Airbnb verwijdert burgerservicenummers op last van privacyautoriteit

Airbnb verwerkt geen Nederlandse burgerservicenummers meer en heeft eerder opgeslagen bsn's van identiteitsbewijzen vernietigd. De dienst deed dit na op de vingers getikt te zijn door de Autoriteit Persoonsgegevens.

AirbnbDe Autoriteit Persoonsgegevens meldt zo'n honderd meldingen van gebruikers te hebben ontvangen over het onrechtmatig verwerken van de bsn's door Airbnb. Burgerservicenummers zijn bijzondere persoonsgegevens en het verwerken ervan vergt een wettelijke basis.

Om te kunnen huren via Airbnb dienen gebruikers van het bemiddelingsplatform een kopie van hun identiteitsbewijs, dat het bsn bevat, te uploaden. Airbnb is echter op basis van de Wet bescherming persoonsgegevens niet bevoegd de bsn's te verwerken.

De dienst verwijdert inmiddels automatisch de nummers van de kopieën van identiteitsbewijzen die ze ontvangen. Alle burgerservicenummers die al opgeslagen waren, zijn vernietigd. De Autoriteit Persoonsgegevens werkte bij de actie tegen Airbnb samen met de Ierse privacytoezichthouder. Airbnb is in Europa gevestigd in Ierland als Airbnb Ireland UC.

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

15-12-2017 • 10:52

150

Reacties (150)

150
148
77
15
1
59
Wijzig sortering
BSN is een bijzonder persoonsgegeven en moet je geheim houden, maar voor de 2 miljoen ZZPers in Nederland geldt dat blijkbaar iet, want daarvan staan de BSN nummers gewoon op de site van de KVK en zijn ze verplicht die te publiceren op alle facturen/websites etc...
Het grote probleem is natuurlijk dat er eigenlijk een designfout in het BSN zit. Waarom zou je een BSN geheim moeten houden en je naam niet?

Eigenlijk zou een BSN gewoon een unieke identifier moeten zijn (wat een naam niet altijd is) die gebruikt wordt voor situaties waar het 100% duidelijk moet zijn wie je voor je hebt maar die verder geen deuren opent. Ik hou mijn email adres ook niet geheim, m’n wachtwoord wel.
Nou ja, designfout, dat klinkt dat het wel meevalt. Dat is niet zo. Het bsn was het oude sofinummer van de belastingdienst. Het sofinummer is lekker makkelijk hergebruikt als bsnnummer met deze zzp-ramp als gevolg. Als privepersoon moet ik mijn bsn zo geheim mogelijk houden, als zzp-er moet ik op mijn site mijn bsn nummer voor de hele wereld zichtbaar maken. Als de overheid beweert dat ik daar zorgvuldig mee om moet gaan, en me dan voor dit dilemma plaatst, wat denkt de overheid hoe ik andere privacymededelingen van hen interpreteer? Waarom zou ik sleepwetten vertrouwen met dit soort "designfouten",

Wat ik niet begrijp: zorg als overheid dat je het bsn overal gebruikt en behandelt als publiek toegankelijk nummer, en gebruik het nergens (dus nergens) als verificatie. Alleen als identificatie, die nog apart geverifieerd moet worden. Maar het gegeven mag nergens vertrouwd worden dat het juist is opgegeven. Nu hinken "ze" op twee benen.
Het voordeel als ZZP'er is dat je dus praktisch nooit meer aansprakelijk bent voor schade die ontstaat door misbruik van je BSN. Wanneer er namelijk ooit schade door ontstaat kan niemand je nalatig noemen, je hebt je immers aan de wet te houden.

Verder ben ik het helemaal met je eens. Het BSN is iets als een mailadres, uniek en identificeerbaar. Daar hoort dan een deel 2 bij wat of per keer gegeneerd moet worden of geheim blijft voor iedereen.

Bijv; in het geval van belastingaangifte. Je logt in op een website met een wachtwoord dat (als het goed is) niemand kent behalve jezelf. Daar kan ik op een knop drukken "bellen" waarna ik het telefoon nr. zie met een 6 cijferig eenmalig controle getal wat ik kan oplezen aan de telefoniste ter verificatie.

Zo zijn er nog wel 1000 methodes, waarschijnlijk vele veel beter dan het idee wat ik uit de mouw schud, maar er zijn mogelijkheden genoeg.
Maar dan moet je er wel een rechtszaak van maken en die kosten zijn pas echt goed hoog.
Dat deel 2 bestaat ook al; da's het DigiD (en Idensys).
Het omzetten van het sofinummer aan BSN was niet het grootste probleem. Wel dat men op deze manier de BTW-nummers genereerd: NL<bsn-nr>B01 Dit is zo "makkelijk" want dan hoef je na de KvK-inschrijving niet te wachten op de Belastingdienst voor je BTW-nummer.

Ofwel, overal waar ik mijn BTW-nummer vermeld geef ik mijn BSN nummer prijs.
Dit is ook exact de reden dat mijn VOF niet terug wil zetten naar een eenmanszaak ondanks vrouwlief er zo goed als niks meer in doet.
Omdat de VOF zijn eigen unieke BTW-nummer heeft en een eenmanszaak niet.
ik begrijp niet waarom je het zo geheim mogelijk wil houden?
Dat wil ik ook niet. Ik wordt alleen bang gemaakt dat er allerlei narigheid van komt als ik dat niet doe. Dat wil ik niet (nodeloos bang gemaakt worden, dus).
aha, duidelijk, ben ik wel met je eens.
In Zweden is je BSN (personnummer) gewoon je geboortedatum plus 4 cijfers. Deze is niet geheim en kan overal gebruikt worden als identificatie. Erg handig als je je ergens wilt registreren, geen moeilijke achternaam of typefouten. En als je toestemming hebt gegeven om je adresgegevens niet geheim te houden, kun je zelfs bij webshops afrekenen door alleen je BSN en creditcard in te voeren, en klaar. Als Nederlander met een lastige achternaam (voor buitenlanders) is dit echt een verademing :)

Snap niet dat de overheid eens inziet dat het zo ook kan, je nederlandse BSN is gewoon weg niet veilig genoeg om er wat ook mee te doen, je moet er gewoon vanuit gaan dat deze niet geheim meer is. (KvK, hotels die je paspoort kopiëren, data lekken, buitenland die er niet zorgvuldig mee omgaat,...)

[Reactie gewijzigd door marking op 22 juli 2024 16:44]

Dat Zweedse systeem klinkt inderdaad erg mooi en simpel. Dat zou Nederland ook kunnen doen.

