Tweakers Podcast #289 - IPhone-fabrieken, Pixel-prijzen en EU-wetliefhebbers

Deze week praten Arnoud Wokke, Jurian Ubachs en Daan van Monsjou over de werkomstandigheden in een Indiase iPhone-fabriek van Foxconn, The Sphere in Las Vegas, Googles nieuwe Pixel-telefoons en de EU-wetten DMA en DSA.

0:00 Intro
0:19 Opening
1:37 .post
20:32 IPhones lassen zonder bril
30:40 Een concert in The Sphere bijwonen
35:24 De nieuwe Pixels zijn duurder, maar waarom?
40:44 EU-wetten die onze digitale levens beter maken
1:04:16 Sneakpeek

Links:
The Sphere in Las Vegas
U2 in The Sphere
Clipje op X/Twitter van de illusie van een bewegend dak

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

05-10-2023 • 06:00

15

Reacties (15)

15
15
10
4
0
4
Wijzig sortering
Jullie noemden nog even kort Telegram en dat het een Russisch bedrijf zou zijn. Maar dat klopt niet. De oprichters zijn Russen, maar het bedrijf is al jaren niet meer gevestigd. Het hoofdkantoor heeft een tijdje in Duitsland gezeten. Momenteel zitten ze in Dubai.
Dat laatste is ook nog steeds buiten de EU, maar ik wilde het wel opmerken omdat Rusland een beetje gevoelig ligt door de invasie in Ukraine. De relatie tussen de Russische overheid en Telegram is ook wel gespannen. Ze zijn ook een tijdje geblokkeerd geweest daar.
@arnoudwokke
Heb een beetje nostalgisch gevoel, met de oh-oh van ICQ.
In de tijd van ICQ had je ook MSN en Yahoo en nog meer chat apps waar je vrienden op zaten.
En toen kwam er https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Trillian_(software) waarmee je met 1 app alle chats kon doen, ongeacht welke cliënt je vriend had.

Mooi dat dit nu wettelijk verplicht wordt.
Wie maakt de eerste app voor Android, iOS, Linux en Windows die al onze chat apps gaat vervangen.
Wellicht wordt het toch weer https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Google_Wave en https://nl.m.wikipedia.or...ing_and_Presence_Protocol :)

Leuk om te vermelden: Tweakers is ouder dan Trillian!
@arnoudwokke kleine correctie m.b.t. UH OH van ICQ. Dit was geluidje zat standaard in Windows en werd enkel gebruik door ICQ. Het geluid is geïntroduceerd met Windows 3.0 Multimedia Edition en heette daar
OHOH.WAV. Hij is te vinden op de CD-ROM van Windows 3.0 MME in: MWIN\MMDATA\OHOH.WAV.

Door jullie kwam ik in deze leuke rabbit hole terecht :D
7 jaar updates is leuk maar als je er geen 7 jaar garantie bij krijgt lijkt mij dat vrij zinloos. Dat zelf makkelijk of makkelijker kan repareren doet er niet toe. De meeste mensen kunnen dat toch niet zelf. Het zwakste punt lijkt mij dan de batterij dus als je die niet makkelijk kan wisselen is het helemaal zinloos. Mijn huidige toestel is al meer dan 3 jaar oud en werkt nog prima maar 7 jaar is wel heel lang.
Een belangrijk argument om lange softwareondersteuning te willen heeft minder te maken met garantie of levensduur van één enkel toestel maar véél meer met het idee dat niet alle toestellen op dag 1 worden verkocht

Als ik ergens volgend jaar een pixel 7 koop uit een oudere winkelvoorraad is het dat een slechter of een minder duurzaam apparaat dan wanneer ik het op dag 1 zou hebben gekocht

Electro-technisch gezien waarschijnlijk niet of nauwelijks
Maar hoe zit dat Effectief?

Een toestel waar je na software eol niet meer veilig mee kunt betalen of waar je enorme risico's loopt op hacken en dus identity theft is feitelijk niks meer dan nog werkende e-waste

Wat je dus wilt is een toestel dat nog regelmatig veiligheids updates krijg gedurende de hele technische levensduur van het allerlaatste verkochtte exemplaar

Omdat dat laatste natuurlijk wel heel lastig na te gaan is krijg zoiets bij benadering
Een belangrijk argument voor (makkelijke) zelfreparatie is dat je het ongestraft kan uitbesteden aan een fabrikant-onafhankelijke partij.
De koning van het dood-nuanceren Arnoud was nu ineens verbaasd over het feit dat Apple de misstanden in de fabrieken niet aan heeft gepakt.
Ik moest er wel om grinniken omdat de cognitieve dissonantie als om Apple gaat weer eens zo duidelijk blijkt. Het bedrijf doet alles om de winst te maximaliseren en daar hoort het niet investeren in fatsoenlijke arbeidsvoorwaarden gewoon bij. Dat druk namelijk de winst, dus doen ze hooguit iets aan 'greenwashing'.
Ze laten alles in lagelonenlanden maken en bekommeren zich nooit echt over het effect daarvan. Sterker, als de lonen te hoog dreigen te worden wijken ze snel uit naar een ander land.

