoopste abbonement
Het goedkoopste abonnement is gewoon sim only ;)
En die hebben er ook helemaal geen probleem mee.
Gewoon telefoon zonder abbo kopen, dan ben je goedkoper uit en geen last van simlocks
Ja zo denken wij maar de gemiddelde consument niet, die gaat gewoon na ze provider om een telefoon met nieuw abbo uit te zoeken na 2 jaar.
Juist, dat zijn ook vaak de mensen die niet sparen om geld opzij te leggen voor wanneer ze een nieuw toestel moeten kopen (terwijl als ze echt slim zijn dus gewoon een goedkoper simonly abo kopen en dan elke maand wat extra opzij zetten). Voor veel mensen is het gewoon kopen op afbetalen..
Dit in combinatie met die vaste simkaarten (e-sim) die er aan zitten te komen kan een vervelende situatie opleveren. Mij lijkt het geen goede ontwikkeling.
Dan koop je die telefoon toch niet via de provider....
Moet je wel over nadenken wanneer je je mobiel na eigen gebruik door wil verkopen. Mocht die simlock er "niet af te halen zijn" is je mobiel een stuk minder waard als je aan een provider vast zit. Ik zou een mobiel met een dergelijke simlock toch echt laten liggen.
Ik heb voor de gein even door de commit zitten bladeren, maar holy crap wat een draak is dat geworden zeg. Ik snap niet dat men zulke code nog wil beheren op deze manier. De cyclomatische complexiteit is zo achterlijk hoog. Wordt er geen static code analyse gedaan binnen dit project?


Edit:typo

[Reactie gewijzigd door supersnathan94 op 24 juli 2024 14:53]

Alleen voor prepaid interessant natuurlijk. Bij een abonnement is een provider uiteindelijk het gelukkigste als je wel betaalt, maar geen minuut belt of bitje data gebruikt. Je betaalt de telefoon toch wel terug met het contact en ik vermoed dat er maar weinig mensen nog over hun bundel gaan en daardoor extra inkomsten genereren.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.