Door RoD

Forum Admin Mobile & FP PowerMod

Sony Ericsson X10 Mini: een kleine stap vooruit

10-08-2010 • 09:00

63

Multipage-opmaak

Inleiding

In februari maakte Sony Ericsson op het Mobile World Congress het bestaan van de X10 Mini wereldkundig. De Mini is in alle opzichten een kleinere versie van de X10, die de fabrikant al eerder aankondigde. Zo is het toestel een stuk compacter en beschikt het over een 600MHz-processor, terwijl de grote versie een 1GHz Snapdragon-cpu aan boord heeft. Het scherm van de X10 Mini heeft een diagonaal van 2,6", wat voor een Android-telefoon uitzonderlijk klein is. Naast de fysieke vormgeving is ook de gui van de X10 Mini vergelijkbaar met die van de X10; Sony Ericsson heeft op beide toestellen zijn UX-interface geïnstalleerd.

De fabrikant heeft twee versies van de kleine smartphone gemaakt: er is ook een Pro-variant die over een uitschuifbaar qwerty-toetsenbord beschikt. Afgezien daarvan hebben de X10 Mini en de Mini Pro dezelfde specificaties. Over de Pro publiceerde Tweakers.net al eerder een preview.

Het prijskaartje van de Mini plaatst deze Android-smartphone in het budgetsegment. In deze review bekijken we of het toestel toch hetzelfde kan bieden als grotere smartphones.

Sony Ericsson Xperia X10 mini Zwart

Specs en prijzen

Specificaties

Merk en Type
Merk Sony Ericsson
Type Xperia X10 mini
Eerste prijsvermelding woensdag 28 april 2010
Toestel
Telefoonmodel bar
Invoermethode touchscreen
Besturingssysteem Google Android
Versie besturingssysteem Google Android 1.6
Beeldscherm
Resolutie 240x320
Schermdiagonaal 2,6"
Schermtype lcd
Multitouch nee
Secundair scherm nee
Camera
Resolutie 5 megapixel
Autofocus ja
Functionaliteit
Berichten e-mail, mms, sms
Taal Nederlands
Mp3-ringtones ja
Audioformaten aac, mp3
Functies A2DP (Bluetooth stereo), fm-radio (headset)
Verbindingen
Mobiele netwerken edge, gprs, hspa, umts
Frequentiebereik
850MHz, 900MHz, 1800MHz , 1900MHz , 2100MHz
Wlan 802.11b, 802.11g
Bluetooth-versie Bluetooth 2.1 + EDR
Connector 3,5mm headset
Technische kenmerken
Chipset Qualcomm MSM7227
Processorsnelheid 600MHz
Werkgeheugen 128MB
Opslaggeheugen 128MB
Extern geheugen Secure Digital Micro
Accu
Gesprekstijd 4u
Stand-by-tijd 360u
Accutype li-ion
Uiterlijk
Kleuren zwart
Gewicht 88g
Lengte 83mm
Breedte 50mm
Hoogte / Diepte 16mm
Overige specificaties
Meegeleverde accessoires Oplader

Wat wil SE met de X10 Mini?

Sony Ericsson zit in een overgangsperiode. Tot een paar jaar geleden verdiende de joint venture van netwerkbedrijf Ericsson en elektronicafabrikant Sony veel geld met featurephones, zoals de Cybershot-telefoons met een goede camera en de muzikale Walkman-telefoons.

De markt voor Cybershot- en Walkman-telefoons is in een paar jaar tijd volledig in elkaar geklapt. Het bedrijf besloot daarom vorig jaar om zich geheel op smartphones te richten. Nieuwe goedkope telefoons maakte Sony Ericsson niet meer. Dat blijkt ook uit de verkoopcijfers: waar de fabrikant eerst nog rond 24 miljoen toestellen per kwartaal verkocht, verkoopt het nu nog rond 11 miljoen telefoons en smartphones per drie maanden.

Om de kosten voor design enigszins te drukken, beperkt Sony Ericsson zich tot een paar ontwerpen, die steeds in een serie telefoons worden toegepast. Zo delen de Vivaz en de Vivaz Pro hetzelfde design. Een tweede lijn begon met de Xperia X10 en bestaat inmiddels uit vijf varianten: de vier Android-toestellen X10, X10 Mini, X10 Mini Pro en X8, en een goedkope touchscreentelefoon onder de naam Yendo.

Deze serie kenmerkt zich door een zwart uiterlijk, met drie metalen knoppen onder het scherm en een gebogen achterkant. Die gebogen achterkant, die de Vivaz-toestellen ook hebben, is bedoeld om een toestel beter in de hand te laten liggen.

De X10 is met een op 1GHz geklokte Snapdragon-cpu en een 4"-scherm het absolute high-end toestel. De X8 heeft een 3"-scherm en een tragere ARM11-processor. Daarmee is hij in theorie langzamer, goedkoper en voor veel mensen handzamer.

De twee Mini's zijn echter een paar vreemde eenden in de bijt. Door het kleine 2,6"-scherm vallen ze in een totaal andere categorie dan alle andere Android-smartphones. Ze zijn - voor zover je daarvan kan spreken - de logische opvolgers voor mensen die eerder de goedkopere Walkman-telefoons kochten.

De X10 Mini is samen met de X10 Mini Pro waarschijnlijk het belangrijkste toestel dat Sony Ericsson momenteel in zijn assortiment heeft. Waar de 'grote' X10 moet bevestigen dat het bedrijf een serieuze maker van high-end smartphones is, moeten Mini's met hun bescheiden prijskaartje voor het verkoopvolume zorgen.

De fabrikant is overigens niet meer afhankelijk van het succes van de Mini's. De afgelopen twee kwartalen kwam Sony Ericsson uit de rode cijfers. Het bedrijf lijkt zich te hebben neergelegd bij zijn afgenomen aandeel in een markt die meer en meer wordt gedomineerd door smartphones. Toestellen als de X10 Mini kunnen de joint venture op deze vernieuwde markt echter nieuw bestaansrecht geven.

Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Processor en scherm

Processor

De X10 Mini draait op de MSM7227-processor van Qualcomm. Deze cpu is geklokt op 600MHz en is gebaseerd op de ARM11-architectuur. Toestellen zoals de HTC Legend en HTC HD Mini draaien ook op deze processor. Nieuwere Qualcomm-processors, zoals de Snapdragon van de grote X10, beschikken over een processor met de nieuwere Scorpion-core op basis van de ARMv7-instructieset. Ook heeft de processor in de X10 met 1GHz een flink hogere kloksnelheid.

Met een kloksnelheid van 600MHz is de processor van de X10 Mini nog net iets sneller dan de MSM7225 die in toestellen als de HTC Hero en de Samsung Galaxy i7500 draait. De processor van de Samsung Galaxy Spica is met 800MHz weer wat sneller. Sony Ericsson heeft ervoor gekozen om een budgetprocessor voor de Mini te gebruiken, maar deze is in rap tempo normaal aan het worden in goedkopere Android-telefoons.

Scherm

Het scherm van de X10 Mini heeft een diagonaal van 2,6". Daarmee is het scherm uitzonderlijk klein: de meeste Android-toestellen hebben een scherm van 3,2" of groter, met een enkel 2,8"-scherm als uitschieter. Het scherm van de X10 Mini ondersteunt multitouch, maar Sony Ericsson heeft dit niet geïmplementeerd. Het is mogelijk dat de fabrikant in de toekomst de X10 Mini van een update voorziet zodat bediening met meerdere vingers tegelijk wel mogelijk wordt, al lijkt die kans klein. Het scherm van de grote X10 ondersteunt trouwens geen multitouch.

Naast de relatief bescheiden schermgrootte is ook de resolutie van het scherm aan de krappe kant: deze bedraagt 320 bij 240 beeldpunten. Budgettoestellen zoals de HTC Tattoo en Wildfire hebben dezelfde resolutie, maar hebben wel een groter scherm. Hierdoor is het aantal pixels per inch bij de X10 Mini hoger dan bij de HTC-toestellen en heeft het toestel een relatief scherp beeld. Het blijft echter duidelijk te zien dat de resolutie van 320 bij 240 pixels niet bijzonder hoog is.

Ondanks de lage resolutie is het scherm toch aangenaam om naar te kijken. De helderheid is prima en de kleuren worden goed weergegeven. De kleuren spatten niet van het scherm af, zoals bij de amoled-schermen van high-endtoestellen, maar het is lang niet slecht.

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Uiterlijk en accu

Uiterlijk

De X10 Mini is relatief klein; vlak onder het kleine scherm zitten nog drie knoppen, en het geheel neemt daarmee maar een kleine oppervlakte in beslag. Wel is de X10 Mini vrij dik: het toestel is met 16mm dikker dan de HTC Wildfire, de Tattoo en de X10. Omdat de Mini relatief klein is valt de dikte extra op, al is het niet hinderlijk wanneer de telefoon in de broekzak zit.

De X10 Mini voelt aan als een blok. De meeste candybar-telefoons zijn langwerpiger en dunner. Sony Ericsson heeft de telefoon echter prima afgewerkt waardoor deze goed in de hand ligt, en goed met één hand te bedienen is.

Aan de linkerkant van het toestel zijn geen knoppen te vinden. Aan de rechterzijkant heeft Sony Ericsson de volumeknoppen en een cameraknop geplaatst. Aan de onderkant bevinden zich een 3,5mm koptelefoonaansluiting en, achter een klepje, een micro-usb-poort. Bovenop zit de aan-uitknop, die ook gebruikt kan worden om het scherm uit te schakelen. Op de achterkant bevinden zich de camera en een flitser, en het logo van de fabrikant.

Sony Ericsson heeft de knoppen langwerpig en dun gemaakt waardoor ze niet erg gemakkelijk te bedienen zijn. Zo is het bijvoorbeeld lastig om de cameraknop in te drukken als de telefoon in portraitmode wordt vastgehouden. Ronde knoppen met een groter oppervlak zouden dat een stuk makkelijker maken.

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Accu

Volgens Sony Ericsson zorgt de accu ervoor dat de X10 Mini een standby-tijd van 15 dagen heeft. In de praktijk blijkt dit ongeveer de helft te zijn, en dan nog moeten wifi, gps of bluetooth niet zijn ingeschakeld. Uiteraard stond ook het scherm bij het bepalen van de standby-tijd uit.

Bij matig gebruik gaat de batterij een dag of twee mee. Wanneer het toestel intensief wordt gebruikt, bijvoorbeeld om veelvuldig te surfen en muziek te beluisteren, dan is de X10 Mini binnen een dag leeg. De werktijd is, zoals verwacht, niet opvallend korter of langer dan die van andere smartphones.

Software: Android 1.6 met modificaties

Android 1.6

Als basis voor de software van de X10 Mini heeft Sony Ericsson versie 1.6 van het Android-besturingssysteem genomen. Nieuwe Android-smartphones draaien doorgaans op versie 2.1, en Google heeft versie 2.2 al uitgebracht.

Dat betekent niet dat de X10 Mini aan de oude Android-versie vastzit: Sony Ericsson heeft aangekondigd dat rond september een update naar Android 2.1 verschijnt. Of er daarna nog updates naar Android 2.2 en 3.0 zullen komen is onduidelijk, maar dat lijkt niet waarschijnlijk.

Google heeft in versie 2.0 uitgebreidere mogelijkheden voor de camera, agenda en browser toegevoegd, en die ontbreken dus vooralsnog op de X10 Mini. Een tweede nadeel van de oudere Android-versie is dat sommige ontwikkelaars hun applicaties alleen voor nieuwere versies van Googles mobiele OS ontwikkelen. Zo werkt de officiële Twitter-applicatie voor Android alleen met Android 2.1 of hoger.

