Beveiligingsonderzoeker Kafeine van het blog 'Malware don't need Coffee' stelt vast dat infecties door de Angler-exploitkit een week geleden voor het laatst hebben plaatsgevonden. De Neutrino-kit heeft daarentegen aan populariteit gewonnen.
Zo schrijft Kafeine dat bijvoorbeeld de SadClowns-groep nu gebruikmaakt van Neutrino in plaats van Angler. Ook andere onderzoekers zien een migratie van grote Angler-gebruikers naar die exploitkit, zo meldt Softpedia. Naast Neutrino zijn ook RIG en Sundown alternatieven voor die gebruikers. De Neutrino-kit infecteert slachtoffers vooral met ransomware, voornamelijk de TeslaCrypt-vervanger CryptXXX of Cerber.
Kafeine geeft aan dat er eerder periodes waren waarin de activiteit van exploitkits omlaag ging, bijvoorbeeld als de groepen erachter op vakantie gaan of als er sprake is van een verhuizing van infrastructuur. Het lijkt er echter op dat dit nu niet gebeurt en dat er een andere reden achter de gestaakte activiteit zit. De onderzoeker geeft aan dat er een mogelijk verband is met de recente arrestatie van vijftig hackers in Rusland.
Als gevolg van het verdwijnen van Angler heeft Neutrino zijn prijzen verhoogd, zo is de prijs per week verdubbeld naar 1500 dollar, omgerekend 1330 euro. Hetzelfde gedrag was te zien na de arrestatie van de auteur van de BlackHole-exploitkit in 2013.
Exploitkits maken gebruik van kwetsbaarheden om slachtoffers te infecteren, bijvoorbeeld in software als Flash en Silverlight. Tegenwoordig is de payload bij dergelijk infecties in het overgrote deel van de gevallen ransomware. De laatste ontwikkeling rond Angler werd vorige week door beveiligingsbedrijf FireEye opgemerkt, toen het vaststelde dat die in staat was om de Windows-beveiliging EMET te omzeilen op systemen met Windows 7. Angler wordt gezien als de grootste en meest geavanceerde exploitkit.