Maar, op zich hoeft het BSN ook niet verdwijnen wat mij betreft. We hebben het, het wordt breed toegepast en werkt in veel gevallen waarschijnlijk prima. We moeten alleen stoppen met het gebruik ervan ter verificatie en het alleen gebruiken voor identificatie. Zo'n overgang zal een flink kleinere ingreep zijn (de meeste systemen zullen het nu al niet gebruiken voor verificatie) dan het vervangen van het BSN door iets anders. Alleen die plekken waar het gebruikt wordt voor verificatie moeten dan aangepast worden.
Exactly!
BSN moet een publieke identificatienummer worden die overal voor gebruikt mag worden.
Bij risicovolle handelingen zoals het afsluiten van contracten, leningen, etc, moet je gewoon je ID-kaart laten zien.
Zo werkt het trouwens ook in Spanje en Portugal.
In Spanje bijvoorbeeld heeft iedereen een unieke ID van 8 cijfers die overal voor wordt gebruikt. Er is daar niks geheims aan. Bij de bank, provider, sportschool, verzekeraar of wie dan ook, is je ID jouw klantnummer. Iedereen kent zijn ID uit zijn hoofd, omdat het overal voor wordt gebruikt. (Vrienden en familieleden kennen soms zelfs elkaars ID nummers, net zoals je iemands telefoonnummer uit je hoofd kent...)
Een kwaadwillende kan niks met alleen het nummer. Bij het afsluiten van contracten moet altijd de fysieke identiteitskaart overhandigd worden.

EDIT: En om het makkelijk te houden is in Spanje je ID nummer ook meteen je KvK nummer, en zelfs je BTW nummer. Ik begrijp niet dat ze dit niet allang in NL ingevoerd hebben. Het is toch 100x beter om voor alles 1 niet-geheime ID nummer per persoon aan te houden?

[Reactie gewijzigd door Rex op 22 juli 2024 16:44]

In Zweden is je BSN (personnummer) ... Deze is niet geheim ... En als je toestemming hebt gegeven om je adresgegevens niet geheim te houden, kun je zelfs bij webshops afrekenen door alleen je BSN en creditcard in te voeren, en klaar.
Dus, doordat het persoonsnummer niet geheim is, zou ik als je buurman, als ik ooit je creditcardnummer heb kunnen zien, op jouw naam betalingen doen? Ik weet niet hoor ...
Hoe is dat anders dan hier? Als ik jou creditcard nr. weet kan ik nu daar ook betalingen mee doen. Het BSN is in het voorbeeld de vervanger van naam + adres, dingen die je toch allemaal weet van je buurman.

Het verschil is dat je BSN daar gewoon niet als geheim wordt gezien. Het is je unieke nummer, dat verder geen deuren opent. Hier doet dat het wel. BSN wordt icm geboortedatum vaak als bevestiging gebruikt aan de telefoon door verschillende overheidsdiensten en daar gaat het gewoon fout bij ons.
Dan zouden we inderdaad ook af moeten van de "geheime" geboortedatum die wij nu bij sommige diensten als een soort identificatie gebruiken. Maar aan de andere kant werkt die toch wel handig: je hoeft geen nieuw nummer te onthouden, en normaliter weten alleen goede vrienden die. Zeker niet waterdicht, maar wel praktisch, als kleine extra stap bij b.v. apotheek.

En ik zou liever niet hebben dat iedere webshop mijn leeftijd weet, waarom zouden ze moeten weten hoe oud ik ben? Is toch privacy.

Dan zou ik toch liever een willekeurig nummer hebben als bsn. Wat dan weer moeilijker te onthouden is. Tja, lastige kwestie!

[Reactie gewijzigd door Cerberus_tm op 22 juli 2024 16:44]

Ik woon ook in Zweden en het is een verademing. Eerst had ik hetzelfde standpunt. Maar het werkt goed, is niet ingewikkeld en wanneer je meerdere zaken hebt waarvoor het gebruikt wordt dan is het een aanvulling op je paspoort/ID/rijbewijs.

Krijg er veel mee gedaan, maar bijvoorbeeld allerlij apps kun je goedkeuren met deze Zweedse BSN/ plus unieke login code en dan verschillende bankapps en meer.


Maar mijn vriendin zet er ook de boodschappen mee op mijn naam voor de kortings.
En je adresgegevens kunnen automatisch ingevuld worden met je persoonsnummer omdat al deze gegevens openbaar zijn. Weet niet of het een publieke API is, maar in de SL app hoefde ik alleen maar m'n persoonsnr in te vullen en de rest werd automatisch ingevuld.
Grote voordeel vind ik dat post en dergelijke ook meteen daardoor bij je nieuwe adres aankomt.

Beste hier vind ik nog dat ik met een smsje mijn belasting aangifte kan goedkeuren. Toen mijn vriendin het eerste jaar in Nederland woonde, boh daar kreeg ze toch 60 pagina's aan vragen toegestuurd.

Hebben het toen maar opgegegeven was het uurloon niet waard.
Ligt het aan mij maar kunnen er dan maar 10.000 unieke BSN nummers per geboortedatum zijn in Zweden? Of zijn het behalve cijfers ook letters?
edit: 10.000 is ruim voldoende natuurlijk, in NL worden er gemiddeld 500 kinderen per dag geboren.

[Reactie gewijzigd door Libbz op 22 juli 2024 16:44]

In België is het nog wat korter. Geboortedatum + 3 cijfers (even voor vrouw, oneven voor mand) + 2 controle getallen.

https://nl.wikipedia.org/wiki/Rijksregisternummer
even voor vrouw, oneven voor man
Misschien handig om dat (in elk geval voor nieuw uitgegeven nummers) ook maar eens af te schaffen; het voegt niks nuttigs toe (nou ja, er zal vast ergens iemand de lelijke hack "if ( $rrn % 2 == 1 ) { $aanhef = 'Geachte meneer'} else { $aanhef = 'Geachte mevrouw' }'" bedacht hebben...) maar is ontzettend vervelend voor een kleine groep mensen.
Inderdaad.
Ik neem aan dat iemand die van geslacht veranderd daar geen nieuw nummer krijgt? :?
In België is het nog wat korter. Geboortedatum + 3 cijfers (even voor vrouw, oneven voor mand) + 2 controle getallen.
Per geboortedag heb je dan maar 100 x 2 = 200 nummers.
x 365 dagen = slechts 73000 unieke nummers.
Op 1 januari 2016 telde België in totaal 11 267 910 inwoners, dus je deelt je nummer met 154 anderen.
(Even voor de makkelijkheid er vanuit gaande dat het evenredig verdeeld is).

