Door Olaf Weijers

Redacteur

Sprong vooruit blijft achterwege

Wi-Fi 7-router ASUS RT-BE86U Review

21-07-2025 • 06:00

42

Multipage-opmaak

Introductie

Samengevat

De ASUS BE86U-Wi-Fi 7-router stelt een beetje teleur. De testresultaten tonen aan dat de snelheidsvoordelen van Wi-Fi 7 in de praktijk wegvallen onder minder ideale omstandigheden. Er ontbreekt ondersteuning voor 6GHz en daarmee ook weer een enorm snelheidsvoordeel voor clients. De router presteert vaak niet veel beter en soms zelfs minder goed dan de Wi-Fi 6 AX86S. Het ontbreken van 6GHz is de grootste tekortkoming, aangezien de voordelen van Wi-Fi 7 op 2,4 en 5GHz marginaal blijken. De BE86U is voor de meeste gebruikers geen slimme koop. De extra draadloze streams zijn enkel zinvol voor draadloze meshuitbreiding, maar zelfs dan is een bekabelde verbinding aan te raden. De BE92U biedt voor minder geld wél 6GHz-ondersteuning en is daardoor in vrijwel alle gevallen een interessantere optie.

Getest

ASUS RT-BE86U

Prijs bij publicatie: € 245,90

Vanaf € 229,-

Vergelijk prijzen

De afgelopen jaren hebben de wifistandaarden elkaar rap opgevolgd. Toen ik eind 2021 begon als redacteur, was Wi-Fi 6 nog vrij vers. Inmiddels is Wi-Fi 6E, de opvolger, voorbijgestreefd door Wi-Fi 7. Van de Wi-Fi 7-routers in de Pricewatch zijn op het moment van schrijven de ASUS RT-BE86U en de ASUS RT-BE92U de populairste wifirouters.

In dit artikel reviewen we de BE86U. Ook vergelijken we de testresultaten met die van twee oudere modellen uit dezelfde reeks voor een blik op de evolutie van de drie wifistandaarden. De RT-BE86U is de opvolger van de RT-AC86U (Wi-Fi 5) en RT-AX86U (Wi-Fi 6). Wi-Fi 6E is overgeslagen, maar de Wi-Fi 7-variant lijkt in heel veel op de voorgangers. Dat gaat natuurlijk over het uiterlijk, maar ook in het innerlijk zie je de voorgangers terug: de router beschikt niet over een 6GHz-radio.

In eerdere reviews zagen we dat de prestatiewinst van Wi-Fi 7 vrij makkelijk verdampt onder invloed van demping en ruis. De winst is vooral te vinden in de 6GHz-band, die deze router niet heeft. De BE92U heeft wél 6GHz, dus waarom zou je de BE86U dan kopen? In dit artikel bekijken we de prestaties van de BE86U en beantwoorden de vraag waarom de router duurder is gepositioneerd tegenover de snellere BE92U.

Wi-Fi 5 vs 6 vs 7

De hardware

De BE86U heeft dezelfde formfactor behouden als de eerdere 86-serieproducten van ASUS. Die wijkt af van de gebruikelijke liggende doos met antennes rondom. De BE86U staat trots overeind, maar mist daarmee ook opties voor wandmontage. Je zult de router dus altijd een plek moeten geven op een plankje, tafel of ander oppervlak.

ASUS RT-BE86UASUS RT-BE86U

Verpakking en inhoud

In de full colour bedrukte kartonnen doos bevindt zich de BE86U met bijbehorende voeding. Daarnaast zijn een snelstarthandleiding en garantiewijzer meegeleverd.

Aan de achterzijde van de router vinden we vijf ethernetaansluitingen. Er is één 10Gbit/s-poort die kan worden ingezet voor internet of het interne netwerk. Daarnaast zitten vier 2,5Gbit/s-aansluitingen, waarvan er eentje kan schakelen tussen internet of het eigen netwerk.

Voorop de router zit een rij witgekleurde diagnoseleds. Die geven de linkstatus weer van de ethernetpoorten, wifi, internet en USB. De leds uitschakelen kan heel snel met de knop aan de zijkant van de router.

De router wordt geleverd met drie losse antennes, die je kunt vervangen door eigen exemplaren. Tot voor kort was dat heel normaal, maar dat gaat steeds zeldzamer worden. Routers die 6GHz ondersteunen, zijn gebonden aan regelgeving die het monteren van externe antennes verbiedt. Dat moet voorkomen dat de zendeigenschappen veranderen en de router storing veroorzaakt voor andere gebruikers van de radioband. De BE86U heeft geen 6GHz-ondersteuning, dus komt nog weg met verwijderbare antennes.

