Door Jelle Stuip

Redacteur

Digitaal notitieblok geeft schrijfkramp

PocketBook InkPad One Review

29-10-2026 • 06:00

3

Multipage-opmaak

PocketBook InkPad One

Samengevat

Voor een digitaal notitieblok heeft de InkPad One een aantrekkelijke prijs, maar helaas blijkt hij niet echt geschikt voor het maken van notities. Er is geen handpalmherkenning, waardoor schrijven moeilijk gaat. Je kunt niet in alle documenten notities maken en de stylus heeft een puntje dat hard krast. Als e-reader met een groot scherm werkt hij op zich prima, omdat de software vrijwel hetzelfde is als die van de e-readers van PocketBook. Een digitaal notitieblok schaf je daar alleen niet voor aan.

Getest

PocketBook InkPad One Zwart

Prijs bij publicatie: € 299,-

Vergelijk prijzen Vanaf € 299,-

Naast reMarkable en Kindle is PocketBook actief op de markt voor digitale notitieblokken. Dat merk is bekend van zijn e-readers en de naam is niet geheel toevallig. Op deze apparaten kun je echter naast lezen ook schrijven. In het verleden produceerde PocketBook al digitale notitieblokken in de vorm van de InkPad Eo, InkPad X Pro en Color Note. Daar kwam in 2026 de InkPad One bij.

PocketBook InkPad OneDe naam 'One' klinkt als een uitgeklede variant of in marketingtermen 'terug naar de basis'. In zekere zin is dat het ook. Alle andere digitale notitieblokken van PocketBook draaiden op Android. Deze InkPad One heeft het gewone PocketBook-besturingssysteem dat ook op de e-readers draait en een scherm dat enkel grijstinten weergeeft. Het apparaat ziet er dan wel weer anders uit en lijkt de inspiratie te zijn geweest voor de e-reader op smartphoneformaat Q, die eind dit jaar uitkomt.

Dat betekent dat het geen dik apparaat van zwart plastic is, zoals de oude PocketBooks, maar een dunner model met een metalen achterkant. Dat geeft een luxe gevoel dat je bij de Amazon Kindle Scribe bijvoorbeeld ook ervaart. De voorkant is lichtgrijs, met diagonale lijntjes rondom het merklogo. Wat ontbreekt, zijn de knoppen om bladzijden om te slaan. Het lijkt erop dat PocketBook die voorbehoudt aan de échte e-readers. De Q heeft ze in ieder geval wel.

Software: een eigen shell

Digitale notitieblokken of e-readers die Android draaien, vind ik altijd 'moeilijk'. Als je het mij vraagt, brengt het verkopen van een e-reader met Android een zekere verantwoordelijkheid met zich mee. Als fabrikant moet je de software immers onderhouden. Je zou beveiligingsupdates moeten leveren en de Android-versie actueel moeten houden, zodat apps compatibel blijven. Dat gebeurt vaker niet dan wel.

PocketBook InkPad One

Daarnaast is Android best een 'log' besturingssysteem voor een apparaat dat e-books moet weergeven en notities moet opslaan. Bovendien is Android gemaakt voor schermen die op 60Hz of meer verversen en niet voor de langzame e-inkschermen. Een eigen shell op een Linux-kernel, zoals PocketBook die gebruikt, heeft dus zo zijn voordelen. Het maakt de InkPad One bovendien goedkoper, want hij kost 300 euro, terwijl de PocketBook-alternatieven met Android net onder de 500 euro zitten.

Koppelen via 'onveilige' wifi

Tijd om de InkPad One aan te zetten. Bij het eerste inschakelen word je gevraagd verbinding met een wifinetwerk te maken. Opvallend genoeg ondersteunt de InkPad One geen WPA3-beveiliging, terwijl deze standaard al bijna acht jaar oud is.

PocketBook InkPad One

Vervolgens kun je inloggen met een PocketBook-account, al is die stap niet verplicht. Met zo’n account kun je boeken aanschaffen in de gekoppelde webwinkel. Op ons testexemplaar was dat PocketBooks eigen winkel, terwijl de InkPad One-modellen die in Nederland worden verkocht naar de webwinkel van Bruna zouden moeten verwijzen. Het is echter onduidelijk hoelang dat nog zo blijft: een medewerker van PocketBook liet tijdens de IFA doorschemeren dat de samenwerking met Bruna mogelijk wordt stopgezet.

Vervolgens kom je op het beginscherm, dat er bekend uit zal zien voor mensen die al een PocketBook-apparaat hebben. Misschien wel té bekend, want ik heb er even een PocketBook-apparaat van 7 inch bij gepakt en daarop staan evenveel elementen in beeld. Met andere woorden: alle interface-elementen zijn flink uitvergroot. Daardoor wordt de extra schermruimte niet benut.