Lijkt me fraudegevoelig...
1000 nummers per dag (3 cijfers, 000-999)... dus: 1000 * 365 = 365.000 per jaar beschikbaar voor nieuwe(!)* belgen... lijkt me prima toch? Hoef je niet te delen...

*) Ik neem aan dat het jaartal in het geboortedatum stukje zit...

[Reactie gewijzigd door WelTalle op 22 juli 2024 16:44]

Per geboortedag heb je 1000 unieke nummers: de oneven zijn voor mannen, de even voor vrouwen, is 500 per geslacht

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 167912 op 22 juli 2024 16:44]

Dat klopt, maar de kans dat er in een land van 10 miljoen mensen, meer dan 10.000 mensen dezelfde geboortedatum (YYYYMMDD) hebben lijkt me best klein.
En in het ergste geval voeg je voor die groep een nummer toe. Opgelost.
Opgelost.
Klein probleem opgelost, veel groter probleem gecreëerd: alle systemen die verifiëren dat je een twaalfcijferige code invoert (om typefouten te detecteren en meteen te kunnen laten corrigeren) zijn nu opeens kapot.

Bij een gemiddelde levensduur van 70 jaar (opzettelijk aan de lage kant gekozen) kun je met 500 5000 codes per dag (flink ruime speling, als bescherming tegen uitschieters) 365 * 70 * 500 5000 = 12.775.000 127.750.000 inwoners aan. Toegegeven, als we dit systeem nu zouden gaan invoeren in Nederland dan zou ik voor de zekerheid vijf cijfers kiezen (of, nog beter, zes cijfers, waarvan de laatste een controlegetal is), maar als Zweden dit systeem al volledig ingevoerd heeft, dan zou ik geen haast maken om het aan te passen.

Edit:
Na de herkansing van het tentamen "tel de nullen" even de getallen gecorrigeerd. (Dankjewel voor de correctie @RGAT!)
Ik denk nog steeds dat het verstandig zou zijn om een controlegetal in te bouwen (of misschien doet Zweden dat al; mijn oorspronkelijke foutieve berekening laat zien dat ze daarvoor voldoende ruimte hebben) maar het eigenlijke punt blijft hetzelfde: xs4me's suggestie zal in de praktijk nooit nodig zijn.

[Reactie gewijzigd door robvanwijk op 22 juli 2024 16:44]

Maar er kunnen 10.000 codes per dag, 255.500.000 inwoners over 70 jaar tijd, dat is voor de meeste landen meer dan genoeg.
Dat is wel op te lossen hoor. Lengte is 1 manier om te verifiëren. Je zou evt kunnen kiezen voor een letter ervoor zodat je weet om welk type het gaat.

Punt was meer dat je t niet direct moeilijk hoeft 't maken als t makkelijk kan. Moeilijker kun je 't altijd nog maken.
Dat is wel op te lossen hoor. Lengte is 1 manier om te verifiëren. Je zou evt kunnen kiezen voor een letter ervoor zodat je weet om welk type het gaat.
Het punt is dat als de overheid zegt "dit is hoe deze codes eruit zien", dat mensen dan ook verwachten dat ze daarop kunnen vertrouwen. Jouw "ik schud even een makkelijke oplossing uit mijn mouw" aanpak maakt dan een heleboel (web)formulieren kapot. Ja okee, dat is wel weer te repareren, maar het is veel fijner als dat ver van tevoren is aangekondigd. Bijvoorbeeld de eerste keer dat volgnummer 8000 wordt uitgedeeld (waarschijnlijk niet aan een baby, maar aan een immigrant die met terugwerkende kracht een nummer toegewezen krijgt) concluderen dat 10.000 niet meer genoeg speling geeft. Op dat moment pak je alle andere verbeteringen mee die je toch al aan het opsparen was omdat ze niet belangrijk genoeg waren om het hele systeem ervoor om te gooien en neem je het besluit om over één of twee jaar volgens het nieuwe systeem nummers uit te gaan delen. Het liefst geef je iedereen met een oud nummer ook meteen een nummer volgens het nieuwe systeem (bonuspunten als het mogelijk is om oude nummers automatisch om te rekenen; denk aan de overgang van Nederlandse bankrekeningnummers naar IBANs), zodat het oude systeem op (relatief) korte termijn uitgefaseerd kan worden. Op die manier duurt het nog jaren voordat iemand met alleen een "nieuw" nummer tegen (op dat moment niet eenvoudig of snel op te lossen) problemen aanloop. Voor het zover is zouden mensen die zowel een oud als nieuw nummer hebben (en normaal gesproken uit gewoonte het nieuwe nummer gebruiken) al die fouten al lang en breed aangekaart moeten hebben.

[Reactie gewijzigd door robvanwijk op 22 juli 2024 16:44]

De redelijk simpele oplossing is toch idd een extra digit toevoegen, en dan begin je met gewoon een 0 erachter te zetten (bijv) en dan is het omzetten heel simpel.
Ik stel het simplistisch. Maar ik reageerde op de situatie van Zweden he. Die hebben die keuze al gemaakt. Dus of je 't wil of niet, die ingrijpende wijzigingen gaan dan komen, links of rechtsom.
Maar als er nu een controle zit op 12 cijfers, gaat het met een letter ervoor net zo hard mis als met een extra cijfer... Dat is wat robvanwijk bedoelt.
Je leest me verkeerd. Als je een cijfer toevoegt en dus inconsequenties krijgt qua lengte, maakt het niet uit of dat er dan 1 of 2 chars zijn. 1 om de lengte aan te duiden, 1 of meer voor meer unieke nrs.
Anoniem: 167912 @xs4me15 december 2017 14:15
Alles is op te lossen, het punt is dat elk it systeem in het land (alle bedrijven, alle webshops, alle overheidsgebruikte software, software in ziekenhuizen, loonadministratie, boekhoudpakketten,....) aanpassen - als dat al mogelijk zou zijn - gigantisch veel geld kost en minstens 10 jaar duurt.
Dat lijkt me niet bepaald een 'eenvoudige oplossing'
Zie reactie hierboven. Ik reageer op de keuzes van Zweden. Dat je t van te voren liever meteen goed doet, logisch. Dat is de discussie ook niet. Maar je loopt na 100 jaar weleens tegen zoiets op. Kun je heel lang over het probleem lullen, de oplossing blijft hetzelfde. En die is gewoon simpel. Dat de gevolgen groot zijn heb ik t niet over gehad.

Net zoals de IBAN he.