Als klap op de vuurpijl corrigeerde niemand de opmerking dat Telegram een Russisch bedrijf is (zie ook @PrimusIP ).
Ik vraag mij wel eens af onder welke steen de redactie eigenlijk leeft.
De koning van het dood-nuanceren Arnoud
Deze geuzennaam ga ik met trots dragen!
Arnoud was nu ineens verbaasd over het feit dat Apple de misstanden in de fabrieken niet aan heeft gepakt.
Ik moest er wel om grinniken omdat de cognitieve dissonantie als om Apple gaat weer eens zo duidelijk blijkt. Het bedrijf doet alles om de winst te maximaliseren en daar hoort het niet investeren in fatsoenlijke arbeidsvoorwaarden gewoon bij. Dat druk namelijk de winst, dus doen ze hooguit iets aan 'greenwashing'.
Ze laten alles in lagelonenlanden maken en bekommeren zich nooit echt over het effect daarvan. Sterker, als de lonen te hoog dreigen te worden wijken ze snel uit naar een ander land.
Ja en nee. Apple wil winst maximaliseren, niet alleen op korte, maar ook op lange termijn. Met het risico dat ik dit ga dood-nuanceren, maar voor het maximaliseren van de winst moet je óók mogelijke risico's gaan afdekken die in de toekomst komen. Het is als bedrijf belangrijk dat je beloftes die je maakt, ook nakomt - al zijn ze impliciet. Zo vinden veel mensen het meest hinderlijke aan Google dat ze beginnen met een dienst en er vaak na een paar jaar ineens mee ophouden. Dat leidt tot een vertrouwensbreuk en daardoor weten mensen niet zeker waar ze aan toe zijn.

Dit is zo'n vertrouwensbreuk. Je kunt cynisch de schouders ophalen en zeggen 'Apple doet alles voor de winst, logisch dit', maar je kunt ook redeneren: ze hebben jaren geleden beloofd dit aan te pakken en Apple is vaak best goed in beloftes omzetten in beleid. Apple had de impliciete en expliciete belofte dat het privacy hoog in het vaandel heeft staan. En hoewel het track record niet perfect is (China!), zitten er veel functies in bijvoorbeeld iOS die daar een uiting van zijn. Apple heeft dat doorgezet, ook als het daardoor in conflict komt met westerse overheden (zoals in de San Bernardino-zaak), dus het mag wel íets kosten in elk geval.

Dus ja: de verwachting dat Apple dit had omgezet in effectief beleid was echt niet ongegrond en ik vind de cynische houding 'huuuu alles is voor winst' in zulke discussies altijd wel een beetje een dooddoener. Komt ook door mij: ik vind een cynische levenshouding gewoon niet leuk, geen goede bril om de wereld door te bekijken. Het klopt vaak niet en als je er dan toch vaak naast zit (en dat is gewoon zo als mens) dan ben ik liever te positief dan te negatief :)
Als klap op de vuurpijl corrigeerde niemand de opmerking dat Telegram een Russisch bedrijf is
Sommige dingen kun je voorbereiden, sommige dingen niet. Ik wilde nog ergens opmerken dat ik niet zeker wist of Telegram nog steeds Russisch was, maar zonder antwoord waar het dan wél zit vond ik dat niet sterk genoeg en dan blijft het hangen. Dit stuk kwam gewoon op en even factchecken kan tijdens de opname niet. Het zit dus in Dubai en ik had wel in die buurt gegokt, maar ik was niet zeker genoeg.

Desondanks hoop ik dat je met plezier de podcast hebt geluisterd! We maken het zodat luisteraars hopelijk een leuke tijd hebben, terwijl ze hopelijk ook wat opsteken. Afwijkende standpunten zijn daarmee denk ik een goed element, feitelijke fouten zijn helaas onvermijdelijk ben ik bang. Want onder welke steen we ook wel of niet zouden leven, we blijven mensen met alle beperkingen die daarbij horen :)

[Reactie gewijzigd door arnoudwokke op 29 juli 2024 04:01]

Dit zijn overigens de clipjes die ik bedoel. Video waar naar gelinkt wordt gaat over de buitenkant, dit zijn beelden van de binnenkant.

https://youtu.be/b3IwdwXbmlw

https://x.com/joepompliano/status/1708091362459975982

[Reactie gewijzigd door Tweakjur op 29 juli 2024 04:01]

@Tweakjur herken je miskoop, heb dit ook een keer met een Unifi switch gehad... Op basis van wat je in de podcast aangaf is je 'miskoop' alsnog standalone te gebruiken, zie: https://help.ui.com/hc/en...ess-Points-without-UniFi-. Uiteraard is er nog wel een PoE adapter nodig. Enigszins afhankelijk van het aangeschafte AP is deze meegeleverd.
Combi van titel en de lachende gezichten is niet echt handig
Leuk allemaal dat whatsapp met andere apps moet connecten, maar ik wil helemaal niet met whatsapp connecten en mijn metadata met Facebook delen.
Nog even een reactie (vraag) over het stukje van telegram. Mocht ze dus niet voldoen aan de wetgeving/regelgeving.. Krijgen ze een boete waarna ze vervolgens worden geblokkeerd. (tenminste zo vertelden jullie dit). Maar hoe dan? Worden dan op europees niveau de servers van telegram oid geblokkeerd? zoja, gaan we dan niet landen achterna zoals china etc etc die alles blokkeren? Zijn we dan wel goed bezig?
Het blokkeren van illegale diensten kan inderdaad op isp niveau worden afgedwongen

Denk maar eens aan het thepiratebay verbod op kpn en ziggo netwerken

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.