Schrijven en handschriftherkenning

De bedieningselementen lijken dus niet helemaal geoptimaliseerd voor het grote scherm, maar er zijn meer dingen die niet helemaal lijken te kloppen. Een tablet met een e-inkscherm en een stylus nodigt uit tot schrijven. Anders zou het gewoon een e-reader zijn, maar het lijkt alsof ze dat bij PocketBook niet helemaal begrepen hebben.

Een van de vijf snelkoppelingen onder in het scherm heet 'notities'. Zou je daar notities kunnen maken? Nee dus. Het is de plek waar je de notities terugvindt die je in e-books hebt gemaakt. Dat werkt exact hetzelfde als bij de e-readers (zonder pen dus) van PocketBook.

PocketBook InkPad One

Die snelkoppeling naar 'notities' op het startscherm kun je eenvoudig vervangen door 'kladblok', want dat is de applicatie waarmee je wel kunt schrijven en tekenen. Die snelkoppeling op zich is ook geen probleem, maar het is wel symptomatisch voor de InkPad One. Want PocketBook lijkt vergeten te zijn dat dit méér is dan een e-reader.

PocketBook InkPad OnePocketBook InkPad One

Als je de kladblokapp opent, lijkt PocketBook ook met je meegedacht te hebben. Je kunt uit een aantal sjablonen kiezen. Dat zijn er niet zoveel als bij reMarkable of de Kindle Scribe, maar lijntjes of ruitpapier zijn de belangrijkste opties die er gewoon in zitten.

En dan ga je schrijven … en blijkt dat de tablet geen handpalmdetectie heeft. Je kunt dus niet tijdens het schrijven je hand op het scherm laten rusten.

De InkPad One detecteert je hand en gaat plotsklaps in- en uitzoomen of denkt dat je een lijn wilde maken. De lijnen in de afbeelding hieronder zijn het resultaat hiervan. Dat maakt de tablet in één klap onbruikbaar als schrijfblok. Schrijven zonder je hand op het papier te leggen kán, maar is niet lang vol te houden.

PocketBook InkPad OnePocketBook InkPad One

Voor de (offline) handschriftherkenning heb ik hetzelfde verhaaltje gebruikt als in deze review. Het herkennen van de tekst duurde net geen minuut en het resultaat is eigenlijk onbruikbaar.

Dat komt grotendeels door de lijnen in beeld. Door de eerste vier regels lopen geen lijnen. Bij die regels werkt de tekstherkenning redelijk, hoewel de InkPad One het woord 'onteweeglijk' verzonnen heeft. Als je de lijnen 'weggumt', wordt de tekstherkenning beter, maar je moet wel uitkijken dat je niet samen met het lijntje ook je net geschreven letters weghaalt.

Notities maken

Niet alleen schrijven gaat soms mis. Ook notities maken in bestaande documenten lukt niet altijd. In epub-bestanden is er niets aan de hand. Ook in pdf's die bestaan uit een combinatie van tekst en afbeeldingen gaat het goed. Je kunt tekst markeren of gewoon tekenen op het document. De eerste keer dat je dat doet, krijg je zelfs een overzichtje van de mogelijkheden.

PocketBook InkPad OnePocketBook InkPad One

Het ging mis toen ik wilde tekenen in een pdf-stripboek van Tintin. 'Tekstbewerkingen zijn niet beschikbaar', was de melding, maar ik kon vervolgens ook geen andere wijzigingen aanbrengen die in principe niets met de tekst te maken hadden.

Stylus: ouderwets

PocketBook levert een actieve stylus bij de InkPad One. Het pennetje laadt niet op als je het magnetisch tegen de tablet klemt, zoals bij reMarkable en Amazon, maar via USB-C.

In vergelijking met de stylussen van die andere twee merken voelt de PocketBook-stylus een beetje ouderwets aan. Hij heeft een harde plastic punt, waarmee je over het scherm van de tablet heen krast. De andere twee stylussen hebben juist een rubberen puntje, wat het gevoel van potlood op papier beter nabootst.

Conclusie: PocketBook vs. Kindle en reMarkable

Over die twee concurrenten gesproken: dat zijn toch wel de tablets waartegen de InkPad One het moet opnemen. Kijk je puur naar de specificaties, dan is de InkPad One best een aantrekkelijke keuze.