[Reactie gewijzigd door xs4me op 22 juli 2024 16:44]

Denemarken heeft daar in het verleden problemen mee gehad.
1 January was the first birth date to run out of sequence numbers because immigrants who do not know their exact date of birth are administratively registered with the fictitious birth date of 1 January. This made the date unusually frequent in the register.
https://en.m.wikipedia.or...fication_number_(Denmark)

Veel van de berekeningen hier in de comments nemen enkel nieuwe geboortes mee, terwijl immigranten natuurlijk een nummer ontvangen met een geboortedatum uit het verleden. Omdat veel vluchtelingen geen officiële geboorteregistratie bezitten of überhaupt geregistreerd zijn in hun land, pakt men veelal 1 januari en eventueel een schatting van het jaartal.

[Reactie gewijzigd door geekeep op 22 juli 2024 16:44]

In Nederland hebben alle mannen ook zo'n nummer, geboortedatum + 3 cijfers/letters.
De oplossing voor het BSN privacy probleem met ZZPers lijkt mij doodseenvoudig.

Een publiek BSN voor business. Deze staan ook meteen in een DB, soort van blacklist. Publiekelijk te checken via API.

Een privaat BSN voor persoonlijk gebruik.

Limiteer het publieke, en maak het huidige ook publiek. Kortom iedere ZZPer krijgt een nieuw, privaat BSN.
Een zzp'er hoeft niet een business BSN te krijgen.
Ze moeten gewoon een BTW-nummer krijgen gebaseerd op hetzelfde algortime als elke zaak die geen eenmanszaak is.
Probleem opgelost.
Dan zit je nog steeds met die legacy data. Cat is out of the bag. Kun je voor al die ZZPers alsnog nieuwe BSN genereren want oude zijn fraudegevoelig.
True, het zou beiden moeten.
Maar als eerste start dat nummer veranderen zodat het probleem niet nog erger wordt.
Helemaal waar. Waarom is het uberhaupt geheim? Kan iemand met alleen jouw BSN, net als met een creditcard nummer, een lening afsluiten? Lijkt mij heel erg raar.
Telefonisch wordt vaak een BSN en een geboortedatum gevraagd. Of een postcode + huisnummer. Gegevens die toch al niet supergeheim zijn, maar zeker postcode+huisnr bij zzp'er zijn bij 90% natuurlijk zo gevonden aangezien je als zzp'er niet zo vaak een postbus of postadres hebt anders dan je huisadres.
Ja, met BSN + Voor en Achternaam kan dat ja... zelfs huur,- kinder,- toeslagen kan je ermee aanvragen.
Omdat je met een BSN identiteitsfraude kan plegen.
De grap is dat tegenwoordig online brokers vanwege de Common Reporting Standard wetgeving BSN nummers moeten verzamelen van hun klanten. Waar in het verleden sommige online brokers nog genoegen namen met een bewerkt ID-bewijs, moet je nu je ID plus BSN doorgeven. Daarmee wordt het aantal plekken waar dit soort gegevens terechtkomen groter en groter.
Vanuit informatiestandpunt is het überhaupt een ontwerpfout dat het nodig een dergelijk gegeven geheim te houden. In de IT-wereld heb je doorgaans het publieke gegeven (bijvoorbeeld een gebruikersnaam) en een privégegeven (het wachtwoord). Dat laatste is idealiter vrij te wijzigen, wat je doet zodra hij mogelijk is uitgelekt.

Maar los daarvan is het ook gek dat organisaties (werkgevers, banken, verzekeraars, maar ook partijen die het helemaal niet mogen) vragen om een niet-gewatermerkt kopie van het paspoort.

Als het geen enkele organisatie was toegestaan een ongewatermerkte versie van een identiteitsbewijs te ontvangen, dan zou daarmee de waarde van dit kopie voor iedereen toenemen, omdat je veel zekerder zou zijn dat dit echt een kopie van het origineel is en geen kopie van een kopie.

Zoals het nu is kan een foute werkgever/bank/verzekeraar jou impersoneren bij een andere werkgever/bank/verzekeraar.
Niet alleen ZZP-ers.. Ook bij eigenaren van een eenmanszaak (en dat kunnen gewoon bedrijven met personeel zijn) is het BTW nummer het BSN (met een B en een doorloopnummer erachter).

verder offtopic: zullen we eens ophouden met de term ZZP-er. Het is gewoon een (IB) ondernemer. ZZP betekent juridisch en fiscaal helemaal niets.
Inderdaad, ZZP'er betekend niks voor de belastingdienst.
Het is een eenmanszaak.
Website is helemaal niet verplicht. Je facturen wel.
Helaas is dat toch anders, hoewel er wel voorwaarden zijn: https://www.belastingdien...mer_vermelden_op_website/
Ehm... je linkt naar "Checklist voor verkoop via internet".
Niet elke éénmanszaak verkoopt via internet, en dan nog.
Lees eens https://online4mkb.nl/btw-nummer-op-je-website/

[Reactie gewijzigd door DJMaze op 22 juli 2024 16:44]

Anoniem: 857639 @DJMaze15 december 2017 13:35
Doe jij aan commerciele activiteiten, dan moet jij je BTW nummer vermelden;
De toelichting bij de artikelen in het BW geeft aan dat iedere website waarop commerciële activiteiten plaatsvinden zich moet houden aan de informatie verplichtingen. Daarbij is het niet relevant of er al dan niet een vergoeding plaatsvindt.
Ja maar in de huidige situatie moet je dat gewoon niet doen. Dat zal echt geen problemen opleveren als je het weg laat, juist eerder problemen als je het erop zet.

Gezonde verstand gebruiken en jezelf beschermen.
Anoniem: 857639 @Alpha-15 december 2017 14:25
Dan kan je juist weer fikse boetes krijgen... omdat die wet het weer verplicht.
Ik moet de eerste medewerker van de Belastingdienst tegenkomen die dat gaat controleren. Facturen controleren ze wel. En daar zet ik het wel neer. Op mijn website niet. Het heeft ook 0,0 nut.
Het ACM kan jouw daarvoor een hoge boete geven... daarnaast aan webshops die zich niet aan de wet houden.. zullen veel mensen waaronder ik.. geen geld besteden.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 857639 op 22 juli 2024 16:44]

Ik heb alleen geen webshop maar als ze elke zakelijke website willen bekeuren, zijn ze 24/7 bezig. Ik denk dat veel zakelijke site's dat niet doen. Dan kan je net zo goed je BSN uit het raam gooien.
Ik heb het er wel op staan, maar ik heb dan ook een VOF, geen eenmanszaak.
Het adres echter verberg ik wel gezien het ook mijn huisadres is.
Als je me echt wil vinden kan dat via de KVK, maar dan kost het je geld.
Het vestigingsadres van een bedrijf is gewoon gratis op te vragen via de KvK hoor.
Oke dan is het gratis.
Still kost dat meer moeite dan even aflezen van de website. Daar ging het me om.
Op mijn visitekaartjes staat gewoon het adres.
Ook dan ben je dat verplicht en nogmaals; bedrijven die de regels overtreden... is zakendoen hard afgeraden door o.a, consumentenbond..
Op de website van de KVK staan KVK-numemrs en geen BTW nummers.
Het BTW nummer bevat inderdaad het bsn van een eenmanszaak, het kvk nummer niet.