De BE86U is gebaseerd op de Broadcom BCM4916-chipset. Deze heeft een 2,6GHz-processor met vier rekenkernen, 256MB flashgeheugen en 1GB werkgeheugen tot zijn beschikking. Broadcom geeft de broncode van de drivers niet vrij, wat betekent dat er vrijwel geen alternatieve firmware voor de router beschikbaar is. Er is wel een alternatieve mogelijkheid die we in het volgende hoofdstuk zullen behandelen.

Net als de voorgangers, de AC86U en AX86U, heeft de BE86U een 2,4GHz- en 5GHz-radio aan boord. 6GHz ontbreekt, wat heel jammer is voor een router met Wi-Fi 7, omdat daar nu juist de meeste snelheidswinst te behalen valt. De snelheidsvoordelen van Wi-Fi 7 komen voornamelijk door de ondersteuning van 320MHz-bandbreedte op 6GHz en 4096QAM-modulatie. Op andere banden dan 6GHz blijft dat laatste over, maar dat functioneert enkel bij optimaal bereik.

Op de 2,4GHz-band heeft de router ondersteuning voor drie streams en op 5GHz voor vier gelijktijdige streams. Daarmee kan in theorie op 2,4GHz 1032Mbit/s en op 5GHz 5764Mbit/s worden doorgevoerd, waardoor ASUS de router bestempelt als BE6800-router.

De praktijksnelheden liggen altijd lager. Clients ondersteunen maar twee streams. Je kunt daarmee op 2,4GHz maximaal 573Mbit/s en op 5GHz 2400Mbit/s doorvoeren, maar dat is nog steeds zonder invloed van netwerkoverhead, demping en eventuele ruis.

In de introductie haalden we de BE92U al aan, die goedkoper is en beschikt over een veel hogere totale doorvoersnelheid. Dat komt met name door de 6GHz-ondersteuning die een hoop doorvoersnelheid toevoegt. De reden dat de BE86U duurder is, heeft te maken met het aantal streams dat de chipset ondersteunt. De BE92U ondersteunt slechts twee streams op 5GHz. Dat maakt voor clients niet uit, want die ondersteunen ook maar twee streams, maar het geeft de BE86U op de 5GHz-band wel betere mogelijkheden voor uitbreiding met draadloze meshnodes, waarbij de backhaulverbinding meer streams kan ondersteunen. Ga je daarvan geen gebruik maken, dan ben je met de BE92U dus eigenlijk net zo goed af en is de BE86U niet zo interessant.

De software

Een van de redenen dat de routers uit de 86-serie van ASUS populariteit genieten, is de goede werking met Merlin. Dit is een alternatieve routerfirmware die gebaseerd is op AsusWRT, waarmee de router standaard wordt geleverd. Ook de BE86U wordt goed ondersteund, wat de router interessant maakt voor tweakers die de hardware net even verder willen pushen. Merlin ontgrendelt instellingen en functies die normaal gesproken verborgen blijven en maakt het mogelijk om externe pakketten op de router te installeren. Zo kun je een uitgebreide firewallsuite, OpenVPN, WireGuard of DNS-filtering op de router uitvoeren.

Ook zonder Merlin is er genoeg te configureren, want AsusWRT biedt al een heleboel instelmogelijkheden en biedt die aan op een vrij overzichtelijke manier. De instelmogelijkheden zijn onderverdeeld in duidelijke categorieën. Daarbij word je ook niet begrensd om instellingen te wijzigen waarmee je bijvoorbeeld de prestaties van je (wifi)netwerk onbedoeld in het slop helpt, tenzij je goed weet wat je doet. Wil je met geavanceerde draadloze instellingen spelen om te ervaren wat ze voor invloed hebben op de verbinding, dan is AsusWRT daarvoor een leuke speeltuin met meer instellingsmogelijkheden dan vrijwel alle andere consumentenrouters bieden.

Testopstelling

Om wifirouters objectief te kunnen testen, hebben we een wifitestopstelling met apparatuur en een testprotocol voor dit doel. We testen de routers in een kooi van Faraday om externe invloeden uit te sluiten. In deze kooi onderwerpen we de apparatuur aan ons testprotocol dat we zelf ontwikkeld hebben en gebruiken hierbij Spirent-apparatuur om de omstandigheden na te bootsen die nodig zijn voor de verschillende testscenario’s. Met deze opstelling kunnen we objectief de prestaties van het clientnetwerk van het accesspoint meten, zoals omgang met demping en ruis. We testen daarnaast de prestaties van de backhaulverbinding van het accesspoint. Zo krijgen we een compleet beeld van een accesspoint of meshset.

Meer over de testopstelling en de scenario’s die we hiermee testen vind je hier of, als je video fijner vindt, bekijk je de onderstaande video.

Testresultaten: doorvoersnelheid en bereik

Ons magazijn staat vol met de allernieuwste routers, maar er staan ook wel wat klassiekers tussen waarvan we moeilijk afscheid kunnen nemen of die om een andere reden nog niet zijn teruggezonden of afgevoerd. Daardoor hebben we drie generaties van de 86-serie liggen. Het is interessant om ze naast elkaar te zetten om te kijken wat er bereikt is over meerdere generaties wifi. We hebben het stof van de AC86U en AX86S Pro geblazen en ze dezelfde testscenario’s laten doorlopen.

Maximale doorvoersnelheid

  • Router -> Client
  • Client -> Router

De maximale doorvoersnelheid zonder enige demping op 2,4GHz valt bij de BE86U een beetje tegen in de downlinkrichting. In de uplinkrichting zet de BE86U wél een goede snelheid neer.

Op 5GHz zien de resultaten er prima uit en de verhoudingen zijn op deze band erg duidelijk. De AX86S wordt begrensd door de ethernetaansluiting met een maximum van 1Gbit/s. Zonder die begrenzing zou de praktische maximumsnelheid zo’n 1800Mbit/s bedragen. De AC86U haalt de maximumsnelheid van de bedrade aansluiting niet, maar komt uit een tijdperk waarin wifi dat ook nog niet kon. De theoretische maximumsnelheid is 867Mbit/s; in de praktijk houd je door netwerkoverhead maar zo’n 80 procent over, wat neerkomt op 693Mbit/s. Met 728Mbit/s in de uplinkrichting weet de AC86U dat te overtreffen, maar in de downlinkrichting komt de router daarbij niet in de buurt.

Het is jammer dat de BE86U het een beetje laat afweten op 2,4GHz, al gebruik je deze band niet voor de uitmuntende doorvoersnelheid, dus erg zwaar weegt het niet. Het was iets mooier geweest voor deze grafiek, want zo lijkt op het eerste oog de AX86S-Wi-Fi 6-router sneller, wat zeker niet het geval is. Alsnog is het snelheidsverschil met de AC86U groot: deze beschikt over Wi-Fi 5 op 5GHz, maar gebruikt Wi-Fi 4 op 2,4GHz. De AC86U is op 2,4GHz daarom gelimiteerd tot 144Mbit/s bij ideale omstandigheden.

Multiband

Bij de multibandtest maakt elke client tegelijk verbinding op een aparte band van de router, waarna we tegelijk op elke frequentieband de maximale doorvoer testen. Dit doen we ook weer in twee richtingen: uplink en downlink. Hiermee testen we de interne doorvoer van een router naar de wanpoort. Routerchipsets bevatten een interne switch, waarmee naast de lan- en wanaansluiting ook de radio’s verbonden zijn. Met deze test wordt de doorvoer van deze switch getest en proberen we te identificeren of iets in het communicatiepad de snelheid begrenst.

In de resultaten zien we dat twee van de routers tegen hun maximale doorvoersnelheid op de bedrade aansluiting aanlopen. Op 2,4GHz merk je bij deze drie routers niet veel van drukte: daar blijft de snelheid bij alle drie de routers nagenoeg ongewijzigd of stijgt hij zelfs iets (AC86U). Stroopt de netwerkpoort dicht, dan gaat dat met name ten koste van het 5GHz-netwerk. Door de 2,5Gbit/s-aansluiting merk je daar niet al te veel van bij de BE86U, maar de 1Gbit/s-aansluiting dwingt de AX86S om de doorvoersnelheid te halveren op de snelste radioband.

Range versus rate

Bij het testen van de maximale doorvoer bij demping, of de range versus rate, meten we de doorvoer van de wifirouters terwijl we de demping op de signalen van de client steeds verder opvoeren. Zo krijgen we een beeld van hoe de routers presteren als het bereik slechter wordt door grotere afstanden of muren.

2,4GHz

  • 2,4GHz router -> client
  • 2,4GHz client -> router

De AC86U is duidelijk begrensd op 115Mbit/s doorvoer en dat ligt niet aan de invloed van demping. Die krijgt pas vat op de doorvoersnelheid na 51dB toegevoegde demping.

Bij de BE86U en AX86U zien we wederom wat we in eerdere Wi-Fi 7-reviews vaker zagen: zodra de demping oploopt, liggen de prestaties van Wi-Fi 6 en Wi-Fi 7 niet erg ver uit elkaar. De hogere modulatie is dan niet meer haalbaar en meer kanaalbreedte gebruiken op deze radioband is praktisch geen haalbare optie. Opvallend is dat de BE86U bij zeer goed bereik een minder goede doorvoersnelheid haalt dan als er wat demping wordt toegevoegd. Er zijn maar weinig momenten waarop de BE86U echt beter presteert dan de AX86U in deze test. Alle routers houden verbinding tot het zwaarste dempingsniveau, zoals je mag verwachten bij deze radioband.

In de uplinkrichting levert de BE86U een betere doorvoer dan de AX86U, maar ook hier wordt het maximale niet gehaald. Met goed bereik heb je een klein beetje snelheidswinst ten opzichte van de AX86U, maar veel is het niet.

5GHz

  • 5GHz router -> client
  • 5GHz client -> router

Op 5GHz zijn de verschillen ook niet zo groot tussen de BE86U en AX86U. Wi-Fi 7 biedt een hoger modulatieniveau, maar daarvoor moet de verbinding uitstekend zijn. Vanaf 33dB toegevoegde demping op de verbinding zien we dat de BE86U en AX86U exact dezelfde snelheid halen. Vanaf dat moment is het stuivertje wisselen tussen beide routers tot het bereik heel slecht wordt. In die omstandigheid weet de AX86S uiteindelijk langer een verbinding in stand te houden dan de BE86U. In de uplinkrichting zien we nagenoeg hetzelfde beeld. De AC86U heeft op 5GHz wel de voordelen van Wi-Fi 5. We zien bij de eerste dempingsstappen dat dit geen invloed heeft op de doorvoersnelheid; de router kan gewoonweg niet meer dan een ruime 300Mbit/s doorvoeren, hoe goed de omstandigheden ook zijn. Vanaf zo’n 33dB toegevoegde demping zien we de snelheid vrij lineair inzakken. Net als de AX86S weet ook de AC86U langer een verbinding te bieden bij hoge dempingsniveaus.

Testresultaten: multiclient en interferentie

In de multiclienttests meten we de maximale doorvoer van verschillende clients tegelijk. We voeren de tests uit in de uplink- en de downlinkrichting. Op de clients wordt geen demping toegepast, dus in potentie behalen ze beide evenveel bandbreedte; de router bepaalt die verdeling. Om de resultaten beter te laten aansluiten op de praktijk, gebruiken we hierbij een maximale bandbreedte van 20MHz op 2,4GHz en 80MHz op 5GHz. Hiermee komt de maximale theoretische doorvoer op ongeveer 1400Mbit/s bij 5GHz en 280Mbit/s op de 2,4GHz-radioband.

Test 1: twee clients

  • 2,4GHz downlink
  • 2,4GHz uplink
  • 5GHz downlink
  • 5GHz uplink

In de downlinkrichting op 2,4GHz wordt de bandbreedte niet zo netjes verdeeld over de twee clients. Client 2 krijgt slechts de helft van de doorvoersnelheid van client 1; de totaalsnelheid van de twee clients blijft ook ruim onder het maximum. Op 5GHz is de verdeling veel gelijkmatiger. In alle gevallen is de doorvoersnelheid stabiel, zonder dips. In de uplinkrichting is de verkeersverdeling op beide banden netjes. Op 2,4GHz wordt een hogere totale doorvoersnelheid gehaald dan in de downlinkrichting. De snelheid ligt nu meer in de buurt van de verwachte prestaties. Opvallend is wel dat de verbinding van de tweede client in de uplinkrichting wat harder zwabbert, zonder dat het tot echte dips komt. Op 5GHz is duidelijk dat er even gezocht moet worden naar een stabiele situatie voor beide clients. Uiteindelijk wordt een mooi evenwicht niet bereikt en duikt hetzelfde beeld op dat op 2,4GHz in de downlinkrichting al zichtbaar was: de ene client haalt een doorvoersnelheid die meer dan dubbel zo hoog is als de andere client. Voor beide clients blijft de verbinding wederom stabiel, zonder dips.

Test 2: drie clients

  • 2,4GHz downlink
  • 2,4GHz uplink
  • 5GHz downlink
  • 5GHz uplink

Bij drie clients zien we in dezelfde verkeersrichtingen hetzelfde beeld dat we in het scenario met twee clients al zagen. In de 2,4GHz-downlink en 5GHz-uplink is de bandbreedteverdeling bij meerdere clients ongelijk en komt er altijd een client bekaaid af. Bij de overige twee scenario’s weet de router de bandbreedte redelijk gelijk te verdelen.

Op 2,4GHz is het met name belangrijk dat de router een stabiele verbinding biedt aan alle clients en zijn de bandbreedte en de verdeling daarvan iets minder van belang. Op 5GHz is een eerlijke verdeling belangrijker: als je op een drukbezet netwerk een back-up draait naar je nas, wil je niet bij de groep clients horen die maar 126Mbit/s daarvoor beschikbaar krijgt.

Ruis

In onze ruis- of interferentietest testen we de doorvoer zonder demping, maar we zenden met onze signaalgenerator wifiverkeer uit om een naburig netwerk te simuleren. Dit doen we met twee (WMM-)prioriteitsinstellingen aan de kant van de signaalgenerator: 'best effort' en 'voice'. We doen een test met deze twee instellingen op hetzelfde wifikanaal als de router en op een kanaal waarbij de bandbreedte deels die van de geteste router overlapt. Om rekening te houden met ander netwerkverkeer, moet een router luisteren alvorens te zenden. Zeker bij elkaar overlappende netwerken zien we vaak verschillen in hoe de routers hiermee omgaan.

IGen uit-interferencetest

  • 2,4GHz
  • 5GHz

In de test zonder interferentie zien we dat alle routers een goed stabiel verkeersbeeld leveren. Interessant is dat de AC86U op allebei de radiobanden na ongeveer 32 seconden door iets getriggerd raakt en kort een dip in de doorvoersnelheid vertoont.

IGen best effort - zelfde kanaal-interferencetest

  • 2,4GHz
  • 5GHz

Ruis op 2,4GHz heeft duidelijk invloed op de BE86U: de doorvoersnelheid daalt van een vrij stabiele 260Mbit/s naar een minder stabiele 100Mbit/s. De verbinding stokt echter nergens en ten opzichte van de overige twee routers zijn de verbindingssnelheid en stabiliteit erg goed. Op 5GHz kantelt dat beeld. Hier zien we dat de snelheid meer dan halveert en de verbinding wordt ook erg instabiel. Dat het beter kan, laat de AC86U zien. Die weet de doorvoersnelheid gedurende het hele scenario erg stabiel te houden; ook het verlies in de doorvoersnelheid is erg beperkt, een uitmuntende prestatie. De AX86S gaat na 76 seconden de mist in en verandert de parameters van de verbinding ten nadele van de stabiliteit.

IGen voice - zelfde kanaal-interferencetest

  • 2,4GHz
  • 5GHz

Hevige ruis op hetzelfde kanaal vindt geen van de routers leuk; op 2,4GHz is de BE86U de enige die redelijk ermee weet om te gaan. De verbindingssnelheid zakt wederom ten opzichte van het vorige scenario, maar er zijn geen grote dips of onderbrekingen in de doorvoersnelheid. Bij de AX86S is dat anders: die verliest regelmatig de complete verbinding en laat nergens meer een hogere doorvoersnelheid noteren dan 10Mbit/s. Met zo’n verbinding kun je niets meer. Nog minder kun je met een afwezig netwerk en dat is de uitkomst van dit scenario bij de AC86U. Tegen deze mate van ruis is de router niet opgewassen en de client krijgt geen verbinding meer.

Op 5GHz zien we dat de ruis grote invloed heeft op alle routers. De BE86U laat de doorvoersnelheid verder dalen dan de AX86S en biedt niet veel meer bandbreedte dan de AC86U. De AX86S heeft wel wat meer last van stevige dips, maar ook die dalen veel verder dan de ondergrens van de overige routers.

IGen voice - overlappend kanaal-interferencetest

  • 2,4GHz
  • 5GHz

Van de drie routers gaat de BE86U het minst goed om met overlappende ruis. De doorvoersnelheid is ongeveer gelijk aan die van de AX86S, maar dat betekent dat de router relatief meer doorvoersnelheid is kwijtgeraakt. Dat is niet zo gek, want de voordelen die Wi-Fi 7 op doorvoersnelheid biedt, hebben een goede verbindingskwaliteit nodig. Toch wordt na enige tijd de verbinding van de BE86U instabieler dan die van de AX86S.

Energiegebruik

We hebben de ASUS RT-BE86U aan de verbruiksmeter gehangen. Zo hebben we gekeken wat het verbruik is als de router niets doet en als hij vol aan het werk is met vier wificlients tegelijk, terwijl we de doorvoer op de bedrade aansluitingen maximaal gebruiken.

  • Opgenomen vermogen idle
  • Opgenomen vermogen maximaal

Het verbruik van de BE86U zit in de ruststand gemiddeld aan de onzuinige kant. Als je in ogenschouw neemt dat een aantal routers in deze lijst drie radiobanden ondersteunen, spreekt dat ook niet in het voordeel van het verbruik van de BE86U. Ten opzichte van de voorgangers is de router ook minder zuinig. Grof ingeschat komt er elke generatie een extra watt standbyverbruik bij. Voor het maximaal opgenomen vermogen geldt hetzelfde, al loopt het verbruik daar niet uit de pas met de voorgangers die evenveel laten noteren. Een jaar lang gebruikmaken van de BE86U maakt je 24,71 euro armer bij een kWh-prijs van 26 cent.

Conclusie

We begonnen deze review met de vraag of de ASUS RT-BE86U wel een interessante router is. Met de testresultaten in de hand twijfelen we daarover. Vooraf concludeerden we al dat Wi-Fi 7 zijn snelheidsvoordelen met name op 6GHz biedt, waarvoor deze router ondersteuning mist. Daarnaast vallen de snelheidsvoordelen al snel weg bij minder ideale omstandigheden en dat zien we hier ook in de praktijk.

Uit alle resultaten komt het beeld naar voren dat de router eigenlijk niet veel beter en soms zelfs minder goed presteert dan de AX86S met Wi-Fi 6. Wi-Fi 5, 6 en 7 zijn allemaal uitgerust en telkens geüpdatet met technieken om om te gaan met interferentie, maar van oplopende prestaties per generatie lijkt geen sprake. De AX86S krijgt vaak een hogere doorvoersnelheid voor elkaar dan de BE86U en de AC86U laat in veel scenario's een heel stabiele (maar minder snelle) verbinding noteren.

De grootste makke van de router is wel het gebrek aan 6GHz. Een Wi-Fi 7-router hoeft die niet verplicht aan boord te hebben, maar opnieuw blijkt dat de voordelen van Wi-Fi 7 op 2,4 en 5GHz vrij marginaal zijn en met name op de 6GHz-band tevoorschijn komen.

Voor de meeste gebruikers is de BE86U geen verstandige aankoop. De extra draadloze streams die de BE86U ten opzichte van de goedkopere BE92U biedt, zijn alleen nuttig als je van plan bent om de router uit te breiden met draadloze meshnodes. Dat kan bijvoorbeeld door je oude ASUS AiMesh-compatibele router in te zetten als satelliet. In zo'n geval zou je echter alles op alles moeten zetten om beide apparaten met een netwerkkabel te verbinden. De BE92U biedt voor minder geld wél ondersteuning voor 6GHz en is dus in vrijwel alle andere scenario's interessanter.

Deze conclusie schreeuwt natuurlijk om een vergelijking met de BE92U, die op onze planning staat en niet al te lang op zich zal laten wachten.

Redactie: Olaf Weijers Eindredactie: Marger Verschuur

Reacties (42)

42
41
12
4
0
26
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

"Het ontbreken van 6GHz is de grootste tekortkoming"

En dat staat nu net niet onder de minpunten?
Een Wi-Fi 7 router zonder 6GHz vind ik een wassen neus. Vooral voor de prijs. Dan lijkt de UDR7 een betere aankoop. Jammer dat die niet mee is genomen in de vergelijking.
Goed gespot, die is per abuis niet toegevoegd, want die hoort daar zeker.
Ik heb het direct aangepast. Dankjewel voor het melden :)
Ik snap het niet zo goed, want ik heb ook een Wi-Fi 7 router; de Asus GT-BE98. Deze heeft wel 6GHz, maar die gebruik ik als back-haul voor mijn mesh nodes. Dus effectief kan ik geen 6G gebruiken.

En toch is de Wi-Fi verbinding een flink stuk sneller dan met mijn vorige Wi-Fi 6 router (Ziggo SmartWifi). Dan zijn er toch andere interessante aspecten om naar te kijken (testen/vergelijken) dan alleen 6GHz?
De Asus GT-BE98 kan het 6 ghz kanaal gebruiken voor zowel clients als de backhaul tegelijkertijd.
Ik meen me te herinneren alleen de Amerikaanse versie dat kan. Die heeft twee 6 GHz banden. De Europese versie heeft er maar één, omdat er minder frequenties gebruikt mogen worden in Europa.
Ik zou toch ook wel heel graag eens wat Ubiquiti hardware door de Tweakers testkooi zien gaan om deze te vergelijken met bijvoorbeeld de Asus routers.
Grappig want ik dacht precies hetzelfde. Zie graag tests van Unifi spul. Ik ben wel een beetje klaar met deze consumenten rommel. Ik wil goeie wifi apparatuur thuis met snelle doorvoer, goed bereik en makkelijk centraal beheer. Daar zie ik graag een keer een uitgebreide test van tegemoet. :+
ubiquiti in deze prijsklasse is ook gewoon consumentenrommel, maar dan met wat meer functies. In hardware is het niet anders dan al het andere consumentenspul.
Unifi is een hele andere prijsklasse. Dan ben je voor een beetje access point al 200 euro kwijt. Ik wil daarom wel eens weten of het dat geld waard is.
Ik heb deze router dus wel aangeschaft. Wifi 7 boeide mij niet zoveel maar het hebben van 2.5G en 10G poorten wél. Vergeleken met mijn 7 jaar oude Netgear gaming router is de wifi een stuk sneller en dat is voor mij voldoende (in de praktijk haal ik ongeveer 850 Mbps t.o.v. van 1000 bedraad bij snelheidsmeting internet). Toen ik deze router aanschafte was er geen enkele andere router die zoveel snelle poorten had (in deze prijsklasse).
Ook wel bijzonder is dat de twee routers waarmee wordt vergeleken geen actieve prijs meer hebben bij Tweakers. De toekomstige vergelijking met de Be92 zal veel relevanter zijn.

[Reactie gewijzigd door MornixRS op 21 juli 2025 13:29]

Zet je QoS eens uit en test hem hem dan nog eens. Grote kans dat je wel de 1000 aantikt.
Ga ik straks thuis checken! Maar dit is ruim 2x sneller dan mijn oude router.
Aan de achterzijde van de router vinden we vijf ethernetaansluitingen. Er is één 10Gbit/s-poort die kan worden ingezet voor internet of het interne netwerk. Daarnaast zitten vier 2,5Gbit/s-aansluitingen, waarvan er eentje kan schakelen tussen internet of het eigen netwerk.
Niet dat ik er voor geleerd heb ofzo, of wel. Kan iemand dit uitleggen?

[Reactie gewijzigd door TweakerCarlo op 21 juli 2025 12:57]

1x 10Gb voor wan of lan

1x 2,5 Gb voor wan of lan

3x 2,5 Gb voor lan
De 10G poort en 1 van 2.5G zijn geschikt als wan poort. Dus de poort waar je vanuit je modem het internet op aansluit. Het is een beetje omslachtig geformuleerd.

[Reactie gewijzigd door MornixRS op 21 juli 2025 13:23]

De 10G poort en 1 van 2.5G zijn geschikt als wan poort. Dus de poort waar je vanuit je modem het internet op aansluit. Het is een beetje omslachtig geformuleerd.
Even nitpicking, maar bij glasvezel (want daar praten we meestal over bij deze snelheden) heb je geen modems meer, maar signaal omzetters. Dat is iets anders dan modems. Je ONT is daarmee ook gelijk je "modem", en daarop zou je direct je router kunnen aansluiten, waardoor je geen router-router opstelling meer nodig hebt, zoals je nog veel bij VDSL ziet.
Ha geen probleem. Heb ik ook weer iets geleerd. Staat op die ONT aansluiting dan ook ïnternet" of "wan"?
Meestal kun je daar inderdaad gewoon een ethernetkabel instoppen. Wel ff checken bij je provider / netwerkbeheerder. Soms bestaat het als een combi van FTU & ONT en soms alleen uit een FTU (Delta netwerk). Bij die laatste, heb ik mij laten vertellen, kan je dan dus weer niet zonder het router van de provider. Maar dat is dus een uitzondering bij glasvezelnetwerken.
Als dan ook een keer een mesh setup meegenomen kan worden in de tests.

Ik heb 2 stuks Asus BQ16 wifi 7 met 6 ghz band. De 2 stuks staan ongeveer 10 meter uit elkaar. 1 op begane grond en 1 op eerste verdieping. Beide bekabeld. Heb ik dan echt een beter bereik en snelheid dan dit soort standaard routers uit deze review? En nog steeds beter bereik dan de dure rapture modellen?

[Reactie gewijzigd door SpitfireNL op 21 juli 2025 06:42]

Weer een router test zonder 1 test van de actuele routing mogelijkheden, routing performance, routing features en combi wired / non wired clients.

De wifi performance is toch maar een deel van het verhaal...
Wat mij uit de tekst duidelijk wordt is dat je dan Merlin moet installeren, al valt zelfs bij dat stukje beschrijving de focus al weer snel terug op het instellen van het AP deel van dit apparaat.

Ik kan me dat echt slecht voorstellen. Ik snap dat niet elke router support heeft voor VLAN-tagging, maar de instelmogelijkheden m.b.t. routeren en de mogelijkheden tot het blokkeren van specifiek verkeer, het maken van IoT en gastennetwerken en de mogelijkheden tot configuratie van de WAN-aansluiting lijken me inderdaad vrij essentieel voor een router.

Ik snap de indrukwekkendheid van de huidige WLAN-testsetup en ik snap ook dat veel 'gewone mensen' het alleen van belang vinden dat 'de WiFi goed werkt', maar veel bezoekers hier zouden nét een stapje verder (al zijn het maar wat screenshots van de beheer-interface) erg waarderen denk ik.

Sterker nog: voor mij is voor een router een eventueel aanwezige AP functionaliteit slechts bijzaak; juist een router staat vaak op de meest onlogische plek voor een AP.
Wil niet al te kritisch zijn, maar de vergelijking tussen de verschillende modellen is een beetje mank:

- AX86S is een budget versie van de AX86U voor langzamere WAN verbindingen. Dat word niet duidelijk in het artikel

- De AX tegenhanger van de BE86U is echter de AX86U PRO. AX86 Pro heeft een vergelijkbaar hard- en software platform als de BE86. De AX86U Pro die word in dit artikel niet genoemd.

Er is nu een rare groente met fruit vergelijking ontstaan. Je kan niet de AX86S qua energie verbruik vergelijken met de BE86U, want ze zitten in een verschillende klasse. Dan moet je echt de AX86U (Pro) pakken. Verder word niet duidelijk welke software jullie hebben gebruikt. Op wifi routers maakt dat een enorm verschil.
De twee routers waarmee wordt vergeleken hebben ook geen actuele prijs meer op Tweakers.
Jammer dat jullie niet een paar woorden besteden aan nieuws: Hackers installeren backdoors op ASUS-routers die firmware-updates overleven , want deze serie heeft er ook mee te maken.
De exploit is ondertussen wel verholpen. Koop je de router nieuw en doe je gelijk een update dan heb je er in principe geen last van.

Alleen als je eerder al gehackt was zijn eventueel door hackers aangebrachte backdoors nog wel aanwezig. Handmatig de backdoors verwijderen of een full factory reset lost het dan op.

Officieel is trouwens alleen de RT-AX55 getroffen. Maar gezien routers vaak veel code delen kan je beter het zekere voor het onzekere nemen en gewoon goed updaten.
Officieel is trouwens alleen de RT-AX55 getroffen. Maar gezien routers vaak veel code delen kan je beter het zekere voor het onzekere nemen en gewoon goed updaten.
Ik kan helaas de post niet meer terugvinden, maar een tijd terug las ik een post van RMerlin - de ontwikkelaar van de Merlin firmware voor ASUS routers - en hij claimde dat het meer copy-paste werk is dan een gedeelde device tree. Zijn GPL source zou ook anders zijn of met aanpassingen.

Als ik daarop dan de firmware even vluchtig doorkijk op GitHub, zou zijn claim mij niets verbazen. Er zijn echt wel wat gemene delers, maar tegelijkertijd zie ik ook veel duplicaten.

Ik denk dat dat ook een van de problemen is of was. Met een paar modellen is zo'n systeem prima werkbaar, maar niet meer als je inmiddels tientallen apparaten hebt.
Welke routers hebben hier dan allemaal last van? Want in de opmerkingen van het betreffende artikel meld een Tweaker dat het alleen de ASUS RT-AX55 betreft.

Admin-edit:AI content verwijderd

[Reactie gewijzigd door AlphaRomeo op 21 juli 2025 12:40]

Als ik me niet vergis krijgen de meeste wifi 7-routers die hier al gereviewed zijn als conclusie "weinig praktisch voordeel" en "hoog energieverbruik". Welke worden momenteel aangeraden? Energieverbruik is zeer belangrijk voor mij, aangezien het toestel 24/7 aan staat.
In idle scheelt het zo’n 4 watt met de betere wifi 6E routers. Dat scheelt gemiddeld zo’n 35 kWh per jaar. Wifi 7 routers vind je geloof ik niet standaard veel zuiniger.


Wat wel kan helpen is een router die je goed kan configureren. Kijk bijv. eens naar de nieuwe GL.iNet Flint 3 die met een variant op OpenWRT komt. Dat is firmware waar erg veel aan te passen in kwa zendvermogen en welke diensten aanstaan of juist uit. Ook een Unifi Dream Router 7 kan hier handig in zijn. Beiden hebben ook kleinere broertjes, met standaard minder functionaliteit, die al van zichzelf zuiniger zijn. Zoals de GL.iNet Slate 7 en de Unifi Express 7.

Verder hangt veel ook af van wat je er precies mee wilt doen. Gebruik je sowieso de router van de provider nog en wil je alleen wifi 7 erbij? Dan kan je er ook voor kiezen alleen een Wifi 7 Access Point te plaatsen en het routerwerk nog door die van de provider te laten doen bijv. Dat is al zuiniger kwa stroom en aanschafkosten dan twee routers naast elkaar draaien.

Edit: Hier helemaal onderaan vind je de nu openbare gebruikstesten van Tweakers.net voor alle wifi7 routers van deze categorie: https://tweakers.net/pricewatch/compare/2106028;2179278;2115246;2060884/. Dan komt de Unifi Dream Router 7 als beste naar voren. Het zijn echter nog niet veel wifi7 routers die zo getest zijn.

[Reactie gewijzigd door svenk91 op 21 juli 2025 10:46]

Vorig jaar van Coax naar glas gegaan en gelijk maar mijn router vernieuwd van Synology 6600 die ook gelijk goed werkte met een directe aansluiting op glas... naar Fritzbox 5590 Fiber + 6000 mesh zeer tevreden ermee vooral de software is top.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.