GeForce RTX 3050
- Inno3D RTX 3050 Twin X2 OC
- MSI RTX 3050 Gaming X
- ASUS RTX 3050 Strix OC
- Gigabyte RTX 3050 Gaming OC
Samengevat
De RTX 3050 Twin X2 OC van Inno3D is een compacte videokaart die in veel systemen en behuizingen zal passen dankzij zijn bescheiden formaat. Het gebruikte koelblok met daarop twee ventilatoren weet de grafische chip voldoende te koelen. De scherpe prijs maakt de iets hogere geluidsproductie wat ons betreft goed.
Samengevat
De RTX 3050 Gaming X van MSI is een stille videokaart van formaat. Als je drie slots ruimte beschikbaar hebt in je behuizing, heb je met deze kaart het voordeel van geluidsarme ventilatoren zonder al te veel bij te betalen.
Samengevat
De RTX 3050 Strix OC van ASUS is een luxe videokaart met een enorme koeler. Het formaat is iets om rekening mee te houden, wat vreemd is bij een kaart op basis van een instap-gpu. De koelprestaties liegen er niet om en ook is de geluidsproductie erg netjes. Wel betaal je voor dit model momenteel flink meer dan voor andere opties, wat in het lagere segment lastig te verantwoorden valt.
Samengevat
De RTX 3050 Gaming OC van Gigabyte neemt twee slots in beslag, maar is met een lengte van ruim 28cm geen compact model. De videokaart is op het moment van schrijven wat duurder dan vergelijkbare modellen, wat hem naast de afmetingen en ietwat hogere geluidsproductie lastiger tot een aanrader maakt.
Nu de prijzen van videokaarten langzaam beginnen te dalen, wordt het voor steeds meer gamers interessant en relevant om te kijken naar een upgrade. Hoewel de luxere modellen op basis van high-end chips op het moment van schrijven al gauw meer dan 1000 euro kosten, is de trend van dalende prijzen over het hele spectrum te zien. In het lagere segment hebben we kortgeleden nog de Radeon RX 6500 XT en GeForce RTX 3050 mogen verwelkomen. Van die laatste videokaart bekijken we in deze review vier modellen.
Nvidia zet de GeForce RTX 3050 op de markt als een betaalbare instapvideokaart met raytracing voor 1080p-gaming. De kaart is gebaseerd op de GA106-gpu, die ook voor de RTX 3060 wordt gebruikt. Op de RTX 3050 zijn van deze chip 2560 rekenkernen ingeschakeld, gekoppeld aan een 128bit-geheugenbus met 8GB vram. Deze specificaties zijn stuk voor stuk twee derde van wat op de RTX 3060 is geactiveerd.
De keuze voor flink teruggeschroefde specificaties met de GA106-gpu op de RTX 3050 stelt Nvidia in staat om de minder geslaagde chips die van de band rollen, toch te gebruiken. Hierdoor kan ook de GA107-gpu, een kleinere chip waarover de nodige tijd geruchten rondgaan, gebruikt worden voor een RTX 3050. Deze gpu telt precies 2560 rekenkernen en zal naar verwachting in ieder geval voor oem-versies van de RTX 3050 gebruikt worden, met daarop 4GB in plaats van 8GB videogeheugen. De add-in board-versies die we in deze review bespreken, zijn allemaal gebaseerd op de GA106-gpu en voorzien van 8GB vram. Deze configuratie zul je ook terugvinden op elke RTX 3050 die je nu los in de winkels kunt kopen.
Specificaties RTX 3050 |
Gpu-codenaam |
GA106-150 |
Diesize |
276mm² |
Transistors |
12 miljard |
Procedé |
Samsung 8nm |
Architectuur |
Ampere |
Shaders |
2560 |
RT-cores |
20 |
Tensor-cores |
80 |
Referentieboostclock |
1777MHz |
Geheugen |
8GB GDDR6 |
Geheugensnelheid |
14.000MT/s |
Bandbreedte |
224GB/s |
Geheugenbus |
128bit |
Typical board power |
130W |
Adviesprijs (referentie) |
285 euro |
De geteste modellen
In totaal ontvingen we van de verschillende fabrikanten vier RTX 3050-videokaarten voor deze round-up. Hieronder bespreken we per exemplaar de specificaties en opvallende zaken. Videokaarten met een biosswitch worden standaard op beide modi getest en komen in de grafieken dus meer dan eens voor.