UX-interface

De fabrikant heeft zijn eigen UX-interface op de X10 Mini geïnstalleerd. Deze interface, die Sony Ericsson voor al zijn Android-toestellen gebruikt, verschilt behoorlijk van de standaard Android-interface. Een 'kale' Android-interface beschikt over een homescreen waarbij onderaan een aantal touch-knoppen zitten, waarmee onder andere de applicatie-launcher kan worden gestart. In het UX-interface is dat anders opgelost: in elke hoek van het homescreen is een knop die direct toegang geeft tot een bepaalde functie. Zo kunnen gebruikers direct naar de telefooninterface, het telefoonboek, berichten en de mediaspeler springen. Er kunnen ook andere applicaties onder de vier hoekknoppen worden geplaatst.

SE Xperia X10 Mini review - app-lijst SE Xperia X10 Mini review - Homescreen SE Xperia X10 Mini review - Homescreen 2 SE Xperia X10 Mini review - Homecreen-edit SE Xperia X10 Mini review - lockscreen

Op de verschillende homescreens kunnen widgets worden geplaatst, maar door het kleine scherm is er slechts plaats voor één widget. Normaal gesproken kunnen er ook snelkoppelingen naar applicaties, telefoonnumers of andere zaken op de homescreens worden geplaatst, maar Sony Ericsson lijkt deze mogelijkheid niet te hebben ingebouwd.

De applicatie-launcher bevindt zich onderaan het scherm. De applicaties worden weergegeven in verschillende schermen waar horizontaal doorheen wordt gescrold. Deze manier van navigeren doet denken aan de iPhone en de Samsung Galaxy S.

Met de Timescape-app kunnen gebruikers tegelijkertijd inloggen op Facebook en Twitter en worden de updates van deze netwerken beschikbaar gemaakt. Ondersteuning voor Hyves is op de X10 Mini niet aanwezig.

Sony Ericssons mediaspeler Mediascape is niet aanwezig. In plaats daarvan is er een vrij simpele mediaspeler ingebouwd die weinig anders is dan de standaard mediaspeler van Android. Dit programma doet echter wel wat het moet doen: er kan genavigeerd worden op artiest of nummer, en het is mogelijk om playlists af te spelen.

Het navigeren door de UX-interface gaat vrij vlot en het toestel hapert maar zelden. Hierdoor is het bedienen van de telefoon plezierig.

SE Xperia X10 Mini review - bericht schrijven SE Xperia X10 Mini review - contacten SE Xperia X10 Mini review - contactpersoon SE Xperia X10 Mini review - instellingen SE Xperia X10 Mini review - Timescape

Tekstinvoer

De X10 Mini heeft geen qwerty-toetsenbord; het toestel moet het doen met een T9-toetsenbord op het scherm. Waarschijnlijk is hiervoor gekozen omdat het scherm van de Mini te klein is om een volwaardig qwerty-toetsenbord goed te kunnen gebruiken. Wel kan er een toetsenbord uit de Android Market worden gedownload.

De tekstinvoer op het kleine scherm gaat moeizaam. Het invoeren van tekst met T9 werkt nou eenmaal minder goed dan met een qwerty-toetsenbord. De X10 Mini Pro kent het probleem van tekstinvoer uiteraard veel minder omdat dit toestel over een fysiek toetsenbord beschikt.

Applicaties en multimedia

Applicaties

Sony Ericsson heeft de browser op de X10 Mini iets aangepast ten opzichte van de standaard Android-browser, maar de werking is min of meer gelijk. Door op de menuknop te drukken kan een url worden ingevoerd en kunnen de bookmarks bereikt worden. De browser functioneert voor een budgettoestel vrij goed: wanneer een website geladen is, kan er vrij soepel doorheen gescrold worden. Dat scrollen is ook wel nodig: door de lage resolutie van het scherm passen de meeste sites er maar gedeeltelijk op. Het is mogelijk om uit te zoomen, maar de lage resolutie blijft een sta-in-de-weg. Er kan met de X10 Mini worden gesurft, maar het is wel zo prettig als een website een mobiele versie voor telefoons met een lage resolutie aanbiedt.

Wie de standaardbrowser niet bevalt, kan natuurlijk een andere uit de Android Market downloaden. Daarin zijn ook tienduizenden andere applicaties te vinden, maar het aanbod is kleiner dan voor andere Android-telefoons. Zo zijn de populaire applicaties Het Weer en NOS Teletekst niet te vinden; waarschijnlijk is dat omdat deze apps niet geschikt zijn voor de lage resolutie van de X10 Mini.

Sony Ericsson heeft, naast zijn Timescape-app en de mediaspeler, onder andere een applicaties voor Facebook, Youtube en Google Maps voorgeïnstalleerd. Daarnaast wordt een demo-versie van de navigatiesoftware Wisepilot meegeleverd. Gratis navigatie op basis van Google Maps is weer niet standaard aanwezig, maar kan via de Market worden binnengehaald door de Maps-app te updaten.

SE Xperia X10 Mini review - apps SE Xperia X10 Mini review - browser SE Xperia X10 Mini review - browser 2

Multimedia

Zoals gezegd is voor het afspelen van muziek een vrij simpele mediaspeler geïnstalleerd. Deze kan overweg met mp3- en aac-bestanden. De speler heeft weinig functies, maar er kunnen wel alternatieve muziekspelers uit de Android Market worden gedownload. De multimedia-ondersteuning is duidelijk een stuk minder dan bij de X10, die met zijn Mediascape-app veel meer functionaliteit biedt. Voor het simpelweg afspelen van audio-files is de X10 Mini echter prima geschikt.

Er is ook een video-applicatie voorgeïnstalleerd. Ondanks de lage resolutie zien video's er vrij goed uit en is het bekijken van een videoclip goed te doen. Het kleine scherm zorgt ervoor dat het behelpen blijft, maar voor een budgettoestel is deze functionaliteit best goed te noemen.

