Een échte miniledschilderij-tv voor kritische kijkers?
Samengevat
De TCL A400 Pro is een schilderijtelevisie voor wie wel kunst wil weergeven op zijn tv, maar daar geen maandelijkse abonnementskosten voor overheeft. Het toestel heeft een sierlijst en een matte afwerking, net als de Samsung The Frame Pro, maar combineert dat met betere miniledtechnologie met full array local dimming (fald) en een gratis kunstaanbod. De A400 Pro is een completere allround televisie met minder blooming. Voor miniledbegrippen is het een instapmodel. Je moet de kunstmodus helaas steeds zelf activeren en een muurbeugel wordt niet meegeleverd.
Schilderijtelevisies zijn populair onder kijkers die gruwelen van een zwart vlak aan de muur. Als je niet actief tv-kijkt, functioneren ze als een digitaal schilderij of gigantische fotolijst. Helaas valt de beeldtechniek vaak tegen voor wat ze kosten. TCL hoopt daar verandering in te brengen met de TCL A400 Pro Nxtvision TV, de eerste matte schilderij-tv die ook een échte miniled-tv is.
TCL bracht al eerder mat afgewerkte schilderijtelevisies uit, net als Hisense. Maar de bekendste voorbeelden zijn The Frame en The Frame Pro van Samsung. Afgezien van hun kunstfunctie zijn dit vaak erg eenvoudige lcd-tv's. De meeste modellen hebben een edgelit- of directledbacklight zonder local dimming. Daardoor valt het contrast bij normaal tv-gebruik wat tegen, zeker in vergelijking met de betere miniled- en oledtelevisies. Indrukwekkend hdr-beeld kun je dan ook vergeten.
The Frame Pro is iets geavanceerder. Samsung noemt dat model zelfs een miniled-tv. Maar ook hierbij zitten de kleine ledjes alleen in de onderste rand. Dat levert een lekker plat scherm op, maar is niet wat wij onder miniled verstaan. Bij een echte miniled-tv horen de kleine ledjes áchter het scherm te zitten.
Die ledjes kunnen in clusters of zelfs individueel feller of juist minder fel branden. We noemen dat fald: full array local dimming. Fald geeft de tv veel meer controle over de lichte en donkere delen van het scherm dan wanneer de ledjes slechts aan één kant zitten en van daaruit het hele paneel verlichten. Het resultaat: contrastrijker beeld.
Miniled alleen vanaf 55"
Die striktere benadering van miniled past TCL nu toe bij zijn nieuwste kunst-tv, de A400 Pro. Deze quantumdotminiledtelevisie (QD) bouwt voort op de kunstfuncties die we eerder bij de TCL A300-serie zagen. Een matte afwerking en een schilderijachtige lijst ontbreken uiteraard niet. In dit geval zit die lijst wel vast; hem vervangen door een kader in een ander kleurtje is er dus niet bij.
De TCL A400 Pro is verkrijgbaar in 32", 43", 55", 75", 85" en 98". De twee kleinste modellen zijn nog wel eenvoudige directledtelevisies zonder local dimming. Voor de echte miniledmodellen moet je kiezen voor 55" of groter. Die koop je vanaf 899 euro. TCL leende ons een 65"-uitvoering van de tv. De prijzen van dat model beginnen op het moment van schrijven bij 1099 euro.
:strip_exif()/i/2008295444.jpeg?f=imagenormal)
Daarmee is de tv een stuk scherper geprijsd dan de 2026-versie van Samsungs The Frame Pro. Die is bij 55" 500 euro duurder en bij 65" bijna 900 euro duurder. Dat edgelitminiledmodel hebben we niet getest, maar zijn voorganger uit 2025 wel. In vergelijking met de eerder geteste TCL A300-serie zijn de verschillende uitvoeringen van de A400 Pro 100 à 200 euro duurder.
Met wat fantasie zou je ook de Samsung S99H als rivaal kunnen zien. Dit recente topmodel is de eerste matte oled-tv met een sierlijst én een kunstmodus aan boord. Bij dat toestel moet je die kunstmodus wel steeds zelf aanzetten. Met zijn oledtechniek heeft die tv een geweldige hdr- en sdr-weergave. Maar de S99H is ook flink duurder dan de gemiddelde schilderij-tv: voor 65" mag je ruim 2500 euro betalen.
