ProRail is van plan om in 2018 op zijn minst een test uit te voeren met een zelfrijdende trein. Het gaat om een goederentrein die autonoom op het traject van de Betuweroute gaat rijden. Op termijn wil de organisatie ook autonoom personenvervoer testen.
ProRail werkt bij de proef van automatic train operation, of ATO, samen met de Franse treinfabrikant Alstom. Bij de test zal de zelfrijdende trein gebruikmaken van het Ertms-beveiligingssysteem, dat staat voor European Rail Traffic Management System. Voor deze opvolger van het huidige ATB-systeem, of automatische treinbeïnvloeding werken de NS en ProRail samen met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.
Volgens ProRail kan ATO voor meer capaciteit op het spoor zorgen omdat treinen dichter op elkaar kunnen rijden als ze autonoom opereren. Daarnaast zouden besparingen op verbruik mogelijk zijn door gelijkmatiger rijden. Net als bij autonome auto's hanteert de treinindustrie verschillende niveaus van autonomie, van niveau 1, waarbij de machinist enigszins ontlast wordt, tot niveau van volledige autonomie.
ProRail overlegt met de provincie Groningen over autonoom personenvervoer. Deze test is erop gericht om te kijken wat ato voor gevolgen kan hebben voor de capaciteit op het provinciale treinnetwerk. Wanneer deze test van start moet gaan is niet bekend.