Maar het klopt dat de situatie raar is gezien een onderneming wel verplicht is het btw nummer te vermelden en in dit geval inderdaad het bsn dus.

[Reactie gewijzigd door Bender op 22 juli 2024 16:44]

Wat voor punt probeer je nu eigenlijk te maken? Voor een zzp-er, is het btw nummer gewoon je bsn aangevuld met "B01".
Dat de post van Pruttelpot niet correct is. De KVK publiceert geen btw nummers en dus geen bsn nummers.

Overigens klopt het nog niet, want een ZZPer kan ook een BV hebben en dan is je btw nummer weer heel anders.
Het is enkel van toepassing op een Eenmanszaak,.
Plus dat het werkelijk in elke brief staat die ik krijg van mijn verzekeringen, facturen van tandartsen e.d., 1 keer op het juiste moment hengelen in mijn post en het is al gebeurd.
Weet niet hoeveel reacties en TheMak is de eerste die de spijker op zijn kop slaat. Het BSN is niet per se geheim, maar tal van commerciële bedrijven mogen deze gegevens niet verwerken/opslaan, uitgezonderd zaken die wettelijk geregeld zijn (tandartsen hebben natuurlijk alles te maken met ons zorgstelsel, banken, pensioenen, etc.).

De ZZP-problematiek speelt dan ook niet zozeer aan de voorkant (de geheimhouding van een BSN-nummer door een ZZP-er/eenmanszaak, zoveel kun je namelijk niet met het nummer), maar aan de achterkant waar btw-nummers (dus in sommige gevallen BSN-nummers) voor legitieme en reguliere doeleinden worden opgeslagen in bedrijfssytemen (BTW-controle), terwijl daar een wettelijke basis voor ontbreekt.
Jup. Mijn bsn zie ik tegenwoordig niet meer zo heilig.
Sterker nog: je bent verplicht om naast je KvK-inschrijfnummer het BTW nummer te vermelden op je bedrijfswebsite. En één keer raden waaruit dat BTW-nummer is opgebouwd?

NL.<BSN-nummer>.B01

Spuit elf... 8)7

[Reactie gewijzigd door baldyman op 22 juli 2024 16:44]

De pasfoto op je ID is dat ook (zie uitspraak Hoge raad, 23 maart 2010), maar daar hoor je de AP niet over.
Het is een onderdeel van je BTW nummer |:(
BSN is een bijzonder persoonsgegeven en moet je geheim houden, mag je niet verwerken, tenzij je een gemachtigde financiële instelling (zoals een bank) of werkgever bent.
Fixed. Alleen onder uitzonderlijke omstandigheden mag je iets met het BSN doen. In alle andere gevallen is dat niet toegestaan.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 22 juli 2024 16:44]

Niet alleen in Nederland. Als je bij bepaalde Amerikaanse websites dingen wilt verkopen vragen ze om je "foreign TIN" (Taxpayer Identification Number). 1x raden welk nummer dat is voor Nederlanders. Erg frustrerend als je de website niet vertrouwt. Wou laatst voor Twitch een gratis extensie schrijven, maar dan nog willen ze m'n BSN hebben.
Je hoeft je BSN niet geheim te houden. Het is gewoon zo dat niemand het BSN mag gebruiken, tenzij de overheid dat op een of andere manier verplicht heeft gesteld. Waarom dat beleid zo is ingezet weet ik niet. Het zal er mee te maken hebben dat de overheid niet wilt dat je in wat voor wijze dan ook. De uitzondering is uiteraard de overheid zelf. Als jij je BSN afgeeft, dan werk je het beleid tegen.
Als ik iets zou huren, zou ik wel een kopie willen maken van m'n paspoort of ID, maar dan scherm ik gewoon m'n BSN-nummer af. Eerst probeer ik het af te dwingen zodat ik helemaal nergens een kopie van hoef te maken. Dat doe ik nu ook als ik ergens voor m'n paspoort of ID voor moet laten kopiëren.

Hier nog een artikel van de Autoriteit Persoonsgegevens over het BSN-nummer:En hier nog een artikel van @Arnoud Engelfriet over het kopiëren van het BSN-nummer:

[Reactie gewijzigd door Anonymoussaurus op 22 juli 2024 16:44]

Met de app KopieID kun je makkelijk alle non-relevante dingen wegstrepen en een watermerk toevoegen in de afbeelding, erg fijne app.
Die app werkt net zo goed als elk Paint-achtige programma, compleet nutteloos als je het mij vraagt.
Slechter zelfs; je kan geen rechthoek tekenen, het is alleen maar 'vingerverven'
Anoniem: 857639 @JAVE15 december 2017 13:39
Toch vind ik dat makkelijker.
Oh gaat dat niet automatisch?! Ik zou zeggen dat zo'n toegewijde app juist "weet" waar de gegevens staan die weggegumd moeten worden, en zou dat dus automatisch kunnen doen.
Die verwachting had ik dus ook, maar helaas.
Dat heb ik geprobeerd, maar dan laat AirBnB je niet toe. Je mocht (vorig jaar) alleen een onaangepaste versie scannen.

Ik heb geprobeerd te protesteren, maar verzandde na 2 mailtjes in een eindeloze discussie. Fijn dat de Authoriteit Persoonsgegevens eea heeft gefixt nu :)
Ah oke, bedankt voor de info. Heb zelf nog nooit gebruik gemaakt van AirBnB, maar het is dan absurd dat je je BSN-nummer niet mag afschermen. Goed dat de AP nu AirBnB op de vingers heeft getikt.
Tegenwoordig mag het wel. Toevallig heb ik me vorige maand ingeschreven bij AirBnB en toen werd zelfs aangeraden om het BSN af te schermen. Bij mijn rijbewijs ging dat in ieder geval prima.

