Canon kondigt vijf nieuwe compactcamera's aan

Canon brengt in het eerste kwartaal van 2016 vijf nieuwe compactcamera's uit, waarvan twee in de PowerShot-serie en drie in de Ixus-lijn. De Ixus-camera's vallen onder het 'point-and-shoot'-segment, terwijl de PowerShots behoren tot de compacte bridgecamera's.

De PowerShot SX540 HS en SX420 IS beschikken respectievelijk over 50x en 42x optische zoom. De SX540 HS is uitgerust met een Digic 6-processor met een 20,3 megapixel cmos-sensor en kan filmen in full hd, terwijl het goedkopere broertje, de PowerShot SX420 IS, is uitgerust met een 20,0 megapixelsensor met een Digic 4+-processor. Beide camera's beschikken over wifi en nfc. Wanneer er flink wordt ingezoomd, schakelt de camera een functie in waardoor een gecentreerd onderwerp beter scherp gehouden moet worden.

Aan de Ixus-lijn worden drie modellen toegevoegd met typenummers 285 HS, 180 en 175. De camera's hebben achtereenvolgens een maximale optische zoomcapaciteit van 12x, 10x en 8x. Net als de PowerShots beschikken de twee duurste modellen, de 285 HS en 180, over beeldstabilisatie die het gecentreerde onderwerp constant scherp moet houden, ook bij ver inzoomen. De Ixus 285 HS heeft een 20,2 megapixel cmos-sensor en de beide andere camera's een iets afwijkende 20 megapixelsensor. Alle drie de camera's hebben een Digic 4+-processor en beschikken over wifi en nfc. Alleen de 285 HS is in staat in full hd video op te nemen.

De PowerShot-camera's zijn in Europa verkrijgbaar vanaf maart en krijgen een adviesprijs mee van 380 euro voor de SX540 HS en 270 euro voor de SX420 IS. De Ixus-camera's zijn verkrijgbaar vanaf februari. De Ixus 285 HS krijgt een adviesprijs van 220 euro mee, de Ixus 180 kost bij introductie 160 euro en de Ixus 175 verwisselt voor 110 van eigenaar. Canon kondigde de camera's aan op de CES in Las Vegas.

Canon PowerShot en Ixus
Canon PowerShot en IxusCanon PowerShot en IxusCanon PowerShot en IxusCanon PowerShot en Ixus

Canon PowerShot SX540 HS, SX420 IS, Ixus 285 HS, 180 en 175

Door Krijn Soeteman

Freelanceredacteur

05-01-2016 • 16:27

41

Reacties (41)

41
40
24
1
0
10
Wijzig sortering
Ik snap niet waarom er nog zoveel compact camera's worden gemaakt omdat tegenwoordig bijna iedereen foto's maakt met zijn telefoon.
De foto's van een compact camera is nog altijd beter dan de foto's van welke smartphone dan ook. Het heeft te maken met de grootte van de sensor en het optiek. Kijk maar naar de lens van een compactcamera en een smartphone. Daar zit gewoon een orde van grootte tussen.
Dat valt tegen. de Ixus 300 HS heeft een sensor diagonaal van 7.66mm (1/2.3")
Een HTC One m9 heeft net zo'n grote sensor, en die van de nokia lumnia 1020 zelfs nog groter!

Hier staat een tabel:
https://en.wikipedia.org/...mmon_image_sensor_formats
Je vergeet de lens. De diameter van een lens op een smartphone is ca 1 cm? Bij een compact camera is dat toch wel ietsie pietsie groter (factor 2 qua diameter, factor 4 qua oppervlakte toch al gauw).

Dat betekent toch meer licht en dus in theorie betere foto's bij minder gunstig omgevingslicht.

En zoals andrik1 ook al zei: betere mogelijkheid tot optische zoom.

[Reactie gewijzigd door o_f_course op 23 juli 2024 07:03]

Nope :)
Ik kan het uitleggen met een beetje natuurkunde. Lensopening=Brandpunt/F stop
Die f stop bepaalt de intensiteit van het inkomende licht. hoe lager hoe lichtsterker.