ASUS ROG Strix GeForce RTX 3050 OC
:strip_exif()/i/2004960906.jpeg?f=imagenormal)
Van ASUS ontvingen wij de ROG Strix OC, een luxe kaart die in deze round-up direct opvalt vanwege zijn afmetingen. Met een lengte van 30cm en een breedte van ruim 13cm is de Strix OC overduidelijk de grootste kaart in deze vergelijking. Hij neemt dan ook drie slots in beslag. De triplefankoeler is opgebouwd uit een lang koelblok met maar liefst vijf heatpipes, met daarop drie 92mm-fans. De middelste ventilator draait in tegengestelde richting om de luchtstroom te optimaliseren.
Wat beeldaansluitingen betreft valt de Strix OC op ten opzichte van de andere deelnemers. De fabrikant heeft gekozen voor een tweede HDMI-aansluiting, waar de overige deelnemers het naast het trio van DisplayPorts met een enkele HDMI-connector moeten doen. De Strix OC is de enige kaart in deze vergelijking die een biosswitch heeft, waarmee tussen de Quiet Mode en de Performance Mode gekozen kan worden.
Gigabyte GeForce RTX 3050 Gaming OC
:strip_exif()/i/2004953851.jpeg?f=imagenormal)
De Strix OC van ASUS is niet de enige RTX 3050 met een triplefanopstelling, ook de Gaming OC is van dit aantal voorzien. Toch is de kaart van Gigabyte iets kleiner, mede dankzij de 80mm-ventilatoren. Ook op de Gaming OC draait de middelste ventilator in tegengestelde richting. Het koelblok is met twee heatpipes iets minder uit de kluiten gewassen. De Gaming OC is een dualslotmodel en is met een breedte van net geen 12cm ook de smalste kaart van deze round-up.
Inno3D GeForce RTX 3050 Twin X2 OC
:strip_exif()/i/2004953831.jpeg?f=imagenormal)
De Twin X2 van Inno3D is de kleinste videokaart die we voor deze round-up bekijken. Met zijn lengte van 24cm en breedte van 12cm voelt deze kaart net wat kleiner aan dan de drie andere modellen. Het is ook een dualslotmodel. De twee heatpipes lopen helemaal tot de uiteinden van het koelblok, waarop twee 92mm-ventilatoren de warmte wegvoeren. De Twin X2 heeft als enige kaart in deze vergelijking geen addressable rgb, maar in plaats daarvan een wit verlicht logo op de zijkant van de kaart.
MSI GeForce RTX 3050 Gaming X
:strip_exif()/i/2004953821.jpeg?f=imagenormal)
MSI stuurde ons de RTX 3050 Gaming X toe, een luxe kaart uit het portfolio van de fabrikant. De Gaming X heeft in tegenstelling tot de Strix OC van ASUS twee in plaats van drie ventilatoren. Wel zijn deze twee fans iets groter dan die bij de drie andere deelnemers. In de lengte valt de kaart net iets onder de Gaming OC van Gigabyte, maar in de breedte is dat andersom en is het verschil met de Strix OC bijna niet te zien. Ook is de Gaming X een tripleslotkaart, net als de kaart van ASUS. In de beeldaansluitingen maakt MSI dezelfde keuzen als Gigabyte en Inno3D.
RTX 3050 |
ASUS Strix OC |
Gigabyte Gaming OC |
Inno3D Twin X2 |
MSI Gaming X |
Prijs bij publicatie |
€ 499 |
€ 439 |
€ 379 |
€ 429 |
Boostclockfrequentie |
1890MHz (OC mode), 1860MHz (Gaming mode) |
1822MHz |
1830MHz |
1845MHz |
Aantal ventilatoren |
3x 92mm |
3x 80mm |
2x 92mm |
2x 100mm |
Aantal heatpipes |
5 |
2 |
1 |
3 |
Backplate |
Ja |
Ja |
Ja |
Ja |
Beeldaansluitingen |
2x HDMI, 3x DP |
1x HDMI, 3x DP |
1x HDMI, 3x DP |
1x HDMI, 3x DP |
Verlichting |
Addressable rgb |
Addressable rgb |
Wit |
Addressable rgb |
Lengte |
30cm |
28,2cm |
24cm |
27,8cm |
Breedte |
13,3cm |
11,7cm |
12cm |
13cm |
Dikte |
Tripleslot |
Dualslot |
Dualslot |
Tripleslot |
Stroomtoevoer |
1x 8-pins |
1x 8-pins |
1x 8-pins |
1x 8-pins |
Testverantwoording
Voor de tests van de videokaarten gebruiken we ons vaste testsysteem, gebaseerd op een Ryzen 9 5950X, ASUS ROG Crosshair VIII Hero-moederbord, 32GB G.Skill Trident Z Royal-geheugen (2x16GB in dualchannel) op een snelheid van 3600mt/s en twee ssd’s: een Samsung 970 EVO 250GB als bootdrive en een Kioxia Exceria+ 2TB, waarop alle games zijn geïnstalleerd. Verder bestaat het systeem uit een be quiet Dark Power Pro 12 1500W-voeding en een uitgebreide waterkoelset van Alphacool. Alle RTX 3050-videokaarten zijn voor deze round-up getest op PCIe 4.0.
Gpu-testsysteem |
Processor |
AMD Ryzen 9 5950X @ 4,65GHz all-core |
Moederbord |
ASUS ROG Crosshair VIII Hero (bios 3501, Agesa 1.2.0.2, Resizeable BAR-support geactiveerd) |
Werkgeheugen |
G.Skill Trident Z Royal 32GB (2x 16GB) DDR4-3600 CL16-16-16-36 |
Ssd |
Samsung 970 EVO 250GB (OS) + Kioxia Exceria+ 2TB (games) |
Voeding |
Be quiet Dark Power Pro 12 1500W |
Koeling |
Alphacool Eisblock XPX, Alphacool XT45 480mm-radiator, Alphacool D5-waterpomp, be quiet Pure Wings 2-ventilatoren |
Besturingssysteem |
Windows 10 Pro 64bit oktober 2020 Update |
Methodiek
In deze review richten we ons op de onderlinge verschillen tussen uitvoeringen van diverse fabrikanten. In grote lijnen zullen de gamingprestaties van alle kaarten met dezelfde gpu vergelijkbaar zijn. Om kleine verschillen te kunnen ontdekken die voortkomen uit bijvoorbeeld firmware, keuzes bij het pcb-ontwerp en natuurlijk de kwaliteit van de koeler, testen we minder games dan in een complete gpu-review, maar testen we per game wel een stuk uitgebreider.
We hebben drie games uitgezocht waarin het goed mogelijk is om een langere test van tien minuten uit te voeren. Tijdens elke test loggen we zo'n beetje alles wat er te loggen valt: prestaties met PresentMon natuurlijk, maar ook temperatuur, klokfrequentie, ventilatorsnelheid en ga zo maar door. Wie bekend is met het duurtestconcept, zou dit als individuele duurtests kunnen zien. Tien minuten is daarvoor ruimschoots voldoende; bij het merendeel van de kaarten worden de stabiele kloksnelheid en temperatuur al binnen enkele minuten bereikt. Alle games testen we op 4k-resolutie met Ultra-settings.
Geluidsproductie en stroomverbruik
Naast de prestaties meten we ook de geluidsproductie en het stroomverbruik van videokaarten. De meting van de geluidsproductie doen we in onze nieuwe geluiddichte ruimte op een afstand van 50cm, met de decibelmeter schuin op de videokaart gericht. De drempelwaarde voor onze metingen is 14dB(A); dat mag je opvatten als volledig stil. Tijdens de idle-test wordt de videokaart vanzelfsprekend niet belast. De load-test is gebaseerd op een verlengde gametest van tien minuten, zodat de videokaart tijd heeft om op te warmen en zijn maximale geluidsproductie te bereiken.
De stroommeting voeren we uit met een zogenaamde riserkaart van fabrikant Adex, die we tussen het PCIe-slot en de videokaart in plaatsen. Op die manier kunnen we niet alleen de stroom meten die door de losse stroomkabels loopt, maar ook het vermogen dat de videokaart rechtstreeks uit het PCIe-slot betrekt. Voor de meting zelf vertrouwen we op verschillende exemplaren van de Tinkerforge Voltage/Current Bricklet 2.0. Voor de slotmeting is de riserkaart met zo’n bricklet uitgerust. Om de stroom van de pegkabel te meten, is de bricklet samen met de benodigde connectors op een speciaal voor onze test ontworpen printplaat geplaatst. Afhankelijk van het aantal stroomkabels dat een videokaart vereist, gebruiken we uiteraard diverse meters.
Prestaties
In deze round-up vergelijken we vier RTX 3050-videokaarten die door aib-partners op de markt zijn gebracht. Voordat we ingaan op de onderlinge prestatieverhoudingen, geven we hieronder een overzicht van de prestaties van de GeForce RTX 3050 ten opzichte van andere gpu's. Deze Prestatiescore maakt deel uit van onze eerdere review van de RTX 3050. Alle RTX 3050-videokaarten zijn voor deze round-up getest op PCIe 4.0.
- 1080p Ultra
- 1080p Medium
- 1440p Ultra
- 1440p Medium
Prestaties RTX 3050-kaarten
We trappen de round-up af met een aantal synthetische benchmarks. 3DMark is natuurlijk geen game, maar wel een consistente test die een eerste indruk geeft van de onderlinge verhoudingen. Fire Strike is de DirectX 11-test van 3DMark, Timespy draait in DirectX 12 en Port Royal voegt daar nog eens raytracing aan toe.
In TimeSpy neemt de Strix OC de leiding, waarbij het niet uit lijkt te maken welk bios op de videokaart is geactiveerd. Net daaronder zitten MSI, Inno3D en Gigabyte. In Fire Strike Ultra en Port Royal zijn de verschillen eveneens erg klein.
- 3DMark Timespy
- 3DMark Firestrike Ultra
- 3DMark Port Royal
F1 2021
In F1 neemt de Twin X2 van Inno3D de leiding, hoewel de kloksnelheden van deze kaart net iets lager uitkomen dan bij de andere deelnemers.
- Ultra
- Ultra (99p)
- Ultra (99.9p)
Metro Exodus
In Metro Exodus zijn het juist ASUS en Gigabyte die iets hoger eindigen.
- Ultra
- Ultra (99p)
- Ultra (99.9p)
Cyberpunk 2077
Als laatste zien we in Cyberpunk 2077 iets meer een tweedeling tussen de kaarten, met ASUS en MSI die nipt hogere framerates halen dan Gigabyte en Inno3D.
- Ultra
- Ultra (99p)
- Ultra (99.9p)
Temperatuur en geluidsproductie
Aan de prestaties van een koeler zitten altijd twee kanten: de temperatuur en de geluidsproductie. We testen hoeveel geluid een videokaart produceert onder volle belasting en noteren de maximale temperatuur tijdens deze test. Daarnaast meten we de geluidsproductie idle, evenals de maximale geluidsproductie als de ventilatoren op volle snelheid draaien.
De ingame geluidsproductie komt voor de ASUS Strix OC het gunstigst uit, waarbij het opmerkelijk genoeg niet uitmaakt welk bios actief is op de kaart. In zowel Quiet als Performance Mode komt ASUS in onze test op 21dB(A) uit. Op de tweede plaats komt de Gaming X van MSI met een iets hogere geluidsproductie, gevolgd door Inno3D's Twin X2 OC, die bijna 10dB(A) hoger eindigt. Gigabyte laat onder belasting het meest van zich horen met een geluidsdruk van ruim 38dB(A).
Bij de maximale temperaturen van de gpu zien we opnieuw ASUS bovenaan eindigen. De temperatuur van de Strix OC valt met 55 graden Celsius iets lager uit dan bij de drie andere deelnemers, die ruim in de 60 graden eindigen. Gezien het formaat van de Strix OC is dit niet zo vreemd, de tripleslotkoeler beschikt simpelweg over meer oppervlak dan de Twin X2 OC en Gaming OC van Inno3D en Gigabyte. MSI zit met zijn tripleslotkoeler wat maximale temperatuur betreft tussen ASUS en deze dualslotkaarten in.
Omdat alle geteste videokaarten in deze vergelijking beschikken over semipassieve koeling, staan de ventilatoren in idle volledig stil. We meten dan 14dB(A) voor alle kaarten, wat de noisefloor in onze geluidskamer is.