Natuurlijk ook maar goed ook, want met m'n BSN hebben ze niets te maken :)
Het kan wel, maar kost meer moeite. Ik wilde vorige jaar ook voor het eerst wat via AirBnB huren, en liep dus ook tegen het feit aan dat ze perse kopie ID met BSN wilde hebben. Als je er gewoon een zwart of wit balkje overheen plakte in Paint, werd de upload niet geaccepteerd. Hun systeem herkende dat. Maar als je met bijv Photoshop een aantal cijfers van je BSN weghaalt, en de achtergrond in tact laat (dus eigenlijk de achtergrond als balkje eroverheen), werd de upload wel geaccepteerd. Dus ze hebben mijn kopie ID wel, maar ca 5 cijfers minder in het BSN wat in eerste instantie niet eens opvalt.
Heb inderdaad exact hetzelfde gehad vorig jaar.
Bij aanmaken van een account werd gevraagd om kopie id-bewijs.
Een bewerkte versie waarbij het bsn onleesbaar gemaakt was werd niet geaccepteerd.

Ook een mail ertegenaan gestuurd met de mededeling dat ik mijn bsn niet af mag staan.
Volgens hun kon het niet anders.
Dus toen maar vriendelijk bedankt en gekeken naar een alternatief.
Wimdu bied een vergelijkbaar concept en daar werd niet gevraagd naar een kopie id. :)
Blijkbaar net wie je treft, ik heb hetzelfde gehad maar na mijn mail kon ik ze per mail toesturen en werd mijn account alsnog gevalideerd
Veel crypto-handelaren worden gezien als bankinstantie. Die zijn -ook in Nederland- juist verplicht om BSNs bij te houden, voor het geval belanstingdiensten willen controleren of je niet aan het witwassen bent.
.oisyn Moderator Devschuur® @realbart15 december 2017 11:16
Sommige exchanges staan afscherming gewoon toe. Het punt is meer dat men in het buitenland niet op de hoogte is van onze regelgeving, en daardoor niet toestaan dat je bepaalde gegevens afschermt. Een watermerk toevoegen mag vaak wel.
Ook niet altijd. Wat ik raar vind. Als iedereen een watermerk toestond, of zelfs verplicht stelde, dan zou de waarde van het kopie ook veel groter zijn, omdat de kans dat je een kopie van een kopie krijgt dan veel kleiner is.
Is het nog steeds uit den boze om dit via internet formulieren te regelen...
Zoals hieronder ook al aangegeven, pikte de automatische check van AirBnB dat meestal niet. Heb wel een stuk of 5 poging moeten doen voordat rijbewijs met onleesbaar BSN geaccepteerd werd. Uiteindelijk met een blok van de zelfde kleur roze en vloeiende overgang gedaan.

Vond het ook zeer frustrerend, ze hebben het nergens voor nodig, en bij een hack heb je een enorm probleem. Even een nieuw BSN nummer vragen is vrijwel onmogelijk.
Terzijde, maar mijn paspoort heeft gewoon géén BSN. Als je buiten Nederland woont zetten ze dat er niet in; geen idee waarom eigenlijk. :)
Het staat tegenwoordig op de achterkant

Overigens is het nog gewoon zichtbaar in de MRZ
In dat geval neem ik aan dat paspoorten die in het buitenland zijn uitgegeven tegenwoordig op de achterkant een mooi leeg vlak hebben. ;) Voor de duidelijkheid, het ziet er zo uit. Een kopje "5. persoonsnummer" met niks eronder.

Wat de MRZ betreft ben ik op zich wel benieuwd.
Wat de MRZ betreft ben ik op zich wel benieuwd.
Kun je eenvoudig nagaan: zoek je BSN ergens op (oude belastingaangifte bijvoorbeeld) en kijk of je dat nummer terug kunt vinden in de MRZ. Als het erin staat is het "plain text"; er zit geen encryptie of obfuscatie overheen (en de kans dat een negencijfer nummer toevallig overeenkomt is wel heel klein).
Of, nog makkelijker: kijk of in de MRZ een reeks van negen opeenvolgende nullen staat, dat lijkt mij het logisch gevolg van het niet opnemen van het BSN.
Ik dacht dat het om de chip ging. Wat die nummers betreft staan er gewoon een hoop >>>>>>>>> waar vroeger (toen ik een Nederlands paspoort uit Nederland had) mijn BSN stond.

Edit: voor de duidelijkheid, de opbouw van de onderste regel van het paspoort (ik heb model 7 en 8 voor me) is:
  • Documentnummer
  • NLD gevolgd door geboortedatum
  • 7M gevolgd door een zevental mysterieuze getallen
  • Sofinummer/BSN (afwezig op mijn paspoort)
  • Een aantal <<<< voldoende om de lege ruimte op te vullen
  • Ten laatste een ogenschijnlijk willekeurig nummer van een of twee getallen

[Reactie gewijzigd door Frenziefrenz op 22 juli 2024 16:44]

Oh right, was even de "<" vergeten (hoe vaak bekijk ik nou een paspoort? :p ). Dat bedoelde ik waar ik zei "negen opeenvolgende nullen".

Als we dan toch bezig zijn, model 9 heeft eerst een regel met "P<NLD" (ik neem aan "documentsoort: paspoort", "land van afgifte: Nederland"), gevolgd door de naam. Dan op de tweede regel:
  • Documentnummer.
  • Een losse "0"...!?
  • "NLD".
  • Geboortedatum (in YYMMDD formaat, want we hebben nog steeds niks geleerd van Y2K... :( )
  • "8M"... ehm, je zou denken "model 8", maar dat is het niet. Misschien bij model 8 vergeten op te hogen, dus nu lopen we eentje scheef!?
  • Verloopdatum (ook in YYMMDD formaat). Kun je voor de gein eens kijken of (de eerste zes van) die "zevental mysterieuze getallen" van jou daardoor verklaard zouden kunnen worden?
  • Een losse "0"...!? Ik zou bijna denken dat het een voorloopnul is voor het volgende veld (als voorbereiding op tiencijferige BSNs), maar dan is het heel raar dat Frenziefrenz wel nog een extra cijfer heeft (en al helemaal als dat cijfer geen nul zou blijken te zijn).
  • BSN.
  • "<<<<<" om de lege ruimte op te vullen (meer dan genoeg speelruimte om beide datums in YYYYMMDD formaat te kunnen noteren... just sayin'...).
  • Twee cijfers, vermoedelijk (zeker omdat ze na de "opvulling" komen) een controlegetal.
De bovenste van de twee regels is voor zover ik kan zien op model 6, 7 en 8 gelijk. (Op m'n model 6 is het gedeeltelijk doorgeknipt.)
Een losse "0"...!?
Ik heb 2 (2003), 4 (2008) , 4 (2013).
"8M"... ehm, je zou denken "model 8", maar dat is het niet. Misschien bij model 8 vergeten op te hogen, dus nu lopen we eentje scheef!?
Nee, op mijn model 6 uit 2003 staat ook "7M".
Verloopdatum (ook in YYMMDD formaat). Kun je voor de gein eens kijken of (de eerste zes van) die "zevental mysterieuze getallen" van jou daardoor verklaard zouden kunnen worden?
Ach, wat idioot! M'n geboortedatum ging nog wel maar YYMMDD i.p.v. YYYYMMDD had ik niet als datum herkend. :P Ik had niet door dat het zevende nummer apart was.
Een losse "0"...!? Ik zou bijna denken dat het een voorloopnul is voor het volgende veld (als voorbereiding op tiencijferige BSNs), maar dan is het heel raar dat Frenziefrenz wel nog een extra cijfer heeft (en al helemaal als dat cijfer geen nul zou blijken te zijn).
Voor mij is het tweemaal 7 (op m6 en m7) en eenmaal 8 (op m8), geen 0.

