De Smach Z, een handheldconsole met pc-hardware, staat opnieuw op Kickstarter. In 2015 poogden de bedenkers al eens geld op te halen door crowdfunding, maar dat mislukte. Na het vinden van investeerders en het maken van een nieuw prototype, lijkt het nu wel te slagen.
Met de nieuwe crowdfundingcampagne willen de bedenkers van de Smach Z een bedrag van 250.000 euro ophalen. Op het moment van schrijven is dat al bijna binnen. De campagne die in 2015 gevoerd werd, had 900.000 euro op moeten leveren. Toen vervolgens bleek dat dit bedrag niet gehaald zou worden, werd de campagne stopgezet. Volgens het team mislukte de campagne omdat de marketing niet goed was geregeld en omdat er onduidelijkheid bestond over de te gebruiken soc van AMD. De bedenkers zijn daarna verder gegaan met hun project en hebben investeerders gevonden die een deel van de kosten op zich nemen.
In de nieuwe campagne geeft het team meer details over de hardware. De Smach Z krijgt een AMD Merlin Falcon RX-421BD-soc. Deze chip van AMD, die uit 2015 stamt, is gemaakt voor embedded toepassingen. Het betreft een 28nm-soc op basis van de Carrizo-architectuur met vier cores op 2,1GHz. De geïntegreerde gpu is een Radeon R7 met 512 shaders op 800MHz.
Volgens de makers is de hardware in staat om veel relatief nieuwe games op 720p-resolutie met medium-instellingen te spelen met 25 tot 35fps. De accu zou goed moeten zijn voor vijf uur gamen. De handheld wordt gemaakt op basis van het modulaire Clickarm-platform van ImasD. Dat moet het voor gebruikers mogelijk maken om zelf met modules het werkgeheugen, de opslag en de soc te upgraden. Hoe dit precies in zijn werk zal gaan, is nog niet duidelijk.
Aan weerszijden van de handheld worden 'Z-Pads' geplaatst, die haptische feedback bieden en doen denken aan de Steam Controller. Het apparaat gaat SteamOS draaien en zal werken in combinatie met alle games die beschikbaar zijn voor Linux op Steam.
Hoewel het streefbedrag met 250.000 euro veel lager is dan bij de eerste crowdfundingcampagne, zijn er tal van stretch goals. Haalt het project 300.000 euro op, dan krijgt de handheld een 1080p-scherm in plaats van een lcd met 720p-resolutie. Windows 10-ondersteuning komt er als er 350.000 euro wordt opgehaald en bij een half miljoen euro volgt ondersteuning voor emulators. Kodi-support wordt een mogelijkheid bij een bedrag van zes ton. De stretch goals lopen door tot 3,5 miljoen euro, vanaf dat bedrag claimen de makers dat het apparaat een belfunctie krijgt en dualboot zal draaien met Android naast Linux of Windows 10.
Als alles volgens plan verloopt, krijgen geïnteresseerden die 299 euro toezeggen in april 2017 een exemplaar van de Smach Z. Voor een pledge van 499 euro krijgen backers de Smach Z Pro, die 8GB ram, 128GB opslagruimte, een frontcamera en 4g-connectiviteit biedt. Volgens de makers van de Smach Z zal de uiteindelijke winkelprijs hoger worden, al geven ze daarover geen details.
De bedenkers zeggen nog een half jaar nodig te hebben om de definitieve versie van de handheld te maken. Er wordt nog gewerkt aan de formfactor, naast het implementeren van de hardware en het koelsysteem. Er zijn al prototypes van de Smach Z en in februari 2017 moeten de eerste productiesystemen klaar zijn. Vanaf april zouden die dan naar de backers van het project gezonden moeten worden. Een grootschalige release op de markt is volgens de plannen op zijn vroegst in december 2017 mogelijk.
Oorspronkelijk stond de handheld bekend als de Steamboy. Later werd de naam aangepast naar Smach Zero en gemikt op een release eind 2016. Nadat de eerste crowdfundingcampagne mislukte, werd de release uitgesteld naar 2017. Het team toonde zijn meest recente prototype op de GamesCom-beurs afgelopen september.