Ook bij foto's is goed te zien dat het toestel een lageresolutiescherm heeft. De voorbeeldafbeeldingen van Sony Ericsson zijn erg korrelig. Hoewel de kleuren er verder prima uitzien, is het bekijken van foto's door de lage resolutie de moeite amper waard.

SE Xperia X10 Mini review - Mediaspeler SE Xperia X10 Mini review - Mediaspeler 2 SE Xperia X10 Mini review - album SE Xperia X10 Mini review - video

Camera

De camera van de X10 Mini kan opgestart worden door de desbetreffende app te openen, maar ook door op de camera-knop te drukken, waarna de camera-interface automatisch wordt gestart. Net als op het homescreen zijn in de hoeken van het scherm diverse functies ondergebracht. Zo zijn er knoppen om de flitser aan en uit te zetten, om te schakelen tussen foto- en video-opname, om gemaakte foto's en video's bekijken en om de focus- en belichtingsinstellingen te veranderen.

Het toestel maakt vrij aardige foto's. De scherpte is niet spectaculair, maar met de X10 Mini kunnen prima kiekjes worden gemaakt.

Foto genomen met de SE Xperia X10 Mini

Benchmarks

We hebben de X10 Mini getest in twee benchmarkprogramma's voor Android: het Java-benchmarkprogramma CaffeineMark 3 en DroidBench. Het graphics-benchmarkprogramma Neocore bleek op de X10 Mini niet te werken. We vergelijken de resultaten met die van de Android-smartphones die we al eerder testten.

CaffeineMark

CaffeineMark
Indexscore (hoger is beter)
HTC Desire (Android 2.2)
**********
5995
Samsung Galaxy S (Android 2.1)
**********
1754
Google Nexus One (Android 2.1)
*******
1153
HTC Desire (Android 2.1)
*******
1145
SE Xperia X10 (Android 1.6)
******
1107
Motorola Milestone (Android 2.0)
*****
957
SE Xperia X10 Mini (Android 1.6)
****
700
HTC Legend (Android 2.1)
****
685
LG GW620 (Android 1.5)
***
535

De indexscore van het Java-testprogramma CaffeineMark is het totaal van diverse deeltests. De standaardscore van 100 werd behaald met de Sun JDK 1.1-interpreter op een op 133MHz geklokte Pentium onder Windows 95. Java is de basis van Dalvik, de runtime van Android.

In deze benchmark is duidelijk te zien dat de X10 Mini niet meekan met de high-end smartphones. De prestaties van het toestel zitten zo rond die van de HTC Legend, die over dezelfde processor beschikt. Daarmee presteert de X10 Mini volgens verwachting.

Naast de X10 Mini hebben we ook een HTC Desire met Android 2.2 getest. Die score viel veel hoger uit dan met versie 2.1. Hetzelfde zal gelden voor de Google Nexus One, die inmiddels ook een officiële update heeft gehad. De officiële versie voor de Samsung Galaxy S is nog niet verschenen, maar met een uitgelekte testrom kwamen we op een score van ongeveer 5200 punten. Hoewel deze toestellen niet met de X10 Mini te vergelijken zijn, laten deze resultaten wel zien dat er met nieuwere Android-versies nog heel wat winst te boeken is.

DroidBench

DroidBench
Mflops (hoger is beter)
Google Nexus One (Android 2.1)
**********
265,05
HTC Desire (Android 2.1)
*********
228,89
Samsung Galaxy S (Android 2.1)
*********
228,89
Motorola Milestone (Android 2.0)
******
171,76
SE Xperia X10 (Android 1.6)
******
171,66
SE Xperia X10 Mini (Android 1.6)
****
98,10
HTC Legend (Android 2.1)
***
92,34
HTC Hero (Android 1.5)
***
76,35

Deze rekentest toont voornamelijk de kracht van de processor, en ook in deze benchmark is te zien dat de X10 Mini zo rond de prestaties van de HTC Legend zit. De high-end smartphones, waaronder de X10, zijn de Mini veel te snel af.

DroidBench geheugentests
Milliseconden (lager is beter)
SE Xperia X10 Mini (Android 1.6)
****
534,1
HTC Legend (Android 2.1)
*****
594,3
SE Xperia X10 (Android 1.6)
*****
609,2
Google Nexus One (Android 2.1)
*****
648,1
HTC Desire (Android 2.1)
******
681,4
Motorola Milestone (Android 2.0)
******
685,1
Samsung Galaxy S (Android 2.1)
**********
1177,3
HTC Hero (Android 1.5)
**********
1238,2

In deze tabel staan de totaalscores die de verschillende Android-smartphones behaalden in de vier i/o-tests van DroidBench. De gemiddelden van de individuele scores van de flashgeheugentests zijn bij elkaar opgeteld. De benchmark werd tien keer uitgevoerd.

De X10 Mini presteert het best van alle geteste Android-smartphones in de geheugentests van DroidBench. Wederom zitten de prestaties dicht in de buurt van de HTC Legend. Het is wel opvallend dat de X10 Mini zo goed scoort: het toestel draait op Android 1.6 en het lijkt erop dat versie 2.1 het flash-geheugen veel beter laat presteren.

In de tabel hieronder zijn de individuele scores uitgesplitst.

ScoresLegendHero 1.5
MilestoneDesireX10Galaxy SX10 Mini
Write (seq) 432,2 838,2 471,3 505,2 421,4 1012,1 364,1
Write (random) 146,9 367,9 200,9 165,3 168,9 153,9 152,4
Read (seq) 10,8 22,0 10,1 8,5 12,8 8,2 12,9
Read (random) 4,4 10,1 2,8 2,4 6,0 3,1 4,7

Praktijktests

Sinds juni 2009 onderwerpen we alle gereviewde toestellen aan dezelfde praktijktests, zodat we de snelheid van diverse acties in de dagelijkse praktijk kunnen vergelijken. We bekijken het openen van de Tweakers.net-frontpage in de browser, het opstarten van het toestel en het maken van een foto.

