Start-up kondigt met gas gevulde externe 'accu' voor mobieltjes aan

Een Duitse start-up heeft een brandstofcel aangekondigd die functioneert als externe accu en waarmee mobiele apparaten zoals smartphones opgeladen kunnen worden. Opvallend aan het model is dat het met gas is gevuld en daardoor snel weer 'opgeladen' kan worden.

De brandstofcel draagt de naam kraftwerk en kan volgens de makers, een Duitse start-up onder de naam eZelleron, een iPhone elf keer opladen. Het meest opvallende aan de kraftwerk is dat het apparaatje is gebouwd als externe accu, maar in plaats daarvan is gevuld met gas. Daardoor is het geheel aanzienlijk lichter dan een conventionele accu en duurt het bovendien maar drie seconden om een lege kraftwerk opnieuw te vullen. Via een standaardaansluiting moet het overal ter wereld mogelijk zijn om het apparaatje bij te vullen met gascartridges.

Kraftwerk kan worden bijgeladen met butaan, dat onder andere wordt gebruikt in aanstekers en gasstelletjes voor de camping. In de behuizing wordt gas omgezet in elektrische energie. Vervolgens kan een mobiel apparaat worden opgeladen via een conventionele usb-aansluiting. Er wordt continu tot maximaal 2 watt aan energie geleverd.

Via een Kickstarter-campagne hopen de makers de kraftwerk op de markt te kunnen brengen. Kort na start van de financieringsronde is het benodigde doel van 500.000 dollar al ruimschoots gehaald. Dat betekent dat eZelleron de brandstofcel vanaf februari volgend jaar gaat leveren. Kopers moeten daardoor nog enige tijd geduld hebben. Een kraftwerk kan vanaf 99 dollar worden gekocht, omgerekend ongeveer 87 euro.

kraftwerkkraftwerk

Door RoD

Forum Admin Mobile & FP PowerMod

22-01-2015 • 20:30

63

Reacties (63)

Sorteer op:

Weergave:

Op zich best een uitkomst. Ze gaan uit van smartphones en tablets maar je kan er natuurlijk ook andere zaken mee opladen. Gas is meestal wel ergens te vinden maar elektriciteit niet. Dus in de rimboe kan je dan alsnog je camera laden e.d.
In de rimboe gecomprimeerd (aansteker)gas vinden? Zelf meedragen lijkt mij waarschijnlijker. In veel gevallen zal een zonnepaneel met accu/powerpack al snel gunstiger uitpakken. Zie bijv. de discussie over de Brunton Hydrogen Reactor op hikingsite.nl. Daarentegen zie ik wel mogelijkheden in moeilijke omgevingen als speleologie (geen zonlicht), maar daar is het open karakter van de katalysator (toetreden van vocht) een mogelijke spelbreker.

En mocht je rimboe willen vertalen naar verafgelegen, onherbergzaam gebied en uitkomen op winterse omstandigheden: butaan (kookpunt -0,5 °C) is in elk geval minder geschikt dan propaan.

Een fuel cell op alcohol (methanol) in een handzaam formaat lijkt mij nog wel het meest handig. Ruim temperatuurbereik, simpel bijvullen (geen drukvat nodig) en hoge energieinhoud (Tweakers: Panasonic, 2008).

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 24 juli 2024 15:32]

De biolite stove lijkt mij een stuk geschikter voor in de rimboe. Brand op hout en je kan er ook op koken naast je USB devices opladen.
http://www.biolitestove.com/products/campstove/
Laat je niet verblinden door de techniek. Het heeft een hoog gadgetgehalte, maar is minder praktisch dan het lijkt. Lees de kritische kanttekeningen van Andrew Skurka en zoek op bijv. Adventures in stoving naar de voor- en nadelen van verschillende soorten brandstoffen. Hout of ander brandbaar materiaal (gedroogde uitwerpselen) vind je niet boven de boomgrens (bergbeklimmen), niet (nauwelijks) op een trektocht door IJsland, is ongewenst om te oogsten op de fjell in Noorwegen of domweg afwezig (poolgebied, Sahara).

Bedenk dat houtbranders worden betiteld als 'open vuur' (i.t.t. gasbranders of de in het artikel voorgestelde brandstofcel) en daarmee in de vrije natuur al snel als ongewenst worden gezien (brandgevaar gedurende droge periodes).

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 24 juli 2024 15:32]

Om eerlijk te zijn als ik in de bergen loop "går i fjellet" dan heb ik meestal geen smartphone maar een eenvoudige Nokia die uit staat en een zaklantaarn / radio met dynamo waar ik ook mijn telefoon mee kan opladen en een trangia "stormkjøkken" om op te koken. Geen onderdelen die snel stuk kunnen. Geen donzen slaapzak die na rivier oversteek geen warmte meer geeft. Ik maak daar wel open vuur "kaffebål"
Geen ervaring met woestijnen. Maar op veel onverwachte plekken is brandbaar materiaal te vinden ook in Noorwegen boven de boomgrens, stranden in arctische gebieden (drijfhout).

