De FCC wil, na de communicatieblackout door orkaan Katrina in 2005, telco's verplichten om hun zendmasten van noodstroom te voorzien. De telecombedrijven hebben de verplichting echter met succes aangevochten bij de rechter.
Toen orkaan Katrina in augustus 2005 toesloeg in New Orleans en omgeving, bleek de mobiele infrastructuur uiterst fragiel te zijn. Honderden zendmasten vielen door een gebrek aan stroom uit, terwijl de mobiele telefonienetwerken onder andere voor de hulpverlening juist hard nodig waren. Om dergelijke problemen in de toekomst te voorkomen, wil toezichthouder FCC de telecombedrijven verplichten om al hun zendmasten van noodstroom te voorzien. De apparatuur moet volgens de plannen minimaal acht uur zonder elektriciteitstoevoer vanuit het vaste net kunnen werken.
De FCC maakte zijn plannen acht maanden geleden openbaar, maar de telecombedrijven stapten direct naar de rechter in de hoop de regelgeving te kunnen blokkeren. Zij zijn van mening dat de verplichting om al hun zendapparatuur van noodstroom te voorzien onbetaalbaar is. In de VS staan ongeveer 210.000 zendmasten en antennes voor mobiele telefonie en het zou volgens de telecombedrijven naar schatting 15.000 dollar per mast kosten om de benodigde hardware te installeren. Bovendien zou een noodstroomvoorziening niets uitrichten tegen bosbranden of orkanen en verhinderen plaatselijke bouwvoorschriften de installatie van dergelijke apparatuur.
De toezichthouder blijft echter bij zijn eerder ingenomen standpunt en wijst op de trage wederopbouw van het beschadigde telecomnetwerk in het zuiden van de VS na de orkaan Katrina. Volgens de FCC wegen de hoge investeringskosten voor de telco's ruimschoots op tegen de voordelen van een stabiel mobiel telefoonnetwerk ten tijde van natuurrampen en andere crisissituaties.
Een federale rechter heeft de nieuwe regelgeving in een tussentijds vonnis voorlopig bevroren, bericht AP. Door de uitspraak is telecombedrijf Sprint Nextel niet verplicht om zijn zendmasten aan te passen aan de FCC-eisen. Na een aantal hoorzittingen, die in mei moeten beginnen, wil de rechter een definitief oordeel in de zaak vellen.