PocketBook InkPad One Amazon Kindle Scribe (B&W) ReMarkable Paper Pure
Schermformaat 10,3" 11" 10,3"
Materiaal Metaal/plastic Metaal/plastic Plastic
Resolutie & pixeldichtheid 1872x1404 (227 pixels per inch) 2480x1860 (300 ppi) 1872x1404 (226 ppi)
Schermverlichting Ja Nee Nee
Afmetingen 243 x 172 x 5,6mm 230 x 196 x 5,8mm 228,1 x 187,1 x 6,0mm
Gewicht ~400g ~400g ~360g
Processor 1,8GHz quadcore 'quadcore processor' 1,7GHz dualcore
Opslagcapaciteit 32GB 16GB 32GB
Introductieprijs 299 euro 449 euro 429 euro
Actuele prijs € 299,- € 449,99 € 429,-

De goedkoopste Kindle Scribe heeft bijvoorbeeld geen schermverlichting, net als de Paper Pure van reMarkable. Bovendien heeft de InkPad One 32GB opslag en een deels metalen behuizing. O ja, de prijs ligt aanzienlijk lager, want beide concurrenten zijn ongeveer anderhalf keer zo duur. Wil je meer over de Kindle en de reMarkable weten, dan kun je het beste dit artikel erbij pakken.

Voor die hogere prijs van de reMarkable en Kindle krijg je echter wel veel betere notitieblokken. Beide merken hebben een ecosysteem waarin je zonder problemen aantekeningen in documenten kunt maken, ook als het een Tintin-strip is. Je kunt erop schrijven terwijl je met je hand op het scherm drukt en de handschriftherkenning werkt goed. Op al die punten gaat het mis bij de PocketBook. De aard van het beestje verschilt echter. De reMarkable is puur een digitaal notitieblok, terwijl de Kindle met de koppeling aan Amazons boekwinkel ook een e-reader is.

Conclusie

In die zin is de PocketBook alleen een e-reader. Hij werkt eigenlijk op geen enkele manier lekker als notitieblok. Dat merk je zodra je hem aanzet. De interface is exact hetzelfde als bij de e-readers van PocketBook – de apparaten die dus niet bedoeld zijn voor notities.

Probeer je vervolgens notities te maken, dan lijkt het alsof het schrijfgedeelte er achteraf aan toegevoegd is. Ook lijkt er nauwelijks mee te zijn getest.

Ben je op zoek naar een e-reader met een lekker groot scherm, dan zou je hem kunnen overwegen. Als digitaal notitieblok slaat de InkPad One de plank mis.

Redactie: Jelle Stuip • Eindredactie: Monique van den Boomen

Reviews op Tweakers zijn onafhankelijk. Meestal krijgen wij producten in bruikleen van fabrikanten of winkels. Als dat niet kan, kopen we ze zelf. Fabrikanten hebben vooraf geen inzicht in onze reviews en geen invloed op de inhoud en ons oordeel.

Getest

PocketBook InkPad One Zwart

Prijs bij publicatie: € 299,-

Vergelijk prijzen Vanaf € 299,-

Reacties (3)

Moderatie-faq

Sorteer op:

Weergave:

Vergeet niet de boox go 10.3 gen 2 lumi. Voor 400 euro een esthetisch mooi apparaat, met frontlight, een goede schrijfervaring, android 15 en boox blijft de apparaten wel een tijdje updaten.

Of voor 300 euro de bigme b7.


De andere premium toestellen vallen buiten deze prijsklasse en buiten deze vergelijking, maar als je dan toch dik geld uit gaat geven aan zoiets frivools als een eink note taking tablet, spaar dan misschien even door voor een boox note air 6c (krijgt erggg goede reviews en is nieuwer dan de manta, misschien ideetje voor review?) of een supernote manta (+- 600 euro). Eink toestellen gaan over het algemeen lang mee (n=1), mijn remarkable 2 heb ik na 7 jaar gepensioneerd maar doet het nog prima.

[Reactie gewijzigd door pastanoodle op 29 oktober 2026 06:34]

Ik ben op zoek naar een digitaal blocnote maar vond er nog geen een. Ik probeerde : de ipad pro met papierscherm : schrijft niet lekker. Ebook readers met pen: reageren te langzaam op pen input. Smartphone met stylus: niet nauwkeurig genoeg.

Hoe moeilijk kan het zijn?
Ik gebruik de boox go 10.3. voor normaal notitiewerk echt een aanrader. ook omdat je er gewoon teams e.d. op kunt installeren dus bestanden delen is een eitje bij de remarkable heb je hier volgens mij een abbonoment voor nodig en nog steeds een pc

enige wat ik toch nu ben gaan missen omdat ik vaak notities maak op details (bouwkundig) is de kleuren. maar dat is een luxe issue.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn