Inleiding: driemaal is scheepsrecht
Samsung is tegenwoordig de onbetwiste marktleider van de Android-fabrikanten: van alle in Nederland verkochte Android-smartphones draagt bijna driekwart een Samsung-logo. Op de gehele smartphonemarkt hoeft het bedrijf alleen Apple naast zich te dulden. Concurrenten als HTC, Sony en LG zijn veroordeeld tot een positie in de marge - al is die marge dankzij de grote aantallen verkochte toestellen nog altijd groot.
Nog niet zo lang geleden waren veel tweakers er niet van overtuigd dat de Koreaanse fabrikant wel een goed werkende smartphone kon maken. De eerste serieuze poging was de Omnia i900 met Windows Mobile, gevolgd door de Omnia 2 en Omnia Qwerty.
De eerste Android-smartphone was niet geweldig goed: de Galaxy i7500 had een behoorlijk gedateerd design, weinig aansprekende specificaties en een matige bouwkwaliteit. De Galaxy Spica, die anderhalve maand later verscheen, was al iets aansprekender, maar de grote doorbraak kwam met de Galaxy S.
Dankzij een 4" Super Amoled-scherm en een op 1GHz geklokte Exynos 3-processor gaf dit toestel de concurrentie op veel gebieden het nakijken. De Galaxy S werd een groot succes: wereldwijd verschenen er een kleine dertig varianten, die miljoenen keren werden verkocht. Deze maand nog bracht Samsung de Galaxy S Advance uit, alweer een nieuwe variant van deze megahit.
De Galaxy S II deed het zo mogelijk nog beter: het toestel bleek de ideale tegenstrever voor de iPhone 4 en er werden er nog meer van verkocht dan van de eerste Galaxy S. Bij de Gouden Steeksleutel-verkiezing van Tweakers.net versloeg de S II zelfs de iPhone en het was voor het eerst in jaren dat deze award niet door Apple werd binnengesleept.
Alleen al vanwege het succes van de vorige twee Galaxy S-modellen is de Galaxy S III een van de grootste releases van 2012: het gaat hier immers om het belangrijkste toestel van de grootste Android-fabrikant. Tweakers.net keerde de S III binnenstebuiten om te zien of Samsung zijn voorsprong heeft weten te verdedigen.
Processor: de aller- allersnelste
Net als bij de Galaxy S en de Galaxy S II heeft Samsung de introductie van zijn nieuwste toptoestel aangegrepen om een gloednieuwe system on a chip uit te brengen. Bij de Galaxy S ging het om een singlecore-soc, de S II huisvestte een dualcore en de S III zet deze lijn voort met de Exynos 4412-quadcore.
De 4412 heeft veel gemeen met de Exynos 4210-dualcore van de Galaxy S II. Beide chips maken gebruik van het Cortex A9-processorontwerp en beide bevatten een Mali 400-gpu. De Exynos 4210 bleek de krachtigste soc van zijn generatie en het lijkt dus niet verkeerd om daarop voort te borduren.
:fill(black)/i/1335438451.jpeg?f=thumb)
In de 4412 zijn er vier processorkernen aanwezig die op 1,4GHz zijn geklokt, waarmee ze dezelfde kloksnelheid hebben als de Exynos 4210 in de Galaxy Note. Het grote verschil tussen de twee socs is echter de grootte van de transistors: de 4210 wordt gemaakt met een 45nm-procedé, terwijl de 4412 op 32nm wordt gebakken. De kleinere die size maakt dat de processor onder gelijke omstandigheden zuiniger met de accu omspringt.
De vier kernen van de Mali-gpu zijn op 400MHz geklokt. Daarmee zou deze bijna twee keer zo goed presteren als de op 266MHz geklokte Mali 400 uit de S II. De grafische prestaties zijn zonder meer beter, maar omdat er verder niets aan de gpu is gewijzigd, wordt de accu zwaarder belast.
Er zijn nog niet veel smartphones met quadcore-processors verkrijgbaar; er is momenteel eigenlijk maar één concurrent: de Tegra 3 van Nvidia. Ook dat is een quadcorechip op basis van het Cortex A9-ontwerp, maar dan met een andere gpu en een vijfde, lager geklokte companion core voor simpele taken. Verder is de Tegra 3 door Nvidia voorzien van een in eigen huis ontwikkelde gpu.
/i/1336144216.png?f=imagenormal)
Hoewel de Exynos 4 Quad-socs behoorlijk wat verbeteringen bieden, heeft Samsung de nog nieuwere Exynos 52xx processor al op de plank liggen. Dat is een dualcore-processor op basis van de nieuwere Cortex A15-micro-architectuur. Vermoedelijk heeft Samsung voor de 4412 gekozen omdat de 5250 wat later in productie is genomen, en bovendien doet de kreet 'quadcore' het goed in de reclame.
Antutu meet onder meer de cpu- en gpu-prestaties en geeft op basis daarvan een indicatie van de algemene prestaties van een soc. De Galaxy S III wint het net van de One X, maar het verschil is verwaarloosbaar. De geheugensnelheid is niet in deze benchmark opgenomen, waardoor de score afwijkt van AnTuTu-scores die elders worden gepubliceerd.
De hoog geklokte Mali-gpu laat in de GL Benchmarks zijn spierballen zien. Voor de Offscreen-tests worden 720p-beelden in een buffer gerenderd, en niet op het scherm weergegeven. Daardoor spelen beperkingen als de refreshrate geen rol en bovendien krijgen alle telefoons precies dezelfde hoeveelheid werk te verzetten.
De S III blijkt in de Egypt-test ruim veertig procent krachtiger dan de iPhone 4S en nog meer dan de overige concurrenten. Het verschil bij de Pro-test is wat kleiner, maar ook hier pakt Samsungs nieuwste het goud.
Als de testbeelden wel moeten worden weergegeven, lopen alle high-end-toestellen tegen de refreshrate van 60fps aan. Bij het tonen van animaties is het scherm van de S III dus de belangrijkste bottleneck. Dat was bij de S II ook al zo, maar die heeft een veel lagere resolutie.
Scherm: groter, scherper
Super Amoled HD
Het Super Amoled HD-scherm van de S III dook ook al op in de Samsung Galaxy Note en de Galaxy Nexus. Wij hebben de schermen van de S III, S II en HTC One X uiteraard op de foto gezet met sterke uitvergroting om de structuur van de subpixels te kunnen zien.

Subpixelstructuur van schermen Galaxy S III, Galaxy S II en HTC One XSamsung heeft het paneel voorzien van het 'Super Amoled HD'-label; 'Super' staat voor het feit dat het touchscreen geïntegreerd is. We hadden eigenlijk een Super Amoled HD Plus-scherm verwacht, waarbij elke pixel uit drie subpixels bestaat. Dat zorgt voor het scherpste beeld, zoals we bij de Galaxy S II konden zien.