Brandpunt en F stop staan op de lens vermeld (kijk maar naar het plaatje van de paarse IXUS)Daar staat 4.5mm (=brandpunt) en 3.6(=f stop)

Pakken wij de specs van een HTC ONE M9, daar staat dat de F stop f2.5 is. Een echt brandpunt wordt helaas niet gegeven ("27mm equivalent)

Een lagere f stop betekend meer licht, je kan dus nog beter met je smartphone schieten dan met die paarse IXUS. :X Wel heeft de paarse ixus een voordeel, je kan zoomen tot 54mm, daar heb je die grote opening voor nodig.Aan het wijde eind, kan de lens erg compact zijn zoals bij een smarthone. Als je 4.5 deelt door 3.6 dan heb je de benodigde lensopening = 1.25mm. Maar met 54mm en F7 = 7,7mm

Maar of je helemaal ingezoomd nog scherpe foto's gaat maken foto's gaat maken vraag ik mij ook af,
vanwege https://en.wikipedia.org/wiki/Diffraction. Op f7 en 1/2.3 ben je belachelijk veel scherpte kwijt.

een heldere uitleg over diffractie vind je hier : http://www.cambridgeincol...ffraction-photography.htm

De Airy disk op f7 is dan 3.8micrometer , terwijl een pixel ongeveer 1.8micrometer is.
Volgends mijn berekeningen hou je ongeveer 2 megapixel over :x

[Reactie gewijzigd door mrc4nl op 23 juli 2024 07:03]

Ik geloof je hoor, maar op vakantie had ik 2 camera's bij

iPhone 6s
Canon DSLR 350 van 10? jaar terug

De 10? jaar oude Canon gaf stukken mooiere foto's.. Ik laat in het midden als het aan de lens of aan de sensor lag.

Dat er nog steeds compact camera's komen vind ik dus goed nieuws want de DSLR is te lomp en de smartphone geeft onvoldoende kwaliteit.

[Reactie gewijzigd door Yalopa op 23 juli 2024 07:03]

Precies een DSLR, geen pietepeuterig lensje en mini sensor van een compact.Dan ga je van een 28.50mm2 naar een 332mm2 sensor. Dat is 11,7x meer oppervlakte die licht kan verzamelen. Dat ga je wel merken, ondanks het leeftijdsverschil.

[Reactie gewijzigd door mrc4nl op 23 juli 2024 07:03]

o_f_course heeft gelijk over diameter op de IXUS.
Bedrijven liegen recht in je gezicht. jij hebt het over f2.5 op een smartphone nou ik kan je zeggen dat is geen f2.5. heb je wel f2.5 op een lens gezien??? de hele lens opening en een stuk gedeelte van de smartphone verdwijnt erin.
vb. 3cm blijft 3cm. Bedrijven zeggen dat een opening van 1.5cm, 3cm is.
En wij de consumenten geloven dat ook nog??? |:( 8)7
o_f_course heeft gelijk over diameter op de IXUS.
Bedrijven liegen recht in je gezicht. jij hebt het over f2.5 op een smartphone nou ik kan je zeggen dat is geen f2.5. heb je wel f2.5 op een lens gezien??? de hele lens opening en een stuk gedeelte van de smartphone verdwijnt erin.
vb. 3cm blijft 3cm. Bedrijven zeggen dat een opening van 1.5cm, 3cm is.
En wij de consumenten geloven dat ook nog??? |:( 8)7
Ik weet aardig veel van fotografie en cameralenzen, en heb zelf wel eens een 2.5 lens gehad (pricewatch: Panasonic Lumix G 14mm f2.5 ASPH) ik weet wel waar ik over praat ;)
Kijk maar eens recht van voren, naar een lens, het glas lijkt misschien groot, maar dan zie je een een binnenste opening waar het licht doorgaat. Zoals ik al schreef heb je voor f2.5 en 4.5mm slechts een opening nodig van 1.25mm, en dat komt heel dichtbij wat ik zie op mijn smartphone. Het afdekglaasje is wel groter maar, de opening zelf is duidelijk een stuk kleiner. De fabrikanten kunnen beter dan meteen het diafragma groter maken, maar meestal neemt de kwaliteit af vanwege lens aberraties en doen fabrikanten dit dus niet.

Waarom zijn die lenzen van compact camera's dan zo groot? omdat ze uitsteken.
Je hebt een bepaalde beeldhoek die je met de lens ziet. (77 graden bij 27mm equivalent) hoe meer je van de sensor verwijderd zit hoe groter moet het voorste element zijn om zeker te zijn dat je geen zwarte randen op de foto krijgt, want dat betekend dat je "in de lens" kijkt naar de buitenkant van de lens. Zolang je de diafragma in de lens niet groter maakt, is de lens niet lichtsterker. Ook is een groot deel van het frontelement gereserveerd voor extra licht bij tele bereik, niet op het weidde eind. als je een lens kan maken op 1mm van de sensor hoeft ie bij 77 graden niet veel groter te zijn dan de benodigde 1.25mm, twerijl als ie 42mm verwijderd is hij een stuk groter moet zijn, dat is waar ik op doel.

[Reactie gewijzigd door mrc4nl op 23 juli 2024 07:03]

Nu begrijp ik je beter, bedankt voor de goeie uitleg.
Met dezelfde f-stop zoals vermeldt op de lens door de fabrikant maar met een kleinere sensor, krijg je minder licht binnen dan bijvoorbeeld op een full-frame sensor met een lens die dezelfde f-stop zou hebben.