Ik zou dit apparaat dus ook niet snel kopen.
De technologie lijkt mij wel zeer nuttig:

In Afrika wordt er veel op open vuur gekookt en is er grote behoefte aan oplaad mogelijkheden voor mobiele telefoons in gebieden waar stroom niet overal makkelijk te vinden is. Daar zou deze technologie zeer welkom zijn dunkt mij.
Afrika is een groot continent en heel divers. Houtstook is zeker in stedelijke gebieden geen uitkomst (beschikbaarheid & vervuiling). Acceptatie van verbeterde kooktechnieken om brandstof te besparen is om vele redenen problematisch (zie: http://www.wot.utwente.nl/publications/cookstove.pdf). Introductie van zonnepanelen (en LED-verlichting) om communicatiemiddelen op te laden acht ik kansrijker en deze hebben een lange levensduur (de ventilator en de accu in de Biolite verslijten).

Skurka haalt Sectionhiker aan: het duurt twee uur om een Samsung smartphone gedeeltelijk op te laden. Philip Werner (Sectionhiker) geeft in zijn blog aan dat er relatief veel hout ("two paper shopping bags") nodig is om een telefoon te laden en dat je er de tijd voor moet nemen (wel 4 à 5 uur, geregeld as eruitschudden & hout in kleine stukjes aanvoeren). In mijn optiek geen zinvolle technologie.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 24 juli 2024 15:32]

......aan dat er relatief veel hout ("two paper shopping bags") nodig is om een telefoon te laden en dat je er de tijd voor moet nemen (wel 4 à 5 uur, geregeld as eruitschudden & hout in kleine stukjes aanvoeren). In mijn optiek geen zinvolle technologie.
Wel een leuke bezigheid en een excuus om even lekker fikkie te stoken tijdens het onthaasten..

Ik heb een zonnecelladertje, model klein rekenmachientje, dat schiet ook niet op al kan je hem op je schouder oid plaatsen zodat je oplaadt tijdens een wandeling, het is ook niet altijd overal bruikbaar, maar scheelt me wel een loopje naar de supermarkt om twee tassen hout te halen.

OT;
Dit lijkt me een goede aanvulling op het aanbod van mobiele laders.
Het zal zich toch zoals alles moeten bewijzen als nuttig in tests.
Daarnaast is er in de rimboe natuurlijk geen internet en laadt zelfs mijn autolader de batterij niet bij als ik continu navigatie en internet aan heb de hele dag.
Dat laadvermogen zal vast bijgesteld worden als het nodig is.

[Reactie gewijzigd door Teijgetje op 24 juli 2024 15:32]

Het Seebeckeffect (omgekeerde van wat er in een Peltierelement gebeurt) heeft een bedroevend rendement (<<10%). Het is daarom dat ik sceptisch ben. De overtollige warmte benutten van een kookvuur en daarmee het totaalrendement opkrikken zie ik nog wel zitten. Zeker als de brandstof hernieuwbaar is (ontbossing is een probleem), maar niet als primaire opwekker van elektriciteit. Daar zijn efficiënter methoden voor.
Ik woon niet ver van die 'rimboe' en aanstekergas kun je ook daar met wat moeite wel vinden. Overal wonen mensen, ook in het bos. En die koken toch echt gewoon op gas. Het is minder waarschijnlijk dat je er mobiel bereik hebt dan dat je gas zult vinden. ;)
Interessant idee. Niet echt duurzaam(gas, niet efficient om om te zetten in energie aangezien veel warmte + broeikasgassen als bijproduct), maar dat zijn accu's ook niet omdat de stroom uit je stopcontact ook niet helemaal duurzaam wordt opgewekt en daarbij komt ook nog dat er veel warmte vrijkomt bij opladen dus gaat niet alle energie in de accu zitten.

Ik ben benieuwd hoe efficient hij is in cijfers. Ik kan het nergens vinden.
Redelijk wat "accuduur" ook, 11 iPhone charges.
1KG LPG is goed voor 275 iPhone ladingen.

In de comments zie ik dat de fabrikant de Watt uur van een iPhone 5 aanhaalt. Het kan dus goed zijn dat de iPhone 5 ook dient als basis voor de berekening. Dat kan nogal een verschil opleveren voor de consument want de iPhone 5 heeft een 5.45 Wh accu, de 5S iets groter en de iPhone 6 een flink hogere capaciteit van 6.91 Wh. Wil je echter de efficientie uitrekenen dan zul je moeten werken met de gegevens van de iPhone 5 accu: 3.8 V 5.45 Wh (1,440 mAh).