De S III gebruikt echter, net als de Galaxy Nexus, een zogeheten Pentile-indeling, waarbij twee pixels een groene subpixel moeten delen. Dit verlaagt de effectieve resolutie, waardoor het scherm minder scherp kan ogen. Bovendien hebben Pentile-schermen af en toe last van verkleuring. Omdat de pixels zelf licht geven, is er geen backlight nodig en is zwart, als de pixels uitgeschakeld worden, ook echt pikzwart.
In de praktijk zie je gelukkig weinig tot niets terug van de Pentile-indeling van het scherm. De teksten zien er scherp uit en zelfs in een directe vergelijking is weinig verschil in scherpte te zien met de HTC One X.
Het scherm in de S III heeft een resolutie van 1280x720 pixels en vanwege de beelddiagonaal van 4,8" zijn er dus 305 pixels per inch aanwezig. De Galaxy Note heeft met een beelddiagonaal van 5,3" het grotere scherm, hoewel de resolutie met 1280x800 pixels ook marginaal hoger is. De Galaxy Nexus en de SIII hebben dezelfde resolutie, maar de Nexus heeft een schermdiagonaal die met 4,65" een fractie kleiner is.
| Galaxy S III | Galaxy S II | HTC One X | HTC One S | iPhone 4S | Galaxy Nexus |
Scherm |
4,8" |
4,3" |
4,7" |
4,3" |
3,5" |
4,65" |
Resolutie |
1280x720 |
800x480 |
1280x720 |
960x540 |
960x640 |
1280x720 |
Indeling |
Pentile |
rgb |
rgb |
Pentile |
rgb |
Pentile |
Ppi |
305 |
216 |
312 |
256 |
326 |
316 |
Praktijk
Een punt waarop de Galaxy S III het wel verliest van anderes recente smartphones, is de leesbaarheid in direct zonlicht. In een vergelijking met de One X, de Sony Xperia S, de Nokia Lumia 800, de iPhone 4S en de Galaxy S II eindigde de S III samen met de S II op de laatste plaats. De S III deed het nog wel iets beter dan zijn voorganger. Super Amoled mag dan minder schermlagen hebben en daardoor minder last hebben van reflecties, de helderheid van het scherm is simpelweg niet hoog genoeg, al is content vooral bij een lichte achtergrond nou ook weer niet onleesbaar.
Een ander punt waarop de Galaxy S III het moet afleggen tegen de One X en de Xperia S is de weergave van wit, dat een blauwige waas heeft. Dat is overigens normaal voor amoled-panelen. De kleuren zijn behoorlijk overgesatureerd; de One X geeft natuurgetrouwere kleuren. Het zwart van de Galaxy S III is weer een stuk dieper.
In vergelijking met de S II is het scherm scherper en wel iets beter in het tonen van kleuren. In vergelijking met de iPhone 4S is de weergave van wit minder goed en ook heeft deze Apple-telefoon niet zulke verzadigde kleuren.
Het scherm van de Galaxy S III heeft vier verschillende instellingen: Standaard, Dynamisch, Natuurlijk en Film. Ten opzichte van de S II is de 'Natuurlijk'-stand toegevoegd. Met de vier standen wordt de kleurtemperatuur ingesteld: Standaard en Dynamisch zorgen voor de meest verzadigde kleuren en een vrij blauw beeld; Natuur en Film zijn op het eerste oog wat fletser, maar laten wat meer natuurgetrouwe kleuren zien.
De helderheid van de S III is zelfs voor een amoled niet hoog. Met hooguit 240 nits legt hij het onder meer af tegen de Galaxy Note en de S II, maar in de praktijk zijn de verschillen niet groot. De Film-modus heeft overigens een nog iets lagere helderheid. Standaard staat een energiebesparingsfunctie aan, die de helderheid terugschroeft naar maximaal 180 nits en dat is toch wel fors minder.
Zwartwaarde |
Telefoon / Tablet | Schermtype | nits, lager is beter |
Galaxy S II |
Super Amoled Plus |
*
0,000 |
Galaxy S Advance |
Super Amoled |
*
0,000 |
Galaxy Note |
Super Amoled HD |
*
0,004 |
Galaxy Nexus |
Super Amoled HD |
*
0,009 |
Galaxy S III - Dynami... |
Super Amoled HD |
*
0,013 |
Galaxy S III |
Super Amoled HD |
*
0,013 |
Galaxy S III - Natuurlijk |
Super Amoled HD |
*
0,013 |
Galaxy S III - Film |
Super Amoled HD |
*
0,013 |
HTC One X |
IPS lcd |
*****
0,390 |
Apple iPhone 4S |
IPS lcd |
******
0,450 |
Sony Xperia S |
IPS lcd |
*******
0,550 |
Prada Phone by LG 3.0 |
IPS lcd |
*********
0,630 |
Pixels in amoled-schermen worden simpelweg uitgezet om zwart weer te geven. Wat gemeten wordt, is de resterende reflectie. In de praktijk is tussen de verschillende amoled-schermen geen enkel verschil in zwartweergave waar te nemen; het verschil met lcd's is daarentegen overduidelijk. Omdat de zwartwaarde zo goed als nul is, is het contrast enorm hoog.
De kleuren op de Galaxy S III zijn iets te blauw. Dat is met het blote oog te zien en de meetresultaten bevestigen dat: de kleurtemperatuur is fiks te hoog. De S II zit er trouwens nog verder naast. De Dynamisch-stand is het meest gesatureerd, en bevat ook het meeste blauw. De Film-stand blijkt de natuurlijkste kleuren weer te geven.
De standaard van 6500 kelvin als kleurtemperatuur komt uit de tv-wereld en geldt daar als ideale kleurtemperatuur voor het bekijken van films.
Design en uiterlijk: polycarbonaat
Uiterlijk
De afmetingen van de Galaxy S III zijn zo fors, dat ze wel eens kopers zouden kunnen afschrikken. Tijdens de presentatie benadrukte Samsung dan ook dat het scherm weliswaar veel groter is, maar dat de behuizing door de kleinere bezels niet is meegegroeid.
Dat is niet waar: de Galaxy S III is langer en breder dan de Galaxy S II, en ook de dikte is met 8,6mm een tiende milimeter gegroeid. Wel heeft de S II een uitstulping aan de onderkant die de S III niet heeft. Met name de grote hoogte kan lastig zijn: het met één hand omlaag vegen van de notificatiebalk kost een stuk meer moeite.
/i/1338292446.jpeg?f=imagenormal)
De reden dat de Galaxy S III niet veel breder is, is dat de schermverhouding is gewijzigd. De S III is daardoor 'slechts' van 66mm naar bijna 71mm toegenomen. De breedte is cruciaal voor het lekker vasthouden: een te breed toestel kan bij het vasthouden en bedienen met dezelfde hand kramp veroorzaken. Zo erg is het met de Galaxy S III nog niet, maar bij mensen met kleinere handen zal het toestel niet comfortabel in de hand liggen. De extra 5mm lijkt weinig, maar is in dagelijks gebruik zeker merkbaar.
Op de Galaxy Note na - voor zover dat een smartphone genoemd mag worden - is de Galaxy S III de grootste telefoon die we tot dusverre hebben getest. Het is beslist aan te raden om de S III voor aankoop eerst vast te houden en uit te proberen, want de S III is niet voor elke hand geschikt.
| Galaxy S III | Galaxy S II | HTC One X | Galaxy Note | iPhone 4S | Galaxy Nexus |
Lengte |
136,6mm |
121mm |
134mm |
146mm |
115mm |
135mm |
Breedte |
70,6mm |
66mm |
70mm |
82mm |
58mm |
68mm |
Dikte |
8,6mm |
8,5mm |
8,9mm |
9,6mm |
9,3mm |
8,9mm |
Gewicht |
133g |
116g |
130g |
120g |
140g |
135g |
Scherm |
4,8" |
4,3" |
4,7" |
5,3" |
3,5" |
4,65" |
De voorkant wordt uiteraard gedomineerd door het scherm, maar daaronder zijn net als bij de vorige Galaxy S-telefoons een fysieke Home-knop en twee capacitieve knoppen te vinden. Dit zijn een Terug-knop en Menu-knop. Op die opvallende keuze komen we later terug.
De fysieke Home-knop werkt goed. Een voordeel is dat de gebruiker er het scherm mee kan aanzetten; anders had dat alleen gekund met de Power-knop aan de rechterzijkant. Wel is de Home-knop vrij laag geplaatst, waardoor het indrukken meer moeite kost dan bij vorige Galaxy S-telefoons: de knop zit verder bij de vingers vandaan als de telefoon met een hand wordt bediend.
De aanraakgevoelige knoppen reageren uitstekend. Ze worden van achter de behuizing aangelicht en dat heeft als gevolg dat niet alleen het icoon wordt verlicht: een gedeelte eromheen lekt ook wat licht en dat ziet er vooral in het donker slordig uit. Een ander slordigheidje is dat de speaker aan de achterkant iets scheef in de behuizing is gemonteerd. Het zijn maar kleine details die niets afdoen aan de gebruikservaring, maar perfectionisten kunnen zich hier wellicht aan ergeren.
Design
De behuizing van de Galaxy S III wordt meer door rondingen gekenmerkt dan die van de Galaxy S II. De hoeken aan de onderkant zijn bovendien niet helemaal gelijk aan die aan de bovenkant. Daarmee wijkt de S III af van de homogene ontwerpen die de smartphonemarkt domineren. Door de rondingen lijkt de telefoon iets minder massief en door de afgeronde zijkanten lijkt het toestel iets kleiner dan het in werkelijkheid is.
De kunststof achterkant voelt minder prettig aan en ziet er wellicht ook wat minder mooi uit dan de achterkanten van de Galaxy S II en de HTC One X. Het gebruikte polycarbonaat zorgt wel voor stevigheid en duurzaamheid, het toestel zou ook minder vatbaar voor krasjes zijn dan de Galaxy S. Het toestel van de marketingmanager van Samsung bleek na drie weken echter al wat krasjes te vertonen.
De zijkanten, die niet van metaal maar van kunststof met een metalen look zijn gemaakt, kunnen relatief snel deukjes oplopen. De voorkant is gemaakt van Gorilla Glass 2 van Corning en zou dus stevig moeten zijn - maar ook Gorilla Glass kan kapotvallen. Net als elke andere moderne smartphone moet de S III dus nog met enige voorzichtigheid worden behandeld.
Een voordeel van de achterkant is dat hij beter sluit dan die van de S II en de Galaxy Nexus: het aan alle kanten aandrukken van de accuklep is niet nodig. Samsung verdient trouwens een pluspuntje omdat de accu van de S III 'gewoon' verwisselbaar is: bij toptoestellen van concurrenten als Apple, HTC en Sony is dat niet het geval.
De behuizing voelt wel stevig aan en er zit weinig speling in. Bovendien ligt hij lekker in de hand en heeft de achterkant ondanks de glans een stroeve grip, waardoor hij niet snel uit de hand glijdt.
Accu: lekker groot
De accu van de Galaxy S III heeft een capaciteit van 2100mAh, terwijl de One X bijvoorbeeld 1800mAh heeft en de Galaxy S II het met 1650mAh moet doen. De extra capaciteit is op papier hard nodig: het scherm is groter en heeft veel meer pixels dan dat van de S II. Volgens Samsung ligt het stroomverbruik echter lager. Erg fijn is dat het accupercentage op de S III standaard in de notificatiebalk kan worden weergegeven, wat bij vorige Samsungs alleen met een externe app mogelijk was.
Accutests
Bij de browse-test wordt vier keer per minuut een andere website opgeroepen. De schermhelderheid bedraagt daarbij 250cd/m². Hoewel amoled-schermen bij deze test doorgaans bovengemiddeld veel energie verbruiken vanwege het vele wit op de sites, houdt de Galaxy S III het meer dan 6,5 uur vol. Dat is uitstekend; alleen de LG Prada, met een kleiner scherm op een lagere resolutie, wist eerder een dergelijk resultaat neer te zetten. Andere telefoons met amoled-schermen, zoals de Galaxy Note en de Nexus, doen het in deze test veel minder goed.
Bij de filmtest wordt een video herhaaldelijk afgespeeld. Omdat films donkerder zijn dan websites, kunnen telefoons met amoled-schermen hier in het voordeel zijn. De Galaxy S III weet hier dan ook de koppositie te pakken, met een speelduur van ruim negen uur. De One S is een half uur eerder klaar en de iPhone 4S gaat bijna een uur minder lang mee. Het verschil met Samsungs eigen Galaxy S II is zelfs bijna twee uur.
Bij de beltest wordt een gesprek van een uur gevoerd, waarbij een audiostream voor de 'conversatie' zorgt. Deze test wordt steeds op dezelfde locatie, op hetzelfde tijdstip en met dezelfde simkaart uitgevoerd.
De Galaxy S III gaat tijdens het bellen niet zuinig met de accu om: van alle recente toptoestellen presteert de S III het slechtst. Het toestel verbruikte maar liefst een zevende van de acculading en dat is teleurstellend.
De vierde en nieuwste test is de standby-test: de telefoon wordt gereset en ligt vervolgens een nacht op een vaste plek. Het toestel moet daarbij 3g- en wifi-verbindingen in stand houden, maar krijgt geen push-meldingen, omdat die nu eenmaal lastig te controleren zijn. De S III blijkt redelijk goed in nietsdoen: de smartphone verloor ongeveer 5 procent van zijn acculading. Dat is net zoveel als de iPhone 4S en iets minder dan de S II en de Note.
In de dagelijkse praktijk, met diverse pushmail-accounts en veel geïnstalleerde apps, is de gebruiker na een nachtje ongeveer acht procent van de acculading kwijt. Bij een One X met dezelfde apps, een simkaart op hetzelfde netwerk en met dezelfde accounts bleek dat de S III opnieuw iets meer verbruikte: de One X verstookte 18 procent van zijn accucapaciteit, de S III maakte 21 procent op. Dat is geen schokkend verschil.
/i/1338213171.png?f=imagenormal)
Software: de basis
Los van Google?
Sinds 2010 rust Samsung zijn Android-toestellen uit met de TouchWiz-skin. Met zijn skins wil Samsung zich niet alleen onderscheiden van de concurrentie; het bedrijf wil zijn gebruikers ook zo min mogelijk afhankelijk maken van specifieke Android-kenmerken. Samsung vervangt daarom grote delen van Android door zijn eigen interface en zijn eigen diensten, zodat gebruikers later een Bada-toestel of een Tizen-smartphone kunnen aanschaffen en dan weinig verschil zullen merken.
Uiteraard kun je met een Android-toestel van Samsung nog gewoon apps downloaden uit Googles Play Store, maar voor het overige lijkt het alsof Samsung afstand van Android wil nemen. Zo heeft het bedrijf een eigen downloadwinkel, eigen diensten voor de aankoop van muziek en video's, eigen social-media-integratie, eigen interfaces voor vrijwel alle standaardapps - waaronder browser, mail en agenda - en is alles te vinden onder eigen iconen. Heel wat gebruikers zullen Galaxy-toestellen maar met moeite van Bada-telefoonskunnen onderscheiden.
Andere fabrikanten passen hun Android-toestellen eveneens aan, en soms zelfs net zo ingrijpend, maar bij bijvoorbeeld HTC en Sony is de specifieke look and feel voorbehouden aan hun Android-toestellen. Alleen Samsung voorziet ook toestellen met een ander besturingssysteem van hetzelfde uiterlijk.
Action Bar en Holo-thema: vaarwel
Bovendien trekt Samsung zijn eigen plan op het gebied van knoppen. Het overzicht van recente apps krijgt de gebruiker door de Home-knop lang in te drukken; daar is geen aparte knop voor. Waar Google met veel bombarie de Menu-knop uit Android 4.0 haalde, heeft de Koreaanse fabrikant die net zo hard weer teruggezet. Dat betekent dat hij in apps met een Action Bar - de vervanger van de Menu-knop voor het weergeven van opties - een deel van de Action Bar laat verdwijnen.
Aangezien veel apps nog geen Action Bar hebben, komt de Menu-knop goed van pas, maar Google zal hier niet blij mee zijn. Van alle fabrikanten verkoopt Samsung immers de meeste Android-smartphones, dus in de toekomst zullen veel Android-toestellen nog altijd een Menu-knop hebben. Daardoor is er voor ontwikkelaars weer minder noodzaak om de Action Bar te implementeren.
Net als HTC heeft Samsung ervoor gekozen het Holo-thema van Android 4.0 maar ten dele door te voeren. Bij het inloggen op diensten en in sommige apps is het Holo-thema zichtbaar, bij andere is de Samsung-interface te zien.
Al met al lapt Samsung de ontwerpvoorschriften van Android-ontwikkelaar Google opzichtig aan zijn laars. Het is maar de vraag hoeveel zin die voorschriften nog hebben als Samsung niet meedoet: consistentie is alleen te bereiken als alle fabrikanten dezelfde lijn volgen. Het zal ons benieuwen hoe Google op Samsungs eigengereide positie reageert.
Voor de gebruiker is het echter absoluut niet vervelend dat Samsung de voorschriften van Google negeert. De Menu-knop is weliswaar minder zichtbaar dan de Action Bar, maar wie zijn telefoon bedient met de hand waarmee hij hem vasthoudt, kan er beter bij. Bovendien hoeft de Menu-knop voor oude apps niet geëmuleerd te worden. Dat scheelt weer een balkje onderin het scherm, wat kostbare schermruimte vrijmaakt.
Voor de gebruiker heeft Samsungs houding dus vooral voordelen, en dat zal een van de redenen zijn dat Samsung het op deze manier heeft opgelost. Dat gebruikers zichzelf met een specifiek Samsung-ontwerp vertrouwd maken en de volgende keer mogelijk weer een Samsung zullen willen kopen, zal trouwens ook wel een rol hebben gespeeld.
/i/1338027512.png?f=thumb)
Lockscreen, homescreen, menu's
Samsung maakte tijdens de presentatie duidelijk dat het, ondanks alle hardwarematige verbeteringen, vooral draait om de software. Daarmee wordt het beeld bevestigd dat hardware langzamerhand minder belangrijk wordt, en een consistente en vloeiende user experience wordt juist steeds belangrijker.
Om voor een fijne gebruikerservaring te zorgen, heeft Samsung de S III een natuurthema gegeven. Zo is het lockscreen vormgegeven als een poel met water, waar je met je vinger doorheen moet om het toestel te ontgrendelen. Ook geluiden en graphics zouden door de natuur zijn geïnspireerd - maar je merkt er weinig van en als je het merkt, is het geen verbetering. De standaardgeluiden op de S III wekken eerder irritatie op. Het is bovendien niet aan te raden met een volle blaas te luisteren naar de op water geïnspireerde geluiden die Samsung gebruikt.
Het lockscreen geeft informatie over de tijd, de accu en het bereik. Ook vinden we hier eventuele notificaties, snelkoppelingen naar diverse apps en, als de gebruiker dat wil, koppen van nieuwsberichten - zij het alleen van Engelstalige media. Daarmee is het lockscreen net als bij HTC een stuk nuttiger geworden: het is nu echt een startpunt voor de gebruiker die op de hoogte wil blijven.
Toch blijven er zaken te wensen over. Zo is het onmogelijk snel een foto te maken als je de lockscreenbeveiliging gebruikt. De gebruiker zal dan eerst zijn code moeten invoeren en dat is een beperking die iPhones, HTC's, Sony's en Samsungs eigen Windows Phone-toestellen niet hebben.
De notificatiebalk is ook aangepast door Samsung. De handige toggles om snel wifi, gps en bluetooth aan en uit te zetten, zijn gebleven en zelfs uitgebreid met meer opties die beschikbaar komen als de lijst met toggles naar links wordt geveegd. Dat is een prima toevoeging.
Gebruikers kunnen maximaal zeven homescreens definiëren. Hoewel widgets door lang op het scherm te drukken kunnen worden toegevoegd, heeft Samsung ook het tabblad met widgets aan het hoofdmenu toegevoegd. Dat is voor Android 4.0 overigens standaardgedrag.
Synchroniseren met de desktop kan met het inmiddels beruchte desktopprogramma Kies. Hoewel deze software in het verleden voor veel hoofdbrekens zorgde, lijkt het nu goed te functioneren. Kies Air is vernoemd naar het duidelijkere Kies Via Wifi en werkt eveneens vlekkeloos. Geestig detail: wie voor het eerst de S III aan een pc met Kies hangt en eerder een iPhone met dezelfde pc heeft gesynchroniseerd, krijgt de optie om data over te zetten.
Software: features en toetsenbord
S-Voice, Slim Sluimeren en andere tweaks
Samsung heeft niet alleen de interface aangepast, maar ook diverse features toegevoegd. Bij de presentatie van de S III legde Samsung daar veel nadruk op, maar onder de naam 'gebaren' waren veel van die features al aanwezig op de S II.
De optie 'Slim Sluimeren' wordt actief als de smartphone wat langer lang op hetzelfde scherm blijft: dan wordt de frontcamera actief en wordt geprobeerd om de ogen te volgen. Dat werkt alleen als er genoeg licht is en niet te veel reflecties van bijvoorbeeld een bril. Een icoontje in de notificatiebalk maakt duidelijk dat de functie is geactiveerd.
Als de telefoon geen toekijker kan ontwaren, wordt eerst het scherm gedimd, waarna het toestel zichzelf helemaal uitschakelt. Als het scherm alleen is gedimd, wordt de telefoon weer wakker als de ogen van de gebruiker worden gedetecteerd. Dit werkt opmerkelijk goed onder de juiste omstandigheden, maar vaak ook slaagt de telefoon er niet in om de gebruiker te ontdekken. Dan moet er gewoon op het scherm worden getikt om te voorkomen dat het toestel in slaap valt.
Een andere opvallende feature is S-Voice, een kloon van de iPhone-spraakherkenning Siri. Gesproken commando's werden ook al door de S II ondersteund, maar dat toestel kon niet overweg met natuurlijke taal. Het systeem van de S II zorgde bovendien voor veel ergernissen omdat het werd opgeroepen door twee keer op de Home-knop te drukken. Dat gebeurde nogal eens per ongeluk.

S-Voice is een hele verbetering ten opzichte van de Vlingo-app op de S II, maar het is nog geen volwaardige alternatieve invoermethode. Ten eerste werkt het nog niet in het Nederlands, maar belangrijker is dat, net als bij Siri, veel mensen het vreemd blijven vinden om in het openbaar tegen hun telefoon te praten. Daar komt bij dat S Voice traag reageert, lang over de opdrachten moet nadenken en geregeld op zelfs simpele vragen geen antwoord heeft.
/i/1338027510.png?f=thumb)
Slim Melden is in elk geval wel een heel nuttige feature. Als de telefoon een tijd niet is gebruikt en hij wordt opgepakt, trilt hij even als er gemiste oproepen of nieuwe sms'jes zijn. Hoewel het aanzetten van het scherm geen tijdrovende actie is, is het een uitkomst dat de gebruiker direct weet of er notificaties zijn.
Een andere in potentie handige functie is Meteen Bellen. Hiermee wordt de verzender van een sms of een e-mail meteen opgebeld als de gebruiker de telefoon naar zijn oor brengt. Dat klinkt briljant, maar het heeft een grote beperking: het werkt niet met WhatsApp en andere berichtendiensten die vrijwel iedereen inmiddels als sms-vervanger gebruikt: het werkt alleen met ChatOn, de eigen berichtendienst van Samsung. Een paar jaar geleden was deze feature baanbrekend geweest.
Een van de technische verbeteringen is S Beam, een uitbreiding op Android Beam. Met S Beam kunnen twee SIII's via nfc contact maken en vervolgens bestanden uitwisselen via wifi-direct. Daarmee kunnen in korte tijd behoorlijk grote bestanden worden overgezet. Het is eigenlijk best vreemd dat Samsung op basis van twee open standaarden - nfc en wifi direct - een gesloten systeem heeft gebouwd. Het bedrijf had er goed aan gedaan om deze functie algemeen voor Android beschikbaar te maken.
Hij werkt als een trein en is uitermate simpel. Zo simpel dat het de vraag is of gebruikers zich ervan bewust zijn: er is geen Deel-optie voor en er is geen verwijzing in de interface van apps naar S Beam te vinden totdat de gebruiker een S III tegen een andere S III aanhoudt. Omdat apps gebruikers er niet aan herinneren dat de functie bestaat, bestaat de kans dat binnen afzienbare tijd S Beam in de vergetelheid is geraakt.
De minst nuttige feature is Pop Up Play, waarmee een video bovenop de interface kan worden afgespeeld. Deze functie lijkt rechtstreeks aan desktopinterfaces te zijn ontleend, maar het bedienen van de interface met een venster eroverheen is niet handig. Bovendien leidt het af van de video en is de video klein.
Het is bovenal een showcase van de processorkracht van de S III, die ook wordt gedemonstreerd bij het openen van de videospeler. In plaats van statische thumbnails, laat het toestel tot acht bewegende videothumbnails tegelijk zien. Niet dat het ergens goed voor is, maar het is gaaf dat de telefoon het kan.
/i/1338027520.png?f=thumb)
Toetsenbord
Samsung heeft weinig gedaan aan het toetsenbord van de Galaxy S III: het is nog steeds een vrij standaard toetsenbord zonder al te veel franje. De toetsen zijn donker en vrij groot, de letters zijn wit. Als je een toets indrukt wordt er geen bevestigende popup getoond, maar licht de ruimte rond de letter op.
De grootste wijziging is dat de functionaliteit van Swype - dat sinds 2010 als apart toetsenbord op veel Galaxy's staat - in het standaard toetsenbord is geïntegreerd. Hoewel Samsung veel van Swype verwachtte, is het nog altijd niet echt populair. Het standaard Ice Cream Sandwich-toetsenbord wordt niet meegeleverd. Dat is jammer, want het is een solide toetsenbord met goede woordaanvulling.
Het toetsenbord van Samsung typt prima: door de grootte van het scherm zitten de toetsen verder van elkaar dan bij de Galaxy S II en op aanrakingen wordt goed gereageerd. De tekstvoorspelling kan echter wel beter. Zeker omdat de tekstvoorspelling standaard vrij agressief staat ingesteld, zijn 'Damn You, Autocorrect!'-situaties allesbehalve uitgesloten. Tijdens de reviewperiode wilde de telefoon al correcte invoer uit zichzelf wijzigen naar woorden die bij verzending gênante situaties had kunnen opleveren.
/i/1338296181.png?f=thumb)
Bereik en bellen
De S III heeft ondersteuning voor gsm en 3g op de in Nederland gebruikelijke frequenties. Het bereik van de Galaxy S III blijkt niet beter of slechter dan concurrerende toestellen.
De belkwaliteit is bovengemiddeld. Zowel de beller als de gebelde kunnen elkaar prima verstaan, ook bij wat meer achtergrondgeluid. Net zoals veel andere hedendaagse smartphones heeft de S III een tweede microfoon voor het wegfilteren van achtergrondgeluid.
Geluid en beeld
De Galaxy S II bracht vele verbeteringen ten opzichte van de Galaxy S, maar bleef op een punt achter: het geluid was minder door de gebruikte audiochip. De Galaxy S III heeft wel weer een aansprekende audiochip: de Wolfson DAC WM1811. We hebben nog geen testprotocol voor het testen van de geluidskwaliteit en het volume, maar het geluid is via de oordopjes in elk geval opvallend goed. De standaard mp3-speler heeft een equalizer die SoundAlive is gedoopt.