Zie bijvoorbeeld deze video voor de volledige uitleg: https://www.youtube.com/watch?v=DtDotqLx6nA
Er zijn idd meer mogelijkheden en compact maakt nog iets betere foto's

Realiteit is wel dat de markt van compact camera's dalende is. Dit doordat meer mensen toch hun smartphone gebruiken, zelfs als die iets minder qua kwaliteit is.

Daarnaast ik zie ook niet echt iets nieuws in dit soort compact camera's. Grotere sensor hd filmen, leuk maar vernieuwd, nee dat is het niet meer.

Kijk naar andere camera's dit het ook leuk doen, met stok en gestabiliseerde camera. Of compact camera met 16 sensoren om 1 foto te maken waarop het van alles kan wijzigen.

Canon, Nikon en vergelijkbare merken zullen op dit gebied snel worden ingehaald.
Een juist dat is niet meer waar. Sensor tel is gelijk aan gemiddelde compact. Alleen geen optische zoom
Ja maar van de meeste high end telefoons zijn de camera's toch ook al wel best goes. Vind ik dan persoonlijk
Omdat compactcamera's over het algemeen betere plaatjes schieten dan een gemiddelde telefoon?
Omdat compactcamera's meer optische zoom kunnen onderbrengen. En dat is natuurlijk een stuk fijner dan de vrij nutteloze digitale zoom van de meeste phone camera's.
Betere kwaliteit en vooral ook veel meer mogelijkheden.
Een telefoon mist vaak instellingen, zoals sluitertijd, diafragmakeuze, ISO, scherpstelpunten, ga zo maar door, die zelfs op de Ixus lijn wel aanwezig zijn.
En zoals laatst ook al bleek in de review, zijn lang niet alle telefoons in staat in RAW format op te slaan.
Mijn vrouw heeft een van de Ixusjes, een oudere, de fotos die ze daarmee genomen heeft hebben we onbewerkt (afgezien van grootte) online gezet. Daar hoefde niets aan verbeterd te worden, ze hadden dezelfde kwaliteit als de fotos genomen met haar 500D.
Probeer dat eens met telefoonfotos....
Zelfde kwalmitiet als met een dslr?
Dan is ofwel uw lens stuk, ofwel kan je er niet mee werken...

DLSR > compactcamera > phone camera.

Met het grootste verschil tussen dslr en de rest.
Ja, zelfs met de goedkoopste kitlens.
Anoniem: 126717 @System5 januari 2016 18:47
De 500D is een oud beestje (Mei 2009 release datum). Met de 17-40L er op doet hij het prima, maar nu 6 jaar later is het verschil met mik 'n druk camera's van nu toch zeker kleiner geworden.
Vooral het dynamisch bereik is tegenwoordig veel groter, en dat maakt nogal een verschil.
Al is het een 300D. Het dslr principe kan nooit geëvenaard worden met een compact.
Grotere sensor, grotere lens. Deze twee alleen al zijn op geen enkele manier te compenseren.

Dat ruis en dergelijk verbeteren klopt. Maar zaken zoals depth of field en bokah kan je niet halen met een kleine sensor.
Eveneens de scherpte zal door zijn kleinere lens bij de compact niet haalbaar zijn. Dat compenseren ze wel met ingebouwde software verbetering in de camera.
Maar dat gaat ten koste van weer andere zaken.
Er zijn mensen die liever een 150 euro smartphone kopen + 150 euro compact camera met x keer zoom.

Galaxy S6, LG G4 en Lumia 950 XL maken mooie foto's, maar toestellen van 200 euro niet en hebben ook geen zoom.
De camera's van de meeste high-end smartphones zijn inerdaad vrij goed. Alleen niet overal hebben zoveel mensen een high-end model als in Nederland. Dus voor al die mensen die geen dure telefoon hebben en toch leuke fotootjes willen maken zijn er bv. nog compacts :)
Misschien vanwege de zoom van 24 tot 1200mm? Als je bv vogeltjes fotografeert heb je daar echt wat meer aan dan aan je smartphone.
Nee hoor, lang niet iedereen. Er worden nog steeds 1,5x zoveel camera's met vaste lens verkocht als camera's met verwisselbare lens (meest recente cijfers, november 2015).
Ik vind het wel apart om te zien dat canon nog Point en Shoots op de markt brengt. Met de komst van de smartphone zijn velen niet meer geïnteresseerd in een compact camera. Verkopen zijn laag, andere fabrikanten brengen niet of amper meer point en shoots uit.
Alleen de 285 HS is in staat in full hd video op te nemen.
Vind ik ook maar vreemd, dit is puur software limitatie. 1080P moet makkelijk kunnen en Bridge camera's als de Sony RX10 II en de Panasonic FZ1000 doen zelfs 4k video.