Is de goedkopere A400 Pro met zijn onvervalste fald-miniledtechniek ook een interessante tv voor kritische liefhebbers van series, films en games? Dat onderzoeken we in deze review. Daarbij kijken we ook uitgebreid naar de kunstfuncties. Kan TCL's kunstmodus zich meten met die van de Samsung The Frame Pro?
Local dimming: weinig zones, maar beperkte blooming
De ene miniled-tv is de andere niet. In ons tv-testlab hebben we de afgelopen tijd vooral topmodellen voorbij zien komen, waaronder indrukwekkende miniledtoestellen als de Sony Bravia 9 II en TCL X11L. De Sony heeft bij 65" een rgb-miniledbacklight met ruim anderhalfduizend individueel dimbare zones. De TCL heeft een superquantumdot-miniledbacklight met ruim tienduizend zones. Dat soort zoneaantallen maken superfelle hdr-highlights mogelijk, waardoor dergelijke miniled-tv's indrukwekkende hdr-beelden laten zien.
Recordpiekhelderheden zoals bij de X11L hoef je van de A400 Pro niet te verwachten. De QD-miniled-tv heeft bij 65" slechts 180 dimmingzones. Daardoor vallen die zones relatief groot uit en is de controle over licht en donker veel minder. Die 180 zones zijn ook weer geen schande. Ze doen denken aan de TCL C6K van vorig jaar: een prima miniledtelevisie op instapniveau met 240 zones (65"), goed voor fraai sdr-beeld. Die tv geeft hdr-content netjes weer, maar toont highlights niet fel genoeg om ze van het scherm te laten spatten.
| |
TCL A400 Pro |
TCL C6K (2025) |
TCL C7L |
TCL C8L |
TCL X11L |
| 55" |
112 |
180 |
800 |
1008 |
-- |
| 65" |
180 |
242 |
1152 |
2040 |
-- |
| 75" |
240 |
312 |
1352 |
2584 |
10.368 |
| 85" |
264 |
420 |
1624 |
3200 |
14.400 |
| 98" |
448 |
512 |
2176 |
4032 |
20.736 |
Deze tabel vergelijkt het aantal dimmingzones van de TCL A400 Pro met dat van de TCL C6K en enkele nieuwe miniledtelevisies van de Chinese fabrikant.
Door de grovere zones valt blooming bij de A400 Pro eerder op dan bij premium miniled-tv's. Die lichtwolken rond heldere beeldelementen tegen een donkere achtergrond storen vooral als je onder een scherpe hoek naar het scherm kijkt. Ook in een donkere kamer zijn dergelijke 'halo's' opvallender. In een goed verlichte ruimte valt het effect mee. Alleen bij echt grote contrasten is een gloed rond heldere objecten nog duidelijk zichtbaar.
Zwakkere helderheidsboost dan bij topmodellen
Bij de TCL X11L, C8L en C7L bleek de hoeveelheid blooming sterk afhankelijk van de gekozen localdimminginstelling en de 'Maximale helderheid'-stand. Die laatste functie kun je zien als een soort helderheidsboost die de algehele helderheid wat opvoert en piekhelderheden kortstondig aanzet.
Bij de A400 Pro is die helderheidsboost door het geringere aantal zones duidelijk minder krachtig. Daardoor heeft deze functie ook veel minder invloed op de blooming die je ziet. Maximale helderheid uit en aan verschillen wel duidelijk van elkaar, maar de diverse 'aan'-standen verschillen onderling weinig.
:strip_exif()/i/2008302330.jpeg?f=imagenormal)
Onder een hoek kleurt de blooming blauw en springt daardoor meer in het oog
Het gekozen localdimmingniveau heeft een duidelijker effect op blooming en contrast. Bij de laagste stand zie je grotere en lichtere halo's en een minder diepe zwarttint dan in de hoogste stand. Maar in de hoogste stand is de motion handling van het scherm ook iets minder soepel.
In de meeste gevallen zal het middelste localdimmingniveau de beste keuze zijn. Bij gamebeelden kun je het best de laagste stand kiezen. Blooming is dan zelfs in een lichte ruimte een beetje zichtbaar, maar dat zul je bij deze tv voor lief moeten nemen.
Blooming minder storend dan bij The Frame Pro
In vergelijking met Samsungs The Frame Pro doet de A400 Pro het wel duidelijk beter. Bij Samsungs duurste schilderij-tv zitten de minileds alleen in de onderste rand. Dat betekent dat bloomingwolken zich bij die tv uitstrekken over de volledige hoogte van het scherm.
Dat is bijvoorbeeld goed te zien als je series of films met felle ondertiteling bekijkt. Het hele scherm is dan over de volle breedte van die ondertiteling lichter dan aan de zijkanten. Bij de A400 Pro blijven halo's beperkt tot de directe omgeving van een fel beelddetail, zoals de vergelijkende foto's hieronder laten zien. De bloomingwolken op TCL's nieuwe schilderij-tv vind ik daardoor een stuk minder storend.
Op de A400 Pro (links) is blooming alleen direct rond heldere elementen te zien, terwijl The Frame Pro verticaal uitgestrekte halo's toont.
Paneel: matte afwerking, beperkte kijkhoeken
Ook het gebruikte lcd-paneel staat een stapje lager in de rangorde dan wat we onlangs aantroffen bij de TCL C7L, C8L en X11L. De C8L en X11L hebben een WHVA 2.0 Ultra-paneel, de C7L een HVA 2.0 Pro-paneel. Beide panelen komen van TCL's eigen paneelfabrikant CSOT. De A400 Pro heeft een eenvoudiger HVA-paneel van CSOT, maar dan wel met een matte afwerking.
De mat afgewerkte TCL A400 Pro smeert het invallende licht van mijn telefoonlamp uit, waardoor je een minder scherpe reflectie ziet dan op een glossy paneel als dat van de TCL X11L (rechts).
Die matte afwerking laat de structuur van schilderijen beter uit de verf komen. Maar die heeft ook een ander groot voordeel: ze smeert invallend licht uit, waardoor je minder last hebt van scherpe reflecties van lichtbronnen in of buiten je woonkamer. Het nadeel is dat zwart door invallend licht wat grijzig kan ogen. Dat zagen we eerder bij matte televisies van Samsung, Sony en Hisense.
VA-panelen leveren recht van voren bekeken een mooi contrast, maar kunnen dat onder een scherpe kijkhoek niet vasthouden. Ook verliezen ze doorgaans wat verzadiging onder een hoek. Dat geldt ook voor het HVA-paneel van de A400 Pro.
Zet je de genoemde miniledmodellen van TCL naast elkaar, dan is duidelijk te zien dat de A400 Pro onder een hoek meer contrast en verzadiging verliest. Voor het optimale beeld moet je echt recht voor de tv zitten. Dat maakt dit geen tv om met het hele gezin omheen te kruipen. Ook zien we wat uniformiteitsproblemen door een iets donkerdere weergave aan de randen, wat vooral opvalt als de tv één kleur weergeeft.
Beeldmetingen: fraai sdr, weinig indrukwekkend hdr
De A400 Pro ondersteunt met HLG, HDR10, HDR10+ en Dolby Vision alle gangbare hdr-formaten. Maar door zijn bescheiden zoneaantal verwacht ik geen hdr-wonderen. Onze metingen bevestigen dat.
Voor al onze beeldmetingen gebruikten we Portrait Displays' Calman Color Calibration-software in combinatie met onze SpectraCal C6-colorimeter, Jeti-spectrofotometer en een VideoForge Pro-signaalgenerator.
Als de tv kleine, felle highlights moet weergeven, zijn de zones te grof om een indrukwekkende helderheid te bereiken. Bij een wit vlak dat 5 procent van het scherm beslaat, is de tv zelfs iets minder helder dan de eenvoudigere en goedkopere A300 Pro.
Op grotere heldere vlakken komen de fors uitgevallen dimmingzones beter tot hun recht. De tv behaalt dan iets hogere piekhelderheden dan de C6K van vorig jaar. Tegelijkertijd is de tv constant minder helder dan de Samsung The Frame Pro uit 2025. Voor miniledbegrippen is de fullscreenhelderheid aan de bescheiden kant. Hij is dan ongeveer even helder als de nieuwste oledtopmodellen. Daarmee is de tv alsnog helder zat voor mooi, contrastrijk beeld bij daglicht.
Hdr-content spat niet bepaald van het scherm, maar wordt verder wel correct weergegeven. De kleur- en grijsafwijkingen blijven ruimschoots binnen de perken. De kleurtemperatuur is standaard iets aan de warme kant, maar zeker niet slecht. Het kleurbereik is nagenoeg hetzelfde als bij de Samsung The Frame Pro en de TCL A300 Pro, maar blijft wat achter bij de nieuwste oledtopmodellen en recente rgb- en SQD-miniledtelevisies.
- Max. helderheid hdr full screen
- Max. helderheid hdr 5% window
- Gem. grijsafwijking zonder luminantie
- Gem. gedetailleerdekleurafwijking zonder luminantie
- Dekking Rec.709-kleurruimte
- Dekking DCI-P3-kleurruimte
- Dekking Rec.2020-kleurruimte
Relatief helder sdr-beeld met dieper zwart
De A400 Pro blinkt wel uit als je er sdr-content op kijkt. Sdr-beelden geeft de tv helderder weer dan alle andere schilderijtelevisies die we tot dusver hebben getest. Bovendien behaalt dit toestel met zijn echte minileds veel diepere zwartwaarden dan The Frame Pro en de A300 Pro. Donkere film- en gamescènes komen daardoor duidelijk beter uit de verf op TCL's nieuwe kunstscherm. De kleur- en grijsweergave zijn erg goed. Hetzelfde geldt voor de kleurtemperatuur, al neigen grijstinten slechts een klein beetje naar rood.
- Geoptimaliseerde helderheid Filmmodus
- Min. helderheid Filmmodus
- Gem. grijsafwijking
- Gem. kleurafwijking
- Gem. gedetailleerdekleurafwijking
- ANSI-contrast
Uitgebreide hdr-metingen
- Max. helderheid hdr full screen
- Max. helderheid hdr 5% window
- Gem. grijsafwijking zonder luminantie
- Gem. gedetailleerdekleurafwijking zonder luminantie
- Dekking Rec.709-kleurruimte
- Dekking DCI-P3-kleurruimte
- Dekking Rec.2020-kleurruimte
Calman-rapporten hdr
Uitgebreide sdr-metingen
- Geoptimaliseerde helderheid Filmmodus
- Min. helderheid Filmmodus
- Gem. grijsafwijking
- Gem. kleurafwijking
- Gem. gedetailleerdekleurafwijking
- ANSI-contrast
Calman-rapporten sdr
Over onze metingen en ΔE-scores
Bij televisietests meten we de grijstinten en kleuren van sdr- en hdr-signalen om de kleurtemperatuur, de grijs- en kleurfouten, de helderheid en het contrast te bepalen.
Voor onze sdr- en hdr-metingen testen we vooraf welke beeldpreset het nauwkeurigste grijsverloop oplevert en kiezen die preset voor de rest van onze tests. Bij de TCL A400 Pro is dat de Filmmaker-modus.
We geven alle televisies een eerlijke kans door alle (AI-)beeldoptimalisaties uit te schakelen, omdat deze de meetresultaten alleen maar verstoren. Opties zoals Dynamic Contrast en Live Colour leveren een intensere kleurbeleving op, maar ook verzadigingsfouten.
We meten de kleurechtheid in ΔE2000 en ΔE ITP. ΔE2000 is de norm die al decennialang wordt gebruikt als indicatie van de beeldprestaties. ΔE geeft aan in hoeverre de gemeten waarde afwijkt van de verwachte waarde. Voor ΔE2000 geldt als vuistregel dat waarden lager dan 3 zeer goed zijn en lager dan 1 perfect. Voor ΔE ITP ligt dat ongeveer een factor drie hoger: lager dan 9 is zeer goed en lager dan 3 is perfect.
ΔE2000 heeft echter beperkingen bij hdr, waardoor tv's vaak onrealistisch lage (dus goede) scores behalen, terwijl de beeldfouten wel goed zichtbaar zijn. ΔE ITP lost dit op en weegt de kleurafwijking ook anders. Daardoor hebben kleuren die we snel herkennen als goed of fout, zoals huidtinten en planten, meer invloed op de score dan bijvoorbeeld neonkleuren. De resultaten van ΔE2000 en ΔE ITP zijn hierdoor niet onderling vergelijkbaar.
Uiterlijk: een schilderij-tv op pootjes
De A400 Pro is eigenlijk bedoeld om vlak aan de muur te hangen, maar een passende muurbeugel wordt niet meegeleverd. Zo'n beugel moet je dus los aanschaffen voor ruim 100 euro.