De videospeler kan met veel verschillende formaten overweg, waaronder mkv-bestanden. 1080p-video kon prima worden afgespeeld. Verder heeft de S III een mhl-aansluiting om video op een tv af te spelen. Ook kunnen video's draadloos worden gestreamd met behulp van de dlna-ondersteuning.
Ook de Gallery-app kan, anders dan de standaard Gallery van Android, automatisch foto's weergeven die via dlna zijn gevonden. Dat is bijzonder handig, en het is jammer dat dat met de videospeler niet zo goed werkte. De speler ondersteunt het wel, getuige de optie Zoeken Naar Apparaten, maar vond niets.
Software: snelheid
De Exynos-processor uit de Galaxy S II bleek de snelste dualcore van zijn generatie en de S II maakte dat in de praktijk ook waar. De S III is bij het uitvoeren van dagelijkse taken, zoals het installeren van apps uit de Play Store, het openen van apps als Facebook, Nu.nl en Tweakers.net, en het laden van webpagina's, op vrijwel alle fronten sneller dan alle concurrenten.
In de tabel hieronder zie je de tijd die toestellen nodig hadden om een gedownload exemplaar van Angry Birds uit de Play Store te installeren. De S III is opvallend veel sneller dan alle concurrenten.
Toestel | Processor | Kernen | Android | Tijd in seconden |
Galaxy S III |
Exynos 4412 |
4 |
4.0 |
4,70 |
HTC One X |
Tegra 3 |
4 |
4.0 |
7,01 |
Galaxy Nexus |
Omap4460 |
2 |
4.0 |
8,48 |
Galaxy S II |
Exynos 4210 |
2 |
4.0 |
7,49 |
Xperia S |
Snapdragon S3 |
2 |
2.3 |
7,69 |
De S III is met enige afstand het snelste Android-toestel tot nu toe - en niet alleen in deze test. Bij alle dagelijkse handelingen is hij snel en er zijn bijna nergens vertragingen te bespeuren.
In de benchmarks maakt de Galaxy S III gehakt van zijn grote concurrent iPhone 4S. Dat is ook in de dagelijkse praktijk het geval: veelgebruikte apps lopen sneller en soepeler op de Galaxy S III. Het enige dat de 4S nog voor heeft is de responsiviteit van het touchscreen. Waar een lijst op de iPhone bij het scrollen direct met de vinger meebeweegt, is dat op de S III niet het geval: de lijst sleept zich als het ware achter de vinger aan. Opvallend genoeg heeft ook de S II geen last van dit euvel. Tests wijzen uit dat de input wel direct door de S III wordt geregistreerd; het is dus een softwarematige 'feature'.
Dalvik VM is de virtuele machine waarin vrijwel alle Android-apps draaien. Dalvik is gebaseerd op Java en de snelheid van het uitvoeren van Java-code is dus een belangrijke graadmeter voor de prestaties van het toestel. Opmerkelijk genoeg geeft CaffeineMark geen indrukwekkende score aan de S III: de One X en One S presteren veel, heel veel beter. Dat wordt voor een klein deel verklaard door de kloksnelheid. CaffeineMark draait op een core en de Galaxy S III draait op 1,4GHz, tegenover 1,5Ghz van de One X en One S.
Frontpage laden (automatisch) |
Telefoon / Tablet | OS | Tijd in seconden, lager is beter |
Samsung Galaxy S III |
Android 4.0 |
**
0,34 |
Samsung Galaxy Note ICS |
Android 4.0 |
**
0,45 |
Samsung Galaxy Note |
Android 2.3.5 |
***
0,49 |
Samsung Galaxy S II |
Android 2.3.3 |
***
0,52 |
Samsung Galaxy S II ICS |
Android 4.0 |
***
0,52 |
HTC One S |
Android 4.0 |
***
0,53 |
Galaxy Nexus |
Android 4.0 |
***
0,54 |
HTC One X |
Android 4.0 |
***
0,58 |
Sony Xperia S |
Android 2.3.7 |
***
0,61 |
Prada Phone by LG 3.0 |
Android 2.3.6 |
***
0,62 |
Samsung Galaxy S Advance |
Android 2.3.6 |
****
0,64 |
Apple iPhone 4S |
iOS 5 |
****
0,70 |
Samsung Omnia W |
Windows Phone 7.5 |
****
0,72 |
Nokia Lumia 800 |
Windows Phone 7.5 |
****
0,73 |
HTC Sensation XE |
Android 2.3.4 |
****
0,82 |
BlackBerry Torch 9860 |
BlackBerry OS |
*******
1,28 |
De browser is wel een snelheidsmonster. Hij is in onze test bijna even snel als Chrome for Android en met 0,34 seconden is de S III een kwart sneller dan alle andere smartphone in onze benchmarkdatabase.
Het is niet alleen de browser die deze snelheid mogelijk maakt: de processor en het geheugen spelen ook een rol. Chrome wist dezelfde test in 0,29 seconden af te ronden; tot nu toe was het record met 0,33 seconden in handen van de nieuwe iPad. Sneller dan Chrome op de S III zijn we het nog niet tegengekomen.
BrowserMark test veel verschillende kenmerken van de browser, zoals het laden van elementen en het weergeven van animaties. De S III zet hier een indrukwekkende score neer: het toestel is bijna tachtig procent sneller dan alle toestellen van andere merken.
Camera: de beste
Camera
De camera van de Galaxy S III is op diverse punten gewijzigd ten opzichte van die van de S II. Zo is er net als op de Galaxy Nexus 'zero shutter lag': zodra de ontspanknop wordt ingedrukt, wordt een foto vastgelegd. Ook nieuw is de burst-modus, maar die moet - anders dan bij de One X - eerst handmatig worden aangezet. Verder kan er een foto worden gemaakt terwijl een video wordt geschoten, en dat is dan weer hetzelfde als bij de One X.
De interface van de camera is amper gewijzigd ten opzichte van die van de S II en dat is een gemiste kans; HTC heeft al aangetoond dat het goed mogelijk is om een handigere interface te bouwen. Ook niet veranderd is de resolutie: de camera schiet 8-megapixelfoto's, het maken van filmpjes kan met 30fps op 1080p-resolutie.
/i/1338027489.png?f=thumb)
De 'Buddy Photo Share'-functie probeert contactpersonen in foto's te herkennen om ze snel foto's te kunnen sturen. Dat klinkt als een handig idee, maar de functie is afhankelijk van de gezichtsherkenning en die werkt alleen als de gebruiker handmatig namen aan gezichten koppelt. De software probeert bijvoorbeeld niet om personen aan de hand van profielfoto's te herkennen. De gezichtsherkenning werkt op zijn zachtst gezegd wisselvallig. Soms worden mensen wel juist herkend, maar vaker zit de software ernaast, ook als de persoon met bijna dezelfde belichting in bijna dezelfde positie wordt gefotografeerd. Dat maakt de functie zo goed als nutteloos.