Mijn eerdere idee over de iPhone 5 wordt bevestigd in de FAQ. Er zit 56Wh lading in 1 kraftwerk waarmee je dus uitkomt op 11 iPhone 5 ladingen.
On a full charge of the kraftwerk what is the equivalent capacity in mAh as those in powerbanks?
It's no powerbank, thats why it's not easy to compare. The energy stored in the fuel are for 1.4 oz (40 g) about 56 Wh and for 8 oz (225 g) about 315 Wh.
Ik vind t maar raar 2 watt, is dat wel genoeg om een telefoon op te laden? dat is bij 5v minder dan 0,4a een iphone/android toestel wil volgens mij al wel 5v op 1a dus lijkt mij dat het 2a moet zijn ipv 2watt. Met 2a kan je tenminste nog een tablet opladen.
Op de kickstarter site staat inderdaad 2W met een piek van 10W. Dat is voldoende om een gsm online te houden met het scherm uit, maar een tablet opladen is denk ik kansloos. Misschien dat er een Mark II komt die een grotere feul cell heeft ooit.
Ja ik hoop het maar, die piek van 10w zal wel een grote condensator zijn die oplaad bij nauwelijks gebruik en dan bij vraag een piek kan geven.
als ze er nu een accu van 1000 of 2000mah in verwerken, dan zouden ze wel 2A kunnen leveren, en daarna laadt het apparaat rustig weer op (op gas) zo kan je toch een telefoon even snel opladen.

2Watt is inderdaad weinig, ik denk dat een telefoon met gps/4g/scherm meer verbruikt dan 2W, dus is dat niet zo heel handig.

wel is dit handig voor mensen die aan survival doen, of gaan camperen (festivals) waar er geen stroom is, overdag sluit je dit apparaat op een batterij aan, en savonds laadt je je telefoon met die batterij op.
Ja heb je helemaal gelijk in, alleen dan moet je eerst energie vanuit gas halen en daarna weer omzetten in chemische energie in een accu. Makkelijkste is als er dan een twee keer zo groot onderdeel in zit dat het gas omzet elektrische energie.
Maar dat opladen van een accu gaat maar op ongeveer 60-80 % efficiëntie dus dat wil je ook niet, plus dat hij dan ook weer zwaarder zou worden.
Hier ietjes meer uitgebreid. Tussen 0.4A en 2.0A samengevat. :)
Goed om te lezen maakt veel duidelijk bedankt :)
10W (aka 2A bij 5V) piek vermogen zegt niet zo veel. Veel belangrijker is datgeen wat hij continue kan leveren. Ik ben er bang voor dat dit een stuk lager zal uitvallen.

Daarmee zal de huidige generatie smartphones het moeilijk krijgen om op te laden, hooguit voorkomt het ontladen met het scherm uit.

Ik hoop dat ik het fout heb, maar ik ben bang dat ze wat creatief met de specs proberen te schuiven.
mag ws niet mee in het vliegtuig ... klein bommetje !
Jawel, op android authority staat dat ie zelfs veilig is bevonden voor in het vliegtuig.
If you have your fears about fuel cell technology, eZelleron wants to put them to rest. Not only do they say that kraftwerk is properly heat shielded and safe for indoor use, but they go on to say that it is safe to put in your pocket. They have even conformed to airline safety standards,
Daar hebben ze natuurlijk over nagedacht. Er staat op de Kickstarter pagina: 'FAA approved for carriage in aircraft cabin' en op de kraftwerk zelf de tekst 'Approved for carriage in aircraft cabin only' zoals verplicht is gesteld in de regelgeving. Zie in het algemeen: http://www.faa.gov/about/...fety/more_info/?hazmat=34
Luchtvaartmaatschappijen kunnen hun eigen regels hanteren, maar richten zich in het algemeen naar de voorschriften van de IATA. Zie de Passenger Corner en in het bijzonder: Guidance for fuel cells.
In een heel aantal landen mag je al geen gasaansteker meenemen in je handbagage, niet omdat je er een vlammetje mee kan maken maar juist om het gas opzich. Een navulflesje aanstekergas in je koffer? Vergeet het maar. Dit zal dus helaas niet overal opgaan.
Op de kickstarter site was ik ook al aan het zoeken naar de capaciteit. De hele site is mij wat te marketing technisch gelikt. Gooien met relatieve cijfers ipv feiten.

"11 iPhone charges" welke iphone? Fully charged? Zet er gewoon neer: staat gelijk aan ..x.. MaH

"20 times lighter than batteries" En dan hebben ze het gewoon over het gewicht van de capsules waar het gas in zit, niet het gehele apparaat.

en volgens mij klopt het citaat van Tweakers ook niet helemaal: " Via een standaardaansluiting moet het overal ter wereld mogelijk zijn om het apparaatje bij te vullen met gascartridges."