- Geluid ingame
- Temp. GPU (max)
- Geluid idle
- Geluid 100% fan
- Temp. hotspot (max)
Koelefficiëntie en stroomverbruik
Als je zelf het fanprofiel wilt instellen of simpelweg de videokaart met de best mogelijke koeler wilt kopen, is de efficiëntie van de koeler van groot belang. Je wilt immers zoveel mogelijk koeling met zo min mogelijk geluidsproductie. Om dit te testen, meten we bij welk fanprofiel de kaart het dichtst bij de 35dB(A) zit, gemeten op 50cm afstand. Vervolgens stellen we de kloksnelheid en spanning in op vaste waarden. Zo trekken we het stroomverbruik van alle kaarten zoveel mogelijk gelijk. Het stroomverbruik is immers de 'belasting' van de koeler.
Onder deze gelijke omstandigheden komt de ASUS Strix OC ruimschoots op de eerste plaats als het aankomt op koelefficiëntie. MSI's Gaming X wordt onder deze omstandigheden nog negen graden warmer. Inno3D staat op plek drie met daar vlak achter Gigabyte, met slechts één graad verschil.
- Gpu-temperatuur
- Hotspot-temperatuur
Stroomverbruik
Zowel idle als onder volle belasting zien we relatief weinig verschil tussen de kaarten. De Inno3D Twin X2 OC verbruikt net iets minder dan de Strix OC en Gaming X, maar het verschil is in absolutie zin erg klein.
- Opgenomen vermogen ingame
- 12V PCIe
- 12V PEG1
- 3.3V PCIe
- Opgenomen vermogen idle
- 12V PCIe
- 12V PEG1
- 3.3V PCIe
Conclusie
De vier RTX 3050-videokaarten die we in deze round-up naast elkaar hebben gelegd, verschillen in sommige aspecten en komen in andere juist overeen. ASUS en MSI stuurden ons hun luxere versies op, die als tripleslotkaarten bijna doen vergeten dat de RTX 3050 een instapkaart is. De modellen van Inno3D en Gigabyte houden het wat bescheidener, al heeft de Gaming OC van Gigabyte alsnog drie ventilatoren aan boord.
In de gamingprestaties zagen we zoals gebruikelijk amper verschillen tussen de kaarten. ASUS en MSI behalen in de duurtests iets hogere kloksnelheden, wat onder de streep tot marginaal hogere framerates leidt. Interessanter is het daarom om te kijken naar de koeling, de geluidsproductie en de prijzen van deze instappers. ASUS weet zijn RTX 3050 het best te koelen, met daarbij een amper hoorbare werking van de ventilatoren. MSI komt niet helemaal op dit niveau uit, maar zet alsnog een keurige score neer.
Dat de Strix OC van ASUS en de Gaming X van MSI goed en tegelijk stil koelen, is mooi, maar dit kon op zijn minst verwacht worden van deze tripleslotkoelers boven op een chip met een tgp van slechts 130 watt. Wie voldoende ruimte in de behuizing heeft voor een dergelijke grote videokaart en een RTX 3050 wil aanschaffen, kan deze twee modellen wel overwegen. Naar onze mening ligt de keuze voor de MSI Gaming X meer voor de hand, aangezien de ASUS op het moment van schrijven 70 euro meer kost. Daarom geven we de MSI RTX 3050 Gaming X een Excellent-award.
Gigabyte en Inno3D hebben ons daarentegen wel van ingetogenere dualslotvideokaarten voorzien. Van die twee is de Inno3D Twin X2 OC de kaart die we nog als compact zouden bestempelen. Ook is hij stiller dan de Gigabyte Gaming OC. Dat maakt hem geschikter om in kleinere behuizingen te worden gebruikt, wat van de andere drie deelnemers niet in elk scenario gezegd kan worden. Gecombineerd met de scherpe prijs voorzien we daarom de Inno3D RTX 3050 Twin X2 OC van een Great Value-award.
- Inno3D RTX 3050 Twin X2 OC
- MSI RTX 3050 Gaming X
- ASUS RTX 3050 Strix OC
- Gigabyte RTX 3050 Gaming OC