Foto maken |
Telefoon / Tablet | MP | Tijd in seconden, lager is beter |
HTC One X |
8 |
**
1,43 |
HTC One S |
8 |
**
1,45 |
Samsung Galaxy S III |
8 |
**
1,47 |
Sony Xperia S |
12 |
**
1,57 |
Apple iPhone 4S |
8 |
**
2,03 |
Samsung Omnia W |
5 |
***
2,22 |
Galaxy Nexus |
5 |
***
2,42 |
Nokia Lumia 800 |
8 |
***
2,54 |
Samsung Galaxy Note |
5 |
****
3,65 |
HTC Sensation XE |
8 |
****
3,77 |
Samsung Galaxy S II |
8 |
*****
3,97 |
Prada Phone by LG 3.0 |
8 |
*********
7,14 |
De Galaxy S III kan binnen anderhalve seconde een foto maken. Dat is bijzonder snel; eigenlijk wordt de tijd vooral bepaald door de snelheid van de gebruiker. De snelheid is echter minder nuttig dan bij de andere telefoons die in deze test goed presteren: om de camera snel te kunnen starten, mag er geen beveiliging op het lockscreen staan. Omdat veel gebruikers die beveiliging hebben ingeschakeld, duurt het zo alsnog een seconde of tien voordat de foto is gemaakt.
Foto's
De Galaxy S III maakt volgens ons betere foto's dan elke andere Android-smartphone. Op het eerste gezicht lijken de kleuren wat matter dan bij de Galaxy S II en lijken de details op de iPhone 4S-foto's beter - maar bij nadere bestudering zijn de foto's van de S III kleurechter en de kleurruis is een stuk minder dan bij andere toestellen. Over het algemeen presteert de S III-camera het beste.
Het verschil is echter niet groot: vooral bij daglicht is er nauwelijks verschil tussen de toptoestellen te zien. Bij minder goed licht doet de S III het weer merkbaar beter. Ook de flitser doet zijn werk goed: objecten worden goed belicht en de kleurruis blijft beperkt.
De video's die de Galaxy S III schiet zijn eveneens van goede kwaliteit. Ook op 1080p blijft de framerate rond 30fps, waardoor video's er vloeiend uitzien.

Geheugen en warmte-ontwikkeling
Geheugen
De Galaxy S III heeft 1GB werkgeheugen, wat bij high-end telefoons inmiddels standaard is - al heeft Samsung al een variant van de S III voor andere landen met 2GB werkgeheugen aangekondigd. Veel werkgeheugen is vooral prettig voor gebruikers die veel apps tegelijk hebben openstaan, en natuurlijk voor fabrikanten die veel toeters en bellen in hun skins verpakken.
In Nederland en België is vooralsnog alleen een versie met 16GB opslaggeheugen te koop. Daarvan is na het eerste opstarten ongeveer 11,5GB beschikbaar voor apps, muziek, video's en foto's.
Het is nog onduidelijk of de varianten met 32GB en 64GB hier te lande ook in de winkel zullen komen. Gelukkig heeft de S III een micro-sdhc-kaartslot, zodat de capaciteit met maximaal 64GB kan worden uitgebreid. Er zijn niet veel telefoons die dat beter doen. Verder wordt de S III geleverd met een tweejarig abonnement op webopslagdienst Dropbox, waar 48GB mag worden gebruikt. Ter vergelijking: bij HTC krijgt de gebruiker 23GB Dropbox-ruimte, Sony levert een 50GB-abonnement op Box.
AnTuTu - opslaggeheugen lezen |
Telefoon / Tablet | Doorvoersnelheid in MB/s, hoger is beter |
Samsung Galaxy S II |
*******
50,00 |
Prada Phone by LG 3.0 |
*******
50,00 |
HTC One S |
******
46,00 |
HTC One X |
*****
38,70 |
Samsung Galaxy S III |
*****
38,30 |
Sony Xperia S |
*****
34,20 |
Samsung Galaxy Note |
****
28,30 |
Samsung Galaxy S II ICS |
***
23,60 |
Galaxy Nexus |
***
22,70 |
Samsung Galaxy Note ICS |
***
21,70 |
Samsung Galaxy S Advance |
**
17,20 |
AnTuTu - opslaggeheugen schrijven |
Telefoon / Tablet | Doorvoersnelheid in MB/s, hoger is beter |
HTC One X |
*******
26,70 |
Samsung Galaxy S III |
*****
18,70 |
HTC One S |
*****
18,50 |
Prada Phone by LG 3.0 |
*****
18,40 |
Sony Xperia S |
****
15,50 |
Samsung Galaxy S II ICS |
***
13,20 |
Samsung Galaxy Note ICS |
***
11,20 |
Galaxy Nexus |
***
10,70 |
Samsung Galaxy Note |
***
10,30 |
Samsung Galaxy S Advance |
**
7,30 |
Samsung Galaxy S II |
**
5,90 |
Waar de S II met zijn snelle geheugen de concurrentie destijds ver vooruit was, is dat met de S III niet het geval. Weliswaar is alleen de One X - veel - sneller met het wegschrijven van gegevens, maar bij het lezen zijn er al meer concurrenten sneller. Het lezen van en schrijven naar het geheugen lijkt met Android 4.0 overigens over de hele linie minder snel te gaan dan onder Android 2.3.
Warmte
De Galaxy S III heeft een stevige processor en zou dus in theorie behoorlijk warm kunnen worden. Daar staat tegenover dat de processor op 32nm is gebakken en dus minder warmte zou moeten produceren, en de kunststof behuizing isoleert het binnenwerk beter.
Al met al valt de warmteontwikkeling heel erg mee. Bij het langdurig draaien van grafisch zware apps, zoals 3d-games, wordt de telefoon wel warm, maar niet oncomfortabel heet.
Dat blijkt ook uit onze tests: bij het draaien van de game Shadowgun blijft de S III koeler dan de S II. Samsungs nieuwste is zelfs wel een van de koelere kikkers: vooral de HTC One X wordt veel warmer bij dezelfde belasting.
:fill(white)/i/1338386061.jpeg?f=thumb)

Alternatieven
De Galaxy S III is met zijn prijs en zijn specificaties een echte high-end smartphone. Hieronder vind je de grote concurrenten van deze telefoon.
De grootste concurrent van de Galaxy S III is de HTC One X. Het scherm is met een diagonaal van 4,7" bijna even groot, de resolutie is hetzelfde. Bovendien heeft ook de One X een quadcore-processor: de Nvidia Tegra 3. De One X draait eveneens op Android 4.0, maar dan met de HTC-skin Sense. De HTC One X was bij release even duur als de S III.