[Reactie gewijzigd door mrc4nl op 23 juli 2024 07:03]

Anoniem: 637828 @mrc4nl5 januari 2016 16:46
Vind ik ook maar vreemd, dit is puur software limitatie. 1080P moet makkelijk kunnen en Bridge camera's als de Sony RX10 II en de Panasonic FZ1000 doen zelfs 4k video.
Nee, dit is (goedkope) hardware limitatie doordat de Digic 4+ gebruikt wordt.
Ik wist dat canon achterliep, maar dit is wel heel erg :S In 2011 had canon al een digic5, zou die echt zo duur zijn om die nieuwere te gebruiken ?
Kan ook zijn dat de DIGIC 5/6 niet echt een meerwaarde hebben in dit segment. Een beetje als een i7 in een netbook...
Ik neig naar het eens zijn met mrc4nl; dat 'niet in full HD kunnen filmen' puur een software limitatie is. Want de originele DIGIC 4 sensor had al H.264 1080p encoding en werd gebruikt in de 5D mkII en 60D bijv.

@nerdy85, je noemt in een latere post dat de Digic4+ 60% sneller is, dus dat zou mogelijk moeten zijn lijkt me?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/DIGIC

Ik denk eerder dat het marketing is, namelijk om potentiële klanten toch nog net een iets duurder toestel te laten kopen dan ze in eerste instantie van plan waren.
Ligt niet aan de processor, maar aan de sensor. Over het algemeen kan je stellen dat compactcamera's met een CMOS-sensor in FHD kunnen opnemen, terwijl camera's met een CCD blijven steken bij HD. Dat is al jaren zo.
Ik vind het wel apart om te zien dat canon nog Point en Shoots op de markt brengt. Met de komst van de smartphone zijn velen niet meer geïnteresseerd in een compact camera. Verkopen zijn laag,
Ook voor jou: http://www.cipa.jp/stats/dc_e.html
Volgens mij had geen enkele 'insider' dit magere aanbod van fotocamera's verwacht. Behalve voor video, komt Canon met een lijn waarvan de serieuze amateur en zeker de prof niet warm of koud van wordt. Verschillende sites hinten al geruime tijd op opvolgers van de 5DMK3, 6D en 1Dx, maar kennelijk wacht Canon met de 6DMK2 tot voor het vakantieseizoen en moeten we (waarschijnlijk) tot de Photokina wachten op opvolgers voor de professionele serie.
Veel fabrikanten, waaronder Canon, komen zelden tot nooit met hun meer professionele camera's op de CES. Wat dat betreft is de CP+ eind februari een heel stuk interessanter, zeker gezien de geruchten over een mogelijke release in maart van deze camera's.
De additie van wifi en nfc is wel handig voor de wat minder eisende consument, maar anno 2016 nog camera's uitbrengen die niet full HD kunnen filmen? Manmanman... Canon heeft op high-end gebied best wat mooie producten op de markt gezet, maar dit is dan weer zo'n strategie waar ik niets van begrijp. Zelfs de goedkopere smartphones filmen in 1080p.
Anoniem: 637828 5 januari 2016 16:39
Het feit dat Canon deze goedkope modellen voorzien van een Digic 4+ chip zegt denk ik wel genoeg. De Digic4+ is weliswaar wat sneller dan de oorpspronkelijke 4 uit 2008 (60% volgens eigen zeggen), maar het is ook een goedkoper en ouder ontwerp. terwijl bij de wat betere camera's steevast de Digic 6 chip gebruikt wordt. Vandaar dat dat sommige van deze nieuwe(!) camera's niet in hd kunnen filmen. Een vreemde keuze.
Mij lijkt een van de belangrijkste verschillen dat deze camera's beschikken over (optische) zoom. Dan maak je wel echt anders foto's dan met een telefoon.
Ik heb vorig jaar een Ixus 170 aangeschaft, al de derde Ixus.
En ze zijn altijd stukken beter geweest dan de galaxy S-camera's.
Zoom en flitser is gewoon stukken beter dan een smartphone.
En je hoeft niet na een paar uur een powerbank te gaan zoeken. Gewoon accu verwisselen na een 200-250 foto's met flits.
Next.....
Ondanks de ietsje pietsie betere kwaliteit van een compact bieden ze geen vanallen de voordelen van een telefoon met goede camera. Voor de echt mooie plaatjes neem ik de dslr of mirrorless wel mee.
HDR?
Panorama?
max aantal beelden per sec?
slowmo @ 720p?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.