@IngamerX
We praten hier niet over een paar inbraken. We praten hier over mensenlevens. Ben jij bereidt een stuk van je privacy op te geven voor het voorkomen van dodelijke aanslagen?
Een populaire (polulistische ?) reactie, maar helaas zonder verdere afweging.
Bij mensen (vooral mensen die niet beroepsmatig in bij een veiligheidsdienst, de politie, of het leger werken) zie je nogal eens een krampachtige reactie van het "Om Menselevens" gaat. Op zich is het loffelijk dat mensen daar niet geheel onverschillig tegenoverstaan. Nu alleen een tikje nuchterheid en hun dagelijkse gedrag nog.
Per jaar komen veel meer mensen om door criminaliteit dan door terrorisme. Dat is al eeuwen zo, maar het was nooit aanleiding om de politie onbeperkte bevoegdheden te geven om huizen binnen te lopen, en iedere Nederlander te verplichten zijn/haar sleutels op het politiebureau af te geven, zodat bij vermoeden van crimineel gedrag de politie (al dan niet preventief) poolshoogte kan komen nemen. Sterker nog: er zijn wettelijke beperkingen aangebracht aan dit soort bevoegheden. Maar het gaat toch "Om Mensenlevens" !?
Verder worden komen er jaarlijks meer mensen om door vrijgelaten TBS'ers dan door terroristen. Reden om iedere vrijgelaten TBS' maar achter slot en grendel te houden? Blijkbaar niet. Maar het gaat toch "Om Mensenlevens" !?
Per jaar vallen veel meer doden en gewonden door verkeersongelukken dan door terrorisme. Verplichte (en verzegelde !) dashboard camera's die steekproefsgewijs (of gericht in geval van jonge bestuurders, oude bestuurders, eerder veroordeelde bestuurders, of bestuurders die andeszins door hun verzekering als "hoog risico" worden bestempeld) worden uitgelezen door de politie (die in geval van door die camera vastgelegde overtredingen tot boetes of ontzegging van rijbevoegdheid leidt) zijn nog niet verplicht. Maar het gaat toch "Om Mensenlevens" !?
Per jaar vallen (letterlijk !) veel meer doden en gewonden doordat mensen van keukentrapjes of ladders vallen dan door terrorisme. Van wetsvoorstellen om keukentrapjes en ladders te verbieden voor iedereen zonder "klimopleiding", jaarlijkse training, en "klimbevoegdheid" is nog geen sprake. Maar het gaat toch "Om Mensenlevens" !?
Per jaar komen veel meer mensen om door party-drugs dan door terrorisme. Toch wordt niet "doorgepakt" met bestrijding van party-drugs, en worden feestgangers niet systematisch gefouilleerd. Maar het gaat toch "Om Mensenlevens" !?
Zo langzaamaan zal het wel duidelijk zijn dat de kreet "Maar het gaat toch "Om Mensenlevens !?" op zich alleen het antwoord "Ja, en wat dan nog?" verdient.
Het gaat immers altijd nooit over "mensenlevens" op zich, maar altijd over een
afweging tussen risico en kosten (financieel, en maatschappelijk) van maatregelen.
Maatregelen die de online privacy zo sterk aantasten als een verbod op versleuteling helpen in verhouding zo slecht tegen aanslagen dat je veilig kan stellen dat ze alleen impact hebben op onschuldige burgers. Maar ze geven de Overheid wel griezelig veel macht en informatie, en dat is echt structureel en niet of nauwelijks meer terug te draaien!
Ik ben b.v. echt bezorgd wat er met die informatie gaat gebeuren als een partij als de PVV aan de macht komt (en de meerdeheid in de eerste en tweede kamer zou hebben).
Ik vrees b.v. dat misbruik van prive-informatie door de overheid op grote schaal zal plaatsvinden, en niet meer te stoppen is (b.v. systematisch monitoren van iedereen van Marokkaanse, Surinaamse, of Antilliaanse afkomst op mogelijke criminele gedragingen. en iedereen die als godsdienst Islam heeft opgegeven (of wiens ouders, dan wel partner dat gedaan hebben) op indicaties voor terrorisme.
En als je mensen systematisch onder de loupe houdt, dan vind je altijd wel wat. Of ze nou scheefparkeren, door het rode licht rijden, een aangifte niet 100% correct gedaan hebben, gebruikt gemaakt hebben van de diensten van een zwartwerker, illegaal vuurwerk gekocht hebben, of wat dan ook. Je vindt altijd wel wat. Het aantal veroordelingen (en de druk van de wet) wordt dan bepaald door de vraag of je wel of niet goed ligt bij de machthebbers van de week.
Dit is de reden dat je zo terughoudend moet zijn met het opgeven van privacy om heel misschien wel eens een aanslag te kunnen voorkomen. De kreet "Maar het gaat toch "Om Mensenlevens !?" is de slechtst denkbare motivatie voor dit soort maatreglen.