Ook de S II moet als een concurrent van de S III worden gezien. Het scherm is kleiner en heeft een lagere resolutie, de processor is minder krachtig en de software is minder uitgebreid, maar je betaalt er ook veel minder voor. Bovendien heeft de S II ook Android 4.0 aan boord en het is nog altijd een van de snelste Android-telefoons.
De Galaxy Nexus draait op een stock-versie van Android 4.0 en heeft hetzelfde Super Amoled HD-scherm als de Galaxy S III. Het scherm is iets kleiner en de processor - een Omap 4 van TI - is veel minder krachtig dan de soc van de S III. Deze telefoon is ook weer flink goedkoper: het toestel is inmiddels voor minder dan 350 euro te koop.
De Galaxy Note biedt een 5,3"-scherm met een iets hogere resolutie. Nadeel is dat niet alleen het scherm, maar het hele apparaat fors groter en vooral breder is dan de S III. De processor is bovendien minder krachtig. Daar staat tegenover dat hij minder kost en ook Android 4.0 draait. Verder heeft de Note een alternatieve invoermethode: het apparaat wordt met een stylus geleverd.
De Xperia S is het topmodel van Sony. Het biedt een scherper en kleiner scherm dan de S III. Bovendien heeft Sony veel eigen diensten in het toestel gestopt. De processor is echter verouderd en de update naar Android 4.0 is nog niet uit. Dit toestel is fors goedkoper dan de S III.
De Galaxy S III zit in dezelfde prijsklasse als de goedkoopste iPhone 4S. De Apple-telefoon heeft een veel kleiner scherm dan de S III en draait iOS, waardoor er iets meer apps te downloaden zijn. Het is een concurrent, maar eigenlijk zijn de toestellen nauwelijks vergelijkbaar.
De enige Windows Phone die enigszins in de prijsklasse van de S III valt, is de Nokia Lumia 900. Deze telefoon heeft een 4,3"-amoled-scherm van Samsung, met een rgb-layout. De resolutie is met 800x480 pixels wel heel veel lager. Omdat deze telefoon op Windows Phone draait, is ook de Lumia 900 op veel punten niet met de S III te vergelijken.
Specificaties
Merk en Type |
Merk |
Samsung |
Productserie |
Galaxy S |
Type |
III i9300 |
Toestel |
Telefoonmodel |
bar |
Invoermethode |
touchscreen |
Besturingssysteem |
Android |
Versie besturingssysteem |
Google Android 4.0 |
Beeldscherm |
Schermresolutie |
1280x720 |
Schermdiagonaal |
4,8" |
Schermtype |
HD Super Amoled |
Multitouch-touchscreen |
ja |
Touchscreentechniek |
capacitief |
Camera |
Cameraresolutie |
8 megapixel |
Camera-autofocus |
ja |
Flitsertype |
enkele led |
Resolutie video-opname |
1920x1080 |
Functionaliteit |
Berichten |
e-mail, mms, sms |
Mp3-ringtones |
ja |
Audioformaten |
ac3, eaac+, flac, mp3, wav |
Videoformaten |
divx 3, divx 4, divx 5, divx 6, divx hd, h.263, h.264, mpeg 4, xvid |
Gps |
ja |
Functies |
A2DP (Bluetooth stereo), bewegingssensor, dlna, handsfree, kompas, Swype-tekstinvoer, tril, voicerecorder, Wifi-Direct |
Verbindingen |
Mobiele netwerken |
hsdpa |
Frequentiebereik (gsm/umts) |
850MHz, 900MHz, 1800MHz , 1900MHz , 2100MHz |
Wlan |
802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
Bluetooth-versie |
Bluetooth 4.0 |
Overige draadloze verbindingen |
Near Field Communication (NFC), Wifi-Direct |
Connector |
micro-usb |
Technische kenmerken |
Chipset |
Samsung Exynos 4 Quad |
Processorsnelheid |
1,4GHz |
Cpu-cores |
quad |
Werkgeheugen |
1GB |
Opslaggeheugen |
16GB/32GB/64GB |
Extern geheugen |
Secure Digital Micro, Secure Digital Micro High Capacity |
Accu |
Accucapaciteit |
2100mAh |
Uiterlijk |
Kleuren |
wit, blauw |
Gewicht |
133g |
Lengte |
136mm |
Breedte |
70mm |
Hoogte / Diepte |
8,6mm |
Overige specificaties |
Meegeleverde accessoires |
datakabel, oplader |
Conclusie: niet eenzaam aan de top
Er is geen twijfel mogelijk: met de S III maakt Samsung een enorme stap voorwaarts ten opzichte van de S II. Het scherm is groter en scherper, de processor en vooral de gpu zijn stukken sneller, de camera is iets beter en er zijn veel nieuwe features.
Er is geen enkel punt waarop de S III opzichtig tekort schiet en in een aantal opzichten steekt het toestel overal bovenuit. Vooral de snelheid in het dagelijkse gebruik is uitstekend: de concurrentie heeft hier niets tegenover te zetten. Het enige is dat de S III stevig duurder is dan bijvoorbeeld de One X: het prijsverschil is op moment van schrijven meer dan 100 euro.
Toch is er iets veranderd ten opzichte van een jaar geleden, toen de Galaxy S II de concurrentie wegvaagde. Waar de S II met afstand de indrukwekkendste smartphone van zijn generatie was, is de S III dat niet. De nieuwe Galaxy wint op punten, maar het is geen knock-out. Zo is het scherm van de One X iets beter dan dat van de S III: de kleuren op de S III zijn onnatuurlijk fel en het wit is niet wit. Daar staan tegenover dat het contrast goed is, en de zwartweergave - uiteraard - uitstekend.
Het belangrijkste probleem is waarschijnlijk dat het toestel wellicht een maatje te groot is. Met de HTC One S en de Sony Xperia S zijn er alternatieven die beter in de hand liggen en beter met één hand te bedienen zijn. Wij hopen op een kleinere variant van de S III, maar of het toestel echt te groot is, blijft natuurlijk een persoonlijke aangelegenheid.
De concurrentie doet Samsung kennelijk goed: het bedrijf heeft alles uit de kast gehaald om een toptoestel te bouwen. Naar verluidt experimenteert het bedrijf volop met zaken als schermen met nog hogere resoluties, keramische behuizingen, betere camera's en buigbare amoled-panelen. Zulke geruchten stemmen ons hoopvol voor de volgende Galaxy's.
Ondertussen moeten we het met de S III doen, en dat is geen straf. De nieuwe Galaxy is een uitmuntend toestel, waar niet veel mensen teleurgesteld in zullen zijn. Samen met de HTC One X zal de S III de komende tijd de Android-apenrots domineren, en dat tweetal in combinatie met de iPhone 4S beheerst de top van de gehele smartphonemarkt. Het is voor Samsung echter niet meer eenzaam aan de top.
Pluspunten
- Allersnelste Android-smartphone
- Goede camera, goed geluid
- Prima accu
Minpunten
- Grote behuizing
- Softwaretweaks veelal slecht uitgewerkt en dus niet nuttig
Samengevat
.
Eindoordeel