[Reactie gewijzigd door Frenziefrenz op 22 juli 2024 16:44]

Dan heb je geen Nederlands paspoort. Elke Nederlander (staatsburger met Nederlandse Nationaliteit) heeft een BSN, en het paspoort moet deze bevatten.

Je BSN staat onderaan de pagina van je persoonsgegevens tussen alle cijfertjes waar ook je namen en geboortedatum staan in machine leesbare taal. Maar voor ons makkelijk leesbaar staat je BSN op de achterkant van deze harde pagina. Draai hem maar om.
Nederlanders die sinds '94 of eerder in het buitenland wonen hebben sowieso geen BSN.

Als het paspoort een BSN moest bevatten dan stond het ook in Nederlandse paspoorten die in het buitenland zijn uitgegeven. Dat is gewoonlijk niet het geval.
Je BSN staat onderaan de pagina van je persoonsgegevens tussen alle cijfertjes waar ook je namen en geboortedatum staan in machine leesbare taal. Maar voor ons makkelijk leesbaar staat je BSN op de achterkant van deze harde pagina. Draai hem maar om.
Op mijn laatste paspoort uit Nederland staat het BSN onderaan. In mijn huidige paspoort staan er in de plaats een hoop meer <<<<<<<. Op de achterkant staat niets relevants. (Europese Unie, Koninkrijk der Nederlanden en Paspoort in een veeltal talen. Draai je oude paspoort maar om.
Wist niet dat die geen BSN hebben dan. wel apart. Hoe kan je dan communiceren met de overheid, aangezien je alles via dat nummertje moet doen?

Zie inderdaad dat pas sinds 2014 de paspoorten het BSN op de achterkant hebben staan. Tegelijk ook met dat ze 10 jaar geldig werden. Ervoor was het 5 jaar en op de voorkant. Had het ook over de nieuwe omdat ik dacht dat ze al meer dan 5 jaar geleden ingegaan zijn. Maar tis 4 jaar. Dus de oude doen het ook nog. Hebben de paspoorten verkregen via de ambassade een andere geldigheidsduur?
Waarschijnlijk kun je een BSN aanvragen als je er een wilt? Mijn BSN is immers ook gewoon het sofinummer dat ik ooit heb aangevraagd. Ik bedoelde vooral te zeggen dat niet elke Nederlander er een heeft.

Mijn paspoort verloopt volgend jaar.
Dan heb je geen Nederlands paspoort. Elke Nederlander (staatsburger met Nederlandse Nationaliteit) heeft een BSN, en het paspoort moet deze bevatten.

Je BSN staat onderaan de pagina van je persoonsgegevens tussen alle cijfertjes waar ook je namen en geboortedatum staan in machine leesbare taal. Maar voor ons makkelijk leesbaar staat je BSN op de achterkant van deze harde pagina. Draai hem maar om.
Nope.

Mijn jongste dochter (1.5 jaar oud) heeft een Nederlands paspoort afgegeven door het Nederlands consulaat in Bern (CH). Daar staat geen BSN in. De machine-leesbare strook onderaan heeft de opvultekens (>) op de plek waar normal het BSN staat.

Mijn andere dochter, die wel in Nederland geboren is en in Nederland haar paspoort heeft gekregen, heeft wel een BSN in haar paspoort.

Het BSN is gekoppeld aan de "Basisregistratie Personen", de opvolger van de GBA. Daar wordt je als buitenland-baby niet automatisch voor ingeschreven, zelfs niet wanneer je een Nederlands paspoort aanvraagt. Pas als je "iets" doet met Nederland (je gaat er wonen of werken, krijgt een uitkering of moet iets belastingtechnisch doen), krijg je dat nummer.
Thanks. :)

Ging er vanuit dat Iedereen bij geboorte of naturalisatie direct een BSN kreeg. Maar realiseer me nu ook dat het de gemeentes zijn die ze uitdelen. Was bij de geboortes van mijn 2 dochters in ieder geval zo en als je het via een ambassade aanmeld komt het niet bij een gemeente in NL terecht.
Kan iemand aan deze belg uileggen hoe dat BSN kan misbruikt worden door derden ?
Is dat iets zoals ons Rijksregisternummer?
Het BSN kan misbruikt worden om bijvoorbeeld zorgverzekeringen of leningen af te sluiten op andermans naam. Als de misbruiker ook toegang heeft tot een scan van jouw id-kaart of paspoort dan is dat zelfs eenvoudig te gebruiken voor persoonsfraude. Andere foto erop en je kunt zelfs huizen huren op naam van een ander.
Anoniem: 857639 @ep66715 december 2017 13:41
Niet alleen dat, je kan er ook toeslagen mee krijgen..
Met wellicht als grootste verschil dat een sofinummer/persoonsnummer/BSN is voor zover ik weet volledig betekenisloos is, terwijl je geboortedatum de eerste cijfers van je Rijksregisternummer vormt.