Wel zitten er twee pootjes in de doos. Deze kun je wijd uiteen of juist dichter bij elkaar monteren. Je kunt ze ook op verschillende hoogtes vastschroeven, zodat je de tv hoger of lager neer kunt zetten.
Het resultaat doet een beetje denken aan de Samsung S99H-oledtelevisie (review). Zo'n tv met lijst op pootjes ziet er gewoon wat gek uit. Dat geldt des te meer voor de A400 Pro, omdat de zwarte pootjes nogal afsteken tegen de lichtbruine lijst.
Een tikkeltje dikker door miniledbacklight
Net als bij de S99H zit die lijst bovendien vast aan de tv. Je kunt het frame dus niet weglaten of vervangen door een exemplaar in een andere kleur. De lijst steekt iets voor het paneel uit, waardoor de zwarte, beeldloze randjes rond het scherm nog maar een millimeter dik zijn in plaats van een halve centimeter.
Op de lijst zelf zijn verder geen logo's of andere details te ontdekken. Wel prijkt rechts onder de lijst een kin met statusled en infraroodontvanger voor de afstandsbediening. TCL heeft daar zijn logo op geplaatst.
Bekijk je de tv van opzij, dan zie je nog een stukje zwarte behuizing aan de achterkant. De fald-miniledbacklight en zijwaarts gerichte speakers maken de tv iets dikker dan traditionele schilderijschermen met ledjes in de onderrand. We meten een dikte van 42mm. De A300 Pro bleef steken op 30mm en de Samsung The Frame Pro (2025) zelfs op 25mm.
(In) de doos
TCL levert de 65A400 Pro in een ongebleekte kartonnen doos. Het scherm is verpakt in een schuimzak met daaromheen hardschuim van polystyreen (piepschuim) dat niet biologisch afbreekbaar is.
De verpakking bevat naast het scherm en de voetjes van de tv een afstandsbediening, een netsnoer en een handleiding. De volledige handleiding staat ook online.
Kruising tussen twee TCL-afstandsbedieningen
De bijgeleverde afstandsbediening is een interessante kruising tussen de bediening die TCL dit jaar levert bij zijn topmodellen en die van de C7L en lager gepositioneerde modellen. Hij heeft dezelfde vorm als de luxe variant, maar het materiaal en de kleur zijn gelijk aan de goedkopere bediening. Knopverlichting ontbreekt echter, net als zijknoppen om van beeldmodus te veranderen of de helderheid te regelen.
De bediening heeft geen fysieke nummer- of kleurtoetsen, maar wel een programmeerbare knop waar je bijvoorbeeld je favoriete app aan kunt koppelen. De muteknop is verhuisd. Linksbovenaan vind je in plaats daarvan een knop om de kunstmodus te openen.
Smart-tv en kunstfuncties: geen automatische kunstmodus
De A400 Pro draait op Google TV 14, net als de C7L, C8L en X11L die we eerder reviewden. Net als bij de C7L reageert het systeem vaak wat trager dan bij de topmodellen. Ook de A400 Pro heeft nog de oudere Pentonic 700-soc aan boord.
De kunstmodus zit net even anders in elkaar dan bij Samsungs The Frame-serie. Je kunt niet instellen dat de modus automatisch start wanneer je de tv op stand-by zet. In plaats daarvan moet je de kunststand handmatig inschakelen. Daarvoor open je eerst de Art-app via de snelknop op de afstandsbediening. Van daaruit start je uiteindelijk de kunstweergave. Ook dit doet weer denken aan de Samsung S99H (review), want bij dat toestel moet je de Art Mode ook steeds zelf activeren.
Voor het kunstaanbod is, anders dan bij Samsung, geen betaald abonnement nodig. De bibliotheek bevat onder meer werken van bekende schilders als Van Gogh en Monet. Dat aanbod is nog hetzelfde als vorig jaar, toen ik de A300 Pro reviewde. De keuze uit bekende schilderijen is helaas niet zo ruim als bij de betaalde Samsung-dienst.
Naast deze bestaande werken kun je ook kiezen uit werken die door AI zijn gegenereerd. Daarvoor kies je eerst een bepaalde stijl, zoals die van Van Gogh, en daarna twee woorden uit een vaste lijst met steekwoorden. Het resulterende 'kunstwerk' kun je vervolgens opslaan en in je afspeellijst opnemen, of je kunt de AI een nieuwe poging laten doen.
Geanimeerde versies van bekende meesterwerken
In plaats van statische afbeeldingen kun je ook bewegende beelden laten weergeven. Denk aan een video van een onderwaterwereld vol kleurrijke vissen of beelden van een bos waarin de bomen wuiven in de wind, begeleid door muzak.
Ook is er een Masterpieces Alive-collectiemet geanimeerde versies van de kunstwerken uit TCL's aanbod. Zo kun je kijken naar Van Goghs Sterrennacht boven de Rhône, terwijl er allerlei vuurwerk afgaat in die sterrenhemel. In Claude Monets Jeanne Marie Lecadre in de tuin zie je de bomen heen en weer wiegen in de bries, terwijl er zachte tuingeluiden door de begeleidende klassieke muziek heen klinken.
Een kleine greep uit de kunstwerken die je aantreft in TCL's Art-app
Het nadeel van deze bewegende beelden is dat steeds een animatie van enkele seconden wordt herhaald. Telkens als zo'n animatie opnieuw start, zie je het beeld verspringen of even haperen.
Naast statische en bewegende schilderijen kun je ook fotografische kunst op het scherm tonen of je eigen foto's overzetten en afspelen. Voor de Art-app kun je uit drie achtergrondkleuren kiezen (lichter wit, donkerder wit en donkergrijs), zodat de achtergrond beter aansluit op de kleur van de muur of het behang achter de tv.
Beeldverwerking en gamefuncties: prima game-tv
Voor beeldverwerking combineert de A400 Pro zijn Pentonic 700-soc met de algoritmes van TCL's TSR AIPQ-engine. Deze engine staat een stapje lager op de ladder dan de AIPQ Pro-algoritmes van de nieuwe C8L en X11L. Voor dit toestel met zijn bescheiden aantal dimmingzones en lagere piekhelderheid blijkt de normale AIPQ-engine ruim voldoende.
De tv geeft beelden met een lagere resolutie of framerate goed weer, al ogen geüpscalede beelden wat zacht. Met de optie 'Vloeiende gradaties' op 'Laag' weet het toestel strookvorming in zachte kleurovergangen in de meeste gevallen adequaat tegen te gaan. In tegenstelling tot de A300 Pro heeft de A400 Pro nu ook een natuurgetrouwe Filmmaker-beeldmodus aan boord.
Twee keer HDMI 2.1 voor gameconsoles
Voor gamers heeft de tv twee snelle HDMI-poorten aan boord die overweg kunnen met variabele verversingssnelheden (vrr) tot 144Hz bij 4k-resolutie met hdr. Helaas dient een van die poorten ook als e-arc-poort. Sluit je hier een soundbar of av-receiver op aan, dan houd je er nog maar een over voor je XBOX Series X, PS5 of game-pc. Klap voor meer informatie over de aansluitingen het onderstaande kader open.
Aansluitingen
| Aansluitingen |
Bijzonderheden |
| USB 3.0 |
Type-A |
| Lan |
|
| 2x HDMI 2.1 |
Vrr tot 4k144Hz, e-arc op HDMI 1 |
| 2x HDMI 2.0 |
Max. 60Hz |
| Kabel |
|
| Satelliet |
|
| CI-sleuf |
|
| Optische digitale audio-uitgang |
|
| Draadloos internet |
Wi-Fi 5 (ondersteuning voor Google Cast en Apple AirPlay 2) |
| Bluetooth |
Bluetooth 5.4 |
Met zijn automatic low latency mode (allm) en Dolby Vision Game-ondersteuning is de tv prima geschikt om op te gamen. In de Dolby Vision Game-modus op XBOX Series X ziet het beeld er in een donkere ruimte standaard iets te helder en daardoor wat flets uit. Dit kun je gelukkig prima herstellen door bijvoorbeeld het zwartniveau in de helderheidsopties van de tv wat omlaag te schuiven.
De A400 Pro beschikt ook over hetzelfde gamebarmenu als de TCL C7L en C8L. Hier zie je informatie over de actuele refreshrate, de hdr-modus en meer. Ook kun je een richtkruis in beeld toveren en een deel van het beeld, zoals een minimap, uitvergroten.
Inputlag
Voor snelle games is het belangrijk dat er zo min mogelijk vertraging zit tussen een actie en de weergave daarvan op het scherm. Een lage 'inputlag', het tijdsverschil tussen het moment dat een signaal via HDMI de tv binnenkomt en het moment waarop het daadwerkelijk wordt getoond, is dus belangrijk bij gamen.
Wij meten de inputlag met een Leo Bodnar-inputlagtester die closed loop meet met hoeveel vertraging televisies HDMI-signalen weergeven. We doen dat in 1080p60-, 1080p120- en 4k60-beeldmodi. De gemeten inputlagwaarden van TCL's nieuwe kunstscherm zijn laag genoeg voor snelle actiegames en shooters.
De bewegingsweergave van het scherm verdient een dikke voldoende. Snel bewegende beelden kunnen wat smearing vertonen, zeker als het bewegende object sterk contrasteert met de achtergrond. Maar dat stoort vooral als je local dimming instelt op standje hoog. Bij games met veel snelle beelden zou ik daarom, zoals ik eerder schreef, local dimming op de laagste stand laten staan. Dit is ook de standaardinstelling binnen de beeldmodus 'Spel'.
- Inputlag 1080p120
- Inputlag 2160p60
- Inputlag 1080p60
Uitgebreide inputlagmetingen
- Inputlag 1080p120
- Inputlag 2160p60
- Inputlag 1080p60
Geluid: redelijke stereosound mist bas
De A400 Pro heeft stevigere speakers aan boord dan bijvoorbeeld The Frame Pro. Ze sturen het geluid uit de zijkanten van de tv. Onkyo heeft zich bemoeid met de afstelling en die is behoorlijk goed. Er komt een verrassend breed stereobeeld uit met een mooie balans tussen muziek, stemmen en effecten.
Helaas mist de tv wel wat bas. De woofers die je aantreft in duurdere TCL-tv's ontbreken hier. Voor een meeslepende film- of game-ervaring zul je dus echt je heil moeten zoeken in een externe soundbar of av-receiver met losse speakers.
De A400 Pro ondersteunt audioformaten van zowel Dolby als DTS. Zo speelt het apparaat Dolby Atmos én DTS:X af. Net als bij andere TCL-tv's ontbreekt helaas ondersteuning voor lossless formaten als Dolby TrueHD en DTS-HD Master Audio.
:strip_exif()/i/2008302522.jpeg?f=imagenormal)
Energiegebruik: overdag iets hoger dan bij The Frame Pro
Je zou verwachten dat de A400 Pro met zijn preciezere localdimmingsysteem iets meer stroom verbruikt dan de Samsung The Frame Pro. Dat klopt gedeeltelijk: bij daglicht moeten tv's feller stralen dan 's avonds en daarvoor heeft de A400 Pro zo'n 20W extra nodig. In onze avondsimulatie (120cd/m²) is er nauwelijks verschil tussen deze twee tv's.
Het verschil met de A300 Pro van vorig jaar is in beide scenario's iets groter, maar van die tv hebben we dan ook een kleinere maat getest. Het energiegebruik van de A400 Pro lijkt meer op dat van de TCL C6K uit 2025. Die tv gebruikt dezelfde technologie met een vergelijkbaar aantal dimbare zones.
Vergelijkbaar verbruik in kunstmodus
De energieconsumptie in de kunstmodus vind je niet terug in onderstaande grafiek, maar die hebben we natuurlijk wel gemeten. Bij een helderheid van 250cd/m² gebruikt de tv bijna 108W. Bij 120cd/m² maten we 63,6W. Ook hier is de tv bij daglicht dus weer hongeriger dan The Frame Pro (93W), terwijl de Samsung in een donkere kamer ongeveer evenveel stroom nodig heeft (63,8W).
Het verschil in energieverbruik tussen The Frame Pro en de A400 Pro is vooral overdag merkbaar. Groot is dat verschil niet. Stel dat je je tv elke dag vier uur gebruikt om overdag kunst weer te geven, dan ben je bij de A400 Pro op jaarbasis tussen de 5 en 6 euro extra kwijt. Daarbij rekenen we met een gemiddelde stroomprijs van 0,26 euro per kilowattuur.
- 10-minutentest 250cd/m²
- 10-minutentest 120cd/m²
Uitgebreide energiemetingen
We meten het energiegebruik van televisies in de Filmmaker-modus of in een vergelijkbare beeldmodus met een nauwkeurige kleurbalans. Dit doen we van oudsher door een schaakbordpatroon met een helderheid van 120 en 250cd/m² te tonen, om zo tv-gebruik 's avonds en overdag na te bootsen.
Tegenwoordig testen we ook dynamisch, waarbij we het gemiddelde gebruik meten terwijl we een tien minuten durende referentievideo afspelen. Dit is dezelfde video die de EU ook gebruikt om energielabels vast te stellen. Ook dit doen we weer op de twee genoemde helderheidsniveaus. Deze '10-minutentest' geeft een goede indruk van het energiegebruik in de praktijk.
- 10-minutentest 250cd/m²
- 10-minutentest 120cd/m²
- Checkerboard 250cd/m²
- Checkerboard 120cd/m²
Conclusie: geen betere schilderij-tv, wel een betere tv
De TCL A400 Pro is een schilderijtelevisie mét fald-miniled en dat is een primeur. Zijn localdimmingsysteem is niet bepaald fijnmazig. Toch laat de tv in het donker duidelijk minder storende blooming zien dan de Samsung The Frame Pro. Ook zwart oogt overtuigender, zeker in vergelijking met zijn voorganger, de A300 Pro.
De tv is helder genoeg voor gebruik in lichte woonkamers, maar heeft niet genoeg piekhelderheid om hdr-content te laten 'poppen'. Sdr- en hdr-beelden ogen wel natuurgetrouw. Vooral door de fald vinden we de A400 Pro een betere tv dan The Frame Pro. Met zijn twee snelle HDMI-poorten is het ook een betere game-tv.
Puur als schilderijtelevisie is juist The Frame Pro beter. Die laatste heeft een verwisselbare lijst. Bij de A400 Pro zit de lijst vast. Ook heeft Samsung een groter kunstaanbod, al moet je daar wel abonnementskosten voor betalen. Bovendien moet je de kunstmodus bij de A400 Pro handmatig inschakelen, terwijl die bij The Frame Pro automatisch start als je de tv op stand-by zet.
:strip_exif()/i/2008302520.jpeg?f=imagenormal)
Geen logische keuze voor indrukwekkende hdr
Of dit toestel van TCL ook interessant is voor kritische kijkers, is een ander verhaal. Het mag dan een van de betere tv's onder de schilderijschermen zijn, maar als miniledtelevisie is het een instapmodel. De tv presteert vergelijkbaar met de goedkopere TCL C6K van vorig jaar, inclusief de iets krappere kijkhoeken dan die van duurdere miniledtelevisies. Daar staat tegenover dat dit toestel uitstekende sdr-prestaties levert.
Door het kleine aantal dimmingzones is deze tv echter geen logische keuze als je veel hdr-content kijkt. In dat geval ligt de Samsung S99H-oledtelevisie meer voor de hand. Die tv zit ook in een vaste lijst en heeft een kunstmodus die je handmatig moet starten, maar zet zeer indrukwekkende hdr-prestaties neer. Maar ja, die tv is in 65" ook ruim dubbel zo duur.
Voor pakweg 1100 euro (65") kán de TCL A400 Pro een interessante schilderij-tv zijn. Ik denk dan vooral aan mensen die een toestel met lijst én kunstfunctie willen, maar een maandelijks kunstabonnement een brug te ver vinden en niet malen om felle hdr-highlights.
Zeker als je vooral 's avonds tv-kijkt, heeft de A400 Pro door zijn diepere zwartweergave en minder opvallende blooming een streepje voor op andere schilderijtelevisies. Houd er wel rekening mee dat je 100 euro bij de prijs mag optellen als je de tv strak aan de muur wilt hangen.
Redactie: Sjef Weller • Testlab: Justice Kuiper, Redjiev Sardjoe, Denny Verwoert • Eindredactie: Monique van den Boomen
Reviews op Tweakers zijn onafhankelijk. Meestal krijgen wij producten in bruikleen van fabrikanten of winkels. Als dat niet kan, kopen we ze zelf. Fabrikanten hebben vooraf geen inzicht in onze reviews en geen invloed op de inhoud en ons oordeel.