Browser

Laadtijd Tweakers.net via wifi
Seconden (minder is beter)
Samsung Galaxy S (Android 2.1)
***
2,79
Apple iPhone 4 (iOS 4.0)
****
2,92
HTC HD2 (Windows Mobile 6.5)
****
3,31
Google Nexus One (Android 2.1)
****
3,75
HTC Desire (Android 2.1)
****
3,75
SE Xperia X10 (Android 1.6)
*****
4,42
HTC Legend (Android 2.1)
******
5,32
SE Xperia X10 Mini (Android 1.6)
*******
5,53
Nokia N900 (Maemo 5)
*******
6,02
Nokia N97 (Symbian S60v5)
**********
8,35

Bij het inladen van Tweakers.net heeft de Xperia X10 Mini gemiddeld ongeveer 5,5 seconde nodig om de pagina te tonen. Daarmee houdt het toestel alleen de twee Nokia-telefoons achter zich. De grote X10 is gemiddeld een seconde sneller. High-end toestellen presteren gemiddeld anderhalf keer beter.

Opstarten

Opstarttijd
Seconden (minder is beter)
Apple iPhone 3GS
*****
23,24
Samsung Wave (Bada)
******
26,86
SE Xperia X10 (Android 1.6)
******
28,11
SE Xperia X10 Mini (Android 1.6)
********
39,18
HTC HD2 (WM 6.5)
*********
42,13
HTC Legend (Android 2.1)
*********
42,32
HTC Desire (Android 2.1)
**********
45,32
Google Nexus One (Android 2.1)
**********
46,33
Samsung Galaxy S (Android 2.1)
**********
47,68

Bij het opstarten moet de Mini de X10 opnieuw voor laten gaan: ons testtoestel heeft tien seconden langer nodig om op te starten. De Mini presteert over het algemeen wel goed: de meeste andere smartphones hebben meer tijd nodig om te starten. Alleen twee niet-Android-smartphones zijn sneller.

Sony Ericsson heeft van de door Tweakers.net geteste Android-smartphones dus de twee toestellen met de kortste opstarttijd. Tot een jaar geleden was voor smartphones een opstarttijd van een tot anderhalve minuut overigens allesbehalve ongebruikelijk.

Fotograferen

Snel een foto maken
Seconden (minder is beter)
Google Nexus One (5MP)
******
3,19
Samsung Galaxy S (5MP)
******
3,49
HTC Desire (5MP)
******
3,53
Motorola Milestone (5MP)
*******
3,99
SE Xperia X10 Mini (5MP)
*******
4,32
HTC Legend (5MP)
********
4,41
Apple iPhone 4 (5MP)
********
4,96
SE Xperia X10 (8MP)
**********
5,68
HTC Hero (5MP)
**********
5,80

Bij het maken van een foto presteert de X10 Mini weer ongeveer even goed als de HTC Legend. Het toestel heeft iets meer dan vier seconden nodig om de camera-applicatie op te starten en een foto te schieten.

Wederom moet de Mini de high-end smartphones voor laten gaan, al is de grote X10 in deze meting opvallend genoeg een stuk trager: die heeft 5,68 seconden nodig om een foto te maken. Waarschijnlijk heeft Sony Ericsson sinds het verschijnen van de X10 zijn camerasoftware sneller weten te maken.

Gallery

SE Xperia X10 Mini review - app-lijst SE Xperia X10 Mini review - bericht schrijven SE Xperia X10 Mini review - contacten SE Xperia X10 Mini review - Homescreen SE Xperia X10 Mini review - Homescreen 2 SE Xperia X10 Mini review - Homecreen-edit SE Xperia X10 Mini review - lockscreen SE Xperia X10 Mini review - contactpersoon SE Xperia X10 Mini review - Mediaspeler SE Xperia X10 Mini review - Mediaspeler 2 SE Xperia X10 Mini review - instellingen SE Xperia X10 Mini review - Timescape SE Xperia X10 Mini review - video SE Xperia X10 Mini review - apps SE Xperia X10 Mini review - browser SE Xperia X10 Mini review - browser 2 SE Xperia X10 Mini review - foto-sample groot SE Xperia X10 Mini review - foto-sample klein Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Klein maar krachtig

De Sony Ericsson Xperia X10 Mini is een klein en handzaam telefoontje, dat toch een volwaardig smartphonebesturingssysteem aan boord heeft. De geringe afmetingen maken de X10 Mini geschikt voor gebruikers die wel een smartphone zoeken, maar geen zin hebben om met een grote telefoon rond te lopen.

Met zijn ingebouwde 600MHz-processor zet de X10 Mini redelijk goede prestaties neer. Het navigeren en het opstarten van applicaties gaat redelijk vlot, al komt de telefoon wel kracht te kort om met de high-end smartphones mee te gaan. De X10 Mini is natuurlijk ook wel een stuk goedkoper.

De twee belangrijkste nadelen van de X10 Mini zijn de schermresolutie en de verouderde Android-versie. Het scherm is redelijk korrelig, wat voornamelijk bij het browsen op internet duidelijk wordt. Ook zijn er applicaties die niet op de 320x240-resolutie van de X10 Mini werken.

Android-liefhebbers met een beperkt budget hebben inmiddels een ruime keuze. Naast prepaidtoestellen als de Vodafone 845 en LG Optimus Android zijn ook de HTC Wildfire en LG GW620 bruikbare alternatieven voor de X10 Mini. Het grootste verschil dat Sony Ericsson ten opzichte van deze toestellen biedt is de geringe grootte van de Mini.

De X10 Mini is een vrij aardige telefoon voor wie geen grote smartphone wil en ook niet te veel wil uitgeven. In ruil daarvoor moet de koper wel een aantal minpunten op de koop toe nemen. Wie veel typt op een telefoon, is beter af met de X10 Mini Pro, die met zijn fysieke toetsenbord beter geschikt is voor tekstinvoer.

Sony Ericsson Xperia X10 MiniPluspunten

+ Compact en klein
+ Prijs-kwaliteitverhouding
+ Vlot

Minpunten

- Verouderde Android-versie
- Lage schermresolutie
- Tekstinvoer
- Aanpassen van homescreens is beperkt

Reacties (63)

63
62
46
4
0
5
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

Foutje in de review:

De hyves implementatie in timescape is wel aanwezig in toestellen gemaakt voor de Nederlandse markt.
Opgelet: Niet alle toestellen verkocht in Nl zijn ook voor die markt gemaakt!

Ik heb zelf de mini pro en ben er zeer tevreden van. In september komt de update naar 2.1 en dan zou ik graag de benchmarks nog eens overgedaan zien.

Ook al zijn sommige apps misschien niet te vinden in de market, als je ze gewoon download en installeerd werken 95% van deze apps wel. Ik denk dat het gewoon een kwestie van tijd is vooraleer alle app-developers ook aanvinken dat hun app werkt op 240x320.
Niet kunnen vinden en dan toch installeren? 8)7
Dit is een prima toestel voor als je het nachtleven induikt. Je gebruikt overdag de grote smartphone en 's avonds switch je naar deze compactere telefoon. Dat is de overduidelijke pluspunt van dit toestel voor mij: het is klein en handzaam. Goed, je moet er dan wel € 237,- voor overhebben.

Met de aankomende update in september zal het toestel hopelijk sneller worden. Misschien dat er nog iets aan de korreligheid van het scherm kan worden gedaan, maar dat lijkt mij meer een hardwarebeperking. Dat het scherm van de X10 Mini multitouch ondersteunt betekent wellicht dat Sony voortaan haar smartphones met multitouch zal uitrusten. Dat vind ik tegenwoordig een must, en was voor mij één van de redenen om niet voor de X10 te gaan.

Overigens met een keuze voor de X10 Mini Pro heb je gelijk een minpunt weggepoetst. Daarnaast zal met de update minpunt één ook verdwijnen. De lage resolutie houd je toch omdat het een klein scherm heeft. De mogelijkheden om de homescreens aan te passen hebben hier ook mee te maken.
Alles bij elkaar opgeteld vind ik dit een prima toestel voor een schappelijke prijs.
Heb het al even in m'n handen gehad en dat zag er inderdaad goed uit, m.u.v. de schermresolutie.

Het andere nadeel zou worden verholpen als ik het goed voor heb: Android 1.6 zou worden geüpgradet naar 2.1 in Q4 2010, samen met de X10 en de X10 mini pro:
http://blogs.sonyericsson...t-uxp-upgrade-in-q4-2010/
1 tip: koop *nooit* een telefoon met in je achterhoofd dat ie na een half jaar een softwareupdate krijgt waardoor ie dan opeens wel goed werkt. Softwareupdates, zeker zo'n tijd in de toekomst, lopen nog wel eens mis. Altijd kijken naar de huidige capaciteiten.
Ook zijn er applicaties die niet op de 320x240-resolutie van de X10 Mini werken.
Dit soort gedoe, de te grote diversiteit aan hardware waardoor dingen op het ene apparaat wel werken en op het volgende niet, is een van de dingen die mij tegenstaan aan Android. Ik ben bang dat het alleen nog maar erger gaat worden naarmate Android meer gebruikt wordt.

Apple en MS pakken dat naar mijn mening slimmer aan met iOS en WP7.
Dit is bij iOS en WP7 evengoed een probleem. Ik neem aan dat de iPad een andere resolutie heeft dan de iPhone en apps dat ook moeten ondersteunen. Het is aan de developer om alle resoluties te ondersteunen en het gros doet dit ook. Anders loop je immers inkomsten mis en zoveel extra moeite om wat extra resoluties in te bouwen is het niet.

Ik maak me meer zorgen om de compatibileit van apps met hardware. zowat bij elke app staat er wel iets in de release notes van een fix voor de Desire of Droid. Ik had net verwacht dat een app gewoon op ELK Android apparaat zou werken en er geen appraat-specifieke fixes zouden nodig zijn.
De gewone iPhone is 480x320, de iPhone 4 is 960x640, en de iPad is 1024x768.

Een app voor 480x320 draait prima (gescaled) op de beide hogere resoluties. Een groter issue is dat de ppi heel erg verschilt. Je kunt niet een app met dezelfde schermindeling draaien op een 2.5" telefoon als op een 4.5" telefoon als op een 10" tablet, althans het kan wel, maar dan gebruik je de mogelijkheden van je tablet niet en/of je krijgt iets dat niet bedienbaar is op klein telefoon formaat.

iOS lost dat op door maar 2 fysieke formfactors te hebben (en dat pas sinds maart dit jaar), nl een 3:2 3.5" telefoonscherm, met enkele of dubbele resolutie, en sinds kort ook de 4:3 9.7" tablet.

Even de geschiedenis in: Palm is begonnen op vierkante schermen met 160x160 en een digitiser van 3:2 (met dus een vak van de helft van het scherm extra zonder beeldpunten eronder). Later zijn hieraan toegevoegd 320x320 schermen en 320x480 (160x240 is dacht ik niet er geweest, maar weet ik niet zeker), met dus de dubbele resolutie en/of het onderste digitiser gedeelte nu ook als scherm uitgevoerd. Al die devices hebben een form factor voor het vierkante gedeelte gehad die niet ver van elkaar afligt -- de uitschieter waren de non-Palm Sony Cliés (om het even on-topic te maken voor Sony-Ericsson :) ) met vrij kleine schermen. De user interface kon dan ook dezelfde maat houden en apps konden sowieso in scaling makkelijk draaien en ook makkelijk omgezet worden naar hogere resolutie versies met minieme aanpassingen.

Windows Mobile had van oorsprong PDA formaat op 320x240 QVGA, rond de 2.5-3.5 inch over het algemeen. Al een wat grotere bandbreedte. Later is men overgegaan op 640x480 VGA schermen in dezelfde maat, en inmiddels hebben we meestal 800x480 WVGA met wat hogere ppi dan de VGA schermen van weleer.

Dit zijn beide nog pen-based interfaces. Daarbij is het relatief wat minder belangrijk, omdat je bijna pixel-perfect kan sturen. Bij een Touch interface is het veel belangrijker om de interface precies goed te maken, omdat schermen meestal maar een paar vingers breed zijn en je dus erg veel rekening moet houden met de maat van UI elementen. Zeker een portrait qwerty keyboard bijvoorbeeld loopt helemaal de soep in als je het net te klein maakt. Deze telefoon heeft er niet voor niks geen.

Hetzelfde probleem als bij dat qwerty keyboard loop je dus ook tegenaan als je apps gaat downloaden, nog even afgezien van de lage resolutie. Dit is een telefoon die weliswaar Android draait, maar eigenlijk niets heeft aan het android ecosysteem zoals dat nu bestaat. Pas als dergelijke telefoons aanslaan kunnen ze een (eigen) app ecosysteem creeren. Heeft de Android Market mechanismes om van een app te kunnen zeggen "hij is geschikt voor deze types hardware:"? De App Store heeft die vlaggetjes (iPhone, iPhone 4, iPad) wel, en je kan er voor kiezen om alleen iPad-capable apps weer te geven als je een iPad app zoekt, of op een iPhone zie je iPad-only apps gewoon niet, en voor de iPhone wordt er vrij weinig onderscheid gemaakt tussen iPhone en iPhone 4 apps. Sowieso kun je fat apps maken die alledrie de apparaten gewoon op hun eigen resolutie bedienen.
Tegenstaan aan Android, sorry hoor maar als jij gewoon een telefoon koopt met 800*480 heb je niks te vrezen natuurlijk :D Alleen de allerlaagste en rare vierkante resoluties hebben er last van... Die kan je bewust ontwijken natuurlijk, en dan heb je helemaal NIKS met dat probleem te maken maar WEL Android... Dus eigenlijk heeft het niks met het algemene Android te maken!
Punt is dat het allemaal kan en mag en ik er dus op moet letten waar ik bij MS en Apple gewoon zeker ben dat het goed gaat.

Die keuzevrijheid voor fabrikanten kan je fijn vinden en heeft ook positieve kanten, maar voor mij (daarom schrijf ik ook dat het mij tegenstaat) is het geen pluspunt.

Ieder z'n meug.
Begrijp het deels wel, maar je zoekt wel de problemen van OSen uit dus daar wil je wel moeite voor doen? Je weet dus welk platform welk probleem heeft en om vervolgens iets met die kennis te doen is te veel werk :D Zeker als je in de hogere prijscategorie zoekt (350 tot 550) heb je altijd een goede android te pakken kwa resolutie. En niks te vrezen, maar nee op prijs sorteren zal ook wel weer te veel moeite zijn...

Iedereen ze meug, maar ook ieder ze onzin :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 23 juli 2024 15:02]

Ik vind het juist essentieel dat Android op eender welke resolutie moet kunnen draaien (zowel op kleine, lo-res schermpjes als op 1280x800 widescreen tablets, bij wijze van spreken). Het is aan de developer om te zorgen dat zijn app goed overweg kan met resolutieverschillen. Voor zover ik weet bevat Android een vrij vlotte ondersteuning voor scalen... http://developer.android....ui/how-android-draws.html
Hehe, een review van een telefoon en ik mis iets over de gesprekskwaliteit van de telefoon en ontvangst :P

Ben al bijna 4 week een tevreden gebruiker van een X10 Mini Pro en beide zijn wat mij betreft in orde. Wifi-ontvangst is niet super als ik het vergelijk met mijn laptop maar ja, die is ook wat groter. Dat ie klein is vind ik juist een van de voordelen.
inderdaad, door alle eye-candy zou je nog bijna vergeten dat je er ook mee kunt bellen :)
Voor mijzef zijn ook bijvoorbeeld quad-band en BT 2.1 belangrijk, ik zal de specs maar eens opzoekeln.

[Reactie gewijzigd door springtouwtje op 23 juli 2024 15:02]

Tja, wat gebeurt er als je je (linker)hand eromheen legt? En vooral als je in een slecht ontvangstgebied zit:?
ik heb dit toestel ook al 2x in mijn handen gehad voor reparatie. het oogt een leuk ding maar er kleven eigenlijk 3 nadelen aan.
- de accu is ingebouwd en vervanging gaat niet zonder schroeven en verliezen van de garantie.
- het toestel heeft eigenlijk een te klein scherm om fijn android mee te bedienen.
- en android 1.6 is eigenlijk al een tijd achterhaald.

als ik zou kiezen zou ik 1 nemen met een groter scherm en als je dan goedkoop zou willen blijven zou ik een HTC wildfire kiezen boven dit toestel
Bij de Mini Pro is de accu wel gewoon te verwijderen. Ik zou eerlijk gezegd ook iedereen de Pro aanraden, dat toetsenbord is echt die 2 tientjes extra wel waard :D

Dat het scherm te klein is heeft mij nog niet in de weg gezeten. En er komt een update voor android aan, dat punt zal over een paar maand achterhaalt zijn.
Behalve dat er dan waarschijnlijk wel weer een nieuwe versie van android is die hij niet krijgt of pas veel later....
Nee, dat punt blijft is over een aantal maanden niet achterhaald, want het betreft een update naar Android 2.1, terwijl voor andere telefoons (nexus one, desire) nu al updates hebben voor Android 2.2.
Ik ben benieuwd wat er eerder is, de Android 2.1 update voor de x10 familie, of de release van Android 3.0, die gepland staat in Q4 2010.
Verschilt met de vodafone Nova 845 van 99,- niet heel veel qua specs behalve dat je een custom rom erop moet zetten (waarvoor een goede handleiding is), simlock eraf halen(paypal bestellen), de camera van de 845 is minder en de 845 is iets groter...

Neeh vind de prijs te hoog. De x10 mini pro vind ik daar in tegen wel een leuke phone terwijl die nauwlijks dikker is.
Je vergeet vooral dat de Nova 845 een resistive touchscreen heeft, dat is werkelijk een wereld van verschil met het capacitive touchscreen van de X10 Mini (Pro).

Ik heb zelf de X10 Mini Pro gehaald als tweede toestel naast m'n Motorola Milestone. Ben erg onder de indruk van het apparaatje. Ding is erg snel dankzij de prima processor icm de lage resolutie. Zelfs de Playstation emulator draait nog vrij aardig. Toestel is ook prima met één hand te bedienen. De X10 Mini zou ik zelf nooit halen vanwege het ontbreken van een toetsenbord, maar de T9 werkt op zich goed.
Je vergeet vooral dat de Nova 845 een resistive touchscreen heeft, dat is werkelijk een wereld van verschil met het capacitive touchscreen van de X10 Mini (Pro).
Van sommige bronnen hoor ik dat het ene capacitief aanraakscherm is. Heb in elk geval nog geen wanklanken gehoord over de touchscreen!

@ CanoCookie: bedankt voor je info!
Na wat items opgezocht te hebben op internet en GoT even te hebben gelezen ben ik tot de conclusie gekomen dat dit mijn volgende toestel wordt. De grootte komt ongeveer overeen met de aankomende SonyEricsson Xperia X8, die is echter ongeveer een keer zo duur terwijl de specs elkaar niet veel verschillen.

Grootste nadeel van deze X10 mini is voor mij dat hij gewoon veel te klein is. Dat ding valt gewoon weg in m'n hand :P
@ BarôZZa:
Ik moet zeggen dat ik het toestel nu een week heb en het me reuze meevalt hij is inderdaad niet zo gevoelig als een capacitief scherm (iphone in mijn geval) maar functioneerd gewoon goed kan er niks anders over zeggen. Maar nog steeds zeg ik de x10 mini pro vind ik veel aantrekkelijker dan de x10 mini het is dat ik hem te klein vind als primair toestel en te duur als backup.

@ Mecallie:
No thanks met een custom rom en simlock verwijderen is het prijs/kwalitatief een top toestel.

[Reactie gewijzigd door CanoCookie op 23 juli 2024 15:02]

Slimme zet van Sony Ericsson om zo,een vaak vergeten, deel van de smartphone markt aan te spreken. Moet wel zeggen dat het toestel rare verhoudingen heeft in vergelijking met de grote X10 !
Heb ook lang naar deze telefoon gekeken. Maar de zeer geringe resolutie van het scherm (320x240) is gewoon dodelijk voor het dagelijkse gebruik. :( Even surfen is er gewoon niet bij. Maak er 320x480 van en ik had de telefoon gekocht. Ben nu voor een fullsize Android toestel gegaan (Samsung Galaxy S) maar dat is jammer genoeg wel een heel stuk groter. :(
En vooral duurder! :P

Maar idd, mag volgende maand een nieuw toestel halen en had ook de X10 mini op het oog, maar na deze review denk ik toch maar van niet. Toch maar eens verder oriënteren, het gaat iig een Android toestel worden.
Vergeten vind ik deze smartphone markt helemaal niet, want HTC heeft de afgelopen tijd met de Tattoo & Wildfire een stuk kleinere krachtige smartphone-toestellen op de markt gebracht.
Dan is er dus nog genoeg markt over. Niet iedereen wil een htc, dit geeft wat meer concurrentie en is goed voor dat segment.
Ik had ook ergends gelezen dat SE een innovatie prijs had gewonnen voor hun ux-interface op de mini. Altijd goed om de besturing intuitiever te maken, ook al gaat de tekstivoer dan weer wat minder.
Ook de one-finger-zoom functie is erg fijn, dit laat ook zien dat multitouch niet noodzakelijk is op een touchsreen.
Goede review maar zoals hierboven graag een vergelijking gezien als het op prijs aankomt met andere toestellen in deze sector. Ik krijg namelijk de indruk dat 240 euro vrij duur is als je een Samsung Galaxy Spica kan kopen voor 200 euro met een 3,2 inch scherm, meer werkzame resolutie en een snellere processor, daar staat dan alleen de betere camera tegenover. De HTC Wildfire is ook een beter alternatief naar mijn mening, hoewel die ook een gek lage resolutie heeft.
Je vergeet de USP van de telefoon en dat is het formaat. Hij is echt heel klein en voor mij erg handzaam. Daarnaast vind ik de bouwkwaliteit veel beter dan van de budget samsungs en HTCs die ik wel eens vast heb gehad.
Ik heb een wildfire, en heb niks te klagen over de bouwkwaliteit. Het voelt heel degelijk aan. Alleen de achterkant verwijderen (voor de simkaart) is een ramp, waarbij je verwacht dat er iets afbreekt, wat overigens niet gebeurd is.
Zozo dat kleine apparaatje staat ze mannetje nog aardig (de legend)! Maar zou persoonlijk toch voor de pro gaan met toetsenbord (dit lijkt me te klein om lekker te typen met me klauwen)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 23 juli 2024 15:02]

In deze benchmark is duidelijk te zien dat de X10 Mini niet meekan met de high-end smartphones.
De prestaties van het toestel zitten zo rond die van de HTC Legend, die over dezelfde processor beschikt. Daarmee presteert de X10 Mini volgens verwachting
Als htc legend bezitter viel mij het juist op dat de X10 het juist net even beter doet in de benchmarkt. Ik had toch bijna een X10mini gehaald ipv een legend, mooie kleine smartphone maar die resolutie deed me twijfelen waardoor het 'm niet werd. HTC Legend vond ik net de middenweg tussen X10 en X10mini. M'n vriendin heeft de X10, toch mooi ding die ondanks de grootte wel prettig in de hand ligt.

[Reactie gewijzigd door bite op 23 juli 2024 15:02]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.