Het wordt idd ook gebruikt bij de verzekering en belastingen e.d.
Het is sowieso belachelijk dat airbnb een kopie van een identiteitsbewijs vraagt. Het was voor mij de reden om te stoppen met airbnb. Dan maar weer gewoon booking.com, gelukkig vind je daar ook steeds meer bijzondere slaapplekjes.
Anoniem: 998261 @m2415 december 2017 11:02
Om dan vervolgens bij het hotel een kopie van je ID te moeten maken zonder dat je daar wat bij kan afschermen....
Verschilt een beetje per land. Soms vragen ze om je ID inderdaad, maar bij onze vorige vakantie (Nieuw Zeeland) bijvoorbeeld nergens. Wel om je creditcard ;)
Tip: stop een aantal (afgeschermde) kopieen van je paspoort bij je paspoort.
Als ze je paspoort vragen laat je hem zien.
Willen ze hem aanpakken, geef dan een kopie.
Dat werkt in de meeste landen prima.
Ik heb de afgelopen jaren aardig wat gereisd door Europa en ik moest me alleen identificeren met mijn paspoort aan de balie (lees tonen, zonder af te geven) zodat men kon verifieren, dat ik ook daadwerkelijk de boeker van de kamer was.
De laatste keer, dat er een kopie van mijn paspoort gemaakt werd, is meer dan 10 jaar geleden. En dat was bij het huren van een auto. Overigens heeft een kopie van een paspoort geen recht, als men iets huurt en men het "vergeet" terug te brengen.
Daar is een werkgever van me, achter gekomen.
Nooit gedaan. Ik wist eerlijk gezegd niet eens dat AirBnB dat 'eiste' want dat doen ze ook helemaal niet. Je KUNT het doen, en (blijkbaar) zijn er enkele verhuurders die dit vereisen, maar in principe is het niet nodig als huurder bij AirBnB. Graag wel duidelijk zijn als je zoiets roept, want het geeft een heel verkeerd beeld.

Inmiddels maak ik al 1.5 jaar gebruik van AirBnB (keer of 5 in die tijd) en nooit is om een id gevraagd. En bij een hotel wordt er ook steeds een kopie gemaakt van je ID. Dus ja...wat AirBnB hier nu zo bijzonder in maakt vraag ik me af...
Helaas, het is weldegelijk een eis. Het werd geleidelijk uitgerold over de gebruikers dus het kan per gebruiker verschillen, maar ik was een paar jaar terug al "aan de beurt". Dit staat volledig los van de eisen van de verhuurder, het wordt echt verreist door Airbnb zelf.
Bij mij niet dus. Dus moeten we het dan een eis noemen? Misschien op enig moment een eis geweest en toen weer niet. Misschien later alleen voor verhuurders.
Nee, het is een eis waar jij toevallig tot nu toe geen last van gehad hebt. Ik moest dit bij mijn nieuwe account toch echt doen.
Anoniem: 463297 @m2415 december 2017 11:20
Jij bent je huis dan ook nog niet kwijt geraakt.
Dit is iemand in Spanje gebeurd. Vandaar dat het logisch is dat er wel bewijzen zijn dat jij degene bent die de verhuur doet ook de eigenaar bent van het te vehuren pand.
Dit ging dus specifiek om huurders. Dat verhuurders zich moeten identificeren, daar heb ik meer begrip voor.
Kwam ik een jaartje geleden ook achter met regelen van weekendje voor vrienden. Uiteindelijk via booking iets gevonden voor de helft van het geld :D.
Ik kan me voorstellen dat een verhuurder graag zekerheid wil dat degene aan wie hij/zij verhuurt ook daadwerkelijk deze persoon is. Daarom is een kopie ID niet zo'n gekke vraag. Dat wordt op Campings e.d. ook vaak gevraagd.
Dat dan dit soort gegevens weer worden opgeslagen is natuurlijk niet zoals het hoort en het is goed dat dit nu is rechtgetrokken.
Ok, een kopie van een ID daar kan ik me iets bij voorstellen. Maar je BSN heeft een verhuurder niet nodig. Ter identificatie kan hij/zij ook je paspoort- of rijbewijsnummer gebruiken.
En wat voor zekerheid geeft dit dan als ik besluit om toch niet te komen? Met de gegevens op mijn ID kan de verhuurder helemaal niets. Adres gegevens ontbreken namelijk. En aangifte bij de politie werkt ook niet want er is niets strafbaars gebeurd.
Het gaat ook niet om het niet komen maar om het wel komen. Als jij daar de boel verbouwt dan weten ze in ieder geval wie jij bent en kunnen ze makkelijker aangifte doen dan wanneer ze niet weten wie jij bent.
Anoniem: 857639 @TheCapK15 december 2017 13:42
Daar is een BSN nummer niet voor nodig.
Plus dat vertrouwen alleen wederzijds kan bestaan. Als je elkaar voldoende vetrouwt, heb je geen BSN nummer nodig.
Dat het nummer volledig op het paspoort staat is al twijfelachtig natuurlijk.
In het originele artikel van autoriteit persoonsgegevens staat:

"De AP ontving zo’n 100 signalen van Nederlanders over het onrechtmatige gebruik van hun BSN door Airbnb"

Wordt hier alleen de verwerking mee bedoeld of heeft Airbnb nog op andere wijze gebruik gemaakt van de BSN gegevens?
De ontvangst en opslag van die gegevens. Er zijn geen signalen dat Airbnb die gegevens daadwerkelijk ergens voor gebruikte.
Goed dat dit nu gebeurt. Je bent (als huurder) niet verplicht om je identiteitsbewijs te uploaden naar Airbnb, maar dat betekent wel dat je bij sommige verhuurders niet binnenkomt. Die eisen deze verificatie.

Zelf kwam ik dit tegen en probeerde ik een scan van mijn id te uploaden met het BSN doorgekrast, maar dat pikte Airbnb niet. Het was volgens hun AI géén geldig legitimatiebewijs omdat er aan geknutseld was. Ik heb het toen maar laten zitten en heb gehuurd bij iemand die deze verificatie niet eiste.

Kennelijk zijn er dus veel mensen die dit wel doen. De gevolgen van een eventuele hack (zie ook Über) zijn dan niet te overzien.
Tof !!! een prima actie van De Autoriteit Persoonsgegevens. Ik heb meerdere keren bij Airbnb geklaagd over het feit dat ik een volledige scan moest toesturen van mijn rijbewijs/paspoort, wilde ik een kamer kunnen huren. Echt belachelijk. Toen ik heb ook melding gemaakt bij De Autoriteit Persoonsgegevens. Blij om te zien dat ze hier nu ook echt tegen optreden.
Ook verontrustend om te lezen dat airbnb blijkbaar de BSN nummers hadden opgeslagen. Tegen mij werd steeds gezegd dat de controle van de scan door een Amerikaans bedrijf gebeurde, die vervolgens alleen maar een go/no-go gaf aan Airbnb. En dat de scans niet werden bewaard. Al helemaal niet door Airbnb. Blijkbaar hebben ze hierover gelogen.

[Reactie gewijzigd door segil op 22 juli 2024 16:44]

dit was dus afhankelijk van de verhuurder? ben nog een newby op AirBnB (nummer 2 en 3 net geboekt) maar ben niet om een ID gevraagd (en zou dit ook weigeren)
Ik kan me dat ook niet herinneren.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.