Op de kickstarter verteld men wel dat hetzelfde soort gas wordt gebruikt, maar over de daadwerkelijke aansluiting lees ik alleen maar dat ie universeel is. Volgens mij kun je aanstekergas vooral in grotere flessen kopen, heb er niet veel verstand van maar ben zo'n capsule nog nooit tegengekomen, niet in de campingwinkel lijkt me?
Aanstekergas is butaangas. 250 à 300 ml in een bus voor 2 tot 4 euro. Universeel verkrijgbaar op plaatsen waar rookwaren worden verkocht, of waar de Tweaker een draadloze soldeerbout aanschaft (bijv.)
Als je de site gewoon bekijkt staat er het volgende onder Q&A:

On a full charge of the kraftwerk what is the equivalent capacity in mAh as those in powerbanks?
It's no powerbank, thats why it's not easy to compare. The energy stored in the fuel are for 1.4 oz (40 g) about 56 Wh and for 8 oz (225 g) about 315 Wh.
Gewoon een busje gas bij de Blokker kopen.
Ik denk dat ik wanneer ik in de rimboe zit veel liever een halve kilo rijst meeneem dan een halve kilo oplader voor een telefoon die niet werkt. Leuk product hoor, maar ik denk dat ik liever met een Xiaomi Powerbank van 16000MAh ga, die wel op 3,6 amp kan laden bij 5 volt. Ook nog eens een veel meer redelijke prijs, plus dat hij twee devices tegelijk kan opladen. Dit lijkt me een beetje een oplossing voor een probleem wat er niet is.
Dat probleem is er wel, maar dit is misschien niet de oplossing. Verder vind ik het geen wonder dat dit als kickstarter goed loopt. De consument zit nu eenmaal te schreeuwen om betere accu's. Elke techniek in een andere richting dan de status quo met in theorie een betere capiciteit zou natuurlijk een goudmijn kunnen zijn.

Persoonlijk denk ik dat we nog even moeten wachten op de graphene batterijen.
En hoe laad je die powerbank op in de jungle?
Wat wil jij opladen in de jungle? Alles wat ik zeg is dat dit product nutteloos is als je serieus de rimboe in wilt, en dat er wanneer je dat niet wilt betere oplossingen zijn.
Jij neemt toch je fantastische powerbank van xiaomi mee? Waar ga je die powerbank opladen dan..?
Lees nou eens. In de jungle heb je geen reet aan een powerbank, fuel cell of wat dan ook, want je hebt niks om op te laden. In plaats van die dingen kan je beter eten mee nemen. Buiten de jungle is de fuel cell inferieur aan andere producten die een betere oplossing zijn voor het probleem van een lege accu. Daarom heeft dit product wat mij betreft weinig toekomst.
Net of je een mobiel signaal hebt in de jungle :p
Je kan wel je camera en je USB zaklantaarn er op opladen, slimmerd.

Er zijn nog meer devices die via USB opgeladen worden.

Bovendien is het handig om een gps device/kompas (ook op je telefoon aanwezig) te kunnen gebruiken.

Met het aanstekergas kun je bovendien vuur maken.....hoe gaat dat met jouw powerbank?
Draadjes kortsluiten, vonk maken met metalen voorwerp

[Reactie gewijzigd door Gamebuster op 24 juli 2024 15:32]

Geintje, slimmerd.

edit wegens overmatige onvriendelijkheid.

[Reactie gewijzigd door oef! op 24 juli 2024 15:32]

Het eerste wat in me opkomt: Hoe wordt het gas dan omgezet en zijn er geen bijproducten die vrijkomen van de chemische reactie?
Met fuel cells, en het bijproduct naast een beetje warmte is waterdamp en CO2
Zo! 500k, wat een vertrouwen in dit product. Ik vind het nog niet zo erg nuttig voor de massa overkomen. Ik heb nu zo'n standaard batterij backup blok voor in de auto en het komt zeer zelfde voor dat ik hem nodig heb. Gelukkig gaan de meeste telefoons 1 dag mee bij redelijk gebruik en kan ik de dag doorkomen als ik hem elke avond naast me oplaad.
Dit zal wel net zo'n succes worden als de oplader op waterstof met ingebouwde brandstofcel: http://www.theguardian.co...l-review-off-grid-charger
Het is natuurlijk nog een start-up, maar 2 watt is nou niet bepaald veel. De spanning die een smartphone nodig heeft is 5V, dan kom ik op een stroomsterkte van 0,4 A. Das genoeg om een Nokia dumphone vlotjes op te laden, maar een beetje smartphone is tegenwoordig gewend aan 1,5 A. Dat opladen duurt dus wel even (als het voor sommige apparaten al genoeg prik kan leveren terwijl ie aanstaat).

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.